Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Nesimtire si/sau incompetenta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Pe scurt: pica semnalul de net si TV vineri la 12.00!
E avarie, remediem, in cel mai scurt timp, ne pare rau, revenim, va anuntam in cel mai scurt timp, sorry, sorry din nou, nu avem ce face, ne dam toata silinta.... Adica cum s-ar zice: ne doare la banana!
E duminica, ora 20.00! Au venit niste nepriceputi si au dat aseara drumul la net. Au taiat-o repede, ca niste borfasi fara sa zica ceva de semnalul TV. Au lasat fibra optica incurcata pe stalp da zici ca nu e a lor.
Sesizari: 3007982297, 3007993922, 3007996853, 300799983, 3007999783.
Evident ca la relatii cu clientul care plateste factura n-ai cu cine vorbii, doar primesti un numar de sesizare.
Bai nene, 56 de ore fara semnal TV si astia au impresia ca e ceva ok, remediaza tot timpul in 2-3 ore!
Am impresia ca joc intr-un film cu Stan si Bran! Inca nu stiu cine sunt dar incerc sa-mi dau seama.
Digi Helper, esti prin zona?

#2
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022
Ai multa dreptate sa fii suparat. Adevarul e ca fara internet suntem niste zombi. In schimb lipsa semnalului TV, este frustrarea ca nu merge, nu ca ai pierde mare lucru ca nu te uiti la el.

#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Misule, eu zic sa te calmezi (stiu ca nu poti Posted Image)

Din cite am constatat eu, de cind cu fibra optica, toate "interventiile" se fac de pe calculator. Nimeni nu mai vine pe teren. Reteaua (infrastructura) este facuta si totul se face din calculator. Nu ai platit, ti se taia netul de pe calculator din nu conteza ce centru, din nu conteaza ce oras.
Se rupe fibra optica undeva ? Pai aici este problema, ca nici un operator nu mai are suficienti oameni "de teren" care sa repare ceva fizic.
Eu cred ca (virgula) cam toata infrastructura (cumparata si nu facuta) sa mutat in "reparatii" strict on-line si nu mai exista optiunea de a repara ceva "fizic", ca nu are cine sa o faca.

O mica paranteza:
In urma cu citiva ani am ramas fara net dupa un vandalism asupra retelei. Dupa aproximativ o saptamina operatorul a spus ca nu are ce sa-mi faca, ca nu are cum sa refaca reteaua in zona mea (stau la bloc si nu la casa).
Ce era asa de greu sa inadesti niste cabluri UTP ? Ca reteaua era una de cartier, pe cabluri UTP :D

Edited by reborn_21, 29 January 2023 - 20:31.


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 billhook, on 29 ianuarie 2023 - 20:20, said:

In schimb lipsa semnalului TV, e.
Naspa. Il dai pe rock fm cand dai cu aspiratorul sau cu mopul.

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar totusi a fost viscol/ploaie inghetata, etc.
Si a fost si week-end.
Crezi ca au o armata de angajati care sa remedieze instant defectiunile?

#6
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Pai pentru mine nu e mare panica lipsa semnalului TV dar cand mai ai pe acelasi fir 2 batrani de 70+ e nasol. Ei ce fac? Eu ma mai cert cu voi aici, mai ma descarc. Lor nu pot sa le spun sa se uite pe Net Flix...
Si in definitiv, da frate drumul la TV ca daia il platesc! Facem misto unul de altul?

 rinaldoparaipan, on 29 ianuarie 2023 - 20:30, said:

Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar totusi a fost viscol/ploaie inghetata, etc.
Si a fost si week-end.
Crezi ca au o armata de angajati care sa remedieze instant defectiunile?
Pai nu a fost nici viscol, nici ploaie inghetata. Nu vreau o armata de oameni sa-mi repare mie avariile! Dar vreau aia care vin sa faca treaba. Pai sa-i vezi pe aia de au venit aseara.... Au mama mea, le-a luat juma de ora sa calculeze cum sa puna scara sa se urce pe stalp. Le-am zis ca daca lasa firele sa atarne asa sunt praf. Ia ghici? Asa le-au lasat. Nu vorbim de cable management, cum au atarnat asa au ramas. Profesionisti!

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,185
  • Înscris: 19.09.2005
or sa-ti scada din factura orele de nefunctionare.

#8
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009

 reborn_21, on 29 ianuarie 2023 - 20:27, said:

In urma cu citiva ani am ramas fara net dupa un vandalism asupra retelei. Dupa aproximativ o saptamina operatorul a spus ca nu are ce sa-mi faca, ca nu are cum sa refaca reteaua in zona mea (stau la bloc si nu la casa).
Acu vreo 6-7 ani am fost o saptamana in vizita la niste prieteni in Paris. In centru, langa turn, nu la periferie...
Nu aveau net si TV de 1 luna si nu pareau prea deranjati. Au zis ca se mai intampla si ca e ok. Ba nene, 1 luna! Sa ma consolez si sa zic ca Voluntari=Paris?

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019

 misu78, on 29 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Nu vreau o armata de oameni sa-mi repare mie avariile! Dar vreau aia care vin sa faca treaba. Pai sa-i vezi pe aia de au venit aseara.... Au mama mea, le-a luat juma de ora sa calculeze cum sa puna scara sa se urce pe stalp. Le-am zis ca daca lasa firele sa atarne asa sunt praf. Ia ghici? Asa le-au lasat. Nu vorbim de cable management, cum au atarnat asa au ramas. Profesionisti!
Bun venit in Romania, 2023. Te bucuri cand un "meserias" reuseste sa-ti carpeasca un defect fara sa-ti dea foc/inunde casa. Mai nasol e cand trebuie sa apelezi la "specializati" post-2000 ca sa-ti salveze un dinte/opereze un apendice. Ori emigrezi, ori iti cobori expectatiile/te refugiezi in credinta. Posted Image

#10
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 misu78, on 29 ianuarie 2023 - 20:40, said:

... Sa ma consolez si sa zic ca Voluntari=Paris?

Posted Image


In cazul meu, m-am mutat la alta firma. Este aiurea ca o alta firma a putut sa ma lege la net si aia veche zicea ca nu se mai poate Posted Image

Eu am ajuns la concluzia ca nimeni nu mai prea are meseriasi si ca totul se bazeaza pe inchis/deschis un cont dintr-o aplicatie, din spatele unui calculator. Li se rupe lor ca pierd citiva clienti unde nu se mai poate reface/repara o infrastructura fizica.

Edited by reborn_21, 29 January 2023 - 20:46.


#11
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Man, pe una din diplomele mele scrie tehnician telecomunicatii. Nu prea am profesat dar am prins si eu fibra optica in mana mea. Ce fac astia acum nu are nici pe departe treaba cu telecomunicatiile. Nu stiu de unde ii racoleaza si ce pregatire au dar presimt ca i cunosc pe frati Tate!

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,470
  • Înscris: 01.12.2001
Concurenta nu ai în locație? Orange sau Vodafone?
La Digi nu se dădea în trecut un stick cu internet gratis? De back-up.


#13
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009

 dorin_2k, on 29 ianuarie 2023 - 20:46, said:

Concurenta nu ai în locație? Orange sau Vodafone?
La Digi nu se dădea în trecut un stick cu internet gratis? De back-up.
Concurenta e, sint totusi in Beverly Hills de romanica! Posted Image
Am si stick de net, netul merge... cu TV-ul e problema. Nu pot sa le pun la batrani red tube!

Edited by misu78, 29 January 2023 - 20:50.


#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Dezinteres mai corect spus










#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 misu78, on 29 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Pe scurt: pica semnalul de net si TV vineri la 12.00!
E avarie, remediem, in cel mai scurt timp, ne pare rau, revenim, va anuntam in cel mai scurt timp, sorry, sorry din nou, nu avem ce face, ne dam toata silinta.... Adica cum s-ar zice: ne doare la banana!
E duminica, ora 20.00! Au venit niste nepriceputi si au dat aseara drumul la net. Au taiat-o repede, ca niste borfasi fara sa zica ceva de semnalul TV. Au lasat fibra optica incurcata pe stalp da zici ca nu e a lor.
Sesizari: 3007982297, 3007993922, 3007996853, 300799983, 3007999783.
Evident ca la relatii cu clientul care plateste factura n-ai cu cine vorbii, doar primesti un numar de sesizare.
Bai nene, 56 de ore fara semnal TV si astia au impresia ca e ceva ok, remediaza tot timpul in 2-3 ore!
Am impresia ca joc intr-un film cu Stan si Bran! Inca nu stiu cine sunt dar incerc sa-mi dau seama.
Digi Helper, esti prin zona?


Cred ca vorbesti de GIGI ? La fel am facut si eu, nu ai cu cine vorbi, te ignora, mie mi-au propus echipa ca vine intr-o ora, am stat pan a la 10 noaptea si am asteptat sa tot vina mesterii puly, au venit dimineata si mi-au cerut o sticla de apa calda sa deszghete casuta de pe stalp, si internetu si-a revenit, daca stiam ma chisam pe cutia aia de seara respectiva.

Eu mai lucrez si de acasa si ma afecteaza naspa chestiile cu internetul.....

#16
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
TV, internet, stick net, 4 abonamente si 2 cartele. Le mut toate dale dreaku... Unde?

#17
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La concurenta, care o sa te trateze la fel, adica cu indiferenta, cind apar probleme "fizice" :D

In ziua de astazi, toti sint o apa si un pamint, deoarece nu le mai pasa de citiva clienti nemultumiti care nu au unde sa "migreze". Daca problemle sint pe baza de "conexine net" se rezolva rapid.Daca este un fir taiat, se rezolva la sfintul asteapta daca de firul ala nu sint legati suficient de multi clienti.

Deaia zic sa te calmezi si sa uiti supararea, ca nu cred ca gasesti ceva mai bun.

(Ce timpenie am spus. Adica am acceptat sa fiu calcat in picioare :P Din pacate asta am spus si astaam acceptat. O timpenie)

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019

 misu78, on 29 ianuarie 2023 - 20:49, said:

Am si stick de net, netul merge... cu TV-ul e problema. Nu pot sa le pun la batrani red tube!
Eu mi-am instalat Digionline in Kodi (pe FireTV). Oricum prefer Netflix/HBOMax/Prime. Daca se taie RDSu' fac hotspot cu mobilul. Mai rau e fara curent; am UPS/lanterne/lumanari, laptopuri, radio FM pe baterii, Kindle si - cateva - carti pe hartie. Astia copilariti sub Ceausescu si antrenati in capitalism suntem best la adaptare (deocamdata).

Edited by __Dan__, 29 January 2023 - 21:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate