Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#73
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
Chiar nu eu am venit cu această idee, altfel nu ar mai fi avut rost acest topic.Ba mai mult am lăsat de la mine o perioada de 6 luni la începutul relației, când i- am transferat toate veniturile mele in contul lui spunând - i sa le administreze el.Dupa 6 luni , timp in care venise și copilul ( cheltuieli, pampers, lapte praf,etc) a venit și mi-a propus el să fim separat,pt că a constatat că nu ; i ajung banii,că prea mult se cheltuie ( da,era deja un copil in plus) Și eu am acceptat, căsătorită de 2 ani .
Și nu,nu sunt cheltuitoare,nu mă îmbrac de la branduri renumite.
Haideți să vă explic o situație: mai de vreo 2 ani mă roagă copilul sa- i redecorez camera.Zis și făcut.
I- am spus și lui.S- a interesat de vopsea, eu am cumpărat - o ,pe cheltuiala mea.Apoi i- am cumpărat un covoraș ( tot eu) a fost undeva la 200 lei.Am luat niște perdeluțe tot la 200 lei.Anul trecut i- am luat și o comodă (500lei) tot eu.
De o luna mă roagă copilul sa- i fac milkshake.Nu am blender.Hai sa cumpar.L- am luat 260 eu i-am plătit.
E normal?Eeeee???? Nu e.Deloc.
In fine, asta e , știu că sunt de vina,că nu l- am văzut,sau l-am văzut,dar am acceptat.
Știu că aceea nu e familie cea cu banii separat.Parintii mei i-au avut la comun,socrii mei așa îi au.Si toate cunoștințele noastre.Dar el,nu știu...nu știu ce gândire are .
Ar trebui sa spun in gura mare tuturor, socrilor, nașilor fraților, cumnaților.Mi- ar plăcea să știu ce ar spune,cu ce s- ar justifica.

#74
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 05.07.2007

 Fane, on 11 aprilie 2023 - 23:07, said:

pai daca divortezi macar n-ai sa mai stai sa te ataci in fiecare zi de cum se comporta el in raport cu tine, n-ai sa mai fi nevoita sa suporti cheltuieli pt chestii de care beneficiaza si el, ai sa primesti si pensie alimentara pt copil. singura n-ai sa fi, ai copilul. oricum el numai te enerveaza si odata cu batranetea tarele lui se vor accentua, nu se vor atenua. eu nu as mai sta pe ganduri.
cu mentiunea ca eventualul divort ar fi traumatizant pentru copil.... sa nu mai amintim de crize adolescentine ce vor aparea inevitabil si pe care va trebui sa le gestioneze de una singura. de pe margine si cand e vorba de altul, parca totul e mai usor.

#75
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 pasilla, on 11 aprilie 2023 - 23:06, said:

Se pare ca nu ai inteles regula.

Am inteles ca mergeti pe ideea de familie iar eu ma axez strict pe partea financiara.
El e cel care a dorit sa faca 50/50 la un an de zile dupa casatorie , urmatorul an a aparut puradelul , atunci trebuia schimbat sistemul de plata.

Tampoane , coafura , manichiura , e datoria ei sa le plateasca
Taxa la masina / rovigneta , e a lui ca el e cel care conduce zilnic. Daca nu ii cerea bani de benzina, era cheltuiala comuna

Intretinerea copilului de la mancare/incaltamite/medici - jumate jumate .

Cat de normala e familia lor si cum ar trebui sa arate in functie de vederile tale sau altui user , nu conteaza

#76
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,307
  • Înscris: 05.06.2002

 kato1, on 11 aprilie 2023 - 23:13, said:

.... sa nu mai amintim de crize adolescentine ce vor aparea inevitabil si pe care va trebui sa le gestioneze de una singura....
nu stiu daca asa are mai mult suport din partea lui. chestia asta cu banii e doar una din manifestarile indiferentei.

#77
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 23:10, said:


Ar trebui sa spun in gura mare tuturor, socrilor, nașilor fraților, cumnaților.Mi- ar plăcea să știu ce ar spune,cu ce s- ar justifica.
Nu spui nimic nimanui
Faci lista cu TOATE cheltuielile copilului + ale casei si ii zici ca are de platit jumate.
Nu-i asa de complicat.

#78
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
dar de ce acum nu mai accepti, ce e nou? si de ce nu vorbesti cu el, toate puse pe masa si analizate? sa nu mai poti spune ca nu stii ce gandeste..

#79
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 23:16, said:

Tampoane , coafura , manichiura , e datoria ei sa le plateasca
Taxa la masina / rovigneta , e a lui ca el e cel care conduce zilnic.
Imi pare rau, dar nu pot fi atat de modern in gandire.

#80
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 Punter, on 11 aprilie 2023 - 23:21, said:

dar de ce acum nu mai accepti, ce e nou? si de ce nu vorbesti cu el, toate puse pe masa si analizate? sa nu mai poti spune ca nu stii ce gandeste..
pentru ca e mai usor sa speri ca intelegi gresit decat sa afli adevarul ca e nimic acolo? ��

Edited by Ursul_Polar, 11 April 2023 - 23:24.


#81
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
Ce te oprește să-l primești acasă cu lista de prețuri?



#82
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
Păi cum sa nu știu ce gândește.Crezi că nu am avut nicio discuție...
Când i-am spus că banii se țin la comun,mi - a aruncat,, eu nu am lucrat sa ajung să îți cer 100 de lei sa îmi cumpăr ceva " .Așa mi s- a spus.

#83
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

 Ursul_Polar, on 11 aprilie 2023 - 23:28, said:

mercur ia-l?
Dacă cu Venus nu i-a ieșit, poate o merge cu desfășurătorul.
Deși mă gândesc să nu-și ia RedBull.

#84
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
daca se tin la comun, cum sa ceara unul de la altul? puneti-va salariile pe un card comun si se vede acolo cine, cand si pt ce a luat banii. iar  cand scrie zero atunci va comparati cheltuielile. :)

#85
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 17.04.2014

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 20:46, said:

Din salariul lui , care se apropie de o suma putin sub 3 zerouri, sotul meu nu cheltuie mai nimic pt familie. Plateste utilitatile , iar eu rata la  banca din salariul meu. (mentionez salariul meu este cu vreo 20 milioane lei vechi, mai mic decat al lui)
Eu nu inteleg cum mai poti sa gandesti in termenii aceia vechi din paranteza. ( nu esti nici mos, nici baba ca sa ai o scuza ca inca nu te-ai obisnuit cu "noile" valori)

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 22:08, said:

El câștigă 60 milioane,eu 40 milioane lei vechi.Eu plătesc o rată de 12 milioane lei vechi+ cam 20 milioane mi se duc pe mâncare
. Mâncare din care consuma și el,Îmi rămân să zic undeva la 8.-10 milioane sa mi- i pun deoparte,in caz de ceva,un concediu,bla,bla.El cheltuie aproximativ 10-15 milioane pe utilități.Restul sunt ai lui.Unde? In cont,la bancă.Nici nu știu câți are,habar nu am.Nu cunosc parole,bankinguri,economii.Nimic.In concedii dacă mergem și să spunem ne costă 1800€ , plătim 900+900.
Dacă mergem un weekend in țară și ne costă 25 milioane, plătim 12.5+ 12.5.
Dacă și benzina e 100 trebuie sa îi dau 50lei ,eu.Si tot așa.Pana acum 2 ani nu mi - a cerut bani pe benzina,acum de când cu ultimele scumpiri,mi - a spus că el nu poate da suporte atâta cheltuiala.Ca eu doara pun in mașină și,, drumul,, dar el pe el îl costă o ieșire...

Aici la fel, amesteci valorile!

Edited by GRATEFUL, 11 April 2023 - 23:43.


#86
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 pasilla, on 11 aprilie 2023 - 23:23, said:

Imi pare rau, dar nu pot fi atat de modern in gandire.

Pai nu tine de modernitate ci de logica.
Tu platesti impozitu la masina odata pe an , 1000 lei sa zicem.
Eu , nevasta , am manichiura , coafura lunar , epilare 1-2-3-4-5 perechi de stilettos , parfumuri mai scumpe decat impozitul masinii tale sau piesele de schimb.
E cat se poate de fair play daca te gandesti si nu are nimeni nimic de comentat odata adoptat sistemul asta.

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 23:29, said:

Păi cum sa nu știu ce gândește.Crezi că nu am avut nicio discuție...
Când i-am spus că banii se țin la comun,mi - a aruncat,, eu nu am lucrat sa ajung să îți cer 100 de lei sa îmi cumpăr ceva " .Așa mi s- a spus.

Pai are dreptate , daca asa v-ati obisnuit nu vad de ce ar cere bani de la tine sau tu de la el.

 Punter, on 11 aprilie 2023 - 23:21, said:

dar de ce acum nu mai accepti, ce e nou? si de ce nu vorbesti cu el, toate puse pe masa si analizate? sa nu mai poti spune ca nu stii ce gandeste..

S-au marit cheltuielile cu copilul ar fi un raspuns logic

Edited by Noua_pe_site, 11 April 2023 - 23:43.


#87
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 sfantu.dracu, on 11 aprilie 2023 - 23:35, said:


Dacă cu Venus nu i-a ieșit, poate o merge cu desfășurătorul.
Deși mă gândesc să nu-și ia RedBull.

Daca Venus o fi suficient de fierbine, s-or topi si aripile lui Icar fix cat sa iasa din labirintul asta al socotelilor.
Amu... drept e ca noaptea cu ochii inchisi n-ai a vedea luceferi.



#88
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,007
  • Înscris: 16.09.2014

 Noua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 23:43, said:

Pai are dreptate , daca asa v-ati obisnuit nu vad de ce ar cere bani de la tine sau tu de la el.

Hai, ma. E normal ca sotul sa-i ceara bani de benzina sotiei cand calatoresc? WTF, imi cumparam masina mea si probabil il calcam pe cap. Chestiile astea separate merg cand esti intr-o relatie si atat, nu cand esti casatorit si ai responsabilitatea unui copil.

Edited by AlbastruIndigo, 11 April 2023 - 23:50.


#89
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 Yanna24, on 11 aprilie 2023 - 23:29, said:

Păi cum sa nu știu ce gândește.Crezi că nu am avut nicio discuție...
Când i-am spus că banii se țin la comun,mi - a aruncat,, eu nu am lucrat sa ajung să îți cer 100 de lei sa îmi cumpăr ceva " .Așa mi s- a spus.

Doua chestii:
- la comun inseamna bugetare, in nici un caz milostenie si cereri. adicatelea, pare ca n-ai argumentat.
- asta e finalitatea muncii sale? sa aiba sa isi ia ceva?

Nu in cele din urma, momentul si motivul pentru care aprecierea s-a oprit, de ambele parti, l-ati identificat?
Asta cu banii e secundara si irelevanta cand voi deja va vedeti la individual (culmea, compus) de atat amar de timp.

#90
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 17.04.2014

 AlbastruIndigo, on 11 aprilie 2023 - 23:49, said:

Chestiile astea separate merg cand esti intr-o relatie si atat, nu cand esti casatorit si ai responsabilitatea unui copil.
Exact. Nu prea inteleg nici eu asta cu bugetul separat in cazul casatoriei si cand exista si un copil la mijloc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate