Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#19
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
de ce l-ai ales pe el? presimt ca asta te-a si atras, astia de se lauda singuri au succes mai mare la femei.

nu s-a inteles (multe defapt) cum e cu banii, ai zis sub 3 de zero? adica ia jumate de minim de salariu? si ce face cu restul pe care nu-i cheltuie? copilul e al lui?

poti sa ii pui salariul tau in brate si lista de cumparaturi etc...si vezi ce se intampla


si incearca sa iti cresti salariul...o femeie nu ar "accepta" un barbat cu 20 de mil mai putin. sa fim egali in secolul asta, nu?

Edited by Punter, 11 April 2023 - 21:39.


#20
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2023
Aceasta este mare mea frica.Voi ajunge sa îmi trăiesc bătrânețele in singurătate.
Da,îmi asum că așa l- am luat, știam de zgârcenia lui,dar parcă deja a atins cote înalte.Nu a avut niciodată probleme financiare,vine dintr-o familie ok , părinți cu servicii bune, acum pensionari.
Nu cred sa aibă pe altcineva,nu are cum,e cu noi tot timpul.
Mă deranjează că eu cumpăr totul,eu îmi cheltui toți banii și el ce face cu și lui? Care și așa sunt cu mult mai mulți decât ai mei. Săptămâna trecută mi-a fost copilul bolnav ( o viroza urâtă) .De 3 ori am schimbat tratamentul la indicația medicului.Am cheltuit cel puțin 100 lei.Nimic nu m- a întrebat, nimic nu a dat.
Plus,nu mă încurajează,nu îmi este alaturi.
Gatesc ceva să zic, niciodată nu îmi spune,, a ieșit extraordinar de buna mâncarea,prajtura,, sau ce o fi.
Mi-am schimbat serviciul acum 2 ani....a fost o decizie ffff grea după 17 ani într-un singur loc....nici un sfat, încurajare nu am primit.Mi- a spus,, faci ce vrei,sa nu îmi spui după aceea că eu te-am influențat,,
Cand îi spun problemele mele de la serviciu,nu mă ascultă,nu i se par.importante.
In schimb,ale lui probleme, sunt cele mai grozave...păi el are ,,răspundere",nu ca mine.
Nu zic că nu iubește copilul,dar nu face cine știe ce pt el. Pt că iubește innotul îl duce doar la innot,in rest nimic,nu a ieșit niciodată cu el în parc,sau să îl ducă la vreun loc de joaca.
Sunt foarte derutată, nefericită, gândită la toate cele învestite și făcute până acum.

#21
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Dacă vrei niște sfaturi concrete poate ar fi bine sa dai mai multe detalii, cum ar fi :
-concret câți bani câștigă sotul tău deoarece o suma cu 3 zerouri poate sa fie 1.000 lei sau 9.000 lei
-concret cât plătești tu lunar pentru cheltuielile casei și cât plătește el, incluzând și rata la banca, utilități, combustibil mașina, mancare etc
-spui ca tu plătești mâncarea ta și a copilului - pai și mâncarea lui cine o plătește și cum știi exact cât costa ce mănâncă fiecare ?
-acei 5000 lei pe care spui ca ii aduna ce face cu ei - adică ii depune la banca, ii da părinților lui etc


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
:lol:

Il compatimesc sincer.
Asta e, spune-i, o sa-l ranesti, dar, daca nu mai poti si te-ai schimbat, o sa inteleaga

N-as vrea sa fiu in pielea lui

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 21:37, said:

Aceasta este mare mea frica.Voi ajunge sa îmi trăiesc bătrânețele in singurătate.
Uita de asta ! E mai grea singuratatea in doi.

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 21:45.


#24
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 21:37, said:

Aceasta este mare mea frica.Voi ajunge sa îmi trăiesc bătrânețele in singurătate.
Da,îmi asum că așa l- am luat, știam de zgârcenia lui,dar parcă deja a atins cote înalte.Nu a avut niciodată probleme financiare,vine dintr-o familie ok , părinți cu servicii bune, acum pensionari.
Nu cred sa aibă pe altcineva,nu are cum,e cu noi tot timpul.
Mă deranjează că eu cumpăr totul,eu îmi cheltui toți banii și el ce face cu și lui? Care și așa sunt cu mult mai mulți decât ai mei. Săptămâna trecută mi-a fost copilul bolnav ( o viroza urâtă) .De 3 ori am schimbat tratamentul la indicația medicului.Am cheltuit cel puțin 100 lei.Nimic nu m- a întrebat, nimic nu a dat.
Plus,nu mă încurajează,nu îmi este alaturi.

Sunt foarte derutată, nefericită, gândită la toate cele învestite și făcute până acum.

Nu te mai gandi la batranete.Vei gasi pe cineva,n-ai 60 de ani ,si putin ar trebui sa ti pese de singuratate.Decat sa stai suparata/frustrata/neapreciata stai singura avand grija de copil.Ce crezi mai tarziu copilul nu va fi afectat ca ta-su nu da bani pe un amarat/a jucarie,haina,telefon,excursie
Daca ti-e nu ti-e bine ca mama transmiti si copilului ,gandeste in favoare copilului.
Sa fugi de zgarciti si narcisisti.Sotul nu vrea sa-si imparta viata cu tine.E cu tine in acte,spiritual se pare ca nu.
De regula acei oameni ajung sa ramana singuri .
Cand nu-ti convine o situatie n ai de ce sa te chinui aiurea...

Edited by helen76, 11 April 2023 - 21:49.


#25
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Din câte citesc, te deranjează că plătiți 50/50 și mai ales că reușește să pună bani pe lângă cu salariul lui mare. Probabil că tu consideri că nu cheltuie bani pe cât ai dori tu, ceea ce nu ar fi o soluție. Rata e doar pe numele tău?
Până la urma copilul duce lipsuri? indiferent cine cotizează.

Nu vreau să fac parte din categoria ălora care zic ”lasă-l, nu te merită”, dar sunt multe femei care cred că banii soților trebuie cheltuiți doar pentru a ajunge la o anumită egalitate imaginară cu ei.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Din toate astea copilul va fi victima.

#27
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 21:37, said:


Mă deranjează că eu cumpăr totul,eu îmi cheltui toți banii și el ce face cu și lui? Care și așa sunt cu mult mai mulți decât ai mei.

Cum sunt nene cu mult mai multi!?
Pana acus ziceai ca e diferenta mica de 2000lei.

Si ne jucam cu aproximari. Adica el pe la 10.000 si tu la 8000.

Si da, cred ca salariul tau e semnificativ mai mic.  Estimez 4000 lei.
Si el se rezuma la cheltuieli in suma echivalenta.
Si pastreaza diferenta, in loc sa o sparga pe lifestyle.

Smart guy.

Lasa-l.
Pleaca.
O sa vina tipul care mananca tot acum.
Si o sa faci cunostinta si cu problemele financiare.

Singuratatea in doi, merge altfel, cand ti-e foame. :D

Edited by stevetlangat, 11 April 2023 - 21:53.


#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthelen76, on 11 aprilie 2023 - 21:48, said:

Nu te mai gandi la batranete.Vei gasi pe cineva,n-ai 60 de ani ,si putin ar trebui sa ti pese de singuratate.
Nici nu iti imaginezi ce grea e batranetea singur. Nici nu-ti imaginezi. Este depresie curata.

Edited by Bursul, 11 April 2023 - 21:53.


#29
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@lool21135 „te deranjează că plătiți 50/50” ...citește mai bine, nu contribuie decât infim, la cea vrea el. Nu contribuie la copil...nu pot înțelege așa ceva.

Edited by marianvasile, 11 April 2023 - 21:55.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststevetlangat, on 11 aprilie 2023 - 21:52, said:

Singuratatea in doi, merge altfel, cand ti-e foame. Posted Image
E urata rau.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststevetlangat, on 11 aprilie 2023 - 21:52, said:

Si ne jucam cu aproximari. Adica el pe la 10.000 si tu la 8000.

Nu, el ar trebui sa aiba sub 1000 de lei sau sub 1000 de euro:

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 20:46, said:

salariul lui , care se apropie de o suma putin sub 3 zerouri,


#32
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostBursul, on 11 aprilie 2023 - 21:53, said:

Nici nu iti imaginezi ce grea e batranetea singur. Nici nu-ti imaginezi. Este depresie curata.

Nu te contrazic .
Depinde cat de puternic esti mental si cu ce-ti ocupi mintea.Daca vorbim fizic da e o haina grea.
Stiu si cazuri in care traiau impreuna si tot unul din ei a facut depresie.(peste 60 +)
Da ,daca esti cazut la pat sau imobilizat doamne fereste,da e horror atunci.

#33
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View Postpasilla, on 11 aprilie 2023 - 21:59, said:

Asta e discriminare Posted Image Barbatii nu beneficieaza de asa ceva.
:)) Doar intreb : Da ca majoritatea barbatilor au salariu mai mare ca femeile? nu e tot asa ?

#34
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 21:57, said:



Nu, el ar trebui sa aiba sub 1000 de lei sau sub 1000 de euro:

Nu ma contrazic. Ca nu bate la zerouri.
Poate sa fie si franci.

Dar nu se mai potriveste cu savings de 5000 lei.

Ca si masina aia nu merge cu aer.
Si ma gandesc ca ca are si el cheltuieli personale.
O masa. O haina. Un leasing.



#35
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:01, said:

Ma rog in cazul de fata cred ca ea si-a gasit pe altcineva si cauta sa-i faca vant lui

View Postvalirex, on 11 aprilie 2023 - 22:03, said:

Parca vad ca nici copilul nu l-a vrut dar l-ai facut crezand ca el se va schimba?

Presupuneri care nu au legatura cu problema initiatoarei. Si care nu au ce cauta pe topic.

#36
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

View Postmarianvasile, on 11 aprilie 2023 - 21:55, said:

@lool21135 „te deranjează că plătiți 50/50” ...citește mai bine, nu contribuie decât infim, la cea vrea el. Nu contribuie la copil...nu pot înțelege așa ceva.
Chiar eu pot zice asta în cazul cititului.
Chiar dânsa zice că se plătește 50/50, pe ea o deranjează că pe subiectul copilului se ocupă doar ea financiar nu asupra tuturor cheltuielilor. Și la rată să fim serioși, nu cred că-i dă vreo bancă un imobil doar pe salariul ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate