Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
349 răspunsuri în acest subiect

#289
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 16:10, said:

Așa este.Voi încerca sa- i comunic nemulțumirile mele.Desi tare mi - e că nu voi ajunge la niciun rezultat.


Din ce în ce pare mai ireal totul. Să-nţeleg că tu chiar ai avut doar 3 interjecţii şi 5 grimase în cei zece ani de relaţie, spălând  frecând frecând spălând frecând spălând spălând frecând şosetele individului timp de 2980 de zile, să zicem, fără să discuţi cu el despre ce te supără?!?! Cum?! Deci abia acum "vei încerca să-i comunici nemulţumirile tale"? Mda! Clar, topic adevărat, nu şagă!

Editat de clasica, 14 aprilie 2023 - 16:41.


#290
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.724
  • Înscris: 17.04.2014
Asta este parerea mea. :)

#291
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.730
  • Înscris: 21.04.2014

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 14:20, said:


Chiar,ce i- am gătit ultima oară,că nu mai știu?


Rabdari prajite si zile fripte, ca atit iti permite bugetul. :hypocrite:

Si pentru asta chiar meriti a fi laudata. Esti inegalabila. :first:

Stii ce m-a frapat cel mai tare la toata povestea ta? Raspunsul tau cinic la adresa socrilor. Faptul ca ai considerat un drept sa locuiesti timp de un an de zile, cu masa si casa, pe banii lor. Fara sa contribui cu 1 leu la cheltuieli, macar asa din bun-simt. Iar acum, cind ai ajuns la casa ta, si vezi cam pe ce se duc banii, tot tu esti revoltata ca nu primesti niciun ajutor financiar. Oare socrii cum s-au descurcat cu 2 guri in plus la masa si la intretinere, platind totul din pensiile lor? :rolleyes:





#292
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 16:10, said:




Așa este.Voi încerca sa- i comunic nemulțumirile mele.Desi tare mi - e că nu voi ajunge la niciun rezultat.

Pai in 9 ani se presupune ca au fost comunicate si para comunicate pana cand ai ajuns la limita si ai început sa cauti calea si adevărul pe forumuri.
Te rog sa nu te superi, insa te întreb daca esti deschisa sa incerci sa pui in aplicare vreunul din sfaturile primite aici?
Spuneam 2 pagini in urma ca ai putea incerca 2 variante de abordare, sa vezi ce iese. Desigur, acolo e putina manipulare la mijloc, dar e din aia sanatoasa, sti ce zic.😉

#293
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.279
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 15:30, said:

Nu a apărut niciun EL.Tot subliniezi cuvântul ÎNCREDE....am specificat aici de câteva ori....nu există un EL ALTUL,NU VREAU SA DIVORȚEZ, VREAU DOAR SA FIM O FAMILIE,NU O AFACERE.Dar el nu LASĂ DE LA EL.
Așa i s- a format lui în cap ideea că fiecare are banii lui și fiecare trebuie sa și - i gestioneze cum consideră,nu sa îi pună într-un cont comun de unde sa se cheltuie STRICT NECESARUL.
Nu mă îmbrac din Milano, mă îmbrac din second,dar nici țoala aia din second nu o pot lua dintr-un cont comun.

Mi se rupe mie sau nu ca ai tu pe altcineva.

Eu am expus LOGIC situatiile si sunt sigur ca dupa 10 ani ceva a declansat eruptia asta. Nu cred din senin dupa 10 ani de casatorie gata, te-ai saturat!

Inca un argument care merge in directia unui "EL" este categorisirea lui ca "urat"
Din lucrurile astea marunte transpira adevarul


Cum am spus nu e important daca ai sa nu un altul.


Daca tu zici ca vrei sa salvezi casatoria ai 2 sanse

1. Sa continui asa cum e acum
2. Sa fii pregatita sa divortezi daca el nu vrea sa se schimbe.

Pentru el, "2" ar fi o surpriza pe care nu e in stare sa o admita, asa ca ai avea avantajul "negocierii". Va vedea ca e serios in cazul in care-i pui hartia in fata sa-i demonstrezi ca ai facut calculele si stii ca te vei descurca, ai facut evaluarea casei etc.

Sa fii pregatita sa divortezi inseamna sa-ti faci temele adica sa STII daca esti in stare sa duci situatia singura.

Prostii o sa-ti spuna ca totul e okay, ca o sa te descurci, dar nu-i intereseaza daca o poti face sau nu, nu e viata lor, e viata ta.
Tu poti sa ignori sfaturile mele si sa mergi ca bizonul inainte, sa te milogesti de el, rezultatul va fi zero.
De ce ar schimba el ceva care e perfect pentru el?

#294
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 11.04.2023

View Posthoneybee, on 14 aprilie 2023 - 16:57, said:



Rabdari prajite si zile fripte, ca atit iti permite bugetul. :hypocrite:

Si pentru asta chiar meriti a fi laudata. Esti inegalabila. :first:

Stii ce m-a frapat cel mai tare la toata povestea ta? Raspunsul tau cinic la adresa socrilor. Faptul ca ai considerat un drept sa locuiesti timp de un an de zile, cu masa si casa, pe banii lor. Fara sa contribui cu 1 leu la cheltuieli, macar asa din bun-simt. Iar acum, cind ai ajuns la casa ta, si vezi cam pe ce se duc banii, tot tu esti revoltata ca nu primesti niciun ajutor financiar. Oare socrii cum s-au descurcat cu 2 guri in plus la masa si la intretinere, platind totul din pensiile lor? :rolleyes:


Asculta: Știi tu cumva ce situație au socrii mei, ce își permit sau nu? Știi tu ce acord/ înțelegere, învoială am avut noi când am stat acolo? Ai fost de față? Nu cred.Acuzi fără să ai habar....Acuzi, judecând și făcând - mă sa mă simt vinovată de ceva ce nu sunt....Pt că doar eu știu aceste lucruri,iar tu in loc sa oferi sfaturi,arunci cu cuvintele așa
Știi ce mă distrează: faptul că nu m- ai întrebat dacă soțul meu a dat vreodată bani in casa socrilor dar îmi impui mie că ar trebui să fi dat bani.
Fii sigur/a că aș fi dat dacă ar fi dat și soțul.Dar ,el nu a dat niciodată...Nici căsătorit nici necăsătorit nu a dat bani in casa părinților lui.In primul rând pt că nu a fost nevoie.Si la fel a fost și după ce ne- am căsătorit.Nu a fost nevoie.Ba mai mult, am fost încurajați să ne strângem banii cât stăm acolo pt a putea sa - i folosim la amenajarea viitoarei noastre case.Așa că nu trânti cuvinte așa categorice, că să arăți că tu ești bunul samaritean.


#295
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 11.04.2023

View Postclasica, on 14 aprilie 2023 - 16:34, said:




Din ce în ce pare mai ireal totul. Să-nțeleg că tu chiar ai avut doar 3 interjecții și 5 grimase în cei zece ani de relație, spălând  frecând frecând spălând frecând spălând spălând frecând șosetele individului timp de 2980 de zile, să zicem, fără să discuți cu el despre ce te supără?!?! Cum?! Deci abia acum "vei încerca să-i comunici nemulțumirile tale"? Mda! Clar, topic adevărat, nu șagă!

Scuze, chiar nu aveam chef să scriu in 3 pagini toate metodele, mijloacele și tot scenariul pe care încerc să îl fac in cap,in ceea ce privește pașii pe care îi voi face .

#296
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.560
  • Înscris: 05.06.2009
În 18 pagini scrise la acest subiect, nu am regăsit nici măcar o data expresia "îl iubesc". Și ocolești cu brio subiectul spinos al relațiilor intime. (Mai) exista pasiune și atracție între voi?

#297
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 11.04.2023

View Postcorinadaniela, on 14 aprilie 2023 - 19:11, said:

În 18 pagini scrise la acest subiect, nu am regăsit nici măcar o data expresia "îl iubesc". Și ocolești cu brio subiectul spinos al relațiilor intime. (Mai) exista pasiune și atracție între voi?

Poate pt că nu despre asta e vorba.( Mă refer la relațiile intime) Și uite cum lumea trage concluzii.
Nu am cerut sfaturi pentru relațiile intime.Daca era vreo probleme in acest sens scriam.Daca nu am scris înseamnă că nu era necesar.

#298
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.730
  • Înscris: 21.04.2014

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 18:25, said:



Știi ce mă distrează: faptul că nu m- ai întrebat dacă soțul meu a dat vreodată bani in casa socrilor dar îmi impui mie că ar trebui să fi dat bani.


Eu nu ti-am impus nimic. Ti-am spus doar ce m-a uimit, pe linga tonul pe care il folosesti. Nu-mi pari deloc o femeie abuzata de sot, ci una extrem de calculata.

Dar daca insisti, hai ca te intreb!
Pina la 30 ani cit ai stat la parinti, le-ai platit ceva din salariul tau sau ai considerat ca, fiind fiica lor, nu-i nevoie sa contribui financiar la cheltuieli? De ce nu s-au oferit si ei sa va ajute dupa ce te-ai maritat, daca au vazut ca nu va ajung banii de la nunta pentru un avans la prima casa?


Sfatul meu e sa nu te apuci acum sa-ti reglezi conturile cu sotul, ca n-o sa va tihneasca zilele de sarbatoare niciunuia dintre voi. Hai sa-ti creasca cozonacii direct proportional cu orgoliul personal si sa petreceti Pastele in armonie! :cheers:








#299
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.038
  • Înscris: 21.08.2016
Păi dacă Yanna e calculată, cum a ajuns în situația asta? :huh:


Hai că ați toporizat și povestea asta.
Care poveste e mai reală decât tot ce s-a scris în ultima vreme pe-aici.
Vai, dar cum se poate ca Yanna să nu comunice și sa n-aibă curaj sa se ia la certuri fără sfârșit, vai, dar nu se poate, vai, ce femeie ești măi Yanna, scoate dragă brișca, fă scandal, bagă divorț, schimbă yalele, ia-i copilul, cheamă primăria, taie-i cauciucurile, pai se poate? :lol:

#300
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.730
  • Înscris: 21.04.2014

View PostChayah, on 14 aprilie 2023 - 20:34, said:


Păi dacă Yanna e calculată, cum a ajuns în situația asta? :huh:


S-a maritat cu un baiat fara vicii si stringator ca un hirciog. Singurele defecte, descoperite la el dupa nunta, sint ca nu-si lasa banii pe mina nevestei sa-i topeasca si nici nu i-a oferit Polonicul de Aur pentru cea mai acra ciorba primita in 10 ani de caznicie. :P
Altfel e bun de sofer pentru plimbari in vacante, sa cotizeze la intretinerea casei si a masinii sau sa fie tap ispasitor.
Privita la rece, e o situatie deloc tragica, in comparatie cu a altor femei refugiate impreuna cu copiii prin adaposturi pentru victimele violentei in familie. :)




#301
Yanna24

Yanna24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 11.04.2023

View PostChayah, on 14 aprilie 2023 - 20:34, said:

Păi dacă Yanna e calculată, cum a ajuns în situația asta? :huh:


Hai că ați toporizat și povestea asta.
Care poveste e mai reală decât tot ce s-a scris în ultima vreme pe-aici.
Vai, dar cum se poate ca Yanna să nu comunice și sa n-aibă curaj sa se ia la certuri fără sfârșit, vai, dar nu se poate, vai, ce femeie ești măi Yanna, scoate dragă brișca, fă scandal, bagă divorț, schimbă yalele, ia-i copilul, cheamă primăria, taie-i cauciucurile, pai se poate? :lol:

Offf.Cam așa e.Mai mult am fost luată la rost, pusă la zid, decât mi s-au oferit sfaturi...de unii! Ba mai mult mi se cere să justific alte acțiuni ( legate de socrii, părinții sau copilul meu)decât cele care ne implica pe noi doi,eu și soțul meu.

#302
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.447
  • Înscris: 26.01.2010

View Posthoneybee, on 14 aprilie 2023 - 21:36, said:

S-a maritat cu un baiat fara vicii si stringator ca un hirciog. Singurele defecte, descoperite la el dupa nunta, sint ca nu-si lasa banii pe mina nevestei sa-i topeasca si nici nu i-a oferit Polonicul de Aur pentru cea mai acra ciorba primita in 10 ani de caznicie. Posted Image
Altfel e bun de sofer pentru plimbari in vacante, sa cotizeze la intretinerea casei si a masinii sau sa fie tap ispasitor.
Privita la rece, e o situatie deloc tragica, in comparatie cu a altor femei refugiate impreuna cu copiii prin adaposturi pentru victimele violentei in familie. Posted Image
Mai arunca un ochi si priveste situatia mai atenta un pic,
Un sot care sta la capatul celalalt al mesei fata de tine in public, nu-ti ofera nici macar o vorba buna , cu care nu comunici , iti arata nota de plata la benzina cand ti-e lumea mai draga si cu care efectiv pare sa nu ai nimic in comun in afara de un copil de care doar tu ai grija , cred ca e destul de tragic.
Fata de femeile refugiate in adaposturi nu , corect dar fata de o relatie sanatoasa clar da.

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 20:09, said:

Poate pt că nu despre asta e vorba.( Mă refer la relațiile intime) Și uite cum lumea trage concluzii.
Nu am cerut sfaturi pentru relațiile intime.Daca era vreo probleme in acest sens scriam.Daca nu am scris înseamnă că nu era necesar.

Tu vrei sa spui ( si noi tre sa credem ) ca tu nu esti capabila sa ii spui sotului ce te doare , pe partea financiara , dar toate-s bune si frumoase la capitolul relatii intime?
Lipsa totala de comunicare dintre tine si el lasa de inteles ca ati avea probleme si la capitolul asta.

#303
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.724
  • Înscris: 17.04.2014
Da, s-a adunat multa frustrare in inima initiatoarei si nu stiu cu ce placere face acele iesiri cu sotul...sau ce placere mai poate avea cu el in planul intim daca el este atat de departe de ea cu inima...

#304
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.447
  • Înscris: 26.01.2010

View PostYanna24, on 14 aprilie 2023 - 21:56, said:

Offf.Cam așa e.Mai mult am fost luată la rost, pusă la zid, decât mi s-au oferit sfaturi...de unii! Ba mai mult mi se cere să justific alte acțiuni ( legate de socrii, părinții sau copilul meu)decât cele care ne implica pe noi doi,eu și soțul meu.

Defapt ti s-au dat sfaturi on topic dar le-ai dat la cur urgent spunand ca nu crezi ca sotul tau ar accepta asa ceva.
Mai mult decat sa stai de vorba cu el , sa faci lista cu toate cheltuielile casei+necesitati copil si sa renegociati sumele , chiar nu are nimeni ce sa-ti spuna in plus.

Lista cu cheltuieli lunare , cheltuieli anuale gen taxe/impozite si cat costa nevoile copilului lunar , aproximativ evident dar macar stai de vorba cu el ca daca el nu stie cum gandesti doar nu crezi ca o sa se treazeasca intr-o dimineata si o sa zica stai mah ca am fost bulangiu cu nevasta mea , ia sa-i dau mai multi bani la mancare,

Mai mult decat COMUNICA cu el chiar nu avem ce adauga pe partea asta

#305
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.724
  • Înscris: 17.04.2014

View Posthoneybee, on 14 aprilie 2023 - 21:36, said:

Privita la rece, e o situatie deloc tragica, in comparatie cu a altor femei refugiate impreuna cu copiii prin adaposturi pentru victimele violentei in familie. Posted Image
Nu stim cum se comporta sotul in momentele cand ea isi manifesta nemultumirea...Oare de ce nu a ajuns la niciun rezultat cu el si de ce evita confruntarea si rostirea lucrurilor pe nume? Poate el da semne ca ar putea fi violent...
Plus de asta, de ce sa comparam lucrurile cu baremul cel mai de jos? Ca sa ne bucuram ca nu o ducem atat de greu? Nu mi se pare ok. Lipsa pretentiilor rezonabile ( intemeiate) fata de tine sau fata de altii niciodata nu a contribuit ca lucrurile sa evolueze in directia buna dorita.

Editat de GRATEFUL, 14 aprilie 2023 - 22:20.


#306
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.447
  • Înscris: 26.01.2010

View Postclasica, on 13 aprilie 2023 - 00:39, said:

Femei superbe cu zero self-respect ajung să fie plimbate-n lesă de narcisişti cam în aceeaşi manieră-n care defilează dresorii cu tigresele-n arenă. Mănuşi albe, biciul jap! şfichiuie podeaua şi frica le face să nu-şi mai conştientizeze forţa.

De ce ajung ele să aibă zero respect de sine? Mame şi/sau taţi fucked up care le-au abuzat în copilărie, transformând tigresele-n animale moi de odaie, pluşuri.

In general femeile cu zero self respect nu constientizeaza ca-s superbe , aici nu e cazul , deja a recunoscut ca-i mult mai aratoasa decat el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate