Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Manelele altor tari balcanice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009
Ma uitam ca-s niste piese prin Serbia si Croatia care ar fi manele imputite la noi (cand zic imputite nu ma refer la muzica in sine ci la versuri), insa acolo par sa fie o muzica usoara, un fel de "dance". In fine, e o bunaciune care-mi tot apare la recomandari Youtube.. din Croatia. Nu-i cine stie ce melodia, mai ales refrenul e fortat/stresant, dar "rochia" e misto.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FnYvGNt0I8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma uit la niste piese de-a lor, surprinzator ca-s recente ca zici ca-s de acum 20 de ani. Sunt si baieti mai cuminti in industrie la ei. La noi golaneala a sulfit muzica, a facut-o avansata, insa reversul medaliei e golaneala dpdv social..materialismul asta nesimtit.

Edited by bursucelu_viesel, 29 April 2023 - 22:41.


#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si vrei sa dau click sa mi se umple si mie youtube-ul, nu?
Si asa am dat click pe Mozart si nu mai scap acum, e plin de recomandari cu hituri de la el.


Mie imi placea una Sahara parca ii zicea din Bulgaria. Ma rog, sunt ceva ani, nu stiu cum mai e, poate o fi o grasa acum. Nu stiu nici o melodie dar tipa era misto.

Edited by Seteh, 29 April 2023 - 22:52.


#3
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 12.11.2012

View Postbursucelu_viesel, on 29 aprilie 2023 - 22:36, said:

Ma uitam ca-s niste piese prin Serbia si Croatia care ar fi manele.
In fine, e o bunaciune care-mi tot apare la recomandari Youtube.. din Croatia. Nu-i cine stie ce melodia, mai ales refrenul e fortat/stresant, dar "rochia" e misto.

Ia vezi maneaua asta e misto ?
TEDI ALEKSANDROVA - CHALGA PEPERUDKI / Теди Александрова - Чалга пеперудки, 2015

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uzHKG86K1ps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,298
  • Înscris: 08.11.2016
Este "narodna muzika" un fel de muzica populara de la noi foarte apreciata la ei. Cauta Ceca, Lepa Brena, Dragana, etc canta de zeci de ani si sunt inca foarte ascultate.

View Postbursucelu_viesel, on 29 aprilie 2023 - 22:36, said:

...manele imputite...

Pleonasm. Posted Image

#5
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 09.08.2009
Nu stiu care o fi varianta originala la piesa de mai sus, dar exista si o versiune bulgareasca de multa vreme. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-zjOaV1JPCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In alta ordine de idei, multe manele de la noi sunt "inspirate" de la cantareti din Bulgaria, Serbia, Albania, uneori si de pe la arabi sau greci. Au bulgarii un post de manele mai selecte, se numeste Planeta TV, intr-o vreme a emis FTA pe satelit cativa ani si il mai urmaream si eu. Unele piese chiar erau faine, dar eu ma uitam mai ales la gagicile care cantau acele piese.
Asta e "Sahara" ta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WdlL2tkd_z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpateu_98, on 29 aprilie 2023 - 22:59, said:

Ia vezi maneaua asta e misto ?
TEDI ALEKSANDROVA - CHALGA PEPERUDKI / Теди Александрова - Чалга пеперудки, 2015
E bulgaroaica. O fi coincidenta, dar mai aproape de noi, mai cu rromi mai multi in tara, mai sulfita e muzica. Muzica e moderna (spre deosebire de croata asta). Tipa in sine nu-mi spune nimic. Aia era.. deborda de fertilitate sa zic asa.. Asta-i o fâță.

Apropo de Bulgaria, si muzica buna, tin minte si-mi place si-acum o piesa din Bulgaria dance, super si blonda care-o canta, dar pe videoclip l-am vazut recent, eu aveam piesa in playlistul meu de decenii..[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhjKv-CQXo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 11.01.2011

View Postflorynsv, on 29 aprilie 2023 - 23:08, said:

Nu stiu care o fi varianta originala la piesa de mai sus,
Originalul apartine Lepei Brena [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kzcYcYH32Zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 29 April 2023 - 23:28.


#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpateu_98, on 29 aprilie 2023 - 22:59, said:

TEDI ALEKSANDROVA - CHALGA PEPERUDKI / Теди Александрова - Чалга пеперудки, 2015
E, e buna piesa. Te trage s-o reasculti, are o energie si buna, si-i si originala per ansamblu la refren. Si vad acum ca are la un prerefren un "citat" de la red hot chilli peppers give it away now, deci cine a facut-o are ceva in spate cultura, chiar daca face o gluma asa de piesa. Nu degeaba iese o parte asa cu vraja. Bravo lor.

#9
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Noi nu suntem balkanici.
Doar o parte.... și aia doar se crede...
Muzica este muzică.
Bună sau copie de proastă calitate.

Edited by adnana2121, 29 April 2023 - 23:38.


#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 05.04.2011
Cum se zice "dusmani" pe croata?

#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,298
  • Înscris: 08.11.2016
Nepriatelia "непријатељ".  Posted Image

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbursucelu_viesel, on 29 aprilie 2023 - 22:36, said:

Ma uitam ca-s niste piese prin Serbia si Croatia care ar fi manele imputite la noi
De fapt nu sunt manele ce ai postat si nici restul. E stilul clasic balcanic de muzica usoara. N-are nimic de manea, n-are voce naspa, n-are miorlaiala, n-are sintetizatoare stupide repetitive, n-are ritm de manea.
Aduce mai mult a greceasca. Sa-mi spui cand descoperi lezginka Posted Image

Edited by andreic, 30 April 2023 - 01:04.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Daca maneaua nu era puternic expusa de romi nu era o problema cu ea nici in Romania. Dar noi preferam sa zicem cultura la discriminare.

PS: Detalii in istorie de ce romii au o deschidere spre manea.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Hai că pun și eu una mai veche de care mi-am amintit

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YcocaVVvnxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010
Fara imagistica si versurile de cacao (+ dansurile de bețivi) ar fi o muzica ca oricare alta. Si rap-ul, pina înțelegi ce spun ăia acolo e poezie curata. După ce înțelegi, pot sa și-o bage in cur.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Măcar manelele (cele vesele) te fac să râzi și chiar să dai mai tare volumul la unele pe când muzica pop românească a luat-o la vale că-i prea tristă. Doar la sexul slab îi place.

#17
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 11.01.2011
1984 - zeci de mii de timisoreni canta ,,Traiasca Iugoslavia,, impreuna cu Lepa Brena [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rohAI7Qt5DE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreic, on 30 aprilie 2023 - 00:53, said:

n-are voce naspa, n-are miorlaiala
E.. cum, pe asta am vazut-o prima https://youtu.be/Yv0d4PN1F70?t=22
E o muzica populara probabil dar inflexiunile vocii sunt ca de manea de la noi.
Mi-a adus aminte de asta, ca voce: Printesa de aur - uita-te la mine (apropo asta era o manea care-mi placea, insa-i furata din Serbia..)

View PostSeteh, on 29 aprilie 2023 - 22:52, said:

Mie imi placea una Sahara parca ii zicea din Bulgaria. Ma rog, sunt ceva ani, nu stiu cum mai e, poate o fi o grasa acum. Nu stiu nici o melodie dar tipa era misto.
Tin minte era lu Costi cand era Romania pe val, Sahara stiu ca avea cateva piese tari Bellezza, Tyalee. Eu am si-un remix zice Costi cu Celia (Sahara remix). De-aia nici nu stiam ce-i Sahara, daca-i o cantareata sau un proiect.
Fata in sine.. as fi curios daca vezi ca-i ditamai diferenta intre bulgaroaica aia cu Tazi Vecer care-i o bomboana/dulceata de fata, si Sahara asta care parca-i Terminator tunat cu silicoane si-o peruca blonda. lol

View PostBombalurina, on 30 aprilie 2023 - 00:40, said:

Nepriatelia "непријатељ".
Ai folosit translate sau chiar stii sarba? Cu ce ocazie ca nu prea avem in tara.. lipoveni eventual dar sunt diferente fata de slava de sud.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate