Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Recomandări dresaj canin Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Dresajul nu se refera la a intelege ce vorbesti la telefon ci la a comunica corect si clar cu cainele tau.
Cum ziceam, se vede ca nu ai participat la un dresaj sau nu cu un dresor bun.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,225
  • Înscris: 19.09.2005

 MicroEdge, on 03 aprilie 2023 - 07:43, said:

Salut,

Am un cățeluș de 5 luni, ma puteți ajuta cu recomandări pentru câteva sesiuni de dresaj? Știe deja comenzile de baza dar vreau sa învat sa-l fac mai cuminte și sa își redirecționeze energia.
am corectat eu.

Edited by arg, 05 April 2023 - 16:17.


#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 02.02.2007

 TS030, on 03 aprilie 2023 - 08:02, said:

Ringstar, Clubul Cainilor Utilitari, sau alte recomandari - dar sa foloseasca metode pozitive, si sa te puna sa lucrezi tu cu catelul (nu "lasa-l o saptamana si ti-l dau dresat", chiar nu vrei asa ceva).
daca duci cainele acolo, se va intampla una din 2:
-te vor face de bani, te va prosti brandusa ca aia sau ailalta, depinde de tine cat pui botu'
- il iei un robot cu tente agresive!
acolo duci un caine daca vrei sa faca performanta in sport canin, daca si cainele se preteaza!
cainele, pana la un an, are nevoie de familie, de joaca si de incurajari! mai tarziu, o sa vezi ce vrei sa faca!

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Intr-un an depinde comportamente pe care e posibil sa nu le mai poti corecta.
Daca ai impresia ca dresaj la varsta aia inseamna sa faci catelul zombie, te inseli. Dresajul se face fix prin joaca.

Colegul nu a zis ca vrea sa duca cainele la competitii.

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 richi_e, on 06 aprilie 2023 - 07:58, said:

daca duci cainele acolo, se va intampla una din 2:
-te vor face de bani, te va prosti brandusa ca aia sau ailalta, depinde de tine cat pui botu'
- il iei un robot cu tente agresive!
acolo duci un caine daca vrei sa faca performanta in sport canin, daca si cainele se preteaza!
cainele, pana la un an, are nevoie de familie, de joaca si de incurajari! mai tarziu, o sa vezi ce vrei sa faca!
Acolo unde? Ca am mentionat doua cluburi...
Chiar te rog, descrie experienta pe care-ai avut-o.

La Clubul Cainilor Utilitari de puppy se ocupa Vlad Popescu, si nu are treaba cu robotei sau sport canin...
Sunt vreo doua stadii - disciplina de baza si disciplina avansata pana sa intri la chestii mai complicate (cautare si salvare, terapie asistata de animale, parca aveau si agility). Evident, daca vrei.

Educatia unui caine incepe din prima zi! Prima zi din care-l iei de la mama (deci dupa primele 2 luni de viata), mama deja educandu-l in anumite privinte.
Chestii de baza cum ar fi unde sa-si faca nevoile, un sezi, cum sa se joace, foarte important controlul muscaturii...
Nu mult, cateva minute.

#24
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 richi_e, on 06 aprilie 2023 - 07:58, said:

cainele, pana la un an, are nevoie de familie, de joaca si de incurajari! mai tarziu, o sa vezi ce vrei sa faca!

Mi se pare fantastic ce definitii aveti pentru dresajul canin. Am mai auzit si varianta cum ca un caine care nu a trecut prin dresaj va musca. De unde le scoateti?
Dresajul inseamna comunicare eficienta cu cainele tau - tu sa il intelegi pe el si el sa te inteleaga pe tine - si se face prin joaca si incurajari. Unde dispare familia in acest context?
Pana la un an cainele descopera lucruri si este o perioada buna in care sa invete cum sa se comporte in fiecare situatie. Un plus este si faptul ca este motivat de mancare.

Ex: cainele descopera covorul din camera, pune gura pe el si incepe sa-l roada. Cum crezi ca e mai eficient si mai frumos pentru el sa nu continue acest comportament? Sa-i spui de 1122 ori 'nu e voie' ca si colegul de mai sus sau sa-l redirectionezi cu o jucarie si sa recompensezi alegerea de a se juca cu ea?

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

 drein, on 06 aprilie 2023 - 13:02, said:


Mi se pare fantastic ce definitii aveti pentru dresajul canin.

Cel mai probabil definitii ale celor care nu au participat in viata lor la o asemenea sesiune.

#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 02.02.2007

 drein, on 06 aprilie 2023 - 13:02, said:


Mi se pare fantastic ce definitii aveti pentru dresajul canin. Am mai auzit si varianta cum ca un caine care nu a trecut prin dresaj va musca. De unde le scoateti?
Dresajul inseamna comunicare eficienta cu cainele tau - tu sa il intelegi pe el si el sa te inteleaga pe tine - si se face prin joaca si incurajari. Unde dispare familia in acest context?
Pana la un an cainele descopera lucruri si este o perioada buna in care sa invete cum sa se comporte in fiecare situatie. Un plus este si faptul ca este motivat de mancare.

Ex: cainele descopera covorul din camera, pune gura pe el si incepe sa-l roada. Cum crezi ca e mai eficient si mai frumos pentru el sa nu continue acest comportament? Sa-i spui de 1122 ori 'nu e voie' ca si colegul de mai sus sau sa-l redirectionezi cu o jucarie si sa recompensezi alegerea de a se juca cu ea?
adica dresaj inseamna sa nu mai roada cainele papucii! :) aia se numeste educatie, nu dresaj!
cine nu are timp de caine, mai bine nu-si ia, decat sa-l tina la dresaj cat e pui/junior!
cam stiu cu ce se manaca treaba asta, am dresat cainii mei pana la nivel de BH. dar prefer sa-i dau unui dresor bun, care din pacate nu prea se gasesc pe la noi!

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 AlexEn, on 06 aprilie 2023 - 13:04, said:



Cel mai probabil definitii ale celor care nu au participat in viata lor la o asemenea sesiune.

Sunt definiții ale celor care nu au considerat necesar să-și bată capul, iar pe urmă încearcă să justifice că e mai sănătos pentru câine să rupă poarta când aude un om pe strada sau sa sape gradina și nu realizează că un câine liniștit, calm și care are nevoile fizice și mentale satisfăcute nu face așa ceva.

#28
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023
Salut!Am o cățelușă de 4 luni din rasa Jagdterrier și vreau să o învăț comenzi de bază.Menționez că nu am avut nici-o tangență până acum cu dresajul unui câine.De unde ar trebui să încep și cum să procedez?Orice sfat este bine venit :)

#29
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,334
  • Înscris: 16.08.2016
Mc canan dogs, Zach training, fenrir dog training, găsești materiale pe youtube. Mai poți lua puprr aplicație pe android.

#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,334
  • Înscris: 16.08.2016
Am cerut câteva sfaturi, stau cu el cam 3-4 ore pe zi, plimbări și joaca dar știu care sunt limitele mele

#31
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Eu încep tot timpul cu mâncarea.
Și acum explic: câinele trebuie să știe că stăpânul lui nu-i fură mâncarea, și nu trebuie să mârâie sau latre sau să muște dacă te apropii de bolul lui de mâncare.

Acum îmi dau seama că e complicat de explicat, dar chestiile aste vin de la sine.
Cu timpul, cu răbdare și dacă-ți plac câinii, vei vedea că nu trebuie să fii doctor savant ca să stăpânești un câine.

Câteva sfaturi îți mai pot da în privat, ca să nu se supere lumea.

#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Simpla comanda "sezi" este element de dresaj. Ca-n dictionar, il inveti sa execute la comanda o anume miscare. Sa nu-mi spuna cineva ca nu trebuie sa-ti inveti catelul un simplu "sezi", pana cand nu devine adult...
Sunt "dresori" care-ti explica, plini de ifose, ce e "dresajul" si de ce doar ei pe lumea asta il pot face. La astia-ti "dai cainele la dresaj", de-l iei traumatizat, vai de coada lui.
Oameni mult mai capabili prefera sa fie numiti instructori si nu dresori. Da, e mai corect educatie (care include, cum am aratat, elemente de dresaj), insa ar trebui sa intelegem despre ce e vorba aici.

Cum zicea drein, pana la urma ii comunici catelului ce asteptari ai de la el, care-i sunt limitele. Nici oamenii nu asteapta varsta de 18 ani pentru a trece prin cei 7 ani de-acasa...

#33
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ian Dunbar.
Cauta pe YouTube, si site-ul Dunbar Academy cu Google.

Dar, fiind primul catel, as sugera sa apelezi la un instructor canin specializat (musai cineva care sa lucreze cu metode pozitive/recompense).

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 02.02.2007

 TS030, on 06 aprilie 2023 - 11:15, said:

Acolo unde? Ca am mentionat doua cluburi...
Chiar te rog, descrie experienta pe care-ai avut-o.

La Clubul Cainilor Utilitari de puppy se ocupa Vlad Popescu, si nu are treaba cu robotei sau sport canin...
Sunt vreo doua stadii - disciplina de baza si disciplina avansata pana sa intri la chestii mai complicate (cautare si salvare, terapie asistata de animale, parca aveau si agility). Evident, daca vrei.

Educatia unui caine incepe din prima zi! Prima zi din care-l iei de la mama (deci dupa primele 2 luni de viata), mama deja educandu-l in anumite privinte.
Chestii de baza cum ar fi unde sa-si faca nevoile, un sezi, cum sa se joace, foarte important controlul muscaturii...
Nu mult, cateva minute.
la ringsatr ma refeream!

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

 TS030, on 06 aprilie 2023 - 22:19, said:

Dar, fiind primul catel, as sugera sa apelezi la un instructor canin specializat (musai cineva care sa lucreze cu metode pozitive/recompense).

Absolut!
Mai ales ca poti face greseli fara sa realizezi. De exemplu verbal sa zici ceva iar limbajul corpului sa transmita altceva.

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 FlapJack7, on 06 aprilie 2023 - 21:37, said:

Și acum explic: câinele trebuie să știe că stăpânul lui nu-i fură mâncarea, și nu trebuie să mârâie sau latre sau să muște dacă te apropii de bolul lui de mâncare.

Aici depinde de câine. Sunt câini care fac resource guarding de la două luni, sau care dezvoltă mai târziu obiceiul. Nu este ceva ce se învață neapărat, pentru ei e un instinct. Și rareori se dezvață.

Sunt niște sfaturi foarte proaste, să bagi mâna în bolul câinelui, să-i iei mâncarea, tot felul. Pentru un câine care are deja tendințe de a-și proteja resursele, treburile astea nu fac altceva decât să-l frustreze, și pot adânci problema decât să o rezolve. Cei care o să-ți spună tot felul de sfaturi de genul "am băgat mâna în mâncarea câinelui când mânca de când era mic și acum nu mârâie când încerc să fac asta" au avut un câine care oricum nu avea instinctul ăsta, de a-și proteja resulrsele. În mare, frecușul ăsta, nu a făcut altceva decât să streseze câinele. Rareori o să auzi pe cineva care are un câine dispus să muște când te apropii de mâncarea lui și să-l facă să nu mai facă asta prin metodele alea.
La mulți câini treaba asta se agravează de la crescător. Dacă îi hrănește la comun, iar alți câini din cuib au deja instinctul, o să-l transmită și celorlalți.

Exercițiile de control al impulsului sunt ok în direcția asta. Să faci câinele să aștepte din momentul în care-i pui bolul cu mâncare, până când îi dai comanda să mănânce. Să-l înveți comanda "lasă" asupra bolului, dar cu o recompensă după.

Atasez si un exemplu in privinta asta. Max e un câine foarte "food driven", dar asteapta inainte sa mănânce și răspunde la comenzi și după, cu toate că tot ce vrea e să-și bage capul în bolul de mâncare și să înfulece. El nu are instinctul de protejare a resurselor, dar aceleași exerciții le faci și cu un câine care le are.

Attached File  339544551_5767536600040673_2846892943608465014_n.mp4   2.55MB   11 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate