Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recomandări dresaj canin Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 16.08.2016
Salut,

Am un cățeluș de 5 luni, ma puteți ajuta cu recomandări pentru câteva sesiuni de dresaj? Știe deja comenzile de baza dar vreau sa învețe sa fie mai cuminte și sa își redirecționeze energia.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Iti pot oferi detaliile de contact ale dresorului la care ducem noi catelul (un corgi, adica foarte capos) cu rezultate foarte bune. Iti face o sedinta de evaluare in care observa relatia dintre tine si caine si de acolo vin recomandarile. El lucreaza foarte mult si cu stapanul, primul pas in dresaj este sa dresezi stapanul de fapt.
Un alt loc in care se face dresaj este Ringstar, dar nu iti pot oferi recomandare din experienta directa aici.

Edited by AlexEn, 03 April 2023 - 08:07.


#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ringstar, Clubul Cainilor Utilitari, sau alte recomandari - dar sa foloseasca metode pozitive, si sa te puna sa lucrezi tu cu catelul (nu "lasa-l o saptamana si ti-l dau dresat", chiar nu vrei asa ceva).

#4
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 16.08.2016
De asta am cerut sfaturi, dresajul e pentru cățel și pentru stăpâni în aceasi măsură.
@alexen îmi pot da detaliile pe privat?
O sa caut și ringstar.

Vreau doar sa scape de câteva obiceiuri nesănătoase, învață destul de repede dar are momente când e încăpățânat 😂

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Am trimis. Sper sa fie de folos,

#6
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Iti pot trimite si eu numele dresorului cu care lucram (tot cu un corgi incapatanat :) ) daca mai ai nevoie. A absolvit scoala de dresaj ringstar.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012

 MicroEdge, on 03 aprilie 2023 - 07:43, said:

Am un cățeluș de 5 luni, ma puteți ajuta cu recomandări pentru câteva sesiuni de dresaj? Știe deja comenzile de baza dar vreau sa învețe sa fie mai cuminte și sa își redirecționeze energia.

 MicroEdge, on 03 aprilie 2023 - 10:56, said:

Vreau doar sa scape de câteva obiceiuri nesănătoase, învață destul de repede dar are momente când e încăpățânat ��

1.care-s comenzile de bază pe care le știe?
2.un cățel de 5 luni NU POATE fi cuminte; asta vine odat' cu maturizarea. (prima lecție pt stăpân :P )
3.redirecționarea energiei? imposibil! doar tu poți să o faci, el niciodată - tu ești animal superior, el acționează doar pe baza instinctelor
3.1.cum „doar tu poți” ? dimineața (înainte de servici) - 30 de minute de alergat în parc sau în jurul blocului; dacă mai e cineva în casă, ar fi bine să-l mai alerge din 2 în 2 ore; la revenire de la servici - idem; seara, înainte de culcare - idem (lecția 2 pt stăpân)
4 obiceiuri nesănătoase?
4.1.împotriva rosului: prin casă să ai nenumărate chestii de ros dedicate lui; cum alege să roadă altceva: „NU E VOIE!” după 1122 de comenzi „nu e voie!” va-nțelege :P
4.2.împotriva lătratului aiurea: tot așa, fii categoric (tonalitate joasă și puternică): „nu e voie!”
5.orice cățel care se dezvoltă-ntr-o familie de oameni poate învăța extrem de multe
5.1.io, fără să fiu dresor, pot să-mi învăț câinele să aibă-n bagaj peste 50 de cuvinte sau expresii
5.2.câinele mai poate înțelege chiar și „expresia corpului” stăpânului
EX1: tradiția zice că la noi în familie bărbații sunt CEI MAI adecvați :P pt aruncarea gunoiului
-soția zice: 'sile, du gunoiu'!
-cine știe cine e primul la ușă, să ridice mâna!
-da, v-ați prins: câinele DEJA e lipit de ușa exterioară a casei
-și, nu, n-a vorbit nimeni cu el/ea!!!
EX2: dacă io sforăi la vreun film, cățelul sforăie-n secunda 2, la picioarele mele! :)

io am ajuns la concluzia că un cățel de companie n-are nevoie de antrenor special
familia să-i vorbească precum unui copil, să fie intransigent cu el, precum cu un copil, să-l iubească precum pe propriul copil
restul îl face cățelul!

#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Atentie cu efortul, pentru un pui - el inca n-are incheieturile formate, pot sa apara probleme.
De asemenea, uneori nebuneala e un semn ca nu doarme suficient. Da, deseori se agita cand le e somn (iar un pui trebuie sa doarma mult).

#9
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 gushpi, on 04 aprilie 2023 - 11:42, said:

io am ajuns la concluzia că un cățel de companie n-are nevoie de antrenor special

Cainii sunt diferiti: au nevoi, personalitati, energii diferite si stapanii la fel.
Daca initiatorul a cerut recomandari de dresaj, inseamna ca are nevoie de ele :)

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 16.08.2016
1.stie comenzile:șezi, culcat, sus, stai, așteaptă, hai, ia jucăria, la picior.
2.vreau sa învețe sa se joace și singur
3.e scos afara dimineața, la pranz, seara și înainte de culcare (lucrez de acasă și plimbările durează 20-30min, excepție cea de seara când e de aproape o ora)
4.de mic știe limitele și nu roade mobila sau tapițeria, acum a descoperit o pasiune pentru sosește dar îl învăț sa nu le mai ia.
Începe sa latre când are chef de joaca și nu pot atunci, e deranjant când am ședințe...

@drein, aici ai dreptate. Am învățat destul de multe uitanduma6la diferite stiluri de dresaj de acolo am învățat ca nu prea îmi place Caesar Milan, el învață cainele sa fie submisiv.
Vreau sa învăț odată cu el cum sa fie echilibrat și sa știe când ne jucam și când se termina joaca și cel mai bine e acum când e încă pui.

Edited by MicroEdge, 04 April 2023 - 14:59.


#11
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Cuvantul 'submisiv' mi se pare discutabil in privinta dresajului canin si cred ca n-ar mai trebui folosit in acest context pentru ca e un pic cam categoric. Trebuie cainele sa-ti asculte comenzile negresit? Da, e foarte sanatos pentru ambele parti pentru ca sunt situatii in care trebuie sa te asculte din prima.

Caesar Milan, cat m-am uitat la el, pare ca are niste metode cam exotice, de show. Kikopup si Zack George sunt mai aproape de realitate si pare ca m-au ajutat sa inteleg cum 'functioneaza' un caine.
Dar uita-te la filmulete doar orientativ.

Pune-i intrebari dresorului pe parcursul sedintelor legat de orice nelamurire ai in general ... sau chiar si ce vezi pe la Caesar Milan sau altii. :)

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Caesar Milan este ultimul pe care ar trebui sa il dai ca exemplu pentru un dresaj prin metode pozitive.
In primul rand trebuie evaluata relatia dintre caine si stapan, tinand cont de varsat amandurora, evident si apoi este necesar ca dresorul sa lucreze cu stapanul in primul rand, sa ii explice tehnici de dresaj si sa ii exemplifice.
Nu merg intotdeauna aceleasi lucruri la toti cainii. Al meu era al naibii de pretentios la mancare cand era mic drept urmare mancarea(/recompense) nu a functionat deloc cu toate ca la alti caini de varsta lui functiona perfect.

#13
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 16.08.2016
La Zack, mccannan dogs si fenrir dog training ma uit cel mai des.
Eu am noroc cu un câine înfometat, orice mâncare e perfecta ca recompensa 😂
Săptămâna asta ma decid cu cine o sa fac dresajul.
Mersi mult de sfaturi.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MicroEdge, on 04 aprilie 2023 - 14:57, said:

Începe sa latre când are chef de joaca și nu pot atunci, e deranjant când am ședințe...

Dacă vrei să fii liniștit în casă, trebuie să înveți câinele că tu inițiezi joaca, nu el. Nu-i lași jucării la dispoziție, nu îi dai atenție când vine și trage de picioarele tale, îl ignori când latră. Nu îi spui să tacă, că aia tot atenție e, ideal este pur și simplu ignorat până când tace, și apoi băgat în seamă.
Lătratul la ușă, sonerie, când aude lume pe casa scării, zgomote, e mult mai ușor de rezolvat decât acel "demand barking", când latră ca să-l bagi în seamă.

Prin casă, eu am mers pe ideea că nu se prea fac chestii distractive în casă, cu ambii câini, pentru că nu am plăcerea să sară pe-aici și să dărâme toate cele. Acasă, ei dorm sau moțăie sau vin să-i mângâi când mă uit la TV. Nu au jucării la dispoziție, din punctul lor de vedere este un loc destul de plictisitor. Afară e distracția.

Și, ce a fost important in casă, comanda "loc". Când le spun "loc" sau "pătuț", ei se duc la patuțurile lor sau în alte zone amenajate pentru asta. Asta a ajutat când erau pui, că dacă tot veneau și mă sâcâiau, îi trimiteam la locul lor și stăteau acolo.


E bine că apelezi la dresor, că pot fi anumite chestii pe care le poți face greșit și pot fi mai greu de reparat după.

În orice caz, dacă vrei un câine cu adevărat ok din punctul ăsta de vedere, al dresajului, ai mult de muncă. Luni, în care faci aceleași chestii zi de zi. Că tu zici că l-ai învățat câteva comenzi. Dar sunt sigur că dacă-i dai drumul în parc, nu mai știe nimic. E normal, e pui, iar obediența, interacțiunea ta cu câinele, se cimentează în mult timp. Doar că înveți câinele să asocieze un cuvânt cu o acțiune, nu aia e esența dresajului, aia-i partea simplă, dar să-l faci să se concentreze pe tine sau pe o jucărie, de exemplu, și să ignore orice alți stimuli, aia e partea cea mai dificilă.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 drein, on 04 aprilie 2023 - 15:59, said:

Cuvantul 'submisiv' mi se pare discutabil in privinta dresajului canin

 AlexEn, on 04 aprilie 2023 - 16:34, said:

Caesar Milan este ultimul pe care ar trebui sa il dai ca exemplu pentru un dresaj prin metode pozitive.
Exact... orice "dresaj" care se rezuma la "trebuie sa domini ca sa nu fii dominat" e de tras apa dupa, si de imprastiat odorizant ca sa acopere mirosul.
Ma bucur ca MicroEdge e sceptic. Posted Image Vrei un pui educat, nu unul "submisiv" (prea traumatizat ca sa incerce orice)

L-as aminti pe nenea (Dr) Ian Dunbar, il recomand cu caldura desi uneori sfaturile lui sunt nepractice... cum ar fi, sa inviti vreo 20 de prieteni la tine-acasa.
Sunt si ceva filmulete despre dominare si ierarhii canine, si spre deosebire de Cesar Millan omul nu s-a informat din desene animate.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012

 MicroEdge, on 04 aprilie 2023 - 14:57, said:

1.stie comenzile:șezi, culcat, sus, stai, așteaptă, hai, ia jucăria, la picior.
2.vreau sa învețe sa se joace și singur
3.e scos afara dimineața, la pranz, seara și înainte de culcare (lucrez de acasă și plimbările durează 20-30min, excepție cea de seara când e de aproape o ora)
4.de mic știe limitele și nu roade mobila sau tapițeria, acum a descoperit o pasiune pentru sosește dar îl învăț sa nu le mai ia.
Începe sa latre când are chef de joaca și nu pot atunci, e deranjant când am ședințe...

omule, păi deja ești măreț! sincer!
iar ce dorești în continuare, se va rezolva cu timpul, nu cu dresajul - dai banii inutil :(
-el a deschis ochii pe voi - cum să se joace singur? :o
a, vrei să faci cum fac azi părinții cu odraslele? să-i pui o tabletă-n față și el să dea din coadă toată ziua?
nu merge!
până la un an, aprox., va scoate untul din voi, apoi se va mai liniști, îți va accepta programul :)

și lătratul și-l va potoli, dar tot în timp, cu atât mai repede cu cât ai răbdare să-i zici mereu că nu e voie!
io am setter irlandez - aceste variante de vânătoare sunt extrem de energice și-ncăpățânate
mă ascultă 90%, își păstrează 10% pt mândria sa proprie :P
acum, la 7 ani, și tot mai latră când vrea el ceva cu ardoare
dar trebuie înțeleși, dacă vrei un partener și nu un sclav!

concluzia mea: continuă ce ai făcut până acum, că ai făcut bine, iar peste 6 luni mai zi-ne ce mai faceți!

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Zice cineva care nu si-a dus cainele la dresaj vreodata? :)
Foarte bine ca te-ai descurcat singur cu cainele, unii nu se descurca sau fac chestii care nu se pot corecta apoi sau se corecteaza cu mult efort si stres.
Lasa omul in pace daca vrea sa isi duca patrupedul la dresaj. Nu il obliga nimeni sa faca 20 de sedinte daca vede ca nu e cazul.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
sincer?
io cred cu tărie că un câine care știe doar chestii de bază (nume, aici, stai, nu e voie, aport...) va fi un câine muuult mai fericit decât unul care efectiv te-nțelege ce vorbești la telefon :P

aici chiar se aplică retorica religioasă: „fericiți cei săraci cu duhul!”

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate