Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#1
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
Bun gasit, tuturor!Am o mica poveste de spus aici si poate niste indrumari de primit.Sunt casatorita de zece ani. Am un copil de 8 . Suntem doi adulti de 40ani. Ideea e ca eu simt ca desi formam o familie in acte, comportamental nu suntem. Sotul meu a hotarat de la inceputul casatoriei, mai bine spus la un an dupa (am stat la socrii primul an-am avut de toate acolo, fara cheltuieli gen utilitati, hrana) sa fim cu banii separat. Viata noastra inseamna aproape totul fifty-fifty  excursiile se impart la 2 , cadourile pt aniversarile cunoscutilor. Pt copil ffff rar da bani. Haine, incaltaminte, medicamente, hrana toate le cumpar eu. Atat pt mine , cat si pt copil. Din salariul lui , care se apropie de o suma putin sub 3 zerouri, sotul meu nu cheltuie mai nimic pt familie. Plateste utilitatile , iar eu rata la  banca din salariul meu. (mentionez salariul meu este cu vreo 20 milioane lei vechi, mai mic decat al lui) Singurele cheltuieli pe care le face fara a fi deranjat , fara a plange dupa bani , sunt cheltuielile legate de masina , pe care el o si conduce zilnic la serviciu , eu daca beneficiez de 1, 2 iesiri pe saptamana cu masina la cumparaturi. El este un om care se crede cel mai grozav in toate, nu am niciodata parte de sustinere, apreciere, incurajare , complimente din partea lui. Nu este un om violent, nu are vicii, nu bea, nu fumeaza. In schimb ii place enorm sa fie laudat, periat, ridicat in slavi pt orice.
  Simt ca nu mai pot , simt ca aceasta forma de familie merge doar pt ca am acceptat eu. Efectiv , ma intreb uneori cat de rece, nepasator sa fii cand vezi ca sotia ta tine o casa (cu cumparaturi, hrana), un copil si pe ea cu toate trebuintele unor fiinte umane, si tu sa stai sa nu te intrebi,, din ce bani i-a cumparat copilului medicamente, dar haine, dar ghetele de azi iarna? Cum sa nu-ti pese de aproape nimic, sa mergi inainte cu 50miloane puse deoparte pe luna.
   Nu mai pot, nu stiu ce sa fac .Nimeni din jurul nostru nu stie acest lucru, nici parintii, nici socrii.
   Pt orice deplasare imi cere bani. A avut curajul sa imi spuna ca a platit asigurarea la masina 12 milioanr, ca eu habar nu am ce inseamna o masina , cata cheltuiala inseamna. (Eu nu conduc, doar el) Este groaznic de zgarcit, nu stiu ce viziune are , ce sa fac, num mai pot . Eu imi cheltui aproape tot salariul , el nu cheltuie cat castig eu.

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Din ceea ce scrii,  te-ai descurca foarte bine singura cu copilul. Ia-l si du-te, viata trece cu viteza luminii pe langa tine si e trist sa treaca degeaba.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa cum descrii situatia....iti recomand fara acest sot.
Nici nu conteaza, daca e rau, sau bun, conteaza ceea ce simti tu.

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 20:46, said:

Bun gasit, tuturor!Am o mica poveste de spus aici si poate niste indrumari de primit.Sunt casatorita de zece ani. Am un copil de 8 . Suntem doi adulti de 40ani. Ideea e ca eu simt ca desi formam o familie in acte, comportamental nu suntem. Sotul meu a hotarat de la inceputul casatoriei, mai bine spus la un an dupa (am stat la socrii primul an-am avut de toate acolo, fara cheltuieli gen utilitati, hrana) sa fim cu banii separat. Viata noastra inseamna aproape totul fifty-fifty  excursiile se impart la 2 , cadourile pt aniversarile cunoscutilor. Pt copil ffff rar da bani. Haine, incaltaminte, medicamente, hrana toate le cumpar eu. Atat pt mine , cat si pt copil. Din salariul lui , care se apropie de o suma putin sub 3 zerouri, sotul meu nu cheltuie mai nimic pt familie. Plateste utilitatile , iar eu rata la  banca din salariul meu. (mentionez salariul meu este cu vreo 20 milioane lei vechi, mai mic decat al lui) Singurele cheltuieli pe care le face fara a fi deranjat , fara a plange dupa bani , sunt cheltuielile legate de masina , pe care el o si conduce zilnic la serviciu , eu daca beneficiez de 1, 2 iesiri pe saptamana cu masina la cumparaturi. El este un om care se crede cel mai grozav in toate, nu am niciodata parte de sustinere, apreciere, incurajare , complimente din partea lui. Nu este un om violent, nu are vicii, nu bea, nu fumeaza. In schimb ii place enorm sa fie laudat, periat, ridicat in slavi pt orice.
  Simt ca nu mai pot , simt ca aceasta forma de familie merge doar pt ca am acceptat eu. Efectiv , ma intreb uneori cat de rece, nepasator sa fii cand vezi ca sotia ta tine o casa (cu cumparaturi, hrana), un copil si pe ea cu toate trebuintele unor fiinte umane, si tu sa stai sa nu te intrebi,, din ce bani i-a cumparat copilului medicamente, dar haine, dar ghetele de azi iarna? Cum sa nu-ti pese de aproape nimic, sa mergi inainte cu 50miloane puse deoparte pe luna.
   Nu mai pot, nu stiu ce sa fac .Nimeni din jurul nostru nu stie acest lucru, nici parintii, nici socrii.
   Pt orice deplasare imi cere bani. A avut curajul sa imi spuna ca a platit asigurarea la masina 12 milioanr, ca eu habar nu am ce inseamna o masina , cata cheltuiala inseamna. (Eu nu conduc, doar el) Este groaznic de zgarcit, nu stiu ce viziune are , ce sa fac, num mai pot . Eu imi cheltui aproape tot salariul , el nu cheltuie cat castig eu.


Fa-i o statuie. Burta mare nu are? Glumesc, amar...

Egoism etc etc. Sau mai e altceva ce nu scrii tu, toate chestiile astea au si o a doua latura a povestii. Vorba aia, "audiatur et altera pars"...

Strageti banii pentru ceva? Cheltuielile casei, copilului sunt cheltuieli comune... Adica ar trebui sa contribuie fiecare proportional sau rezonabil sau in compensatie cu altceva (educatie etc). Sigur, nu ca la contabilitate, dar aproximativ si daca se poate (ca unoeir nu: boala, somaj, alte probleme).

S-ar putea sa se gandeasca la faptul ca, totusi, sunt bani destui in casa si sa investeasca in altceva. A avut probleme inainte (financiare)? Unii oameni sunt mai chibzuiti cu banii...

Edited by aaaa4567, 11 April 2023 - 21:05.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Is good to be king.

In rest, mingea a fost to timpul la tine, dar ai gresit ca ai lasat lucrurile asa prea mult timp.

Abordeaza direct problema, nu cred ca rezolvi ceva, dar sincer, nu pare sa ai prea mult de pierdut.

Personal nu inteleg familiile in care fiecare are bugetul propriu.
Pentru mine asta nu e familie, dar recunosc ca intalnesc din ce in ce mai des astfel de familii si toate sunt disfunctionale, insa am invatat sa imi vad de treaba.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,299
  • Înscris: 13.01.2011
Pușca mea, aveam impresia că doar femeia ,,de tip nou " dorește asta!
Nah, m-am înșelat.

Ce să faci?!  🤷
Ce îți spune sufletul.

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@inițiator: Doamne ferește! Unde vă găsește?!

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,592
  • Înscris: 11.03.2006
E cazul clasic de narcisist. Stiu mai multi asa. Nu merita.
Sa ne spui cum ii place sa plateasca pensia alimentara.

#9
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Copilul nu o sa aiba nevoie de o educatie?
Facultate in străinătate?
Sau de o locuinta?




Nu pare ca esti intr-o situatie ideala.
Dar sunt destule femei care si-ar dori ce ai tu.

Pana la urma, tu l-ai ales.
Un pic de asumare.


Altfel, nu stiu care e marele castig daca pleci.
Ai ocazia sa iti faci batranetile singură?

Ca ceva mai bun decat ai prins. (la 30 de ani fara copil) slabe șanse sa gasesti. (la40 cu copil)



#10
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Poate are o alta familie / amanta pe care cheltuieste. Oricum, ar trebui sa te dezbini de asa ceva, copii tai au nevoi care trebuie implinite. Divorteaza, e mai usor pentru o femeie sa faca cariera decat un barbat, gasesti un sef dorel libidinos si ii aduci dosarul special la oficiu fiecare weekend si te descurci cu banii.

#11
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Ai incercat sa pui problema cu el ? Ce parere are ?
Daca nu ti-e frica de singuratate si ai unde sa locuiesti cu copilul tau, poate ca e mai bine fiecare pe drumul lui.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
din ce povestesti aia nu e familie. familie inseamna sa te implici in tot ce tine de familie, membri, decizii, cu bune si rele.  dac amaine ramai fara servici ce faci ?

ii zici ca daca nu incepe sa contribuie si cu bani si cu munca, divortezi si ii ceri alocatie..care merge pana la 30% din salariu lui cred.. :)

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Spune-i sotului ce ai spus si aici. Daca pricepe si se da pe brazda, foarte bine, daca nu, ura si la gara ca nu esti tu sclava lui. Ala e un parazit.

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

 Adm, on 11 aprilie 2023 - 21:07, said:


Personal nu inteleg familiile in care fiecare are bugetul propriu.
Pentru mine asta nu e familie, dar recunosc ca intalnesc din ce in ce mai des astfel de familii si toate sunt disfunctionale, insa am invatat sa imi vad de treaba.

De fapt, cauza efect e inversata.

Ele nu funcționează bine dinainte. Cu banii la comun.

Unul din parteneri abuzeaza de increderea celuilalt si face cheltuieli nesabuite sau pe ascuns.

Asa se ajunge la separarea fondurilor.





#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Da de ce nu ai vorbit până acum despre asta cu el?
Faci o ședință acum înainte de Paște. Să reflectați amândoi ce și cum.

"Salariul puțin sub 3 zerouri"? Deci < 9.000 lei.
Iar tu vreo 7.000 lei?

Edited by dorin_2k, 11 April 2023 - 21:38.


#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
eu nu intelg o chestie, cine ma lamureste?
normal ar fi initiatoarea discutiei dar....
cum a ajuns asa... defect... v-ati luat peste noapte sau cum?
pana acuma nu ai vazut ce om este? ca vad ca nu faci economie l acuvintele cu care descrii...

#17
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Daca reusesti sa-ti cresti veniturile singura ,e perfect poti sa-ti iei copilul si sa pleci.
Strict pe situatie ,parasiti-va sotul ca nu meritati la cat efort faceti sa va cresteti copilul ,asta nu se cheama familie .In familie totul e la comun la bine si la rau.
Cu astfel de barbat care-si mananca de sub unghie si care crede ca totul i se cuvine , divort si la revedere.
Sunt barbati mai capabili decat sotul dvs si care inteleg conceptul de familie.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stevetlangat, on 11 aprilie 2023 - 21:25, said:

Unul din parteneri abuzeaza de increderea celuilalt si face cheltuieli nesabuite sau pe ascuns.
O fi asa, dar ce familie e aia fara incredere intre parteneri ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate