Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Trigliceride ușor scăzute - malnutriție?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Eu mănânc 3 mese pe zi, am 1,65 înălțime și 60kg, am burtă chiar. E drept că am un consum redus de carbohidrați (nu mănânc pâine, cartofi, fasole) și țin un post de 50-60 de ore odată la cca 2 săptămâni în ultima vreme dar consum la greu grăsimi. Greutatea minimă acum 3 ani și jumătate a fost de 46 kg.

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Eu zic sa ignori diagnosticul de malnutritie, daca nu ai alte simptome ori modificari in analize care sa-l sustina. Un medic de nota 7 ti-a pus probabil acest diagnostic.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La ce iti foloseste acel post ?
Hranestete-te normal, 3 mese pe zi + 2 suplimente, fara restrictii calitative, cat mai diversificat, doar sa fii atent la cantitati.

Edited by pasilla, 29 January 2023 - 21:43.


#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Cat ii range-ul? Daca 40 ii minim pentru un 36 nu ar trebui sa-ti faci prea mult griji

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
50 este dar valoarea minimă pentru post este de 35. Analiza am făcut-o, evident, pe nemâncate.

View Postpasilla, on 29 ianuarie 2023 - 21:42, said:

La ce iti foloseste acel post ?
Hranestete-te normal, 3 mese pe zi + 2 suplimente, fara restrictii calitative, cat mai diversificat, doar sa fii atent la cantitati.
Sufăr de 4 ani de zile de efecte neurologice, metabolice și digestive ca urmare a efectelor secundare ale unui medicament. Repet, la minim am avut 46kg, se vedeau coastele. Abia cu formula asta am reușit să îmi revin cât de cât.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Mi-au făcut externarea și mi-au găsit trigliceridele la 34 și mi-au dar diagnostic de malnutriție.

Eu mănânc 3 mese pe zi, am 1,65 înălțime și 60kg, am burtă chiar. E drept că am un consum redus de carbohidrați (nu mănânc pâine, cartofi, fasole) și țin un post de 50-60 de ore odată la cca 2 săptămâni în ultima vreme dar consum la greu grăsimi. Greutatea minimă acum 3 ani și jumătate a fost de 46 kg.

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?
Daca trig is mici nu e problema, mari sa nu fie, chiar daca scade sub limita, nu e problema.
Nasol daca ai burta la 60 kile la 1,65 m, inseamna ca ai tip de ingrasare barbatesc.

Poti sa ti si post, nu e problema, oricum greutatea e f buna, daca erai malnutrit erai mult mai slab.
Hemoleucograma cum a iesit ? Daca e buna nu esti subnutrit.

46 kile aveai? Mmmm, te invidiez, eu la 1,7 ma am 64,5 si nu pot ajunge la un 59-60-61 cat as dori.

Bolile metabolice sunt adresata de diabetologi, specializarea lor e diabet, nutritie si boli metabolice.

#7
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View PostComandorul, on 30 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...

Fac în unele zile și 20 km pe jos însă de când cu antibioticul acela nenorocit musculatura se topește cum o pun pe mine. Acuma m-am apucat și de înot.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că e o problemă de inconstanță!
când mănânci, când nu, când ții post, când nu...
organismul are nevoie de constanță pt a-și regla toate 'celea

sincer - fără mișto - când bei, BEI? :o

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbenis, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Este doar o exagerare acest diagnostic sau am o problemă metabolică? Dacă da, la ce medic trebuie să mă adresez?

Mai fa un test de trigliceride. Just in case, sa stii o treaba.
Vorbim dupa.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View PostComandorul, on 30 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Frate, cum să ai burtă la 60 de kg? Ia pune-te pe niște exerciții, chiar nu e OK...
Am eu un amic care la 65-67 kg face burta chiar daca are 1,78 m ! Picioare, maini subtiri, corp sus la fel, dar cu bila aia in fata.
Tipul ala masculin nasol de ingrasare total disproportionat.

View Postgushpi, on 30 ianuarie 2023 - 13:21, said:

io aș zice că e o problemă de inconstanță!
când mănânci, când nu, când ții post, când nu...
organismul are nevoie de constanță pt a-și regla toate 'celea

sincer - fără mișto - când bei, BEI? Posted Image
Si doamna doctor de diabet Petrache de pe youtube zice ca postul intermitent e o okey, deci nu inconstanta e problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate