Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Totul despre TUNISIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5136 replies to this topic

#3079
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ionutel, on Oct 5 2007, 21:58, said:

Am si eu o intrebare: Voi ce faceti in tunisia? Va postati la soare de dimineata pana adanc in noapte?
Incep sa cred ca "aparatorii" ori au legaturi stranse cu agentiile de turism ori sunt chiar ghizii de acolo care au foarte mult de castigat de pe urma noastra.

In primul rand , asa cu ti-am spus si mai sus , eu nu mi-am primit banii de la tunisieni luna asta . De la agentii de turism nici atat , astia iau , nu dau ! Ghid nu m-am facut inca , si , data fiind varsta , nu cred ca ma mai fac .

Tu ce crezi , ca daca ai fost 7 zile in TN , stii mai multe decat mine care merg din 1997 de doua-trei ori pe an , functie de cat timp am ? Dintre statele arabe , am mai fost si in Maroc , Egipt , Turcia . Iti spune ceva lucrul asta ?
Dupa patosul pe care il depui , te crezi cel putin expert in comportamentul tunisienilor , nu-i asa ?
Ce ai vazut tu sunt micii comercianti din zonele turistice , care peste tot in lume sunt asa .
Du-te intai in casa unui tunisian , stai cu el la masa sau la o shishia , vorbeste cu el ( daca stii o limba straina , binenteles - ei stiu 95% franceza si 30% engleza ) , mergi in orasele sau satele lor din afara zonelor turistice si abia apoi vorbeste despre tunisieni .
Si gata , chiar nu mai raspund la pseudo-cunoscatori .

#3080
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Imi pare rau sa te anunt dar majoritatea turistilor nu au pe acolo diferite cunostinte sau prieteni localnici pentru a merge in casa lor la o shisha. Noi am fost in zone turistice si asta ni s-a intamplat.

Cand te duci sa vizitezi o tara, cauti niste oameni amabili si te duci sa iei cina cu ei? Nu! Daca ar fi fost asa probabil ca lumea nu ar mai avea o parere proasta despre Romania. Trimiteti turistii straini la mine si ii voi trata cu voie buna. Vor pleca multumiti si vor povesti intregii lumi ce tara minunata este Romania.

"Peste tot in lume": aici te referi la lumea araba? daca e vorba de restul lumii - ori sunt cersetori, ori chiar isi merita banii!
Acesti mici comercianti din Tunisia (probabil in toate tarile arabe se intampla asta), trag efectiv de tine, de haine si alerga dupa tine pe strada. Pana sa vin aici nu am vazut asta in alte zone turistice.  
Este bine sa le spunem tuturor celor ce urmeaza sa plece, cum sa rezolve anumite probleme ce apar in vizitarea acestei tari. Pe mine m-au distrat aceste intamplari dar poate sunt altii care nu suporta asemenea comportamente.

#3081
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ionutel, on Oct 5 2007, 17:27, said:

Exact!
Informatii despre cursul valutar: nu schimbati sub 1,70 dt/ 1 eur sau 1,20 dt/ 1 usd. La casa de schimb a hotelului nu era afisat cursul in cea mai mare parte a timpului. Se calcula cursul dupa placul tipului de acolo (dimineata era 170 dt/ 1 eur iar seara 160).


sigur am stat la acelasi hotel? e drept ca n-am monitorizat cu strictete casa de schimb, si c-am schimbat doar de vreo doua ori in tot sejurul, dar de cate ori ma uitam era aprinsa tabela de afisaj.

nu se poate sa nu ne fi intalnit. hai, ca pe mine ma stie toata lumea deja - io eram aia cu mama :P (care-a fost tare admirata de cativa colegi de sejur pentru "curajul ei de a merge in excursia din sahara" - io sincer nu-nteleg de ce, c-a fost de-a dreptul rezonabil; n-am cocotat-o pe camila, am luat amandoua o trasurica, iar la partea de safari i-am lasat-o-n grija lui Munir :D - chiar daca mama nu vorbeste vreo limba straina, cica s-au inteles :) )

na, ca sa "critic" si io un pic: hotelul e cam departe de cele 4 stele (mocheta nu era patata, era doar arsa de un fier de calcat, din 5 lampi din camera functionau doar 2, dar ne-au ajuns, zugraveala era crapata deasupra usii de la balcon, dar era sub draperie, nu aveau foen dar mi l-am carat pe-al meu, usa de la baie nu statea inchisa..). sa ne intelegem, nu ma plang, dar consider ca-i bine ca cei carora detaliile astea le pot distruge bunatate de vacanta sa fie preveniti). am pus de la inceput cei 10 euro in voucher, ceea ce l-a tulburat pe unul din receptioneri, care m-a intrebat cu sprancenele ridicate pentru ce-s. cand i-am zis ca-s pentru o camera cat mai buna, mi-a inapoiat voucherul si mi l-a indicat pe colegul lui. n-am idee ce camera as fi primit daca nu-i puneam, asta a fost la primul etaj, cu vedere spre mini-parculetul de joaca al copiilor si spre piscina (si spre mare, la distanta, cum s-a spus mai sus).

vremea m-a surprins dintr-un anumit punct de vedere - si anume vantul care bate in disperare dupa-amiaza, astfel incat rezistam pe plaja cel mult pana la 5 si jumatate.

mancarea a fost ok, zborul acceptabil - la intoarcere am avut o ora intraziere la decolare, asa ca de-mi puneam mintea cheltuiam in duty-free cam cat am cheltuit o saptamana in Tunisia.

nu, de mine n-a tras nimeni la propriu sa le trec pragul magazinului, eram doar suprasaturata de intrebarea "where are you from?" si repetatele incercari de a se conversa cu mine in germana sau in rusa :)

bacsis am dat doar cand am vrut eu, si n-a alergat nimeni dupa mine sa mi-l ceara sau sa se planga ca n-a fost destul. da, la barurile hotelului, daca voiai sa fii servit la masa, dadeai. daca te duceai la bar, nu comenta nimic daca nu-i dadeai. btw, la barul de vis-a-vis de receptie am fost o singura data (ca-s fumatoare, iar aia era zona nefumatorilor) si m-a enervat barmanul, care se misca in reluare, impasibil la coada care se forma in fata lui. insa cel de jos si cei de la piscina se miscau rapid, cu sau fara bacsis (iar pentru un dinar eram rasplatita cu un zambet larg si cu un "spasiva balsoi" sau un "danke shoen" :P )

taxiurile - n-am mers cu nici unul cu ceas, e bine sa stiti preturile. din fata hotelului si pana la Soula Center n-am acceptat sa dau mai mult de 5 dinari - ei cer 7, insista pe 6, pe ceas mi-a spus o pereche c-a facut 5,1; mie mi-au acceptat 5. in port am fost doar seara, ma asteptam sa-mi ceara mai mult, fiind tariful de noapte, insa au cerut 4 si n-am mai negociat.

da, orice cumparatura in bazar am negociat-o la 1/3 din pretul initial, si-am ramas cu senzatia ca m-am targuit mai putin decat in Egipt. in port se poate cumpara si in euro.

excursii - n-am facut decat Sahara, si o jumatate de zi in Sousse. s-a scris prea mult despre ele ca sa mai am eu ceva de adaugat. a fost asa cum ma asteptam sa fie, dupa ce-am citit topicul asta de la cap la coada si-am luat notite.

per ansamblu, raman la parerea mea: oriunde va petreceti vacantele, dar cu atat mai mult intr-o tara araba, e bine sa va documentati cat mai amanuntit. eu n-am avut surprize nici pozitive, nici negative. da, poate e greu pentru cineva care n-a mai calcat intr-un bazar sa inteleaga doar citind ideea de targuiala, dar nu-i ceva terifiant.

Edited by mianna, 06 October 2007 - 13:28.


#3082
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
Attached File  DSC07633.JPG   96.37K   41 downloads Attached File  DSC07659.JPG   135.51K   50 downloads

Attached File  DSC07685.JPG   111.8K   35 downloads Attached File  DSC07694.JPG   132.69K   44 downloads

Attached File  DSC07698.JPG   101.29K   41 downloads Attached File  DSC07702.JPG   149.3K   34 downloads

Attached File  DSC07712.JPG   149.68K   47 downloads Attached File  DSC07739.JPG   153.02K   48 downloads

Attached File  DSC07777.JPG   140.16K   36 downloads Attached File  DSC07816.JPG   148.47K   55 downloads

Attached File  DSC07837.JPG   159.86K   61 downloads

Edited by mianna, 07 October 2007 - 22:43.


#3083
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 mianna, on Oct 6 2007, 14:41, said:

mianna...prima oara am crezut ca ai pus imagini din pozele mele..... avem poze f f asemanatoare
...cateva exemple

Attached Files



#3084
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Niste poze:

Attached Files



#3085
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
Cum am venit si eu din aceasta minunata vacanta in Tunisia, incerc sa postez cateva impresii in general pentru ca nu as face decat sa repet ce a  scris si Mianna cu care m-am aflat dealtfel in aceeasi gasca.
Am stat la Houria Palace in PEK. Cazarea a fost super si cred ca sincer am facut cea mai buna alegere. Pozitia mi s-a parut chiar foarte buna fiind in centrul statiunii si avand ce vizita in imprejurimi nefiind un hotel izolat ca multe altele. Camera a fost super ok. Cu cei 10 euro pusi in vocher am capatat chiar un apartament care arata super, identic cu cele care au fost pozate pentru a face reclama hotelului. Mancarea destul de buna dar asta pentru ca nu sunt foarte pretentioasa si mananc cam orice. Oricum era foarte diversificata asa ca aveai ce sa alegi. Distractie - in barul hotelului se facea in fiecare seara cate ceva special pentru noi- de ex. un fachir care si-a etalat aptitudinile sau cantece si dansuri tunisiene.
Despre excursia in sahara sau experientele prin care trec toti turistii in medina nu prea am ce sa spun mai mult decat au facut-o altii. Oricum a fost ok si o experienta de neuitat.
Despre tunisienii in general nu am ce sa spun decat ca se aspteapta toti ca sa capete ceva banuti dar se multumesc cu putin exemplul fiind camerista care a luat 2 dinari gasiti pe pat in prima zi apoi ceilalti 2 dinari care i-a gasit pe pat i-a pus pe masa..ceea ce chiar m-a mirat. Oricum toti se straduie sa te faca sa te simti bine si chiar fara sa le dau nimic...Intr-un fel m-au facut sa ma gandesc la romanii nostrii care le dai bacsis si tot se comporta mizerabil.
Apoi ca sa zic si eu ceva de rau...probleme sau neplaceri nu am avut cu tunisienii care chiar au fost amabili cu noi ci cu romanasii nostrii "civilizati " care si-au aratat cu varf si indesat mojicia si mirlania..in prima faza cu niste glume nesarate, urmand cu istetimea lor net superioara celorlati fraieri care cumparau trandafiri de desert pe cand ei nu faceau altceva decat sa ii culeaga din decorurile facute cu mult gust de gazde si culminand cu impertinenta de a ocupa locurile din fata din autocar pe motiv ca unei cucoane i se umflasera picioarele pentru ca a stat in spatele autobuzului (lucru chiar normal tinand cont ca acea mare doamna venise in excursia in desert cu papuci cu toc) sau ca daca ei au stat in spate la dus la intors e musai ca tot autocarul sa isi mute locurile- Deci dupa cum incerc si eu sa spun nu tunisienii sunt de vina ca asa au ei obiceiul de a negocia totul..sau ca incearca sa fie serviabili ..ci cred ca noi romanii avem multe uscaturi care ne-au cam dus o faima urata in lume..asa ca ar fi cazul sa ne gandim foarte bine inainte de a acuza un popor de o anumita factura ca ar fi nespalati sau cine stie cum...ca avem si noi destui care sunt si mai si ca ai lor.

#3086
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 giuliella, on Oct 7 2007, 18:51, said:

Am stat la Houria Palace in PEK. Cazarea a fost super si cred ca sincer am facut cea mai buna alegere. Pozitia mi s-a parut chiar foarte buna fiind in centrul statiunii si avand ce vizita in imprejurimi nefiind un hotel izolat ca multe altele. Camera a fost super ok. Cu cei 10 euro pusi in vocher am capatat chiar un apartament care arata super, identic cu cele care au fost pozate pentru a face reclama hotelului.
ce camera ai avut?...ca si eu am dat 10 euro, i-am si specificat ca vreau o camera buna....
si mi-a dat 105.
sunt convins ca nu era o camera buna.... si era una normala.... dar a tot repetat ca e o camera f buna. ma rog, am vazut dupa si alte camere....si erau la fel.

#3087
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 giuliella, on Oct 7 2007, 18:51, said:

Apoi ca sa zic si eu ceva de rau...probleme sau neplaceri nu am avut cu tunisienii care chiar au fost amabili cu noi ci cu romanasii nostrii "civilizati " care si-au aratat cu varf si indesat mojicia si mirlania..in prima faza cu niste glume nesarate, urmand cu istetimea lor net superioara celorlati fraieri care cumparau trandafiri de desert pe cand ei nu faceau altceva decat sa ii culeaga din decorurile facute cu mult gust de gazde si culminand cu impertinenta de a ocupa locurile din fata din autocar pe motiv ca unei cucoane i se umflasera picioarele pentru ca a stat in spatele autobuzului (lucru chiar normal tinand cont ca acea mare doamna venise in excursia in desert cu papuci cu toc) sau ca daca ei au stat in spate la dus la intors e musai ca tot autocarul sa isi mute locurile- Deci dupa cum incerc si eu sa spun nu tunisienii sunt de vina ca asa au ei obiceiul de a negocia totul..sau ca incearca sa fie serviabili ..ci cred ca noi romanii avem multe uscaturi care ne-au cam dus o faima urata in lume..asa ca ar fi cazul sa ne gandim foarte bine inainte de a acuza un popor de o anumita factura ca ar fi nespalati sau cine stie cum...ca avem si noi destui care sunt si mai si ca ai lor.

dap, dupa faza din autocar, vazand dispretul de pe fata lui Munir cand a fost anuntat ca in sfarsit se aplanase confictul, dupa vreo juma' de ora, cineva din grup a zis ca de-acum bancurile tunisienilor nu vor mai fi despre libieni, ci despre romani :D

#3088
khelifa

khelifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.05.2007

 ionutel, on Oct 7 2007, 17:45, said:

Niste poze:
credeti cine a patat carpeta cu cafea sau nu stiu cu ce cine este dupa parerea dvs cine a ars cuveta poti sa ma raspunzi sint citeva bine inteles nesimtiti, si l-au facut din razbunarea ce il pasa ei ca doar vine pentru o saptamana, exact cum ganditi dvs in vremea comunismului doar este proprietatea statului.
imi pare rau ce se intimpla si multe din citeva  categorie, nu cred ca proprietarul hotelului trebuie sa schimba o carpeta la fiecare plecare a unui cuplu
va spun sint si locruri mai ciudate daca vreti sa va iti trimit poze puteam si am sa va arat ce inseamna civilizatie unui turist

#3089
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Inca o data "mea culpa" pentru generalizare. Am intalnit o multime de tunisieni draguti, chiar foarte de treaba: tipul cu bagajele de la hotel, camerista, multi taximetristi (ne-a asteptat unul la catacombe 30 min.), ghidul de la catacombe, conducatorul grupului de camile (stia foarte bine engleza si explica multe lucruri - a meritat 10 dt), etc. .
In general erau foarte amabili dar impartiti in doua categorii: aceia amabili din fire si cei fortati, care faceau asta numai pentru bani.

In legatura cu marea aglomerare de romani, subscriu. S-a intamplat asta si la plecare in Baneasa, la scarile avionului (cu toate ca erau bilete cu locuri), la recuperatul bagajelor (la intoarcere a fost o lupta apriga :) ), si in autocarul transfer aeroport-hotel.

Vizitati Tunisia! Este o tara minunata cu un imens potential turistic. Documentati-va inainte de a pleca si intrebati pe cei care au mai fost si astfel veti avea un concediu minunat.

@Khelifa Bineinteles ca este vina turistilor pentru cum arata camera: televizorul avea butoanele bagate inauntru, usa de la balcon nu se inchidea. Probleme create de turistii ce au trecut pe acolo.

Serviciile hotelului sunt ok, mai putin mirosul de pe holuri, care tot din cauza mochetei persista.
E posibil ca un viitor turist (au mai fost pe aici foarte revoltati - au platit pt. 4 stele si nu au primit nici 2), sa primeasca aceeasi camera pe care am primit-o si eu (in urma unui bacsis de 20 eur).

P.S. @mianna si bubalus: pe noi nu ne-a dus la aceasta cascada, am fost doar la un firicel mic de apa. O sa postez ceva poze mai pe seara!

Edited by ionutel, 08 October 2007 - 08:37.


#3090
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
Am avut camera 353. era un suite cu doua balcoane si foarte mult spatiu..Destul de curat...cu prosoape schimbate zilnic si aranjamentele de rigoare a paturilor. Am gasit intradevar cand am intrat prima data in camera si 2 gandaci dar nu ne-a mai deranjat in urmatoarele zile. apropo de asta niste persoane din grup au gasit la cazare in camera o iguana care dormea langa bec..Au anuntat receptia care au luat-o de acolo dar dupa putin timp a revenit si a trebuit sa se obisnuiasca cu ideea ca acolo langa bec era culcusul ei :D . Ma gandesc ca asa nu au mai avut nici o problema cu tantarii sau alte ganganii zburatoare.. :lol:

despre bacsisuri ...am gasit intr-un pliant o chestie de genul"In tunisia pe primul loc intre sporturi este fotbalul iar pe locul doi bacsisul". Asa ca toti se asteapta ca sa primeasca si ei ceva si daca le dai un dinar sunt chiar multumiti.

cu mirosul persistent din hoteluri...de multe ori chiar nu cred ca pot face cine stie ce. fiind un aer  umed e normal ca toate lucrurile sa capete un anumit iz. Acelasi lucru se intampla si la noi pe litoral....climatul specific e de vina..iar de pete...cred ca tine si de comportamentul turistilor si cat de atenti sunt pentru a pastra integritatea obiectelor cu care intra in contact.

De televizoare- cam peste tot sunt bagate butoanele inauntru sau chiar scoase. Unele hoteluri cer o garantie pe telecomanda iar altele probabil ca au renuntat la asa ceva iar aparatele fiind mai vechi au ramas fara butoane din acea prima faza ..cand trebuia sa ai telecomanda ca sa il poti folosi.

Pana ala urma cred ca toate chestiile astea care nemultumesc sunt datorate in mare parte comportamentului mai putin civilizat al unor turisti.. Ca sa va mai dau un exemplu - din pacate tot despre grupul acela "civilizat si umblat prin lume" (cum se autointitulau)- despre care am mai vorbit- In oaza la Douz am fost atentionati ca plantatia de curmali este o proprietate privata si ne roaga sa nu incercam sa rupem din curmale..la care domnii respectivi normal ca nici nu au bagat in seama rugamintile ghidului ca au si navalit intre curmali si au inceput sa traga de ciorchini...Se pare ca au fost vazut si atentionati iar finalul a fost o multime de injurii aduse gazdelor si celor de la receptie. S-a aplanat pana la urma conflictul cu ajutorul lui  Munir dar dupa ce s-a intamplat in autocar cand nu au vrut sub nici un chip sa isi mute locurile ocupate abuziv...presupun ca si-a facut o idee destul de neplacuta despre turistii romani.
Sper totusi ca pentru cei care vor urma sa se duca cu el in excursie sa nu  tina cont de ceea ce s-a intamplat in trecut si sa se comporte tot atat de frumos ca pana acum si sa cumpere in continuare dulciuri si fructe pentru turisti..lucru care a fost de admirat.

#3091
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007

 giuliella, on Oct 8 2007, 12:26, said:

Am avut camera 353. era un suite cu doua balcoane si foarte mult spatiu..Destul de curat...cu prosoape schimbate zilnic si aranjamentele de rigoare a paturilor. Am gasit intradevar cand am intrat prima data in camera si 2 gandaci dar nu ne-a mai deranjat in urmatoarele zile. apropo de asta niste persoane din grup au gasit la cazare in camera o iguana care dormea langa bec..Au anuntat receptia care au luat-o de acolo dar dupa putin timp a revenit si a trebuit sa se obisnuiasca cu ideea ca acolo langa bec era culcusul ei :D . Ma gandesc ca asa nu au mai avut nici o problema cu tantarii sau alte ganganii zburatoare.. :lol:

Iguana în Tunisia? Și încă n-ai comunicat descoperirea la Academie? Era un bec mai mare, nu? :roflmaofast:


The green iguana (Iguana iguana) is a large, arboreal lizard from Central and South America. The green iguana is found over a large geographic area, from Mexico to southern Brazil and Paraguay, as well as on the Caribbean Islands and Florida (populations are feral). They are typically about 1.5m in length from head to tail, and only very few specimens reach a length of more than 2m (6 feet)and can weigh up to 20+ pounds (10 kg).



În Tunisia, ca și în Libya și alte țări din nordul Africii, există o specie de șopârlă de talie mică, 5-10 cm, cu labe prevăzute cu ventuze, fapt ce-i permite să umble și pe pereții camerelor, complet inofensivă pentru om și care se hrănește cu insecte. Poate de așa ceva e vorba. Ea a mai fost și subiectul unei știri TV cu turiști oripilați că au găsit așa ceva în camere! Chestie de cultură.

Edited by keff fatma, 08 October 2007 - 13:48.


#3092
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 keff fatma, on Oct 8 2007, 14:36, said:

Iguana în Tunisia? Și încă n-ai comunicat descoperirea la Academie? Era un bec mai mare, nu? :roflmaofast:

Nu ai inteles bine . Era un crocodil cu ventuze ! :thumbup:

#3093
giuliella

giuliella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2007
sorry!!! mea culpa se pare ca nu am gandit cand am scris .. era o salamandra...dar acum nu se stie...poate o fi fost si crocodil cu ventuze:D.

#3094
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Poate ca, daca i-ar fi dat 10 dinari acelui amfibian, ar fi scapat de el tot sejurul.

#3095
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ionutel, on Oct 8 2007, 16:58, said:

Poate ca, daca i-ar fi dat 10 dinari acelui amfibian, ar fi scapat de el tot sejurul.

Am mai scris eu pe undeva ca toti utilizatorii de SP avem IQ>350 ! :D
Inclusiv camilele din Sahara au observat lucrul asta si recunosc forumistii de la coborarea din autocar ! ;)

#3096
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Bine ca suntem multi ca altfel nici macar nu ne-am apropia de acel numar.  :D

Edited by ionutel, 08 October 2007 - 17:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate