Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthelen76, on 11 aprilie 2023 - 22:03, said:

Da ca majoritatea barbatilor au salariu mai mare ca femeile?
Asta e propaganda. Salariile sunt in functie de competente, nu de ce ai intre picioare.

#38
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
El câștigă 60 milioane,eu 40 milioane lei vechi.Eu plătesc o rată de 12 milioane lei vechi+ cam 20 milioane mi se duc pe mâncare
. Mâncare din care consuma și el,Îmi rămân să zic undeva la 8.-10 milioane sa mi- i pun deoparte,in caz de ceva,un concediu,bla,bla.El cheltuie aproximativ 10-15 milioane pe utilități.Restul sunt ai lui.Unde? In cont,la bancă.Nici nu știu câți are,habar nu am.Nu cunosc parole,bankinguri,economii.Nimic.In concedii dacă mergem și să spunem ne costă 1800€ , plătim 900+900.
Dacă mergem un weekend in țară și ne costă 25 milioane, plătim 12.5+ 12.5.
Dacă și benzina e 100 trebuie sa îi dau 50lei ,eu.Si tot așa.Pana acum 2 ani nu mi - a cerut bani pe benzina,acum de când cu ultimele scumpiri,mi - a spus că el nu poate da suporte atâta cheltuiala.Ca eu doara pun in mașină și,, drumul,, dar el pe el îl costă o ieșire...

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlbastruIndigo, on 11 aprilie 2023 - 22:04, said:

Presupuneri care nu au legatura cu problema initiatoarei. Si care nu au ce cauta pe topic.

O luam logic.

Se casatoreste si sta la ai lui, ea nu plateste nimic
Dupa un an pleaca si HOTARASC IMPREUNA sa tina banii fifty/fifty, nu discut motivul.

Dupa inca un an, copilul

Timp de NOUA ANI, nu i se pare nimic ciudata, dar, deodata toata treaba pute.
El, nu stie nimic, a fost obisnuit asa cum au hotarat ei.

Deodata, el e pus in fata faptului implinit

Nu vi se pare ceva ciudat?

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
PLM [scuze], esti sigura ca vorbesti de sotul tau ?

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 22:12.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 22:08, said:

El câștigă 60 milioane,eu 40 milioane lei vechi.Eu plătesc o rată de 12 milioane lei vechi+ cam 20 milioane mi se duc pe mâncare
. Mâncare din care consuma și el,Îmi rămân să zic undeva la 8.-10 milioane sa mi- i pun deoparte,in caz de ceva,un concediu,bla,bla.El cheltuie aproximativ 10-15 milioane pe utilități.Restul sunt ai lui.Unde? In cont,la bancă.Nici nu știu câți are,habar nu am.Nu cunosc parole,bankinguri,economii.Nimic.In concedii dacă mergem și să spunem ne costă 1800€ , plătim 900+900.
Dacă mergem un weekend in țară și ne costă 25 milioane, plătim 12.5+ 12.5.
Dacă și benzina e 100 trebuie sa îi dau 50lei ,eu.Si tot așa.Pana acum 2 ani nu mi - a cerut bani pe benzina,acum de când cu ultimele scumpiri,mi - a spus că el nu poate da suporte atâta cheltuiala.Ca eu doara pun in mașină și,, drumul,, dar el pe el îl costă o ieșire...
Hai s-o luam altfel:
Casa e pe numele vostru? Sunteti casatoriti legal?
Daca va despartiti unde vei locui?

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In primul rand, invata sa numeri naibii banii corect. da-o-n aia a ei de treaba ca au trecut 18 ani de atunci. Pe de-o parte zici ca el are salariu aproape de 3 zerouri, cat, 99 de lei? Pe de alta parte ca al tau e cu 20000000 mai mic.

Pe de alta parte, problema asta ar trebui sa i-o pui lui. Daca vrea sa se schimbe incepeti cu un joint account in care puneti impreuna aceiasi suma lunar (totalul sa fie cheltuielile lunare comune). Fiecare 3000 de lei de ex. De acolo se fac toate cheltuielile comune.

Daca nu vrea, divort, are balta peste.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Si tare as aprecia ca romanii sa incerce sa se alinieze la situatia banilor de acum, si sa lase 'MILIOANELE" care au disparut acum mai bine de 20 de ani.
Incercati si va desteptati

#44
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:12, said:

Deodata, el e pus in fata faptului implinit

Nu vi se pare ceva ciudat?

Ciudat imi pare ca te arunci direct la astfel de afirmatii, cand nu s-a pus niciodata problema ca ar fi altcineva in peisaj. Nu stiu cum e la barbati, dar pentru femei 40 ani este o varsta cruciala, cand incepit sa-ti pui altfel de intrebari, te uiti in urma, incepi sa regreti unele alegeri, sa te intrebi daca ai procedat bine in anumite situatii etc. Un fel de melancolie crunta, care aduce multe intrebari si regrete.
Trece, dar te chinuie o perioada.

#45
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View PostLex404, on 11 aprilie 2023 - 22:13, said:


Daca nu vrea, divort, are balta peste.

..carasei d-aia mici...

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu [femeie, sau barbat] nu as sta intr-o asemenea relatie, daca partenerul meu ar avea asemena apucaturi.

Referitor la banii vechi, noi.....din pacate se practica....nu stiu de ce, dar inteleg desi de multe ori ma ameteste situatia.

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 22:21.


#47
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 20:46, said:

. Din salariul lui , care se apropie de o suma putin sub 3 zerouri, sotul meu nu cheltuie mai nimic pt familie. Plateste utilitatile , iar eu rata la  banca din salariul meu. (mentionez salariul meu este cu vreo 20 milioane lei vechi, mai mic decat al lui) Singurele cheltuieli pe care le face fara a fi deranjat , fara a plange dupa bani , sunt cheltuielile legate de masina , pe care el o si conduce zilnic la serviciu , eu daca beneficiez de 1, 2 iesiri pe saptamana cu masina la cumparaturi. El este un om care se crede cel mai grozav in toate, nu am niciodata parte de sustinere, apreciere, incurajare , complimente din partea lui. Nu este un om violent, nu are vicii, nu bea, nu fumeaza. In schimb ii place enorm sa fie laudat, periat, ridicat in slavi pt orice.
  

Eu zic ca dramatizezi prea tare, de fapt relatia voastra s-a depreciat si ai ajuns sa te justifici prin aceste frustrari financiare. Spui ca el plateste intretinerea casei si ca pune bani deoparte. Tu platesti altele si nu reusesti sa pui deoparte pentru ca ai salar mai mic. Poate ca economiile pe care le face vor fi pentru familie si copil cand va fii nevoie dincolo de nevoile primare pe care tu le sustii acum.

Vremurile astea sunt complicate si nu sunteti singura familie pentru care viata a devenit mai complicata ca in alte vremuri. Spui ca e zgarcit dar totusi nu strica banii, nu ii bea, nu ii da la pacanele...

Ce va lipseste voua e un buget familial, cu venituri si cheltuieli si o impartire mai judicioasa a cheltuielilor. A vorbit si Adrian Asoltanie despre asta pe youtube si a scris si o carte (Draga unde-s banii?). Daca nu exista un dialog deschis intre voi, chestia asta e mult mai grava decat cea financiara si probabil aici nu e doar vina lui.

Cel mai usor e sa renunti, cel mai greu e sa cladesti...  Sunt multe de vorbit si de reflectat. In familie.

#48
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
cum de ii stie salariul exact dar nu stie ce face cu jumatate din bani?

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postclausio, on 11 aprilie 2023 - 22:21, said:

Tu platesti altele si nu reusesti sa pui deoparte pentru ca ai salar mai mic.
Si daca avea un salariu zero, temporar, sau definitiv ?

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 22:24.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlbastruIndigo, on 11 aprilie 2023 - 22:17, said:

Trece, dar te chinuie o perioada.

10 ani???
Da-o naibii de treaba.

Ceva s-a intamplat ACUM.
D-aia si scrie acum, ca s-a saturat, dar s-a saturat ACUM.

Eu zic, o sa-l ia pe el din oala. Eu cel putin asa m-as simti.
10 ani merge okay, dintr-o data... gata
Something's not rite

View Postpasilla, on 11 aprilie 2023 - 22:24, said:

Si daca avea un salariu zero, temporar, sau definitiv ?

Vezi ca am mai avut o data o discutie despre soti care-si tin banii separat :lol:
Eu nu stiu cum se administreaza familia cu asa ceva, dar sunt multi ilogici sa stii, eu te-am prevenit

#51
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
Suntem căsătoriți legal, avem o casă a noastră luată cu credit in urmă cu zece ani.Luata pe numele meu, doar eu aveam atunci serviciul stabili,al lui era perioada determinata pe 1 an acum 10 ani.Iar creditul l- am făcut pe numele meu.
Tot timpul mi s- a părut că nu e normal,nu doar acum după 9 ani
Dar am răbdat comparandu- mă cu acele femei abuzate și considerând că fiecare are o cruce de dus,ca nicio căsnicie nu e perfecta, că e o luptă ,că trebuie să lăsăm unul de la altul,că mai bine așa decât singura și tot felul de motive.
Eu nu am pe nimeni altcineva,am fost 100% fidelă.
De el nu cred sa aibă pe cineva,nu iese nu pleacă în delegații.
E un adult zgârcit,iubitor de bani,care consideră că ce e al lui,e al lui.E bunul lui muncit și asta e.
Așa văd eu lucrurile.Nu împarte venitul,nu da familiei din veniturile lui.Ca doar el a muncit pt banii ăia.
Doar că au m- am saturat.
Îmi ajung bani mei ,sunt independentă financiar,doar că eu consider că nu e corect,nu e fair play.
Și poate la început te complaci , dar după un timp îți ajunge.

#52
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,879
  • Înscris: 26.01.2010

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 20:46, said:

, hrana toate le cumpar eu.

Fa-i listuta cu cat ai dat pe mancarica si zii ca are x suma de plata :D

#53
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:27, said:

Ceva s-a intamplat ACUM.


Da, acum are 40 de ani. :)

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlbastruIndigo, on 11 aprilie 2023 - 22:17, said:

te uiti in urma, incepi sa regreti unele alegeri, sa te intrebi daca ai procedat bine in anumite situatii etc. Un fel de melancolie crunta, care aduce multe intrebari si regrete.
Trece, dar te chinuie o perioada.

NU!
Nu trebuie sa "treaca", trebuie rezolvare!
Trebuie STAT JOS si discutat, dar asta nu reiese din ce zice ea, d-aia ma duce gandul unde zici tu ca nu trebuie sa ma duca.

Eu n-as concepe pentru o secunda sa zica sa ne separam cu veniturile
Ar fi, "okay, hai sa facem socotelile si la revedere!"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate