Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#271
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Tsunamii, on 14 aprilie 2023 - 10:50, said:

Pentru Tusnami intr-o casnicie sanatoasa trebuie incredere.
De aici decurg restul

Si mai poti scrie una:

Tsunami NU AR TRAI cu cineva in care nu are incredere

Incredere poate insemna sa ii lasi sotiei banii pe care ii castiga stiind ca nu ii cheltuie decat pe ceea ce e necesar. Tu in primul rand vrei control(fiindca iti e greu sa traiesti cu gandul ca nu stii ce se intampla cu banii sotiei), abia apoi incredere.

Edited by giuliani, 14 April 2023 - 11:08.


#272
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 13.10.2010

 giuliani, on 14 aprilie 2023 - 10:57, said:


Dar cheltuielile gen gaz, curend, masina, nu sunt chestii de neglijat.

asa cum nici rata la credit nu-i de neglijat. si btw, spunea ca masina o foloseste aproape exclusiv el.

dar da, adevarata problema e lipsa dialogului. cum adica sa-ti fie rusine sa-i spui ca trebuie bani pt traiul zilnic?

#273
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,730
  • Înscris: 21.04.2014

 canarel, on 14 aprilie 2023 - 11:23, said:



dar da, adevarata problema e lipsa dialogului. cum adica sa-ti fie rusine sa-i spui ca trebuie bani pt traiul zilnic?

In pofida tuturor neajunsurilor, se gasesc totusi bani de mers in concediu si plimbari la sfirsituri de saptamina.
Un caz disperat e cind iti trimiti copilul flamind la scoala, nu ca nu ti-a laudat barbatul tocanita. :P

#274
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 honeybee, on 14 aprilie 2023 - 11:53, said:




Un caz disperat e cind iti trimiti copilul flamind la scoala, nu ca nu ti-a laudat barbatul tocanita. :P


Un caz disperat e ca trimiți copilul flămând la școală, da.
Un SOS e când nu îți laudă bărbatul tocănița.
Și când bărbatului nu îi laudă soția modul special în care știe să bată cuie când e nevoie. Sau tocănița, după caz :)).


#275
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,730
  • Înscris: 21.04.2014
Pentru validari culinare se poate inscrie la emisiunea "Sefii cutitari". :D

#276
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu sunt de acord.
Validarile de orice fel sunt esențiale.


#277
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,730
  • Înscris: 21.04.2014
Chayah, din moment ce sotul maninca tot ce-i pune la masa fara sa faca mofturi sau sa strimbe din nas lasind mincarea in farfurie, ca apoi sa alerge la saormeria din coltul strazii, zic eu ca e cea mai buna apreciere. Fapte, nu vorbe. :)

Ea, de cite ori ii lauda lustrul dat la masina sau il apreciaza ca n-o plimba cu trenul supraaglomerat spre litoral? :rolleyes:

Edited by honeybee, 14 April 2023 - 12:31.


#278
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 honeybee, on 14 aprilie 2023 - 12:31, said:

Chayah, din moment ce sotul maninca tot ce-i pune la masa fara sa faca mofturi sau sa strimbe din nas lasind mincarea in farfurie, ca apoi sa alerge la saormeria din coltul strazii, zic eu ca e cea mai buna apreciere. Fapte, nu vorbe. :)

Ea, de cite ori ii lauda lustrul dat la masina sau il apreciaza ca n-o plimba cu trenul supraaglomerat spre litoral? :rolleyes:


Sunt foarte de acord ca faptele sunt mai importante decât vorbele.
Totuși, contează enorm sa fii validat constant și să ți se spună în cuvinte că e buna mâncarea, de exemplu.
Există nevoia de competență în orice relație și efectiv nu poți funcționa pe termen lung fără combustibil.
Unii pot funcționa optim chiar dacă li se spune zilnic cât de proști sunt, dar asta nu e relație sănătoasă.
Dacă nu ți se laudă mâncarea și e de la sine înțeles că e treaba ta și ca dacă ala mănâncă e deci bună zi mersi ca nu o da pe pereți, cam ce sens mai are sa te chinui? :)


Din câte a scris Yanna pana acum, pare genul care mulțumește în rarele dați în care e dusa cu mașina.
Iar dacă nu apreciază ce face soțul ei, bine ar fi sa aprecieze și sa i-o spună.

#279
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 Tsunamii, on 14 aprilie 2023 - 09:22, said:

Eu cu empatia stau mai prost, actiunea e importanta la mine.


Empatia nu exclude acţiunea, dimpotrivă, o potenţează. Însă ce avem noi pentru femeia-n cauză sunt doar vorbe, prin contextul dat.

Acum fără legătură cu tine, cel citat, mă amuză că-n continuare lumea are impresia că-n  zece ani de relaţie femeia asta a scos doar 3 interjecţii şi-a avut numai 5 grimase, fără să-i spună individului care-i este soţ nimic din ce-o frământă, apucând-o acum, aşa deodată, răzvrătirea.

Eu cred c-a încercat în fel şi chip doar că s-a izbit de-un zid, de-un element împuţit de încăpăţânat, narcisistoid, care respinge brutal orice formă conversaţională. Surprinzător, există şi asemenea specimene.

Partea cu ruşinea cred că vine din expresia "mi-e şi ruşine de ruşinea lui", dorind probabil s-arate că individul stă ca dobitocul stană de piatră-n timp ce ea îi cumpără copilului cele necesare, pe el nedurându-l buzunarul. Păi, ce ipochimen e ăsta să nu-l intereseze nevoile copilului său?!

Din păcate, nu văd cum un asemenea element ar putea fi reîncărcat cu ceva umanitate şi scos de pe funcţia robotoidă-n care se află.

Hagitudosismul ăsta va degenera odată cu vârsta de-o să ajungeţi s-aveţi frigidere separate, al lui încuiat cu lacăt şi înconjurat cu 3 lanţuri groase. Acum vă mai ţine copilul împrejurul aceluiaşi blid, dar după ce  va creşte şi va pleca din casa voastră, fiind singura "piesă" coezivă, nu prea veţi mai avea ce împărţi. Mă rog, sper să greşesc şi să-ţi fie bine.

#280
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2023

 honeybee, on 14 aprilie 2023 - 12:31, said:

Chayah, din moment ce sotul maninca tot ce-i pune la masa fara sa faca mofturi sau sa strimbe din nas lasind mincarea in farfurie, ca apoi sa alerge la saormeria din coltul strazii, zic eu ca e cea mai buna apreciere. Fapte, nu vorbe. :)

Ea, de cite ori ii lauda lustrul dat la masina sau il apreciaza ca n-o plimba cu trenul supraaglomerat spre litoral? :rolleyes:


Nu știam că mai trăiește cineva cu noi in casă!!!!
Chiar,ce i- am gătit ultima oară,că nu mai știu?
Tu ai pus farfuria goală în chiuvetă?
Aaaa... Și tot tu m- ai îmbrâncit,de m-am bâlbâit in laude la adresa domnului meu....
Offff ce-i mi plac mie oamenii aceștia care vorbesc așa de sigur,de parcă ar fi și ei implicați.Parca trăiesc pe pielea lor experinta mea... Si chiar cu mai mare intensitate decât mine....

#281
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,724
  • Înscris: 17.04.2014
Yanna 24, nu stiu care a fost intelegerea voastra initiala referitor la banii pe care ii castigati( ii aveti) ca tu ai fost de acord cu acea impartire a sarcinilor, dar mi se pare ca sotul tau este destul de impasibil la aceasta viata a voastra in comun, daca ramane atat de neclintit si rece de exemplu la cumparaturile pe care le faceti impreuna cand nici macar nu te intreaba daca iti ajung  banii pentru a plati cele necesare...Nu stiu cum se mai poate numi aceasta convietuire un parteneriat?!

Daca de exemplu ai ramane fara venituri, ai increderea ca poti  sa te bazezi pe el fara sa-ti scoata ochii ca te ajuta si te sustine pentru bunul mers al familiei? In caz de nevoie il vezi sa reprezinte pentru tine "stanca" ta?!

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 15:12.


#282
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,724
  • Înscris: 17.04.2014
Mai este un aspect, daca intr-o relatie de casatorie fiecare tine la banii lui atat de mult, atunci cred ca acolo lipseste nu numai increderea, dar si dragostea. Ce fel de viata in comun este aceea in care noi doi am intemeiat o familie, dar gandim beneficiile separat?

#283
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2023

 Tsunamii, on 14 aprilie 2023 - 15:09, said:



Sau acum a aparut un "EL" si cauta nod in papura

Nu a apărut niciun EL.Tot subliniezi cuvântul ÎNCREDE....am specificat aici de câteva ori....nu există un EL ALTUL,NU VREAU SA DIVORȚEZ, VREAU DOAR SA FIM O FAMILIE,NU O AFACERE.Dar el nu LASĂ DE LA EL.
Așa i s- a format lui în cap ideea că fiecare are banii lui și fiecare trebuie sa și - i gestioneze cum consideră,nu sa îi pună într-un cont comun de unde sa se cheltuie STRICT NECESARUL.
Nu mă îmbrac din Milano, mă îmbrac din second,dar nici țoala aia din second nu o pot lua dintr-un cont comun.


#284
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,724
  • Înscris: 17.04.2014

 zile_san, on 14 aprilie 2023 - 14:22, said:

.... problema nu e ca ala toaca banii ci ca nu e compatibil cu felul tau de a fi, deci te afli intr-o relatie esuata.
Lipsa bugetului comun este doar un efect al relatiei lor care nu se bazeaza nici pe incredere, nici pe dragoste...ei doi poate fiind incompatibili unul cu altul la modul cum gandesc si simt...

#285
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Yanna24, on 14 aprilie 2023 - 15:30, said:



Nu a apărut niciun EL.Tot subliniezi cuvântul ÎNCREDE....am specificat aici de câteva ori....nu există un EL ALTUL,NU VREAU SA DIVORȚEZ, VREAU DOAR SA FIM O FAMILIE,NU O AFACERE.Dar el nu LASĂ DE LA EL.
Așa i s- a format lui în cap ideea că fiecare are banii lui și fiecare trebuie sa și - i gestioneze cum consideră,nu sa îi pună într-un cont comun de unde sa se cheltuie STRICT NECESARUL.
Nu mă îmbrac din Milano, mă îmbrac din second,dar nici țoala aia din second nu o pot lua dintr-un cont comun.

Yanna, ai primit aici câteva idei folositoare, zic eu.
Ai de gând să pui ceva în practica?

Haide mai bine sa vorbești cu noi despre asta, chiar nu are rost sa contrazici fel de fel de fantezii fără vreo tangență cu realitatea ta.

#286
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,724
  • Înscris: 17.04.2014

 Yanna24, on 14 aprilie 2023 - 15:30, said:

Nu a apărut niciun EL.Tot subliniezi cuvântul ÎNCREDE....am specificat aici de câteva ori....nu există un EL ALTUL,NU VREAU SA DIVORȚEZ, VREAU DOAR SA FIM O FAMILIE,NU O AFACERE.Dar el nu LASĂ DE LA EL.
Așa i s- a format lui în cap ideea că fiecare are banii lui și fiecare trebuie sa și - i gestioneze cum consideră,nu sa îi pună într-un cont comun de unde sa se cheltuie STRICT NECESARUL.
Nu mă îmbrac din Milano, mă îmbrac din second,dar nici țoala aia din second nu o pot lua dintr-un cont comun.

Eu te inteleg... Ideea este sa vezi daca poti comunica cu el despre ceea ce  vrei si cuvintele tale sa gaseasca ecoul potrivit in mintea si inima lui... ( cu toate ca din ceea ce ai prezentat, nu vad posibila o asa schimbare radicala din partea lui si atunci ai doua alternative: ori sa pui capat situatiei, ori sa te complaci facand compromis peste compromis, sperand ca intr-o buna zi sotul tau se va trezi de la sine... - sunt slabe sanse!)

Nu stiu cat de eficienta ar putea sa fie interventia unei terte persoane - de exemplu un psiholog bun - care ar putea sa-i deschida mintea ca sa aibe putina empatie si sa se puna in locul tau, mai apoi sa analizati si sa vedeti daca mai doriti sa stati impreuna cu adevaratelea si sa merite efortul material pentru a fi un cuplu asa cum va doriti)

Tu doresti sa ramai cu el, dar el sa aduca schimbarile necesare...El ce isi doreste?
Daca nu exista deschidere pentru a comunica si nu exista nici pricepere de a intelege obiectiile celuilalt macar la nivel mental, atunci acel dialog este ineficient si nu poate aduce roadele dorite...Este cumva o pierdere de timp...

Dar, numai tu stii cat de bine poti sa povestesti cu el. :)

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 16:16.


#287
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2023

 GRATEFUL, on 14 aprilie 2023 - 16:01, said:



Eu te inteleg... Ideea este sa vezi daca poti comunica cu el despre ceea ce  vrei si cuvintele tale sa gaseasca ecoul potrivit in mintea si inima lui... ( cu toate ca din ceea ce ai prezentat, nu vad posibila o asa schimbare radicala din partea lui si atunci ai doua alternative: ori sa pui capat situatiei, ori sa te complaci facand compromis peste compromis, sperand ca intr-o buna zi sotul tau se va trezi de la sine... - sunt slabe sanse!)


Așa este.Voi încerca sa- i comunic nemulțumirile mele.Desi tare mi - e că nu voi ajunge la niciun rezultat.

#288
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,724
  • Înscris: 17.04.2014
Este primul pas... macar sa stii, sa fii sigura ca ai incercat remedierea, dar nu s-a putut. Eu iti doresc totusi sa poti vorbi cu el prieteneste, ca de la un  suflet , la alt suflet, fara nervi, fara jigniri, fara impulsivitate...Poate ar fi indicat sa purtati discutia undeva, intr-un loc linistit la o cafea...dar nu acasa. Posted Image ( discutia avand astfel o anumita tinuta)

Parerile pe care le-ai primit te pot ajuta sa-ti analizezi situatia... Nu trebuie sa-ti fie frica nici de singuratatea ( oricum nu ai fi singura, avand un copil pe care il iubesti! ), nici de nimic...Schimbarile aduc cu sine necesitatea de adaptare si de ce nu, planificare...Vei fi tu cu tine si va trebui sa te organizezi in asa fel incat sa ai in vedere tot timpul binele copilului tau... Cu inteligenta, perseverenta si curaj te poti descurca... Daca alegi separarea va trebui sa intelegi ca esti propriul tau stapan,   si alegerile pe care le faci depind in primul rand de tine si numai de tine...dar daca faci lucrurile cu constinciozitate, cautand binele, ai incredere in fortele tale, fiindca o sa razbesti.

Edited by GRATEFUL, 14 April 2023 - 16:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate