Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...
 Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++
 Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 

Tentative de sinucidere si autovatamare minora

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010
Buna ziua !

Am mai scris pe aici legat de ce problema avem, insa acum revin….

Fiica noastra a fost diagnosticata in RO cu sindrom Asperger si depresie majora.
Continuu vrea sa se sinucida, mereu se taie, orice devine o arma in mana ei.
Cand se duce in vizita la prieteni/vecini, le fura de prin casa obiecte ascutite.
Nu mai putem manageria acasa.

Mentionez ca nu suntem dezorganizati ca familie, nu avem vicii si nici astfel de manifestari nici noi si nici alti membri ai familiei extinse…

In UK (unde locuim) si unde sotia e in spital cu ea acum nu primi ajutorul de care avem nevoie.

O externeaza acum , urmand ca maine sa i se faca o evaluare si sa o vada un psihiatru undeva in 4 saptamani.

Timp in care intentiile ei raman aceleasi si daca i se intampla ceva noi vom fi trasi la raspundere ca n-am avut suficienta grija .
Se pare ca vor sa o tinem sub un fel de paza 24/7 ceea ce e efectiv imposibil.

Are 2 internari la Obregia (ultima acum 2 saptamani) si de fiecare data se intoarcea fel.
Are psihiatru privat, terapie privata, totul e egal cu 0 .

Credem ca are nevoie de ajutor de specialitate si internare pe termen mai lung.

Exista in RO asa ceva?

Caci efectiv ne luptam cu sistemul de aici din “Valea Jiului” (Tara Galilor) si nu obtinem rezultate, ci doar vorbe goale, de 2 ani, timp in care situatia evolueaza ( a iesit pe usa direct sa plece sa se arunce dp un pod)….


Am incercat tot ce putem incerca, tot ce a fost sugerat (cand i-am facut pe plac, tot s-a taiat si a vrut sa se omoare, de prea mult bine, asa a replicat).

Am epuizat toate resursele acum.

Scriu aici ca poate mai are cineva alte idei.

Edited by djpadrecito, 05 April 2023 - 16:16.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
ce varsta are fata? din ce spui, pare a fi minora

de cat timp au aparut aceste idei? a fost ceva eveniment anterior ce ar fi dus-o pe drumul asta?

#3
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010
Face 13 ani pe 13 aprilie.
De 2 ani.
Fara vreun trigger.
Niciun eveniment, nimic

#4
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 29.01.2019
Nu stiu daca poate sa ajute, dar e bine de stiut de studiul american recent care a gasit o corelatie puternica intre depresie/suicid si lipsa de vitramina D.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XTyOkOhbtKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 08.10.2004
nu exista asa ceva, intotdeauna ai un eveniment 0 de unde pleaca  discutiile. nu neaparat tre sa fie ceva traumatizant, poate fi pur si simplu o curiozitate, un fulmulet vazut pe YT...un film la tv cu ceva scene ..la 12 ani asimilezi niste chestii in un mod diferit de un adult...

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,557
  • Înscris: 06.01.2007
Si.. la 13 ani, nu mai poate fi si ea modelata? Adica, ma gandesc ca si fii-mea are tot 13, tot autista, cu probleme de adaptare sociala si cu riscul de a dezvolta anxietate si depresie.
Dar e modelabila. Scoala, terapie, activitati extra, socializare. Are foarte putin timp. E de fapt cea mai ocupata persoana din familie, mi-e si mila de ea.
E sub observatia a doi psihologi, la care mergem din cand in cand, al doilea de relativ recent timp, din motiv ca ne e frica de o eventuala depresie.
Insa, nu stiu cum un copil de 11-13 ani nu poate fi modelat. Are neoie de afectiune, in cazul tau stricta nevoie.
Uneori ca parinte trebuie sa mai uiti ca are 13 ani si sa te comporti ca si cum ar avea 8.
E impactul asta nasol cu cei de varsta ei, cand preocuparile si capabilitatea de exprimare si relationare sociala o face sa se simta respinsa. Ca la varsta lor, nu doar ei sunt in dezvoltare ci si ceilalti in dezvoltare si afirmare a personalitatii.
Ei contientizeaza mai greu, dar cand o fac, realizeaza ca sunt singuri. Coroborat cu faptul ca au tendinta de a se gandi la acelasi lucru in cap, over and over again, wel.. o vad asta ca reteta ideala pentru depresie. Mi-e tare frica si mie de perioada urmatoare.

Eu o am la 1 grup de socializare, cu copii/adolescenti de varsta ei si cu probleme similare. E ca un fel de asigurare, in cazul in care relatiile sociale cu cei "tipici" de la scoala nu o satisfac.
Si intentionez sa o mai dau la un alt grup, ce mi-a fost recomandat. Dar deocamdata nu-i permite programul.

Ei nu fac mare chestie acolo si aparent zici ca dai banii degeaba, insa.. tind sa cred ca aceste grupuri ajuta. Sau.. naiba stie.

Edited by maccip, 05 April 2023 - 16:45.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

 smoke, on 05 aprilie 2023 - 16:43, said:

nu exista asa ceva

Ai pregatire de specialitate? Ai lucrat mult cu copii cu tulburari din spectrul autist?

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,471
  • Înscris: 16.03.2004
Tu erai foarte religios. De ce nu o duci la un preot catolic exorcist? :huh:

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014

 djpadrecito, on 05 aprilie 2023 - 16:27, said:

Face 13 ani pe 13 aprilie.
De 2 ani.
Fara vreun trigger.
Niciun eveniment, nimic

deci de pe la 11 a inceput, ma gandesc ca e ceva si in schimbarile declansate de pubertate, cand incep sa se schimbe si ideile si emotiile, etc. asta sa fie efectiv factorul declansator

legat de romania, la noi cu greu baga in seama astfel de cazuri, de stat zic. cu greu baga in seama pe cei declarati clinic cu probleme si chiar periculosi pt societate, sunt internati, diagnosticati, linistiti pt cateva ore si lasati liberi pe principiul: pai vezi sa faca ceva acum? e calm, deci poate sta afara

ca si parere personala, cred ca un psiholog care chiar sa lucreze mult cu ea, o poate face sa-si mai revina, poate si psihiatru, dar tind sa cred ca la ea e un dezechilibru emotional in primul rand, in capul ei, o viziune ciudata asupra mediului si societatii

e mica, dupa cum scris si maccip, inca e modelabila si trebuie actionat repejor, pt ca ea ca si om, e in formare inca si este exact varsta la care inca isi dezvolta ideile. de preferat pe cele bune

sper sa nu sune aiurea, dar fiind ziua ei aproape, multi ani din partea mea, si sa va bucurati de clipe frumoase

maccip - la copiii cu autism si nu numai, dar ei fiind mai des intalniti, de obicei se inteleg bine intre ei, pt ca isi pricep emotiile si actiunile, se "recunosc" intre ei

mult succes si tie  :)

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,557
  • Înscris: 06.01.2007

 Dany_Darke, on 05 aprilie 2023 - 16:58, said:

trebuie actionat repejor
Trebuie reactionat imediat.

 Dany_Darke, on 05 aprilie 2023 - 16:58, said:

maccip - la copiii cu autism si nu numai, dar ei fiind mai des intalniti, de obicei se inteleg bine intre ei, pt ca isi pricep emotiile si actiunile, se "recunosc" intre ei

mult succes si tie  Posted Image
In grupul ei de socializare, are 2 gemeni de vreo 15 ani. Amandoi cu barbi mai mari decat mine.  Si.. sunt vai de capul lor saracii. Mama lor e un medic cardiolog, femeie misto si aparent stapana pe situatie.
Dar lui fii-mea.. ii place de unul dintre ei. Te doare capul, numai cand te gandesti la asa ceva. Bine, ala n-are nicio treaba, face tumbe cand o vede pe fii-mea.
:D

Cum sa nu iubesti asa ceva, parinte fiind?
Dar.. asta e!

I-am is lu ma-sa ca vreau Ferrari. S-a apucat deja de strans bani.
:D

Multam, pentru incurajari!

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,036
  • Înscris: 30.08.2017

 djpadrecito, on 05 aprilie 2023 - 16:14, said:


Are 2 internari la Obregia (ultima acum 2 saptamani) si de fiecare data se intoarcea fel.
Are psihiatru privat, terapie privata, totul e egal cu 0 .

Credem ca are nevoie de ajutor de specialitate si internare pe termen mai lung.

Exista in RO asa ceva?


Daca cei de la Obregia nu au internat-o pe termen lung, nu vad cine ar face-o.

Cred ca e bine sa gasesti un psihiatru si un terapeut in care sa ai incredere apoi sa ai rabdare, pentru ca terapiile dureaza multi ani.

Daca esti acum in Romania, incearca si la Bogdan Fitiu de la Sanador/Medicum. E psihiatru pediatric si are niste terapeuti buni cu care colaboreaza, asfel incat exista coordonare intre ce tine de psihiatrie si terapie.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 08.10.2004

 AlexEn, on 05 aprilie 2023 - 16:49, said:

Ai pregatire de specialitate? Ai lucrat mult cu copii cu tulburari din spectrul autist?

mai are importanta raspunsul?.. vad ca deja ai tras concluzia...

#13
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010
Nu mai suntem in RO, iar online nu da nimic rezultate

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

 smoke, on 05 aprilie 2023 - 18:18, said:

mai are importanta raspunsul?.. vad ca deja ai tras concluzia...

Da, conteaza. Evident.

#15
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 24.10.2019

 djpadrecito, on 05 aprilie 2023 - 16:14, said:

Scriu aici ca poate mai are cineva alte idei.

Pare grav, insa cu siguranta exista si ameliorari.
Poate chiar solutii.


Personal, cred ca se exagereaza cu autismul.
Fiind la baza, conform definitiei, o inadaptare sociala.
Dar oricare dintre noi ar fi inadaptat social, pe masura ce decalajele tehnologice si financiare cresc.
Tragi batul mic. Familie saraca. Autist.



Referitor la fiica ta.
M-am uitat pe topicul vechi.
https://forum.softpe.../#entry29459716

Din cate inteleg, este fiica vitrega.
Si nu ai toate detaliile.

Bordeline-ul este de obicei declansat de un abuz. De obicei, de natura sexuala.
Situatie intalnita mai frecvent in cazul fetelor cu mame singure.
Iar abuzatorii, sunt de obicei tatii vitregi.

Suspectez ca nu stii toate detaliile si tot istoricul tatilor vitregi.

Iar fiica nu este cooperanta pentru ca nu are incredere in tine. Te vede ca un posibil abuzator.
Iar in mama, nu are incredere pentru ca nu a aparat-o. O considera responsabila.
Poate chiar a incercat sa ii spuna, dar a fost respinsa.


O situatie foarte urata pentru copil. Si de inteles comportamentul.


Solutia este sa gasesti pe cineva in care fiica sa aiba incredere.
Si sa ii oferi un mediu cat mai stabil.

Personal, cred ca esti cel mai mare aliat al ei.
Insa, daca e ce cred eu, nu iti recomand sa insisti.
Ci sa tratezi cu multa multa empatie.


 djpadrecito, on 06 noiembrie 2022 - 11:09, said:

A vazut-o psihiatra din nou!
Ideatia suicidara e permanenta (mie mi-a spus ca se gandeste non-stop si imi spunea cum ar face asta uitandu-se la bara unui dulap de haine + o curea)
Nu si-a cunoscut tatal ( a decedat la 9 zile dupa nasterea ei si nu a apucat sa o recunoasca)
Nu stie istoricul vietii tatalui ei, insa din ce mi s-a explicat, au comportamente similare, aceleasi stari, apucaturi , etc… de asta mentionam initial de mostenirea genetica.
Da, terapeutul + medicul au recomandat internare (deci face si terapie si nu i s-a recomandat internare de dragul internarii… ca nu e usor si nici simplu)
Va fi mama ei cu ea in spital, nu va fi singura si o sa cerem sa i se faca toate investigatiile.
Va multumim pt punctele de vedere.
Maine merge la Obregia cu ea.
Mama ei (actuala mea sotie), ca apartinator, poate iesi din spital, la nevoie, sa cumpere ceva, etc?
A devenit agresiva, nu intelege anumite situatii si pe mine m-a lovit cu putere , crezand ca isi apara sora ei de mine  (despre care credea ca ii fac vreun rau)…
A agresat un copil care ii tachina una din surori..

Edited by stevetlangat, 05 April 2023 - 18:47.


#16
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 02.08.2020

 rigmarole, on 05 aprilie 2023 - 16:43, said:

Nu stiu daca poate sa ajute, dar e bine de stiut de studiul american recent care a gasit o corelatie puternica intre depresie/suicid si lipsa de vitramina D.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XTyOkOhbtKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca sursă de vitamina D, sugerez, după ce ceri şi recomandare medicală, medicamentul Alpha D3, care este forma de după procesarea vitaminei D de către organism. La forma clasică de vitamina D marea problemă este că nu se asimilează.
Şi desigur, e recomandat şi să stăm la soare pentru o mai bună absorție a vitaminei D, dar voi fiind în UK, cred că asta e puțin mai greu.
Îi doresc multă sănătate fiicei tale şi să nu mai aibă asemenea tentative!

Edited by Mike1alike, 05 April 2023 - 18:42.


#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,076
  • Înscris: 28.07.2008

 djpadrecito, on 05 aprilie 2023 - 16:14, said:


Timp in care intentiile ei raman aceleasi si daca i se intampla ceva noi vom fi trasi la raspundere ca n-am avut suficienta grija .
Se pare ca vor sa o tinem sub un fel de paza 24/7 ceea ce e efectiv imposibil.

Deocamdata doar la aspectul asta ma refer.
Nu stiu daca va permiteti si exista in zona voastra, eu in RO pe perioada pt care am avut nevoie  pentru cineva din familie, am contractat contra cost asistenta medicala privata la domiciliu 24/7, se roteau la 8 ore asistentii

Profit de ocazie sa sugerez Martorilor lui Olivia Steer sa plimbe ursu de pe topic

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,557
  • Înscris: 06.01.2007

 djpadrecito, on 05 aprilie 2023 - 18:24, said:

online nu da nimic rezultate
Nu da.
Pe pandemie, fii-mea facea socializarea online. Era o mizerie. Am si renuntat la tampenia aia.
A fost greu pe pandemie. In special pentru ea. Mai ales ca a fost nevoita sa faca 3 carantinari.

Trebue sa faca fizic. Daca esti in Ro si cumva din Bucuresti, ne putem intalni sa mai stam de vorba la o bere. Schimb de experienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate