Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Cele mai reci SSD-uri NVMe

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Buna, as avea nevoie de sugestii intr-o anumita privinta: caut un SSD NVMe care sa se incalzeasca cat mai greu, pentru ca intentionez sa il montez intr-un laptop de gaming Asus TUF A15. Am luat initial un WD SN750 (2 TB) pentru ca avea viteze bune (si din punct de vedere al vitezelor maxime, si ca viteze medii dupa scrierea a cateva sute de GB) si l-am prins la o reducere: dupa instalare, insa, mi-am putut da seama ca are un regim termic foarte prost, sta la 60 de grade in idle si ajunge rapid la peste 80 de grade (dupa transferarea a numai 100 GB, la viteze de USB 3.0, adica 300-400 MB/s - de pe un SSD extern). E drept ca in review-urile pe care le-am citit se mentioneaza fugar acest lucru, dar, pentru ca nu se ofera prea multe detalii, nu mi-am dat seama cat de tare se incalzeste: eu ma asteptam la "termal throttling" intr-un laptop, dar credeam ca se va intampla la viteze mai apropiate de viteza maxima (review-ul pe care l-am citit indica o viteza medie de 1400 MB/s dupa epuizarea cache-ului; eu am crezut ca supraincalzirea apare deci la viteze de peste 1000 MB/s, nu la 300).
Asa ca m-am gandit sa mut acest WD SN750 intr-un desktop sau sa-l utilizez ca dispozitiv extern intr-o carcasa, iar in laptop sa pun un alt model. As avea insa nevoie de mai multe descrieri detaliate ale regimelor termice ale diferitelor SSD-uri, pentru ca, evident, nu imi permit sa cumpar o duzina de modele si sa le testez pe fiecare.
Am testat un Kingston A2000 de 1 TB pe care l-am imprumutat de la un membru al familiei, care are un regim termic mult mai bun in circumstance similare (intr-un laptop de gaming, sta la 40 de grade in idle si la max 60 de grade in heavy load), dar din pacate Kingston A2000 nu mai este disponibil nicaieri.

Asa ca as fi recunoscator daca alti utilizatori ar putea oferi alte sugestii (insotite de detalii cu privire la regimul termic al modelelor pe care le-au avut/incercat).

Iata o lista cu modelele la care am putut gasi ceva informatii despre regimul termic:

Crucial P5 Plus - 55 at idle, 78-81 at heavy load
Patriot P400 - idle at mid-to-high 50, 75 at heavy load
Adata Legend - idle at 34, 78-80 in heavy load
Kingston KC3000 - idle at 48, 78 in heavy load (without airflow)
Adata Gammix S70 - idle temp is not specified, 69-71 in heavy load
WD SN570 - idle temp not mentioned, 61 degrees in heavy load
WD SN770 - idle temp 52, 80 degrees in heavy load
Corsair MP600GS - idle 40, heavy load 80
Seagate Firecuda 520 - idle not mentioned, heavy load 79-85
Kingston Fury Renegade - 27 at idle, 75 in heavy load
Samsung 980 - idle not mentioned, mid-70 in heavy load
Samsung 980 Pro - idle not mentioned, 69-88 in heavy load
Gigabyte Aorus - 40 degrees at idle, 78 in heavy load
WD SN850X - idle 48, 78-85 in heavy load
WD SN700 - idle not mentioned, 81-85 in heavy load
Patriot VP4300 - 62 at idle, 90 degrees in heavy load
Silicon Power XD80 - 32 at idle, 69 in heavy load
Intel 670P - 30 at idle, 70 in heavy load
Patriot P300 - idle not mentioned, 68 in heavy load
Kingston NV2 - aici sunt diferente intre ce raporteaza SMART si masuratoarea cu un termometru (The drive idled at 56C by IR and 37C in SMART, a wide deviation between measurements, then hit 86C and 70C, respectively, after roughly 500GB of sustained writes).
Silicon Power A60 - idle not mentioned, 67 in heavy load (asta insa are printre cele mai proaste viteze dupa epuizarea cache-ului, doar 140 MB/s)
Adata Swordfish - idle not mentioned, 77 in heavy load (la fel, viteza proasta dupa terminarea cache-ului, doar 135 MB/s)

Informatiile de mai presus sunt preluate din review-urile de pe Tomshardware.

Nu am gasit informatii despre Crucial P3, Silicon Power A80, Samsung 970, Adata Gammix S11 Pro, Adata legend 800, Adata Legend 840, Adata Legend 850, Adata SX 8200 Pro, Verbatim Vi3000, Emtec 2 TB X400, Mushkin Tempest, Mushkin Vortex.

Nu am inclus aici SSD-urile cu heatsink inalt, precum Patriot VP110 sau Corsair MP600 Pro.

Din lista de mai sus, cele mai bune regimuri termice par sa fie Silicon Power XD80, Western Digital SN570, Intel 670P si Patriot P300. Daca cei care au aceste modele, ar putea oferi unele observatii/sugestii/comentarii, ar fi foarte util. La fel si pentru celelalte modele, daca e ceva ce mi-a scapat, sau pentru modelele la care nu am reusit sa gasesc informatii despre temperaturi.

Edited by DelPino, 29 April 2023 - 14:16.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Samsung 980 are un algoritm propriu de gestionare a caldurii. Cu el mergi la sigur.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Toate nVMe-urile se inaclazesc. Cu cat au viteza mai mare si/sau capacitate mai mare se incalzesc mai tare.
si mai e o problema - nu toate care le gasesti sunt compatibile cu palca de baza din laptopul tau - dar ce apare in QVL-ul placii - daca exista ca la laptopuri mai greu...

#4
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View PostLeo2006, on 29 aprilie 2023 - 15:55, said:

Samsung 980 are un algoritm propriu de gestionare a caldurii. Cu el mergi la sigur.

Da, dar o temperatura maxima de vreo 75 de grade intr-un desktop mi se pare cam mult. E adevarat ca in review-ul de la Tomshardware, se precizeaza ca, in cursul testelor, nu s-a inregistrat "thermal throttling", dar ce se va intampla intr-un laptop de gaming (astea se incing destul de mult)? Intr-un laptop, in care in principiu nu exista mult spatiu, e de asteptat ca temperatura unui Samsung 980 sa sara rapid peste 80 de grade.
Cine are Samsung 980 ar putea spune ce temperaturi le arata un program de monitorizare precum CrystalDiskInfo (sau altul) in repaus si la utilizare intensa (ma intereseaza in special vitezele de USB 3.0 pana in 500-600 MB/s; eu pot atinge astfel de viteze destul de frecvent cand transfer fisiere de pe un SSD extern si intentionez sa utilizez internetul de 2500 Mbps, printr-un adaptor extern, cand va fi disponibil; dar un scenariu de utilizare cu viteze de peste 500-600 MB/s nu prea exista).

View Posteiffel, on 29 aprilie 2023 - 16:11, said:

Toate nVMe-urile se inaclazesc. Cu cat au viteza mai mare si/sau capacitate mai mare se incalzesc mai tare.
si mai e o problema - nu toate care le gasesti sunt compatibile cu palca de baza din laptopul tau - dar ce apare in QVL-ul placii - daca exista ca la laptopuri mai greu...

Nu inteleg ce vrei sa spui. Singura incompatibilitate mentionata in manualul de upgrade al laptopului (da, are in manual instructiuni pentru adaugarea unul al doilea SSD sau inlocuirea celui existent si a memoriei) este cu SATA M2. In afara de SATA, toate NVMe-urile PCI 3.0 sau 4.0 ar trebui sa functioneze. La ce alta incompatibilitate te referi?

View Posteiffel, on 29 aprilie 2023 - 16:11, said:

Toate nVMe-urile se inaclazesc. Cu cat au viteza mai mare si/sau capacitate mai mare se incalzesc mai tare.

Stiu asta. Eu incerc sa le gasesc pe cele care se incalzesc cel mai putin. Ce e neclar aici? Doar am mentionat mai sus ca am testat un Kingston A2000 care a obtinut rezultate termice mult mai bune in acelasi laptop (diferenta de aproape 20 de grade), deci interiorul laptopului nu e chiar atat de incins incat sa impinga un SSD la 60 de grade in idle de unul singur, deci exista demonstratia practica ca se poate mult mai bine decat WD SN 750, la care pur si simplu am apreciat gresit cat de usor si cat de repede se incalzeste. Din pacate, Kingston A2000 de 1 TB nu se mai gaseste pe piata, insa testul cu Kingston A2000 arata clar ca o supraincalzire a SSD-ului la 60 de grade in idle nu este deloc inevitabila, ci vina ii apartine modelului SN750.

Si fie vorba intre noi, mi se pare bizar ca mi se spune ca "toate NVMe se incalzesc" in conditiile in care, atunci cand am cautat pe google niste feedback-uri despre aceasta chestiune, mi-a aparut o lista de link-uri mai lunga decat o carte de telefoane, care sustineau ca 60 de grade in idle pentru un SSD e un motiv de ingrijorare.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
este important ca ssd-ul sa aiba posibilitatea de racire, ca altfel temperatura din teste sintetice este cvasi irelevanta. Un ssd care se incalzeste relativ mai putin va acumula caldura din lipsa de ventilatie.

In Dell-ul meu XPS am intre SSD si carcasa un pad termic care face transferul de caldura incat carcasa sa dubleze ca radiator pentru SSD.

Edited by abac, 29 April 2023 - 16:52.


#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
@DelPino
În ultimii ani, plăcile de bază sunt construite și livrate având heatsink-uri cu performanțe bune pentru SSD-uri, multe SSD-uri performante au din fabrică Heatsink, iar after-market se găsesc sisteme de răcire SSD, inclusiv active, din ce în ce mai complexe.
Și tu visezi la temperaturi reduse ale SSD-ului într-un amărât de laptop, care înghesuie în același spațiu un procesor fierbinte și o placă video fierbinte?
Mai renunță la pretenții!

80°C nu e o temperatură de speriat, ținând cont că pleacă de la 60°C. Redu temperatura din idle, și vei avea temperaturi mai scăzute în full load.

Ești conștient că temperaturile citate de tine din review-uri sunt obținute în condiții ideale, și că într-un laptop vei avea temperaturi mai mari?

Ce configurație are laptopul, și ce temperaturi au CPU și GPU, în idle și load? Măcar să vedem la ce te raportezi...

Dacă vrei temperaturi ceva mai mici folosesti un SSD SATA sau cauți ceva cu MLC și DRAM cache.

PS.
In 2 desktopuri personale, prin simpla adăugare a unui heatsink subțire unui SSD, temperurile au scăzut cu cel puțin 10°C. Fără flux de aer, unul fiind pasiv, celălalt fiind montat pe spatele MB.
Măsoară spațiul disponibil, poate ai câțiva mm toleranță pentru a lipi un heatsink.

Edited by nei-k, 29 April 2023 - 17:05.


#7
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Asta imi aminteste de HDD mecanic Maxtor. Ii trebuiau 2 ventilatoare ca asta din imagine sa poata functiona. Puteai face oua ochiuri pe el.
Acum recent, le-am aratat tinerilor minunea de ventilatoare. Culmea, nu le-au venit sa creada asa ceva

Edited by loveparade, 29 April 2023 - 17:47.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Dar de ce vrei sa nu se incalzeasca, lasa sa fie calde ca de aia sunt facute, tunelarea cuantica e mai buna la caldura decenta fata de rece.
Iar excesul il rezolva placa de baza prin radiatorul dedicat... daca e placa nu coaja desigur.
Si cauta sa nu faci heavy load ca aia inseamna shorter life.

Edited by andreic, 29 April 2023 - 18:03.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDelPino, on 29 aprilie 2023 - 16:26, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui. Singura incompatibilitate mentionata in manualul de upgrade al laptopului (da, are in manual instructiuni pentru adaugarea unul al doilea SSD sau inlocuirea celui existent si a memoriei) este cu SATA M2. In afara de SATA, toate NVMe-urile PCI 3.0 sau 4.0 ar trebui sa functioneze. La ce alta incompatibilitate te referi?
Pai... M2 e conectorul.- pe el se pot conecta atat SATA cat si nVMe.
Si aici mai e o chestie - M2 sunt mai multe standarde - au o catare cum au si memoriile.

Legat de incompatibilitate - exista incompatibilitati. In mod normal producatorul placii de baza testeaza o serie de module si cele care functioneaza corect le trece intr-un QVL, Aceeasi chestie o ai si la memoriile DDR - nu toate functioneaza pe o anumita palca de baza sau intr-o anumita configuratie - la ASUS sunt cele mai mari probleme ptr ca forteaza componentele ptr un maxim de performanta.

M-am lovit de o chestie din asta luna trecuta la un PC Dell - din 3 module nVMe diferite doar unul singur a fost recunoscut.in BIOS si am putut pune sistemul pe el.

#10
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 16:59, said:

@DelPino

Și tu visezi la temperaturi reduse ale SSD-ului într-un amărât de laptop, care înghesuie în același spațiu un procesor fierbinte și o placă video fierbinte?
Mai renunță la pretenții!

80°C nu e o temperatură de speriat, ținând cont că pleacă de la 60°C. Redu temperatura din idle, și vei avea temperaturi mai scăzute în full load.


Eu trebuie (și vreau) sa fiu politicos cu cei care incearcă (probabil) să ajute, dar pontificările unora incep sa mă supere. Adica eu spun ca am testat un alt SSD in același laptop, care stă cu DOUAZECI de grade mai rece, dar din păcate nu mai este pe piață, solicit civilizat niște opinii despre alte modele similare și primesc de la unii niste "mustrări" că "de ce visez la temperaturi reduse" și "să mai renunț din pretenții". Adica eu visam atunci când mă uitam la Kingston A2000 stând la 60 de grade in load? Cum sa îmi spună cineva că temperaturi mai reduse de 60-80 grade sunt un vis, când le-am văzut cu ochii mei și am și explicat asta de două ori? Daca Kingston A2000 de 1 TB mai era disponibil la un preț rezonabil (am mai văzut doar unul la un comerciant necunoscut, dar la 900 lei, ceea ce pentru 1 TB nu e ok), nici nu mai aveam discuția asta.

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 16:59, said:


80°C nu e o temperatură de speriat, ținând cont că pleacă de la 60°C. Redu temperatura din idle, și vei avea temperaturi mai scăzute în full load.


Temperatura normala de operare a unui ssd este pana la 70 de grade, iar la 80-85 de grade incepe termal throttling-ul la majoritatea modelelor. Faptul ca pleaca de la 60 de grade nu are nici o relevanta (nu una pozitiva adica).

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 16:59, said:


Ești conștient că temperaturile citate de tine din review-uri sunt obținute în condiții ideale, și că într-un laptop vei avea temperaturi mai mari?


Bineinteles. Dar cel mai rece in conditii ideale va fi de regula printre cei mai reci si in utilizare intensa. Iar diferenta de regula poate fi anticipata. De exemplu, SN750 era mentionat in reviewul de specialitate ca e mai fierbinte decat media in idle si ajunge la 84 de grade in heavy load. Iata comentariul exact: "The SN750’s heat output is typically acceptable during most daily usage with no airflow, although it’s a bit warm at idle compared to most other SSDs. We hammered it with a few hundred GB of data at once, however, and thermal throttling kicked in when the controller hit 80 degrees Celsius. We recommend throwing the drive under a heatsink, or at minimum giving it some airflow, if you use it in heavy prosumer-class applications". Nu indica o cifra exacta pentru idle, dar avand in vedere ca media in idle este intre 40 si 50 de grade, asta inseamna ca SN750 putea sa aiba vreo 52-55 grade in idle. In concluzie, in laptop are vreo 7-8 in plus, ceea ce e normal. Greseala a fost ca eu am crezut ca autorul review-ul a scris cateva sute de GB la viteze de peste 1000 MB/s (pentru ca SN 750 are o viteza de 1400 MB/s dupa epuizarea cache-ului) si ca temperaturile mari nu vor fi o problema la viteze de pana la 500 MB/s.
Un Silicon Power XD80 ar putea, de exemplu, sa stea la 40-45 de grade in idle si vreo 75-78 de grade in heavy load. Eu insa voiam sa mai vad daca sunt si altele, ca sa-l pot alege pe cel mai convenabil, pentru ca nu toate modelele au temperaturile specificate in review-uri.

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 16:59, said:


Ce configurație are laptopul, și ce temperaturi au CPU și GPU, în idle și load? Măcar să vedem la ce te raportezi...



Eu explicat deja de doua ori la ce ma raportez cand ti-am mentionat testul cu un SSD diferit. Daca insa sunt necesare mai multe detalii:

Asus TUF A15 FA507 cu Ryzen 6800H, RTX 3070, 16 GB DDR4800.
Temp CPU in idle, cu modul performance activat in ArmouryCrate: 50-60 de grade (in functie de ce faceam)
Temp GPU in idle: am monitorizat-o cu Armoury Crate, majoritatea timpului era in power saving, cand nu era, indica vreo 40 de grade;
Temp SSD nativ (un Samsung, insa nu am reusit sa identific exact modelul): 40-48 grade idle (in conditiile in care avea OSul pe el), 70-73 de grade dupa un benchmark cu Crystal Mark 32 GB (5 pass); 78 de grade la transfer cu 300-400 MB/s;
Temp Kingston A2000 pentru testare in acelasi laptop: 40-45 de grade in idle, temperatura maxima dupa un benchmark cu CrystalMark 32 GB (5 pass) 58-59 de grade (nu am facut un test specific cu viteza de USB 3.0
Temp WD SN750: in idle 60 de grade, uneori 62-63, temperatura dupa un benchmark cu Crystal Mark 32 GB (5 pass) 78-80 de grade, temperatura la transfer 50-100 GB cu viteze de HDD 100 MB/s 76-78 de grade, temperatura la transfer a 50-100 GB cu viteza 300-400 MB/s 84 de grade si thermal throttling;

Sa ajunga un SDD la 80 de grade in full-load mai treaca mearga, sa stea la 60 de grade tot timpul in indle nu e deloc in regula. Pai la 60 de grade, programele de monitorizare gen CrystalDisk sau HDSentinel iti dau alarma, health-ul drive-ului devine rosu.


View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 16:59, said:



Dacă vrei temperaturi ceva mai mici folosesti un SSD SATA sau cauți ceva cu MLC și DRAM cache.

Dar parca spuneai doar trei propozitii mai sus ca nu trebuie sa visez la temperaturi mai mici... Eu as pune pariu ca daca ma apuc sa testez vreo 10-15 modele sigur gasesc doua-trei care sa nu treaca de 70-75 de grade intr-un laptop, dar, evident, nu am bani sa cumpar de proba un geamantan de SSD-uri, de-aia am intrebat pe forum.

O observatie generala: eu chiar nu doresc sa ma angrenez in discutii contradictorii de genul "ba e alba/ba e neagra". Asa ca rog politicos pe cei care nu au nimic constructiv de adaugat sa nu intervina fara rost.

View Posteiffel, on 29 aprilie 2023 - 19:13, said:

Pai... M2 e conectorul.- pe el se pot conecta atat SATA cat si nVMe.
Si aici mai e o chestie - M2 sunt mai multe standarde - au o catare cum au si memoriile.

Legat de incompatibilitate - exista incompatibilitati. In mod normal producatorul placii de baza testeaza o serie de module si cele care functioneaza corect le trece intr-un QVL, Aceeasi chestie o ai si la memoriile DDR - nu toate functioneaza pe o anumita palca de baza sau intr-o anumita configuratie - la ASUS sunt cele mai mari probleme ptr ca forteaza componentele ptr un maxim de performanta.

M-am lovit de o chestie din asta luna trecuta la un PC Dell - din 3 module nVMe diferite doar unul singur a fost recunoscut.in BIOS si am putut pune sistemul pe el.

Da, stiu, dar nu toate modulele M2 accepta M2 SATA (mai precis nu toate placile de baza le vad). In cazul de fata, in manualul laptopului, asta era singura incompatibilitate precizata, ca nu poti pune un M2 SATA in slotul M2 din laptop, care accepta doar PCIE.

View Posteiffel, on 29 aprilie 2023 - 19:13, said:

Legat de incompatibilitate - exista incompatibilitati. In mod normal producatorul placii de baza testeaza o serie de module si cele care functioneaza corect le trece intr-un QVL, Aceeasi chestie o ai si la memoriile DDR - nu toate functioneaza pe o anumita palca de baza sau intr-o anumita configuratie - la ASUS sunt cele mai mari probleme ptr ca forteaza componentele ptr un maxim de performanta.
M-am lovit de o chestie din asta luna trecuta la un PC Dell - din 3 module nVMe diferite doar unul singur a fost recunoscut.in BIOS si am putut pune sistemul pe el.

Din cate stiu, asta e o problema mai mult cu memoriile, care, intr-adevar, au unele probleme de compatibilitate. La SSD-uri, in afara de respectarea standardului general (adica nu pui M2 SATA intr-o placa de baza care vede doar M2 PCIE), n-am auzit de alte incompatibilitati.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006

View PostDelPino, on 29 aprilie 2023 - 19:53, said:

Asus TUF A15 FA507 cu Ryzen 6800H, RTX 3070, 16 GB DDR4800.
Temp CPU in idle, cu modul performance activat in ArmouryCrate: 50-60 de grade (in functie de ce faceam)
Temp GPU in idle: am monitorizat-o cu Armoury Crate, majoritatea timpului era in power saving, cand nu era, indica vreo 40 de grade;


Quote

THE BAD
some design decisions still affecting everyday ergonomics
choked-up fans leading to high CPU/GPU temperatures with the laptop sitting on the desk
loud fans on Turbo mode

https://www.ultraboo...ing-a15-review/

Q.E.D.

ps
https://www.olx.ro/d...at-IDh5dY8.html

Edited by nei-k, 29 April 2023 - 22:12.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDelPino, on 29 aprilie 2023 - 19:53, said:

care stă cu DOUAZECI de grade mai rece, dar din păcate nu mai este pe piață,
Consum mai mic, controller mai slab... probabil de aia nu se mai face.

#13
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postandreic, on 29 aprilie 2023 - 22:10, said:

Consum mai mic, controller mai slab... probabil de aia nu se mai face.

https://www.tomshard...000-m2-nvme-ssd

Looking to outfit your Ultrabook or new build with a fast and secure NVMe SSD? Kingston’s A2000 is a top pick with hardware encryption, competitive performance, and great pricing too.

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 22:06, said:


Eu nu iau niciodata second-hand.

View Postnei-k, on 29 aprilie 2023 - 22:06, said:


Stiam ca Asus TUF A15 este un laptop care se incalzeste mai tare decat altele. Asta nu inseamna ca WD SN750 nu face la fel, ceea ce rezulta intr-o combinatie proasta.

Nu prea inteleg rostul acestui link, se vrea o sugestie ca daca Asus TUF A15 se incalzeste mai tare atunci nu trebuie un cautat un SSD mai rece decat SN750 (ceea ce nici nu e foarte greu, din lista de 23 de modele din primul post, SN 750 e cam pe la pozitia 18-22 ca temperaturi, VPN4300 e singurul clar mai fierbinte decat el).

Edited by DelPino, 29 April 2023 - 22:33.


#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Îmi pare rău, dar cred că nu vrei să accepți  problema esențială: laptopul e un cartof fierbinte, nu ai cum să beneficiezi de temperaturi mici ale SSD-ului când procesorul stă în idle la 60°C. Construcția deficitară generează acele temperaturi anormal de mari, în condițiile în care acum sunt 22-25° ambiental. Când vor fi 30°C în cameră, procesorul va face direct throttle în idle ?!

Dacă nu vrei produs nefolosit la preț de SH, atunci poți cumpăra la preț întreg (x3):
https://www.emag.ro/...g/pd/D41DV5BBM/

#15
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postnei-k, on 30 aprilie 2023 - 07:24, said:

Îmi pare rău, dar cred că nu vrei să accepți  problema esențială: laptopul e un cartof fierbinte, nu ai cum să beneficiezi de temperaturi mici ale SSD-ului când procesorul stă în idle la 60°C. Construcția deficitară generează acele temperaturi anormal de mari, în condițiile în care acum sunt 22-25° ambiental. Când vor fi 30°C în cameră, procesorul va face direct throttle în idle ?!


Ceea ce nu vreau eu sa accept e sa mi se spuna ca "e alba" cand eu am vazut personal ca "e neagra". Adica eu spun cat se poate de clar ca alte doua SSD-uri (atat cel nativ, cat si un al doilea model de test) stau la temperaturi mai mici, am verificat asta testandu-le personal, iar pe forum mi se spune de unii (care nici macar nu poseda acelasi tip de laptop, ca sa verifice personal) ca "nu ai cum să beneficiezi de temperaturi mici ale SSD-ului când procesorul stă în idle la 60°C." Cu alte cuvinte, eu am testat ale variante de SSD-uri cu temperaturi mai mici, dar "nu am cum sa beneficiez de temperaturi mici ale SSD-ului"! Ce pot eu sa cred decat ca ori se face misto de mine, ori unii vorbesc ca sa se afle in treaba?

Imagineaza-ti urmatoarea situatie: un sofer testeaza o masina la 200 km/h, dupa aia intreaba alti soferi sau mecanici ceva legat de vitezele masinii respective, iar ceilalti ii spun "masina cu care ai mers tu aseara cu 200 km/h nu poate atinge 200 km/h". Intr-un asemenea caz, soferul nostru ii va lua la injuraturi pe respectivii, pentru ca va crede (pe buna dreptate) ca isi bat joc de el.

Si inca ceva legat de "procesorul stă în idle la 60°C." - procesorul nu sta in idle la 60 de grade, ci INTRE 50-60 de grade (cel mai frecvent la 52-54 de grade, dar mai urca spre 60 cand mai face ceva OS-ul in background).

De asemenea, review-ul ala nu spune ce crezi tu ca spune. Daca ai fi citit tot review-ul cu atentie, ai fi vazut ca partea de bold ("choked-up fans leading to high CPU/GPU temperatures with the laptop sitting on the desk") se refera la situatii cu utilizare intensa.

"As discussed in the previous section, the CPU and the GPU both run in the high-70s to mid-90s in this 2022 TUF Gaming series, based on the amount of power allocated to each component and how the system scales between the CPU and GPU with Dynamic Boost.
Much like with the Strix and Scar series, the cooling module is still somewhat choked here by the slim rubber feet and their design that forces the fans to draw fresh air from the middle of the laptop, and not from the laterals where it would be able to access cooler air. As a result, lifting up the back of the laptop from the desk leads to a noticeable decrease in the internal temperatures, both on the CPU and on the GPU. Ramping up the fans to max rpms in Manual mode doesn’t help much here, as the fans are already running close to their max potential on Turbo. Furthermore, the Performance profile is hardly usable, as it leads to even higher internal temperatures and thermal throttling on the GPU.
Now, as far as the outer case temperatures go, these are solid on Turbo, with only a hotter spot in the middle of the chassis and temperatures in the mid-30s on the keyboard deck. The laptop heats up a little more on Performance, but not to the point where anything gets too hot or any surfaces that you’ll normally get in contact with get unpleasant to touch.

At the same time, this laptop is a breeze with everyday use, multitasking, browsing, or video streaming. The 0dB Technology allows the two fans to completely switch off with light use as long as the hardware stays under 60 C on the Silent profile, which is most of the time. And that’s both on battery or when plugged in."

Scenariul la care se referea afirmatia "choked-up fans leading to high CPU/GPU temperatures with the laptop sitting on the desk" era in aplicatii solicitante (exemplele folosite in review pentru testarea temperaturilor sunt Far Cry 5 si Cyberpunk 2077). Iar apropo de "on the desk", eu nici macar nu tin laptop-ul direct pe birou, ci pe un suport cooler.

Legat de "ce nu vreau sa accept" eu, in treacat fie spus, eu nu sunt obligat sa accept toate afirmatiile atunci cand nu concorda cu verificarile mele, pentru ca pe internet se spun si multe prostii, dupa cum stie toata lumea.

In orice caz, am incheiat acest topic, pentru ca in loc sa am parte de o discutie serioasa despre performantele termice ale diverselor tipuri de ssd-uri, cu informatii utile, asa cum am sperat, am pierdut o gramada de timp contrazicandu-ma cu diverse persoane care spun ca nu pot obtine ceea ce eu am verificat deja ca pot obtine.
Cand cineva solicita o informatie intr-un forum tehnic, e recomandabil sa i se ofere informatii testate, nu părerologie.
Regretabil.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Ai primit informații testate, și verificate, dar ești prea orbit de orgoliu sa le accepți:
- SSD cu viteze mai mici, tehnologie mai veche și celule de calitate mai mare = temperaturi mai mici
- SSD cu DRAM cache, e mai rece decât cel fără
- răcire suplimentară adăugată SSD-ului curent scade temperatura

Succes

#17
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postnei-k, on 30 aprilie 2023 - 12:18, said:

Ai primit informații testate, și verificate, dar ești prea orbit de orgoliu sa le accepți:
- SSD cu viteze mai mici, tehnologie mai veche și celule de calitate mai mare = temperaturi mai mici
- SSD cu DRAM cache, e mai rece decât cel fără
- răcire suplimentară adăugată SSD-ului curent scade temperatura

Succes

Foarte bine si multumesc pentru raspuns, asta si voiam sa aflu. Ce nevoie era sa pierdem amandoi timpul cu comentarii despre cat e de fierbinte Asus TUF A15 (distragand in acelasi timp si atentia de la chestiunea principala)? Ori ca e rece ca Siberia ori fierbinte ca apa clocotita, eu tot aveam de gand sa pun un al doilea SSD in el si voiam sa aflu care au performantele termice cele mai bune, ca nu au toate aceleasi temperaturi. Chestiunea mi se parea foarte simpla, nu era deloc cazul sa inecam topicul cu alte cugetari inutile.

Edited by DelPino, 30 April 2023 - 12:46.


#18
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
Eu in pc am unKingston A2000, NVMe, M.2
sta la 29 de grade in perioada asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate