Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Ce vreti de la un AUDIO streamer (player hardware autonom) ? Despre streamere.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Se tot arunca cu notiuni pe parte de streaming si poate priceputii ne lumineaza si pe noi userii care vrem sa folosim/ invatam/ achizitionam diverse chestii :)

La streaming ma fascineaza partea de servicii: Tidal, Spotify etc si mai putin partea de server intern/ fisiere proprii, dar pentru altii e prioritara 'libraria' proprie.

Aplicatia de control utilizata e foarte importanta daca dai banul pe un 'aparat' fizic => iar aici interesul se duce spre noile optiuni CONNECT: Spotify Connect, Tidal Connect.

Mai nou si f. greu apar specificatii la procesoarele folosite, ca la telefoane cred.

Care e diferenta intre serviciile de streaming instalate 'nativ' si cele care pot instala ulterior, daca permite ? Aici cumva tema e Chromecast, mai nou i se zice 'Googlecast' cumva ?

Cred ca ideal e un device streaming WIFI + DAC + Preamp + EQ/ Room correction (de aia ma tot uit la Lyngdorf TDAI 1120, incerc sa il intimidez cu privirea). La extrema cealalta e un streaming 'transport' (termen controversat) care sa functioneze pe WIFI +  iesire digitala.

Si acum ne concentram, urmeaza 2 notiuni de mare rafinament tehnologic si cuantic, adica:
bit-perfect - aici inteleg ca sunt sanse mari de limbaj de marketing si mai putin impact real ?
gapless - aici e mai practica notiunea, ca o experimentezi daca functioneaza sau nu;

Nota: daca e cu bataie/ smardoiala zic sa infiintam un topic separat, cu juriu, punctaj si titluri ('smardoiul saptamanii', 'bombardierul lunii').

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Nu stiu daca pot fi incluse aici si sisteme home cinema/soundbar-uri cu capacitate de streaming. Eu am un Sonos Beam 2 (Dolby Atmos) pe care poate fi activat Google Assistant sau Alexa deci si Spotify (apreciez ca merge si gratis) ori Tidal. Se conecteaza la server propriu DLNA (si-i trimit muzica SI din Windows). Poti adauga subwoofer sau sateliti (toate conectate WiFi) - de la acelasi producator evident. Ceva egalizator gasesti in aplicatia Sonos. Nu-i exact pentru audiofili dar mi se pare ca ofera destul la banii dati + flexibilitate in exploatare si extindere.

Edited by __Dan__, 03 February 2023 - 13:33.


#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
Streamerul ideal pentru mine.

Intrare ethernet, wifi, Bluetooth LDAC/aptxHD

Sistem de operare Windows sau Android

Sa aiba slot pentru hdd/ssd intern.

Display de calitate si suficient de mare.

Butoane fizice pe fatada plus telecomanda. Butoanele fizice sa-mi permita navigarea printre dosare, selectarea fisirelor etc.

Prin alte cuvinte, mai pe intelesul tuturor:

Vreau sa pot transmite muzica prin DLNA sau Bluetooth de pe alte devise-uri. Vreau sa aiba memorie interna unde sa pot stoca muzica proprie dar si sa pot folosi aplicatiile de streaming in mod of line.

Sa fie posibila instalarea aplicatiilor de streaming versiunea Windows sau Android, in felul acesta nu se pune problema ca nu are Tidal conect sau nu stiu ce.

Si vreau sa poata fi utilizat complet independent de telefon.

Stiu, practic am descris un laptop 😀



#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Eu sunt mai modest și mai afon=conexiune wifi și ieșire măcar pe analogic. Din păcate ala ideal pentru mine Chromecast audio, nu se mai fabrica și nu am găsit ceva echivalent și relativ ieftin

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajdanb1961, pe 03 februarie 2023 - 15:32, a scris:

Eu sunt mai modest și mai afon=conexiune wifi și ieșire măcar pe analogic. Din păcate ala ideal pentru mine Chromecast audio, nu se mai fabrica și nu am găsit ceva echivalent și relativ ieftin

Hehe, 'macar' analogic inseamna ca tehnic are DAC, deci e mai complex.
Eu zic ca inca sunt o gramada de chinezarii, pana la Wiim Mini.

Criteriu f.  important pentru unii din noi: sa fie cat mai 'plug'n'play' (la cheie, in romana). Lucrurile se complica cand te duci pe partea cu fisierele personale, DLNA & shit.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Ce vrea sa spuna poetul What Hifi despre Cambridge mxn10 mai jos ca il lauda?! Adica numai MXN10 are procesor ?

Yes, there have been other “streamers” appearing recently, (the NAD CS1 and Audio Pro Link 2, for example). But for me, these aren’t really in the same league as the MXN10 as they don’t have their own streaming module. This makes them more akin to the retired Chromecast Audio from Google, where they act as an endpoint as opposed to a full-fat stereo streamer.

Edited by overseas, 03 February 2023 - 17:22.


#7
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajdanb1961, pe 03 februarie 2023 - 15:32, a scris:

Eu sunt mai modest și mai afon=conexiune wifi și ieșire măcar pe analogic. Din păcate ala ideal pentru mine Chromecast audio, nu se mai fabrica și nu am găsit ceva echivalent și relativ ieftin
Uite aici, jucăria minune pentru tine, are toate bunătățile:
https://wiimhome.com/WiiMPro/Overview

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015

Vizualizare mesajoverseas, pe 03 februarie 2023 - 15:51, a scris:



Hehe, 'macar' analogic inseamna ca tehnic are DAC, deci e mai complex.
Eu zic ca inca sunt o gramada de chinezarii, pana la Wiim Mini.

Criteriu f.  important pentru unii din noi: sa fie cat mai 'plug'n'play' (la cheie, in romana). Lucrurile se complica cand te duci pe partea cu fisierele personale, DLNA & shit.

Pai e plug and play. Partea cu DLNA e foarte simpla. Daca ai un laptop conectat la aceeasi retea sau un smartphone poti baga muzica si sa cante pe sistem fara a utiliza bluetooth.

#9
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajoverseas, pe 03 februarie 2023 - 13:09, a scris:

Se tot arunca cu notiuni pe parte de streaming si poate priceputii ne lumineaza si pe noi userii care vrem sa folosim/ invatam/ achizitionam diverse chestii Posted image

La streaming ma fascineaza partea de servicii: Tidal, Spotify etc si mai putin partea de server intern/ fisiere proprii, dar pentru altii e prioritara 'libraria' proprie.

Aplicatia de control utilizata e foarte importanta daca dai banul pe un 'aparat' fizic => iar aici interesul se duce spre noile optiuni CONNECT: Spotify Connect, Tidal Connect.

Mai nou si f. greu apar specificatii la procesoarele folosite, ca la telefoane cred.

Care e diferenta intre serviciile de streaming instalate 'nativ' si cele care pot instala ulterior, daca permite ? Aici cumva tema e Chromecast, mai nou i se zice 'Googlecast' cumva ?

Cred ca ideal e un device streaming WIFI + DAC + Preamp + EQ/ Room correction (de aia ma tot uit la Lyngdorf TDAI 1120, incerc sa il intimidez cu privirea). La extrema cealalta e un streaming 'transport' (termen controversat) care sa functioneze pe WIFI +  iesire digitala.

Si acum ne concentram, urmeaza 2 notiuni de mare rafinament tehnologic si cuantic, adica:
bit-perfect - aici inteleg ca sunt sanse mari de limbaj de marketing si mai putin impact real ?
gapless - aici e mai practica notiunea, ca o experimentezi daca functioneaza sau nu;

Nota: daca e cu bataie/ smardoiala zic sa infiintam un topic separat, cu juriu, punctaj si titluri ('smardoiul saptamanii', 'bombardierul lunii').
Uite aici:
https://www.avstore....oare/nad-c-658/,
https://www.minidsp....g-hd-series/shd
Ambele preamplificatoare au functii de streaming si Dirac Live

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

Vizualizare mesajpetrisor_popescu, pe 03 februarie 2023 - 17:34, a scris:

Uite aici, jucăria minune pentru tine, are toate bunătățile:
https://wiimhome.com/WiiMPro/Overview
5 8 meleoane ca să trec de pe Bluetooth pe wifi.. nu mai am rinichi de vânzare. Cred ca o sa reclam Google la OPC..

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Ne mai miram ca se bat aia pe Wiim Pro.

#12
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 13.11.2006
Cam orice Marantz mai recent are 95% din tot ce e nevoie pentru streaming, sau pentru ce am eu nevoie, am atasat un ssd de 16 Tb si il citeste, are cam tot ce se cere in prima postare.
Nu stiu daca merita luata o chinezarie dedicata noname, care mai si costa, pentru a face un streaming decent.

Edited by dydysoft, 03 February 2023 - 23:08.


#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,693
  • Înscris: 25.01.2007
Orice laptop de prin casa poate fi streamer. Nu înțeleg de ce exista streamere dedicate de sute de euro pe piata, când orice laptop cu Windows sau Linux face ... streaming. Și pentru maniaci se poate bitperfect.

Ar fi nevoie de un test empiric care să lămurească afirmația mea de mai sus.

Și telefonul cu OTG este streamer, dar nu întotdeauna poate bit-perfect.

#14
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Hopaaa, o mica blasfemie. Pai domnia voastra nu stie ca porturile usb ale unui laptop nu sunt optimizate pt calitate audio? In mediile audiofiele e arhicunoscuta chestiunea asta. Plus ca niciun streamer nu performeaza dac nu costa minim 1000 de euroi...

Edited by pedros_2005, 04 February 2023 - 10:33.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008

Vizualizare mesajpedros_2005, pe 04 februarie 2023 - 10:33, a scris:

Hopaaa, o mica blasfemie. Pai domnia voastra nu stie ca porturile usb ale unui laptop nu sunt optimizate pt calitate audio? In mediile audiofiele e arhicunoscuta chestiunea asta. Plus ca niciun streamer nu performeaza dac nu costa minim 1000 de euroi...
Nicio legatura.
Se folosesc in pro audio laptopuri cuplate USB la placi Motu sau Apogee de multe mii de euro. E pur si simplu o legatura digitala , n-ai ce optimiza la ea.
Ba chiar pt majoritatea echipamentelor e suficeent USB 2.0
Mediile alea asazis "audiofdele" sunt niste mizerii in care se pacaleste lumea de buna credinta.

#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Hopa, am nimerit unde trebe..
Boxe Bluetooth 4.0(+optic, rca+..) si sursa(telefon, tableta , laptop)= care e varianta optima pentru imbunatatirea sunetului prin trecere de la Bluetooth-> wifi ?; Momentan ma intereseaza doar Spotify,Tidal
PS Va readuc aminte ca specia bipeda are doar doi rinichi..

Edited by danb1961, 04 February 2023 - 10:51.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajpedros_2005, pe 04 februarie 2023 - 10:33, a scris:

Hopaaa, o mica blasfemie. Pai domnia voastra nu stie ca porturile usb ale unui laptop nu sunt optimizate pt calitate audio? In mediile audiofiele e arhicunoscuta chestiunea asta. Plus ca niciun streamer nu performeaza dac nu costa minim 1000 de euroi...

Aia voiam sa zic, da-mi un streamer bun de 'sute de euro' ca il iau acum...
Ce e drept, folosesc cu mare succes Triangle Aio C, se aude foarte bine.

Apoi, cred ca e trecuta cu vederea o scula serioasa si anume Yamaha WXC 50,brand,streamer,dac,preamp,cred ca face si bypass.

#18
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajgodaro, pe 04 februarie 2023 - 10:03, a scris:

Orice laptop de prin casa poate fi streamer. Nu înțeleg de ce exista streamere dedicate de sute de euro pe piata, când orice laptop cu Windows sau Linux face ... streaming. Și pentru maniaci se poate bitperfect.

Ar fi nevoie de un test empiric care să lămurească afirmația mea de mai sus.

Și telefonul cu OTG este streamer, dar nu întotdeauna poate bit-perfect.

In primul rand e vorba de comoditate, de ce as mai folosi inca un dispozitiv relativ mare si consumator de energie daca as putea sa folosesc unul singur, sau cel mult telefonul mobil? Asta il folosesc eu pentru streaming: https://www.denon.co...uct/heos/heos-7, cu partile lui mai bune sau mai putin bune, cele din urma sunt predominante dupa parerea mea. Poate sunt eu subiectiv si am avut alte asteptari, n-o sa mai intru in detalii, am scris cateva lucruri despre el, n-are rost sa reiau povestea. Pe scurt cam despre asta e vorba: comoditate si cat mai putin spatiu ocupat totul avand pretul aferent de multe ori nejustificat de mare. Pe jucaria care o am eu, cea din link, (una dintre multele), am cheltuit vreo 2700 de lei, de aiurea, dupa parerea mea, dar asta-i alta discutie. Poate ii voi face un review complet cand voi avea timp si chef...

Edited by un_el, 04 February 2023 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate