Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Hartuire Digi RDS pe Contract reziliat de 4 ani

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
RDS imi trimite prin recuperator o suma de 50lei pt un asa zis echipament nepredat din 2019!!!! De cand au semnat rezilerea contractului TV. Cu siguranta am dus echipamentul la ei. Intrebare este: nu mia stau acolo, si nu pastrez mizeriile lor de hartii zeci de ani. Sunt 4 ani deja: am vreo obligatie sa demonstrez asta? Pur si simplu au echipamentul dar vor banii, sunt furiosi ca am reziliat anul trecut si contractul de internet, la care am platit si la ala o luna nefolosinta.
Vreau neaparat sa fac situatia asta vizibilă pentru clienți  si pt recuperatori care nu stiu ce anume recupereaza. Pana azi nu mi s-a spus vreodata de unde vine aceasta suma.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
E prima data cand aud ca Digi da bani la clienti prin recupertori...
Si clientul nu vrea sa-i ia...
Ba tot Digi a semnat si reziliera...

Acuma banuiesc ca te-ai exprimat gresit si ai scris exact pe dos.

In mod normal cand predai un echipament iti da o hartie.
Nu strica sa o pastrezi undeva, ca nu stii ce va urma. In mod normal vreo 5 ani se pastreaza documentele mai importante.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 30.07.2007
Esti nervos si nu iti face bine....
Te sfatuiesc sa platesti suma aia, ca e mica, dupa ce soliciti informatii/inscrisuri despre sumele restante.
Si de-acum pastreaza "mizeriile de hartii"

#4
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Le raspunzi ca datoria nu exista si ca, oricum, s-a prescris pentru ca au trecut mai mult de 3 ani.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,470
  • Înscris: 01.12.2001
În acest timp pe nicio factura nu era acel echipament?

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,609
  • Înscris: 08.03.2017
Nu este "hartuire digi" , ei au vandut catre recuperatori aceste cauze , s-au scapat de ele . Practic tu cu firma de recuperari te certi acum, digi nu mai are nimic de-a face in aceasta problema si da, asa sunt ei , tupeisti, insistenti, suna non stop la telefon, la usa, cand faci dus apare un cap pe gemulet, la stop iti spala parbrizul etc - ei din asta traiesc , ce ai vrea sa faca ?
Daca nu-i bagi in seama pana la urma dispar , nu se pune in functie o masinarie ca justitia pentru 50 lei dar trebuie sa ai nervi si rabdare .

Edited by ldpe, 20 February 2023 - 21:49.


#7
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Si eu am primit un apel la 3 dimineata. ii ignori.

#8
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Eu știu sigur că acel echipament nu există la mine in casa pt că am căutat peste tot și sunt genul care nu aruncă nimic. Nu mai stau la locație și da, sigur am dus echipamentele, probabil când am predat router internet am predat și o piesa de dimnesiunini mai mici dar nu pot ști eu daca era de la tv. Pur și simplu îmi depășeste competentele .

Ma deranjează că vin cu astfel de hărțuiri ei fiind aceia ce au probleme, neava de 4 ani o situație sub control . Nu , nu exista lege care mă obligă pastrez acele mizerii de foi de la un privat. Contract reziliat cu acordul operator înseamnă problema încheiată.

Este abuz și doresc sa știu modalități prin care sa ii reclam și să îmi plătească timpul pierdut , pentru hartuire . Pe mail nu au trimis nimic , nici postal .
Normal că as plati dacă nu am dat echipamentelw .

Dacă lucrează cu recuperatori știi de mult că e ilegal sa vinzi sume , mai ales incerte către aceștia . Dacă îmi fac proces pt așa ceva voiam să știu legea care mă obligă, după câți ani am dovezi altele decât încheierea contractului .

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Căutați doar" RDs" și "ilegal" pe net sa vedeți ce pereche buna fac

https://www.avocatpa...rii-de-creante/

https://gadget.ro/at...-digi-rcs-rds/.
Scrie aici da deja echipamentul ar fi pentru casat.



#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
De reclamat poti sa-i reclami la ANPC sau ANCOM dar ai nvoie si de punctul lor de vedere in scris.

Da-le un mail si explica-le situatia i in baza raspunsului poti sa mergi mai departe sau nu.

Eventual vorbeste in privat si cu Digi-Helper, vezi ce zice.

#11
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.10.2005

View Posteiffel, on 21 februarie 2023 - 07:38, said:

De reclamat poti sa-i reclami la ANPC sau ANCOM dar ai nvoie si de punctul lor de vedere in scris.


Cum sa-i reclame daca nu mai are contract cu ei?!

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
De reclamat poti sa reclami ce vrei, doar ca nu primesti mereu rezultat pozitiv

#13
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 28.04.2006
Problema e ca acesti recuperatori sunt mana in mana cu judecatori.

Te lasa vreo 10 ani in asteptare, dupa care iti deschid proces de care nici nu stii, il pierzi, si te trezesti ca ai de plata vreo 100 de milioane intarzieri si taxa de judecata.

Au fost o gramada de cazuri cu vechiul connex, cosmote, orange etc.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr 50 de lei sigur nu deschid niciun proces - costa mult mai mult.

#15
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.04.2008

View Posticename, on 20 februarie 2023 - 21:19, said:

Le raspunzi ca datoria nu exista si ca, oricum, s-a prescris pentru ca au trecut mai mult de 3 ani.

Prescrierea datoriei nu se aplica automat dupa 3 ani.
Acest lucru trebuie solicitat in instanta si, in cazul de mai sus nu cred ca este justificat sa faci asta pentru ca toate demersurile probabil costa mai mult de 50 de lei.

View PostSephh, on 21 februarie 2023 - 10:09, said:

Problema e ca acesti recuperatori sunt mana in mana cu judecatori.

Te lasa vreo 10 ani in asteptare, dupa care iti deschid proces de care nici nu stii, il pierzi, si te trezesti ca ai de plata vreo 100 de milioane intarzieri si taxa de judecata.

Au fost o gramada de cazuri cu vechiul connex, cosmote, orange etc.

Asta cu penalitatile de sute de milioane sunt legende urbane.
Eu nu am vazut nicaieri un articol in care sa iti arate ca datornicul avea de plata 100 de lei si apoi a ajuns la 10000 lei.

View Posteiffel, on 21 februarie 2023 - 10:33, said:

Ptr 50 de lei sigur nu deschid niciun proces - costa mult mai mult.

Se poate deschide proces si pentru 50 de lei.
Cheltuielile de judecata sunt apoi recuperate de la datornic.

Edited by anndrei86, 21 February 2023 - 10:41.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate. Dar nu merita.
Recuperezi cheltuielile cu judecata dar nu si pe cele cu avocatii.

#17
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Aveți cu toții dreptate ,nu merita.  Ideea e că RDS a luat și pielea de pe mine , am platit taxe reziliere anticipate pe acel contract deși puteam sa mlle anulez cu Anpc . Am platit luni de neutilizare la fiecare contract închis , dar mă gândesc să rezolv cumva simplu, să știu dacă trebuia să păstrez acea hârtie . Ei,după cum îi cunoaștem pot cere de acum despăgubiri fictive pe toate contractele închise la toate imobilele in proprietate sau foste, vor găsi un punct slab și pot cere sute de lei de acum. Este tipic RDS, gândiți va și la voi, că nu voi fi șingurul.
Da, poate să mă hărțuiască , să încerce proces pt 49 lei, dar in ce baza legala ?
Nu exista factura, exista contract reziliat. Dacă ești creditor ai 3 ani sa faci notificări scrise cu semnătura primire destinatar. Altfel se numește  neexercitarea culpabila a creanțelor, inactivitate . Cum poate dacă ajungem la judecata sa constate cu claritate că Rds este culpabil de acestea, mai ales având în vedere că și acest forum este plin de reclamații servicii neconforme și abuzuri de poziție dominantă fata de consumatori ?

Edited by vandemm, 21 February 2023 - 11:09.


#18
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Băd post

Aveți cu toții dreptate ,nu merita.Am dat mail ieri la RDS .  Ideea e că deja  RDS a luat și pielea de pe mine , am platit taxe reziliere anticipate pe acel contract deși puteam sa le anulez cu Anpc . Am platit luni de neutilizare la fiecare contract închis. Eu gândesc să rezolv cumva simplu, să știu dacă am obligația (prin lege nu prin contract -altfel e abuz asupra consumatorilor )să păstrez acea hârtie . Ei,după cum îi cunoaștem pot cere de acum despăgubiri fictive pe toate contractele închise la toate imobilele in proprietate sau foste, vor găsi un punct slab și pot cere sute de lei de acum. Este tipic RDS, gândiți va și la voi, că nu voi fi șingurul.
Da, poate să mă hărțuiască , să încerce proces pt 49 lei, dar in ce baza legala ?
Nu exista factura, exista contract reziliat.
Dacă ești creditor ai 3 ani sa faci notificări scrise cu semnătura primire destinatar. Altfel se numește  neexercitarea culpabila a creanțelor, inactivitate . Cum poate,dacă ajungem la judecata sa constate cu claritate că eu sunt vinovat iar Rds nu  este culpabil ? având în vedere că și acest forum este plin de reclamații servicii neconforme și abuzuri de poziție dominantă fata de consumatori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate