Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#307
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014
Mie greu sa-mi imaginez ca o femeie superba ar putea sa nu fie constienta de valoarea ei. :)

#308
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004
Sunt o grămadă de femei superbe care nu-și găsesc soț.    Tot o lălăie prin relații din ce în ce mai aiurea, iar superbitatea li se trece, nu se conservă.  
Rău cu rău, dar mai rău fără rău.

#309
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:27, said:

Rău cu rău, dar mai rău fără rău.
Nu gasesc nimic atractiv in aceasta formulare (atitudine). Nu este obligatoriu sa accepti raul din viata ta, ci trebuie sa te delimitezi de tot ceea ce reprezinta "rău" pentru tine, chiar daca asta inseamna ca material ar putea s-o duci mai prost...

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 22:40.


#310
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,031
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 22:31, said:

Nu gasesc nimic atractiv in aceasta formulare (atitudine). Nu este obligatoriu sa accepti raul din viata ta.

Obligatoriu este sa nu-l accepti!

#311
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 22:31, said:

Nu gasesc nimic atractiv in aceasta formulare (atitudine). Nu este obligatoriu sa accepti raul din viata ta.

Este un proverb cu origine atemporală.    Se referă la faptul că mai tot ce facem în viață este rezultatul unui compromis.  
Ea are un copil.   Oare dacă pleacă de la zgârcit,  care este tatăl copilului,  nu o traduce,  are psihoza asta a banilor și este un pic autist,  mai găsește unul măcar la fel, să nu o înșele și să fie tată pentru copil?     Pleacă în lume.   Care-i pasul următor?   Începe să agațe bărbați pe net sperând că va da de unul mai bun?   Este loterie.   Și asta implică riscuri

#312
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:27, said:

    
Rău cu rău, dar mai rău fără rău.

  Asta suna a probleme de atașament, rana de abandon 😅


#313
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posthoneybee, on 14 aprilie 2023 - 21:36, said:




Privita la rece, e o situatie deloc tragica, in comparatie cu a altor femei refugiate impreuna cu copiii prin adaposturi pentru victimele violentei in familie. :)

Bineînțeles.
Pe de alta parte, există și situații mai bune decât a ei.
De ce să nu își dorească să evolueze totuși?
Dacă am privi mereu spre ce e mai rău, am mai putea să ne dezvoltăm? :)

#314
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:39, said:

Este un proverb cu origine atemporală. Se referă la faptul că mai tot ce facem în viață este rezultatul unui compromis.  

Este un proverb prost. Facem compromisuri poate pentru a fi mai fericiti, dar nu vad rostul compromisului atunci cand tu te acresti intr-o relatie, in loc sa te simti libera, apreciata si plina de viata pentru ca ai langa tine omul potrivit.

#315
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostTsunamii, on 14 aprilie 2023 - 22:43, said:

Maica-,ea a ramas la 36 de ani cu 2 copii pe cap, 12 si 13 si n-a gasit unu.
Si uite ce ne-a crescut

Da, ii trebuia unu sa traiasca in compromis, Posted Image
Mai sunteti multi?

Problema  nu este să crești copiii,  pentru că ei cresc oricum.   Pentru o femeie problema este că dacă renunță la soț ar putea să nu mai găsească alt soț.   Cât este iubibilă poate avea parteneri pentru sex și mici ieșiri în decor,  dar soțul este altceva.   Greu de găsit.    Majoritatea femeilor mature aleg să nu-și lase soțul chiar și atunci când au alternativă.    
Aplică cu știință sau fără știință proverbul   “Când muierea-i mută şi bărbatul surd, toate merg bine în casă”

#316
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,031
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 22:47, said:

Este un proverb prost. Facem compromisuri poate pentru a fi mai fericiti, dar nu vad rostul compromisului atunci cand tu te acresti intr-o relatie, in loc sa te simti libera, apreciata si plina de viata pentru ca ai langa tine omul potrivit.

Nu sunt de acord cu termenul "compromis"
Eu gasesc alta denumire. "Schimbare de scop" nu "compromis"

Sau dati-mi voi un exemplu, sau spuneti-mi ca mint si argumentati-mi ca am facut un compromis

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:50, said:

Aplică cu știință sau fără știință proverbul   “Când muierea-i mută şi bărbatul surd, toate merg bine în casă”

Asta nu e un proverb e o tampenie

#317
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 22:47, said:

Este un proverb prost. Facem compromisuri poate pentru a fi mai fericiti, dar nu vad rostul compromisului atunci cand tu te acresti intr-o relatie, in loc sa te simti libera, apreciata si plina de viata pentru ca ai langa tine omul potrivit.

Întro căsnicie nu te poți simți liberă pentru că așa ceva nu se poate. Ești nevastă și ai bărbat.  Vrei libertate? Divorț și îți exerciți libertatea până îți trec gărgăunii.

#318
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostTsunamii, on 14 aprilie 2023 - 22:52, said:

Asta nu e un proverb e o tampenie

Înțelepciune populară.  Verificată în timp.

#319
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:50, said:

Problema  nu este să crești copiii,  pentru că ei cresc oricum.   Pentru o femeie problema este că dacă renunță la soț ar putea să nu mai găsească alt soț.   Cât este iubibilă poate avea parteneri pentru sex și mici ieșiri în decor,  dar soțul este altceva.   Greu de găsit. Majoritatea femeilor mature aleg să nu-și lase soțul chiar și atunci când au alternativă.

Aici nu era vorba de a avea alternativa in persoana altui barbat...si nu, nu este o dovada de maturitate ca ramai intr-o relatie oricum. E dovada obedientei fata de cutumele societatii si frica de a fi judecata de ceilalti  sau frica de a nu fi capabila sa iei decizii si sa-ti ordonezi viata dupa propriile principii. Daca e sa-ti gasesti un alt sot, il vei gasi cu siguranta cand vei fi pregatita pentru o relatie.

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 23:03.


#320
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostTsunamii, on 14 aprilie 2023 - 22:55, said:

De unde ai tu filozofiile astea?

Din înțelepciunea ancestrală a poporului român, mare meșter în supraviețuire.

#321
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:53, said:

Întro căsnicie nu te poți simți liberă pentru că așa ceva nu se poate. Ești nevastă și ai bărbat.  Vrei libertate? Divorț și îți exerciți libertatea până îți trec gărgăunii.
De ce nu ai putea sa te simti libera? Faptul ca esti impreuna cu cineva, iti ingradeste libertatea? Eu ma simt foarte libera in limitele bunului simt fata de omul cu care imi impart viata.

#322
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,583
  • Înscris: 21.04.2014

View PostNoua_pe_site, on 14 aprilie 2023 - 21:59, said:


Mai arunca un ochi si priveste situatia mai atenta un pic,
Un sot care sta la capatul celalalt al mesei fata de tine in public, nu-ti ofera nici macar o vorba buna , cu care nu comunici , iti arata nota de plata la benzina cand ti-e lumea mai draga si cu care efectiv pare sa nu ai nimic in comun in afara de un copil de care doar tu ai grija , cred ca e destul de tragic.


Mi-am aruncat ochiul sting si tot n-am reusit sa vad altcumva situatia. Dimpotriva, inteleg ca exista o comunicare intre ei. Dar nu e pe aceeasi lungime de unda. Intotdeauna se discuta in contradictoriu pina se ajunge la jigniri. In conditiile astea, ce barbat s-ar afisa in ochii lumii drept sotul iubitor linga nevasta-sa? :habarnam:

Hai ca mi-am amintit de o secventa din comedia "Razboiul rozelor"! :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S_PMSA9fgiI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]








#323
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 17.04.2014

View Postantic, on 14 aprilie 2023 - 22:56, said:

Nu cred că sunt proaste.  Se sacrifică.

Nu-ti cere nimeni sa te sacrifici ca sotie in conditiile in care sotul nu te apreciaza si nu te iubeste. Sacrificiul tau se numeste, fara rost... Suntem impreuna si la bine si la rau, dar nu ca tu sa-ti bati joc de bunatatea mea.

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 23:19.


#324
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 04.12.2004

View PostChayah, on 14 aprilie 2023 - 23:08, said:

Zici ca dacă ziceți cuiva o vorbă bună, vine apocalipsa și sar pe voi toți zombalăii universului Posted Image.

Uneori alegi să taci având motivație politică.   Dacă nu-ți place ciorba ce să zici cănd te întreabă?  
“Dragă, am un răspuns lung și elaborat,  sau unul scurt și concis, ce preferi?   Păi spune pe scurt.  Îmi bag pl în ciorb ta, habar nu ai să faci ciorbă ca mama”
Nu merge.   Și atunci este aleasă soluția compromisului diplomatic.    îhî ..  mmmhîî .. emhîîî-îîî    Soția va înțelege că nici nu poți grăi de poftă cu ciorba în gât, iar tu îți ppstrezi deminatea de bărbat

View PostTsunamii, on 14 aprilie 2023 - 23:13, said:

Pestera?

Nu pe tine te-am întrebat, stai mumos

View PostGRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 23:14, said:

Nu-ti cere nimeni sa te sacrifici ca sotie in conditiile in care sotul nu te apreciaza si nu te iubeste. Sacrificiul tau se numeste, fara rost... Suntem impreuna si la bine si la rau, dar nu ca tu sa-ti bati joc de bunatatea mea.

Asta este, unii bărbați nu sunt expansivi și darnici în laude.  Ce faci, îl lași pentru că-i ursuz?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate