Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recomandări dresaj canin Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Si daca iti spun ca al meu era foarte protector cu resursele lui (mancare, jucarii) si dupa cateva lectii de dresaj nu mai are probleme?

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAlexEn, on 07 aprilie 2023 - 18:45, said:

Si daca iti spun ca al meu era foarte protector cu resursele lui (mancare, jucarii) si dupa cateva lectii de dresaj nu mai are probleme?

Nu stiu ce sa zic, inseamna ca nu am eu suficiente cunostinte si trebuie sa mai studiez problema. Dar ai rezolvat-o cu băgat mâna în mâncarea lui în timp ce mânca?

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Varianta scurta: da
Varianta lunga: am bagat mana treptat, lucrand in aceeasi sesiune si la alte obiceiuri de genul sa manance doar cand ii dam noi voie. Si da, a durat ceva pana a priceput, dar a priceput.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și, în rest, ați făcut și obediență cu el?

Chestia de protejare a resurselor e o chestia primală. Poate fi programat în creierul lui să facă asta, dar poate fi și învățat. Dacă e învățat, rareori mușcă serios.

Există și ceva între. Sunt câini care au acest instinct, dar care-l folosesc pentru joacă. Genul de câini care mârâie când vrei să le iei jucăria, dar știi că nu vor mușca vreodată. Și cumva se bucură când încerci să le iei jucăria, și mârâie, dar nu ar putea mușca vreodată.

În orice caz, dacă ai un câine cu care faci și dresaj de obediență destul de activ, în general, nu îi va mai intra instinctul să te muște când încerci să atentezi la mâncarea lor. Dar dacă instinctul ăsta e destul de activ (de exemplu iei un câine de pe stradă), nu cred că ar trebui să încerci din răsputeri să îl diminuezi, ci să lucrezi în a-l accepta.

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sincer să fiu, mi-ar plăcea să posteze lumea în genul "am un câine, uite cum ma musca cand incerc sa pun mana pe mancarea lui", decât povești de reușite. Mai povestea un colec că câinele lui, fără dresaj în protecție, a pus jos "intrușii", ceea ce-i o idioțenie, că "intrușii" pot fi niște copchii de 6 ani, pe care nu știu dacă ai vrea să te mândrești că i-a omorât câinele tău...

#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostFlapJack7, on 06 aprilie 2023 - 21:37, said:

Eu încep tot timpul cu mâncarea.
Și acum explic: câinele trebuie să știe că stăpânul lui nu-i fură mâncarea, și nu trebuie să mârâie sau latre sau să muște dacă te apropii de bolul lui de mâncare.
Aici se vede diferenta fundamentala dintre "dresajul" agresiv, stil Cesar Millan si cel bazat pe metode pozitive.
In primul caz, abordarea e de-a arata cainelui ca tu ii furi mancarea, dar el n-are voie nici macar sa protesteze. Pentru ca tu "trebuie" sa-l "domini" in absolut tot, altfel te mananca de viu or something.

In al doilea caz, ii arati cainelui ca tu esti cel ce da hrana, nu cel ce o ia. Ca e un lucru bun ca tu sa fii pe langa hrana lui, cine stie, poate primeste ceva extra. Si, evident, nu incerci sa-i suprimi maraitul, asta ar fi o prostie - dar de ce te-ar marai cainele daca e un lucru bun ca tu esti pe-acolo?

100% de acord cu SmurfK, e o prostie sa-i furi mancarea cainelui ca sa-i arati tu ca esti seful. Prefer un caine relaxat.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSmurfK, on 07 aprilie 2023 - 19:16, said:

Și, în rest, ați făcut și obediență cu el?

Chestia de protejare a resurselor e o chestia primală. Poate fi programat în creierul lui să facă asta, dar poate fi și învățat. Dacă e învățat, rareori mușcă serios.

Da, si obedienta.
Acum nu are nicio treaba daca punem mana pe mancarea lui. Se uita la noi pana ii zicem sa faca ceva. Stie ca nu e in pericol de a ramane nemancat.

Si, ca o mentiune, ne musca atunci cand ne jucam, dar nu strange niciodata. L-am vazut mancand oase, are forta sa le rupa, deci e evident ca pe noi ne apuca doar in joaca.

View PostTS030, on 07 aprilie 2023 - 21:20, said:

Aici se vede diferenta fundamentala dintre "dresajul" agresiv, stil Cesar Millan si cel bazat pe metode pozitive.
In primul caz, abordarea e de-a arata cainelui ca tu ii furi mancarea, dar el n-are voie nici macar sa protesteze. Pentru ca tu "trebuie" sa-l "domini" in absolut tot, altfel te mananca de viu or something.

Ai dreptate partial. Cainele trebuie sa inteleaga ca tu esti stapanul si ca trebuie sa faca ce ii zici tu. Nu e vorba ca te mananca de viu ci ca poate face lucruri care ii fac lui rau si nu realizeaza, de exemplu sa manance de pe jos ceva. In cazul asta l-am invatat comanda 'lasi' iar efectul este ca lasa imediat ce are in gura.
Are si o mare dragoste fata de caciula mea de lana pe care o ia la joaca de fiecare data cand o prinde. E foarte utila comanda in cazul asta :lol:

Gandeste-te ca e un copil care trebuie sa asculte de tine fiindca nu stie ce e bine si ce e rau.

#44
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostAlexEn, on 08 aprilie 2023 - 09:57, said:

Ai dreptate partial. Cainele trebuie sa inteleaga ca tu esti stapanul si ca trebuie sa faca ce ii zici tu. Nu e vorba ca te mananca de viu ci ca poate face lucruri care ii fac lui rau si nu realizeaza, de exemplu sa manance de pe jos ceva. In cazul asta l-am invatat comanda 'lasi' iar efectul este ca lasa imediat ce are in gura.
Are si o mare dragoste fata de caciula mea de lana pe care o ia la joaca de fiecare data cand o prinde. E foarte utila comanda in cazul asta Posted Image

Gandeste-te ca e un copil care trebuie sa asculte de tine fiindca nu stie ce e bine si ce e rau.
Nu doar partial :)
Sunt trei minciuni mari si late pe care le promoveaza teoria dominarii: conceptul de alfa, ca esti mancat (dominat) daca nu domini, si ca alternativa e sa-l lasi sa faca tot ce vrea.

Tu ai, evident, dreptate sa spui ca trebuie sa-i interzicem diverse. Ba as adauga ca trebuie sa stabilim foarte clar ce trebuie sa-i interzicem, si sa fim stricti (atentie, nu violenti/dominanti!). Dar, cum abordam chestia asta?
IMO cainele, departe de a incerca sa ne domine la tot pasul, are o tendinta naturala de a ne asculta. Dificultatea e sa-l ajutam sa depaseasca anumite instincte si sa-i introducem comportamente ne-naturale precum mersul in lesa, restrictii de miscare, renuntarea la mancarea care nu apartine nimanui...

Apropo, acum ceva vreme eram cu a mea pe-afara, la joaca... eu cica: "adu jucaria". Lasa fata jucaria din bot, se uita-n stanga, in dreapta, gaseste o frunza si mi-o aduce Posted Image
Cu jucaria mai avea treaba.

#45
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAlexEn, on 08 aprilie 2023 - 09:57, said:

Si, ca o mentiune, ne musca atunci cand ne jucam, dar nu strange niciodata.

Asta e perfect normal. Și mai sunt unii care "protejeaza" jucării, bețe, dar o fac în joacă. Vin cu ele la tine și mârâie deasupra lor, aia e joacă.

#46
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

View PostTS030, on 07 aprilie 2023 - 21:20, said:

Aici se vede diferenta fundamentala dintre "dresajul" agresiv, stil Cesar Millan si cel bazat pe metode pozitive.
In primul caz, abordarea e de-a arata cainelui ca tu ii furi mancarea, dar el n-are voie nici macar sa protesteze. Pentru ca tu "trebuie" sa-l "domini" in absolut tot, altfel te mananca de viu or something.

In al doilea caz, ii arati cainelui ca tu esti cel ce da hrana, nu cel ce o ia. Ca e un lucru bun ca tu sa fii pe langa hrana lui, cine stie, poate primeste ceva extra. Si, evident, nu incerci sa-i suprimi maraitul, asta ar fi o prostie - dar de ce te-ar marai cainele daca e un lucru bun ca tu esti pe-acolo?

100% de acord cu SmurfK, e o prostie sa-i furi mancarea cainelui ca sa-i arati tu ca esti seful. Prefer un caine relaxat.

De acord cu teoria, dar in realitate cred ca multi oameni se panicheaza nu doar de maraiat, ci de faptul ca ar putea fi urmat de muscatura - si de aici decizia rapida de a actiona.

Eu am mers pe ideea ca lipsa de expunere la acest comportament e cea mai putin riscanta metoda, iar la varsta de 2-3 luni cand al meu l-a afisat e oarecum normal, provenind dintr-o canisa unde cred ca mancat la comun.
Un timp i-am pus mancarea si atat. Cu timpul s-a relaxat, am putut sa ma plimb pe langa castron fara sa maraie sau sa-i adaug ceva in el. Cred ca a fost nevoie doar de timp de relaxare generala si castigarea increderii. Pe la 7-8 luni am inceput dresajul si majoritatea bobitelor au venit din mana mea oricum.
Acum are 10 luni si totul e chill din punctul asta de vedere. Mananca la comanda si raspunde la comenzi in timpul mesei.

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cu un câine de genul trebuie să ai grijă dacă vin persoane sau alți câini în vizită. Instinctul există, doar că nu-l afișează față de voi, dar e posibil să îl exprime față de alți oameni sau câini.

#48
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdrein, on 08 aprilie 2023 - 18:49, said:

De acord cu teoria, dar in realitate cred ca multi oameni se panicheaza nu doar de maraiat, ci de faptul ca ar putea fi urmat de muscatura - si de aici decizia rapida de a actiona.
Pai tocmai d-aia nu trebuie sa-i suprimi maraitul, pentru ca dimpotriva, preferi sa maraie inainte de-a musca in loc de-a musca din senin. Si poti actiona asupra cauzei, nemuscat.

O fi teorie, cum zici... dar am pus pe un alt topic un filmulet cu dresorul cu renume mondial (Cesar Millan) muscat de un labrador, tocmai pentru ca a incercat sa-i ia mancarea. In stilul tipic, "eu te domin pe tine".
Labrador care-si pazea mancarea. A dat toate avertismentele posibile... dar omul, nu si nu, "eu sunt seful". Ba l-a si lovit, dobitocul.

Tu... te-ai descurcat mai bine, nu-i asa? ;)
Ah, si a mea la un moment dat ma mai maraia, ca-i luam jucariile (le distrugea sa ajunga la "umplutura"). Foarte rapid, incepuse sa nu ma mai vrea in preajma cand avea o jucarie.
Greseala mea, desigur; am schimbat abordarea si-acum ar fi OK sa molfaim fiecare de cate-un capat.

#49
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Da, sunt convinsa ca exista situatii si situatii. A fost una in care a stat langa un alt caine in timp ce le serveam recompense pe rand. Isi astepta portia lui si atat. Dar sigur, sunt sanse ca langa alt caine sa reactioneze diferit, nu stiu.

Ce iti garanteaza ca instinctul a disparut complet?

#50
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Că nu prea dispare de tot. Este ceva foarte natural și instinctiv pentru câini să facă asta. Și își poate crea chiar o scară, în ideea că poate evalua mai puțin valoroase bobițele decât un os. Iar cu același câine sau persoană, să nu aibă probleme când trece pe lângă el și mănâncă, dar să aibă probleme când e în posesia osului.

Bine, dar asta e o practică bună în, să nu dai câinelui mâncare, jucării, când sunt câini care nu sunt din familie prin apropiere.

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
oameni buni, de care câini aveți, de mârâie la voi? :o
ai mei, de pui au știut că io-s sluga și ei stăpânii :P

apoi, dacă a-nvățat comanda „NU!”, restul educației e banalitate.

ce-i aia să-i interzici să mănânce din propriul bol? ați înnebunit? :o
să nu mănânce de pe jos sau din mâna altuia din afara familiei, dar nu din propriul bol!

cele 2 mese nu trebuie să-i provoace absolut nicio frustrare..., aaa - d-aia vă mârâie sau chiar să „muște din senin!”
nici un câine sănătos NU mușcă DIN SENIN!!!

câinii au mereu motive să muște
dacă vi se pare că mușcă din senin, vă anunț că trebe să vă alegeți alt animal de companie..., personalitatea unui câine vă depășește... :(

recunosc că nu țin lângă mine animale feroce „de pază” (amstaff, doberi etc) și nici animale recunoscute pt că-s ursuze (mioriticii)
ai mei sunt numai de joacă... și sunt de ajuns pt confortul meu și al celor din jurul meu

da, latră la poartă/gard când trec străini/biciclete/motociclete
dar dacă-s pe uliță/câmp, nici nu-i bagă-n seamă - ei, pe câmp, se joacă-n lumea lor, iar din când în când se uită să vadă dacă sclavul mai e prin zonă!
(v-ați prins, despre mine era vorba :) )

#52
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

View Postgushpi, on 14 aprilie 2023 - 21:47, said:

ai mei, de pui au știut că io-s sluga și ei stăpânii Posted Image
Mna, pai vezi, aici e o diferenta: un comportament pe care tu iti permiti sa-l imbratisezi. Nu e nimic rau in el atata timp cat tu si implicit cainele tau sunteti fericiti si bineinteles, nu afecteaza pe altii.
Nu uita ca unii oameni au un job, un program si la fel de important: un catelus se suprastimuleaza usor. Cand atinge acest punct trebuie sa se calmeze si sa doarma, dar de cele mai multe ori nu se intampla si devine un mic dracusor. Unii stapani au tot timpul din lume sa-i ofere atentie in continuare si li se pare simpatic, dar somnul, pe langa faptul ca-ti ofera timp si spatiu pentru ale tale, este foarte benefic dpdv comportamental pentru caine.

Eu nu consider ca e sanatos nici pentru mine, nici pentru el, sa fiu sluga. Nici 'stapan' nu descrie comportamentul meu fata de caine. Am adus catelusul in lumea mea si rolul meu este sa-l protejez, sa-l invat pe unde mergem si pe unde nu, ce sa faca atunci cand trece o masina pe langa etc.

View Postgushpi, on 14 aprilie 2023 - 21:47, said:

ce-i aia să-i interzici să mănânce din propriul bol? ați înnebunit? Posted Image
Este vorba de controlul impulsivitatii, nu despre a-i interzice. Ca tot el mananca, cateva secunde mai tarziu, dar mai incantat ca a executat o comanda corect :) Si data viitoare cand iti cad din greseala boabele lui pe podea sau ceva mancare, nu se va repezi la ele. Cred ca se aplica si afara daca gaseste ceva.

View Postgushpi, on 14 aprilie 2023 - 21:47, said:

da, latră la poartă/gard când trec străini/biciclete/motociclete
Daca il lasi sa faca ce vrea el preia rolul de protector, cu frici si temeri de orice trece pe langa gardul tau.
Banuiesc ca in 99% din cazuri latraturile n-au niciun rost si numai provoaca zgomot pentru cei din jur.

#53
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdrein, on 17 aprilie 2023 - 15:28, said:

Este vorba de controlul impulsivitatii, nu despre a-i interzice. Ca tot el mananca, cateva secunde mai tarziu, dar mai incantat ca a executat o comanda corect Posted Image
Ca mai intotdeauna, depinde cum anume o faci. Ca una e sa-i iei mancarea ca sa-i arati ca esti seful si eventual sa-i mai dai si una peste bot, si alta sa-l pui sa astepte, el stiind ca va urma "liber".
Cred ca gushpi se referea la prima varianta. In varianta 2 nu exista marait :)

Cat despre sluga si stapan, pai eu muncesc ca sa aiba casa, papa bun, vizite la vet cand e cazul si tot tacamul. Ea leneveste sau se joaca toata ziua. Deci?

#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgushpi, on 14 aprilie 2023 - 21:47, said:

oameni buni, de care câini aveți, de mârâie la voi? Posted Image
ai mei, de pui au știut că io-s sluga și ei stăpânii Posted Image

Termină cu absolutismele astea, cât timp toată referința ta sunt trei câini.
Pe bune, tot scrii pagini de prostii.

Există câini cu anumită genetică, care îi pot face să reacționeze așa, oricât de stăpân te dai tu. Dar n-o să înțelegi, așa că nici nu mai stau să-ți explic.

Dacă pui problema "am avut trei câini, n-a mârâit niciunul la mine, deci am fost un stăpân minunat", greșești. N-au mârâit, pentru că ai avut noroc ca, genetic, să nu ai câini cu o posesivitate deosebită. Dar nu toată lumea are norocul ăla. Și să te dai tu mare expert în fața unui cu un câine cu probleme de genul, este o idioțenie. Te pun într-o cameră cu un câine de genul, te mănâncă cu totul și habar n-ai pe unde să mai scoți cămașa.

View Postdrein, on 17 aprilie 2023 - 15:28, said:

Banuiesc ca in 99% din cazuri latraturile n-au niciun rost si numai provoaca zgomot pentru cei din jur.

Ce rost să aibă hărmălaia? Și aici, o să-ți vină experții care nu au reușit să lucreze cu câinii lor să fie liniștiți, să-ți spună că "domn'le, câinele protejează, de-asta e normal să latre la orice copil care trece pe stradă". Și ei ar vrea să stea liniștiți, că nicio persoană normală cât de cât nu suportă să-i latre câinele non stop în cap, dar nu au reușit, așa că consideră asta normalitate.

Edited by SmurfK, 19 April 2023 - 21:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate