Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

RCA EUROINS

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Salut, am aproape o luna de cand am incheiat o polita EUROINS RCA pe 12 luni. Cum este mai bine ...sa o anulez acum pana fac o luna ? credeti ca mai recuperez ceva ? or sa stau cu ea pana la faliment +90 zile ?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
vezi ca asta trebuia deschis la Auto->Legis si nu la Asigurari si Pensii Private


mergi cu ea pana expira sau pana isi pierde valabilitatea din cauza declararii falimentului euroins
daca cumperi alta noua o sa te  coste dublu, plus ca ptr asta o sa ai de asteptat mult si bine sa iti recuperezi banii ca deja FGA nu mai are bani sa plateasca asigurarile euroins si deja se imprumuta la banci

Edited by rexx, 29 March 2023 - 10:54.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005

 snach, on 29 martie 2023 - 10:48, said:

Salut, am aproape o luna de cand am incheiat o polita EUROINS RCA pe 12 luni. Cum este mai bine ...sa o anulez acum pana fac o luna ? credeti ca mai recuperez ceva ? or sa stau cu ea pana la faliment +90 zile ?

Tu nu vei avea probleme cu aceasta polita. Cel mult persoana cu care vei avea (daca vei avea pe perioada valabilitatii RCA) un accident/tamponare o sa aiba bataie de cap, pentru ca RCA nu e pentru tine/masina ta, ci pentru celalalt participant la trafic cu care ai un "incident" in trafic.

Deci eu zic sa "stai pe curul tau", daca nu vrei sa cheltui mai multi bani cu un NOU RCA.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Smecherie mare cu asigurarile astea,majoritatea cand le fac spun si se gandesc ca ma doare-n .... ca nu e pt mine
Un pic de zanzanie facuta si hopa se ingrijoreaza lumea si napoi la somn.
Acum nu mai ai de facut nimic,decat sa astepti finalul.

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 snach, on 29 martie 2023 - 10:48, said:

Salut, am aproape o luna de cand am incheiat o polita EUROINS RCA pe 12 luni. Cum este mai bine ...sa o anulez acum pana fac o luna ? credeti ca mai recuperez ceva ? or sa stau cu ea pana la faliment +90 zile ?
Pentru nimic in lume nu denunta polita. Adica sa nu reziliezi contractul. Daca il reziliezi, actuala polita nu mai e valabila . Si trebuie sa cotizezi la o noua asigurare. Banii dati pe vechea asigurare, sau mai bine zis o parte din ei, ii vei vedea peste minimum un an. Poate chiar 2. Poate chiar deloc. City a dat faliment in februarie 2022, si mai sunt 200000 de asigurati care nu si-au primit banii.
Si eu sunt asigurat Euroins, am facut asigurare pe 23 ianuarie. Sfatul meu: Stai pana se pronunta falimentul. Dupa pronuntarea falimentului, mai sunt 90 de zile in care polita ta e valabila. Abia apoi isi pierde valabilitatea.
Cum in tara asta lucrurile se misca greu, estimez ca va dura cel putin 6 luni de acum pana la pronuntarea falimentului. Cam asa a fost si cu City. 6 luni plus 3 luni asta inseamna undeva la sfarsitul anului 2023. Eventual vom pierde o luna de asigurare cel mult. Nu renteaza rezilierea contractului. Asta e parerea mea, eu asa voi proceda.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
eu la City am pierdut aprox 3 sapt de asigurare pe o masina

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 wertyck, on 29 martie 2023 - 11:02, said:

Tu nu vei avea probleme cu aceasta polita. Cel mult persoana cu care vei avea (daca vei avea pe perioada valabilitatii RCA) un accident/tamponare o sa aiba bataie de cap, pentru ca RCA nu e pentru tine/masina ta, ci pentru celalalt participant la trafic cu care ai un "incident" in trafic.

Deci eu zic sa "stai pe curul tau", daca nu vrei sa cheltui mai multi bani cu un NOU RCA.


Da, da...Ia sa vezi tu cum e sa te dea in judecata careva. Cineva care-si da seama ca rca-ul ala e apa de ploaie.
Asiguratoru e rau platnic ==> ala pagubit te poate da in judecata fara probleme.
Daca ar intra in mine careva cu rca la euroins, nici nu m-as uita la rca, l-as da in judecata in (pe) civil.

v-ati cacat pe voi la 100-200 de lei mai putin PE AN, sa mor io (ca nu e ca si cum era 90% reducere la asigurare, nu - era cu vreo 15-25% maxim mai putin), eh, acu puneti-va problema ce faceti.

Edited by cattavencu, 29 March 2023 - 13:26.


#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 13:21, said:

Da, da...Ia sa vezi tu cum e sa te dea in judecata careva.
Asiguratoru e rau platnic ==> ala pagubit te poate da in judecata fara probleme.
Daca ar intra in mine careva cu rca la euroins, nici nu m-as uita la rca, l-as da in judecata in civil.
Poate sa te de si pentru ca existi, dar asta nu inseamna ca va castiga ... cat timp statul a permis, prin ASF, ca asiguratori precum Eurocacat sa exista, clientii nu au vina! Poate doar o rusinica asa la obraz, dar aia nu se pune in instanta!

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
se poate, dar pana sa se intample ce astepti tu in baza rca-ului, esti (devii) parat intr-un proces civil.

ala pagubitu isi poate baga pwla ca ai ales tu cel mai prost asigurator, el vrea sa fie despagubit.

stiu cunostinte care castiga 7500 de lei pe luna si s-au cacat pe ei pentru 100-200 de lei pe an.

Tu, vinovat, poti sa te indrepti la randul tau catre fondul de garantare, catre asf, catre cine vrei tu. Dar io, pagubitul, eu te pot da pe tine in judecata fara restrictii.

Chiar te rog sa testezi. Intra tu cu o masina de 2 mii intr-una de 45-60 de mii, apoi da-te jos si da-i rca-ul euroins.

pana nu vom face asigurarile PE CE VALOARE DETINEM FIECARE, si asigurarea sa fie pentru sine, nu pentru altul, aberatia asta nu se va termina.

ai masina de 60 de mii? platesti 2 mii pe an. Ca nu mi-am luat-o io, plm, ti-ai luat-o TU. Iar asigurarea va actiona pentru masina TA, evident.

Si invers.

cine vrea boier, sa plateasca de sa se cace pe el pentru boierie. Asa cum e acum, se imparte boieria unora la toti.
Pai corect e????

Edited by cattavencu, 29 March 2023 - 13:40.


#10
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 13:21, said:

Da, da...Ia sa vezi tu cum e sa te dea in judecata careva. Cineva care-si da seama ca rca-ul ala e apa de ploaie.
Asiguratoru e rau platnic ==> ala pagubit te poate da in judecata fara probleme.
Daca ar intra in mine careva cu rca la euroins, nici nu m-as uita la rca, l-as da in judecata in (pe) civil.

v-ati cacat pe voi la 100-200 de lei mai putin PE AN, sa mor io (ca nu e ca si cum era 90% reducere la asigurare, nu - era cu vreo 15-25% maxim mai putin), eh, acu puneti-va problema ce faceti.
Nu ai nici o sansa la judecata. Terminati cu prostiile. Omul e asigurat la Euroins. El nu avea de unde sa stie ca Euroins da faliment. Deci nu e vina lui. Cel lovit nu are nici o sansa la judecata. Nu mai spuneti tampenii pe forum. Sau sunteti din cei care indeamna lumea sa rezilieze contractele? Sa cotizeze bani la alti asiguratori?

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 13:28, said:

se poate, dar pana sa se intample ce astepti tu in baza rca-ului, esti (devii) parat intr-un proces civil.

ala pagubitu isi poate baga pwla ca ai ales tu cel mai prost asigurator, el vrea sa fie despagubit.

stiu cunostinte care castiga 7500 de lei pe luna si s-au cacat pe ei pentru 100-200 de lei pe an.

Tu, vinovat, poti sa te indrepti la randul tau catre fondul de garantare, catre asf, catre cine vrei tu. Dar io, pagubitul, eu te pot da pe tine in judecata fara restrictii.

Chiar te rog sa testezi. Intra tu cu o masina de 2 mii intr-una de 45-60 de mii, apoi da-te jos si da-i rca-ul euroins.

pana nu vom face asigurarile PE CE VALOARE DETINEM FIECARE, aberatia asta nu se va termina.
Repet: nici o sansa la judecata. Consultati un avocat. Eu am facut asta. Am vorbit cu o cunostinta care chiar e avocat. Nu ai nici o sansa in instanta. Asta e, daca ai fost lovit de unul cu Euroins, ai ghinion (cum zice un mare presedinte). Dar nici o sansa la judecata!

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Robert_Kiran, on 29 martie 2023 - 13:39, said:

Nu ai nici o sansa la judecata. Terminati cu prostiile. Omul e asigurat la Euroins. El nu avea de unde sa stie ca Euroins da faliment. Deci nu e vina lui. Cel lovit nu are nici o sansa la judecata. Nu mai spuneti tampenii pe forum. Sau sunteti din cei care indeamna lumea sa rezilieze contractele? Sa cotizeze bani la alti asiguratori?


Repet: nici o sansa la judecata. Consultati un avocat. Eu am facut asta. Am vorbit cu o cunostinta care chiar e avocat. Nu ai nici o sansa in instanta. Asta e, daca ai fost lovit de unul cu Euroins, ai ghinion (cum zice un mare presedinte). Dar nici o sansa la judecata!

Kirane, stii cum e? "Asta devine dupa facultati"

asa e si cu sansele de izbanda. "Devine"... dupa avocati.

i-ati dat toti bani betivului cartierului, care a promis ca e serios si va pazeste strazile.

cam asta ati facut, metaforic.

daca v-ati fi asigurat casa, viata - ma, ceva PENTRU VOI - tot asa ati fi ales? Ce e mai ieftin posibil????

e ca si cum ai alege, in mod repetat, numai parizer din magazin. Ca e 8 lei kilu.
da te-ai intrebat DE CE o fi 8 lei kilu?

si problema e ca tu alegi "parizeru" ala ca sa i-l servesti altuia cand se-ntampla pocinogu'...asta e mizeria de schema actuala la rca.

Edited by cattavencu, 29 March 2023 - 13:57.


#12
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 13:21, said:

Da, da...Ia sa vezi tu cum e sa te dea in judecata careva. Cineva care-si da seama ca rca-ul ala e apa de ploaie.
Asiguratoru e rau platnic ==> ala pagubit te poate da in judecata fara probleme.
Daca ar intra in mine careva cu rca la euroins, nici nu m-as uita la rca, l-as da in judecata in (pe) civil.

v-ati cacat pe voi la 100-200 de lei mai putin PE AN, sa mor io (ca nu e ca si cum era 90% reducere la asigurare, nu - era cu vreo 15-25% maxim mai putin), eh, acu puneti-va problema ce faceti.
i-auzi domne, nu vrei tu asigurarea si dai lumea in judecata ca esti smecher. Atata timp cat asigurarea este de la o firma admisa de statul roman tu poti sa dai pe cine vrei in judecata, asta nu inseamna ca o sa si castigi. Se considera si rea credinta ca tu asta smecher care nu vrei asigurarea dupa amiabila vrei sa dai lumea in judecata sa mai iei niste bani in plus. Pe astia ca voi v-as pune sa platiti cheltuielile de judecata astora pe care ii dati in judecata aiurea ca nu vreti voi sa acceptati asigurarea de la o firma de asigurare acceptata de stat.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pai e evident ca nu as face amiabila.

 neaRica, on 29 martie 2023 - 14:42, said:

asta nu inseamna ca o sa si castigi.

iar asta ramane de vazut.

du-te TU sa iti dai in judecata asiguratorul ca e rau platnic, de ce sa sufar io ce te-am intalnit pe tine, care, fie vorba intre noi, te-ai zgarcit la 100 de lei.

militeaza pentru asigurarea PENTRU TINE, in loc sa te revolti la ce zic io.


aaaa, te-ar durea....Ca pana acum plateau alti prosti pentru "existenta" ta pe sosele, pai cum...

Traieste rica pentru tine, nu altii pentru tine, amice...

Edited by cattavencu, 29 March 2023 - 15:45.


#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 neaRica, on 29 martie 2023 - 14:42, said:


o fi admisa, da e in faliment.

io imi pot cere repararea pagubei sub ce forma cred de cuviinta, mai ales daca forma "promisa" nu imi e satisfacuta.


sa stii, rica - ce castigi pe o parte se pierde pe alta.

sau, altfel spus: intotdeauna gandeste-te - ce se pierde atunci cand se castiga ceva?

poate asa o sa reanalizezi alea 100-200 de lei "castigate"

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu as sta cu ea pana la faliment +90. Asa am facut si la City. La cum se cearta, e posibil nu intre in faliment.
Procedura de recuperat banii e destul de anevoioasa si dureaza cateva luni.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cattavencu, on 29 martie 2023 - 13:28, said:

stiu cunostinte care castiga 7500 de lei pe luna si s-au cacat pe ei pentru 100-200 de lei pe an.

RCA la Euroins are si domnul pepene :D A recunoscut pe un live pe youtube.

#17
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 luci_flash, on 29 martie 2023 - 16:10, said:

Eu as sta cu ea pana la faliment +90. Asa am facut si la City. La cum se cearta, e posibil nu intre in faliment.
Procedura de recuperat banii e destul de anevoioasa si dureaza cateva luni.
Cred ca ai vrut sa spui ani. 200000 de asigurați City încă nu si-au primit banii. Si a trecut mai bine de un an de la falimentul City!

#18
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
De dat ii dai in judecata dar avocacatii iti vor manca banii si la sfarsit tot nu vei castiga

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate