Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

RCA EUROINS

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostKokoshmare, on 19 mai 2023 - 19:10, said:

Minune, am primit banii, 561 de lei de la FGA !!

View PostRobert_Kiran, on 20 mai 2023 - 07:36, said:

Când ai făcut cererea? Cât era asigurarea întreaga? Pe câte luni te-au despăgubit?
Eu încă aștept răspunsul tău!

#38
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
Vineri 26.05 aflam ce se intampla cu Euroins.
Daca anunta in 26.05 ca incep procedura de insolventa, politele vor mai fi valabile pana in data de 24.08.2023.

Daca te loveste cineva dupa data de 24.08 si nu si-a facut o noua polita pe premiza ca el are asigurare si ca nu il intereseaza, va trebui sa il dai in judecata pe vinovat, si sa recuperezi banii de la el.

#39
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostFREESH, on 05 mai 2023 - 20:24, said:

Aveti idee cat dureaza pana intra banii de pe asigurarea ramasa de euroins ? Am facut cererea cam acum 1 luna.

View PostGabu16, on 05 mai 2023 - 20:49, said:

Ai facut cerere catre FGA? Si eu ma aflu in aceeasi situatie..aprope o luna de zile si inca nimic...
O luna ar fi extraordinar de rapid.
La cum se misca ASF, cel putin pe partea de daune, dureaza pana la o luna sa te contacteze inspectorul, timp in care nu primesti nici un semn de la ei, doar cel initial ca s-a trimis cererea de deschidere dosar. Apoi acelasi lucru cu cererea de despagubire, nu primesti nici un semn de la ei cu saptamanile.
Si daune euroins sigur sunt mai putine decat oameni cu RCA la euroins care vor banii inapoi.

View Postunderrated, on 26 aprilie 2023 - 07:41, said:

CONCLUZIE: intotdeauna voi plati cel mai mic pret, fara decontare directa. Sper sa nu fie cazul, dar in caz de dauna, imi pare rau pentru situatie, pagubitul poate sa ma dea in judecata ca am RCA la euroins.
Ai dreptate.
Oricum n-au cum sa te dea in judecata pe tine, va fi cererea respinsa. In judecata pot da doar compania de asigurari atata timp cat cel ce produce paguba avea asigurare valabila la momentul producerii pagubei.
In procesul cu asiguratorul tu vei fi citat in scop de informare de proces ca intervenient fortat doar pentru ca procedura juridica prevede ca trebuie instiintat de proces si asiguratul care a produs paguba.

#40
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmirel3003, on 23 mai 2023 - 11:27, said:

Vineri 26.05 aflam ce se intampla cu Euroins.
Daca anunta in 26.05 ca incep procedura de insolventa, politele vor mai fi valabile pana in data de 24.08.2023.

Daca te loveste cineva dupa data de 24.08 si nu si-a facut o noua polita pe premiza ca el are asigurare si ca nu il intereseaza, va trebui sa il dai in judecata pe vinovat, si sa recuperezi banii de la el.
Facem pariu ca nu se ia nici o decizie? Mai mult ca sigur vor mai amână cu o luna-doua!

#41
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
sa o amane tot asa pana cand expira de tot asigurarile deja facute. Poate se amana falimentul pana prin noiembrie ca sa mai am vreo 3 luni dupa aia  pana expira de tot

Edited by neaRica, 24 May 2023 - 08:54.


#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Cam la o luna si un pic de la mailul către fga, primiti încă un mail cu număr de înregistrare. După mailul asta, banii întra destul de repejor, cam 7 zile. Asta la rezilieri.
Problema mare e la dosare de daună, acolo au ajuns cu dosarele în aprilie 2022.

#43
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Eu la daune fac o luna de zile si n-am primit nici un numar cerere de plata dupa ce am depus factura.
Preventiv voi face in fiecare luna cate o noua cerere, pana primesc un numar de inregistrare.
Sa nu existe discutii apoi ca nu s-a facut cererea in termenul ala de maxim 90 de zile de la declararea falimentului de catre o hotarare judecatoreasca.

La cerere deschidere dosar de dauna am primit confirmare dupa 3 saptamani cred.
Cred ca in mod deliberat amana la maxim astfel incat sa lungeasca procesul de plata.

Despre valabilitatea politelor, cum zicea si cel de mai sus, cred ca vor face o amanare la hotararea judecatoreasca de declarare a falimentului ca sa mai lungeasca sa se ajunga cu termenul in 2024 cand oricum vor expira toate politele Euroins in martie 2024. Stiu si ei ca majoritatea celor ce au facut la Euroins nu vor face cerere de rambursare decat daca este absolut obligatoriu prin lege, ca nu vor sa dea din mana asigurarea ieftina si sa fie fortati sa cumpere alta mai scumpa.

#44
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
https://www.libertat...torului-4556587

Ce va spuneam eu mai sus? Ca se va amâna?

#45
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
pai se amana da doar cu 1 luna si acum cu 2 saptamani si cine stie. Sa se amane cu cel putin 6 luni de zile ca sa ne bucuram si noi de asigurarile astea si sa nu mai scoatem alti bani acum pentru inselatoria pe care au facut-o astia

Edited by neaRica, 26 May 2023 - 21:37.


#46
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 21.10.2009
Am deschis recent un dosar de dauna, vinovatul are asigurarea la Euroins.
Inteleg ca toata procedura e de durata?!? La cat sa ma astept??

Dauna nu e foarte mare, doar bara spate ar trebui inlocuita. Mi-e teama ca vor incerca o smecherie si vor spune ca se rezolva doar prin revopsire, ori eu nu vreau doar revopsire, pentru ca a fost deformata in urma impactului si nu mai are aceleasi caracteristici de absorbtie a unui eventual nou impact. Din punctul meu de vedere, se impune inlocuirea barei de protectie.
Exista vreo modalitate prin care pot sa contest, in cazul in care nu vor sa o inlocuiasca?
Multumesc!

#47
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Da, procesul e de durata.
La mine dupa 3 saptamani de la completarea cererii de deschidere dosar de dauna m-a contactat cineva de la constatari.
Dupa ce povestesti, vrei inlocuire doar ca fita, si esti constient de asta. Ar fi bine sa te obisnuiesti cu gandul ca vei face doar o revopsire, ca doar aceea este necesara.
Sa stii ca indiferent daca iti da sau nu agentul constatator inlocuire, asta va presupune sa o faci pe banii tai, adica sa te duci la un service, faci lucrarea, platesti banii si apoi cu factura platita la service vei face la FGA o cerere de plata la care vei atasa factura. Aici eu nu stiu cat dureaza inca, iti pot spune doar ca am cam o luna de cand am completat cererea de plata si nu am primit nici macar un numar de inregistrare. Deci e mai mare durata decat la constatari.

Singura metoda de contestare e in instanta. Dar esti sigur ca vrei sa cheltui bani in plus pentru ceva atat de minor?

Daca era o asigurare de la o firma ce nu era in faliment procesul era mai simplu, ca puteai arunca litigiul in bratele firmei de service, il cedai lor si ei se ocupau cu procesul si de recuperare a banilor.
Dar avand in vedere ca e o firma aflata in faliment va trebui sa platesti tu costul reparatiei si daca ai chef de litigii sa il faci pe banii si timpul tau.

#48
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 21.10.2009
Bara e deformata si un pic ciobita. Nu sunt adeptul reparatiilor facute a la Dorel.
Daca am asigurare, as vrea sa fie readusa in starea initiala, ceea ce nu prea mai e posibil, avand in vedere ca a suferit un soc mecanic. Stiu ca se poate indrepta, chitui samd, dar astea sunt operatii de cosmetizare, nu de reparare propriu-zisa.
Acum, alta nelamurire ar fi - agentul constatator poate imi da doar vopsire, dar el nu stie ce e sub masina, ca nu o urca pe elevator. Daca, odata ajunsa masina in service, se constata ca masina are si alte daune care nu erau vizibile initial, se trimite un nou deviz catre asigurator, ca sa aprobe noile reparatii?

#49
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
pentru ce ne mai obliga nene jegurile astea sa facem asigurare la masina daca ei nu ne dau banii la daune. Facem accident din vina noastra aia e, dam pe ala care ne-a lovit in judecata sau ne da el in judecata daca e vina noastra si aia e, nu ne mai obliga la ceva in plus sa dam bani si nici macar nu isi fac treaba

#50
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011

View Postasffga, on 23 mai 2023 - 12:05, said:

O luna ar fi extraordinar de rapid.
La cum se misca ASF, cel putin pe partea de daune, dureaza pana la o luna sa te contacteze inspectorul, timp in care nu primesti nici un semn de la ei, doar cel initial ca s-a trimis cererea de deschidere dosar. Apoi acelasi lucru cu cererea de despagubire, nu primesti nici un semn de la ei cu saptamanile.
Si daune euroins sigur sunt mai putine decat oameni cu RCA la euroins care vor banii inapoi.

Ai dreptate.
Oricum n-au cum sa te dea in judecata pe tine, va fi cererea respinsa. In judecata pot da doar compania de asigurari atata timp cat cel ce produce paguba avea asigurare valabila la momentul producerii pagubei.
In procesul cu asiguratorul tu vei fi citat in scop de informare de proces ca intervenient fortat doar pentru ca procedura juridica prevede ca trebuie instiintat de proces si asiguratul care a produs paguba.
In data de 19.05.2023 am primit de la FGA, restituirea poliței RCA pe 1 an de la Euroins.

#51
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostneaRica, on 26 mai 2023 - 23:28, said:

pentru ce ne mai obliga nene jegurile astea sa facem asigurare la masina daca ei nu ne dau banii la daune.
Banii o sa ii dea, dar e de durata. Cat va dura, doar dumnezeu stie. Cand le-au retras licenta se spunea ca platile la daune or sa inceapa cel mai probabil undeva in iunie-iulie, dar avand in vedere ca s-a facut proces Euroins ASF, se va amana termenul initial pana cand se va da o decizie in procesul Euroins ASF.

Una din probleme e ca unii cand se vad cu un RCA in mana deja incep sa aiba fantezii ca vor obtine sume mari de inlocuire sau ca isi vor inlocui piesele de pe masina cu unele noi doar pentru ca are o zgarietura. De obicei sunt aia cu cazane busite pe toate partile ca niciodata nu repara masina, ei vor doar banii, fara sa repare masina. Unii fac din asta o afacere, provoaca intentionat accidente ca sa faca niste bani extra.
N-ar fi o idee rea sa se schimbe legea si sa nu se mai permita schimbul de cash. Sustii ca ai suferit o dauna in accident, te duci o repari si vii cu dovada reparatiei si factura la decontare. N-ar fi o surpriza ca brusc o sa scada numarul de accidente cand nu mai e afacere sa provoci accidente. Sunt destule cazuri pe Youtube de niste vloggeri care se vede ca intentionat provoaca accidente, si iau banii si de la asigurare si de la Google, fiind un loc de munca pentru ei, cu asta se ocupa, sunt generatori de accidente, ar trebui bagate in nomenclatorul meseriilor si sa fie taxati.
Au fost nenumarate cazuri prezentate in presa cu grupari de "afaceristi" de acest tip. Unii chiar fiind niste baieti ce faceau asta la ordinul unor patroni de serviceuri, care intrau pe fir ulterior si trimiteau facturi umflate la decontare desi ei nu reparau masinile respective. Unii au ajuns milionari pe schema asta cu serviceul fictiv. Putini au fost si prinsi, dar mare lucru nu patesc, maxim cateva zile de arest preventiv si dupa sunt liberi sa cheltuie banii facuti din frauda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate