Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cum va tundeti copilasii ? (in Bucuresti)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Salutare,
Avem oarece problema cu tunsul baietelului nostru (v = 2 ani si 9 luni).
El s-a nascut cu perisor , destul de mult si destul de des (pentru un puisor nou-nascut).

De circa 8-9 luni, nu mai accepta sunete puternice (masina de tuns, foen) in jurul lui (vrea imediat sa iasa afara din salon si/sau plange). Incercam sa il distragem cu masinute/alte jucarii, sa ii vorbim, etc. Uneori, sotia il tine in brate in salon.
Chiar si asa, este foarte greu de tuns - uneori plecam netunsi de acolo...

Ceva idei ?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
îl tunzi acasă.cumperi mașină și-i dai bătaie.copilului locația nu-i place în general nu faptul că-l tunzi sau faci zgomot

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
După ce a plâns și zbierat la frizerie, am cumpărat o mașină de tuns și până la 10 ani l-a  (i-a) tuns soția mea. Cu "numărul unu".
Acum își fac ambii programare la "salon" in fiecare luna in alta localitate chiar. Nu mai vor în oraș la mine.
25 lei de fiecare plus benzina.
Cu greu i-am convins să meargă simultan. Că unul mergea azi și celălalt mergea poimâine. Că așa aveau programarea. :)


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă să-l duci la o frizerie pentru copii. Sunt câteva în București.
Și rogi frizerita să-l tundă doar cu foarfeca, fără sa folosească aparat de tuns și uscător de par.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
pe mine m-au convins cu "te dau la tzhighani"

Edited by laffin, 29 January 2023 - 09:11.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Eu pe la 2 ani l-am luat cu mine unde mă tund eu, la unii plini de tatuaje și piercinguri. Până atunci mai făcea circ, la ăștia n-a mai comentat nimic. S-o fi speriat când i-a văzut pe ăia cum arată :lol:

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Inteleg ca problema copilului nu e neaparat tunsul cat zgomotul facut de aparatele de tuns. Te-ai gandit sa il tunzi doar la foarfeca? sau , sunt niste masini de tuns manuale , functioneaza pe acelasi principiu ca o masina de tuns electrica (partea de taiat parul), dar actionat manual.  Exista si la frizerii.

Adica...mi se pare incredibil ...sa cunosti cauza problemei, dar sa nu ai o solutie (solutie sau solutii care exista si sunt la mintea cocosului). Problema copilului nu e neaparat tunsul in sine ci zgomotul. Chiar nu se poate tunde fara zgomot...hai mahh.

Edited by cuculea, 29 January 2023 - 10:43.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007
ca sa se obisnuiasca, iei o masina d etuns, i-o dai sa se joace cu ea, ii arati ca face galagie si il tunzi acsa de cateva ori. dupa ce se obisnuieste, il duci la frizerie.
si chiar asa, ar putea sa-l tunda doar "din foarfece", fara masina!

#9
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.01.2006
Pana pe la 4-5 ani nu a vrut sa calce in frizerie. Il tundeam eu o data pe an acasa cu masina. Acum (de pe la 9 ani) vine el la cateva saptamani si-mi zice ca e cazul sa-l duc la salon. Unde sta la tuns si vrea si spalat pe cap. In continuare il deranjeaza masina mica cu care ii curata puful de pe gat pentru ca vibreaza si il gadila.

Edited by varzeanu, 29 January 2023 - 10:41.


#10
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 EMPP, on 29 ianuarie 2023 - 08:56, said:

îl tunzi acasă.cumperi mașină și-i dai bătaie.copilului locația nu-i place în general nu faptul că-l tunzi sau faci zgomot

Asa este. Nu ii place nici un salon.

 corinadaniela, on 29 ianuarie 2023 - 09:03, said:

Încearcă să-l duci la o frizerie pentru copii. Sunt câteva în București.
Și rogi frizerita să-l tundă doar cu foarfeca, fără sa folosească aparat de tuns și uscător de par.

Asta facem dintotdeauna.
Aparatele se aud de la ceilalti copii aflati la tuns in acelasi timp.

 strongsss, on 29 ianuarie 2023 - 10:39, said:

ca sa se obisnuiasca, iei o masina d etuns, i-o dai sa se joace cu ea, ii arati ca face galagie si il tunzi acsa de cateva ori. dupa ce se obisnuieste, il duci la frizerie.
si chiar asa, ar putea sa-l tunda doar "din foarfece", fara masina!

Salut strongsss !
Asta cu tunsul doar din foarfeca - facem dintoteauna.
Chiar si asa, e foarte greu. El aude zgomotele masinilro de la copiii tunsi alaturi, si, uneori, cand e doar el si e tuns doar din foarfeca, tot protesteaza. Nu ii place deloc la salon.
Ultimele 3 programari la tuns au fost ratate...

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Noi am tuns băiatul acasă. Se plictisea repede, dar cu chiu cu vai, reușeam. Asta până pe la 2 ani și ceva. Apoi l-am dus la o frizerie pentru copii dr vreo 3 ori si apoi la una normală. S-a învățat. E mare acum, dar cu răbdare, se rezolvă tot.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 black_sabbath, on 29 ianuarie 2023 - 11:04, said:

Chiar si asa, e foarte greu. El aude zgomotele masinilro de la copiii tunsi alaturi, si, uneori, cand e doar el si e tuns doar din foarfeca, tot protesteaza. Nu ii place deloc la salon.
Ultimele 3 programari la tuns au fost ratate...

E clar. Acolo in salon cu siguranta ca exista copii care se smiorcaie, al tau ii aude si gata.
In consecinta trebuie tuns acasa. Il aburiti voi cu texte, ii puneti niste desene animate si ii dati de capat pana la urma.

ps.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum se (sau se va) comporta la stomatolog Posted Image

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Ai încercat să-l iei pe cel mic cu tine, atunci când te duci tu la tuns, sa vadă tot procesul, sa se convingă ca nu ți se întâmplă nimic rău sau neplacut? Poate puterea exemplului va fi suficienta să-i mai alunge din temeri. Si poate va dori sa fie tuns la o frizerie pentru adulți, unde nu este influențat de alți copii.

#14
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 corinadaniela, on 29 ianuarie 2023 - 12:30, said:

Ai încercat să-l iei pe cel mic cu tine, atunci când te duci tu la tuns, sa vadă tot procesul, sa se convingă ca nu ți se întâmplă nimic rău sau neplacut? Poate puterea exemplului va fi suficienta să-i mai alunge din temeri. Si poate va dori sa fie tuns la o frizerie pentru adulți, unde nu este influențat de alți copii.

El stie tot procesul de pe la 1 an si 4 luni, atunci cand a fost tuns prima oara. Atunci , si pana la 2 anisori, a fost ok. Problemele au inceput sa apara pe masura ce el s-a marit.

Unde ma tund eu e de obicei extrem de aglomerat (eu fac programare cu ~ 2sapt in avans), si e galagie. Plus ca mai e problema principala de a sta copilul cu cineva in alea 20-30 minute cat sunt eu tuns efectiv.

Edited by black_sabbath, 29 January 2023 - 12:44.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 strongsss, on 29 ianuarie 2023 - 10:39, said:

ca sa se obisnuiasca, iei o masina d etuns, i-o dai sa se joace cu ea, ii arati ca face galagie si il tunzi acsa de cateva ori. dupa ce se obisnuieste, il duci la frizerie.
si chiar asa, ar putea sa-l tunda doar "din foarfece", fara masina!

Si te trezesti ca si-o baga in cap din joaca :lol:. Atunci esti sigur ca ii faci o tunsoare stil parnaie :lol:.

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 EMPP, on 29 ianuarie 2023 - 08:56, said:

îl tunzi acasă.cumperi mașină și-i dai bătaie.
Decat sa-i dai bataie mai bine il fixezi de scaun cu scoci...

#17
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.03.2011
Merge si cu ceara epilatoare. Ii spunem "Kojak"

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 corinadaniela, on 29 ianuarie 2023 - 12:30, said:

Ai încercat să-l iei pe cel mic cu tine,
la 3 ani?ce să priceapă?dacă ar înțelege ar sta cuminte din prima

 tomcatsk8, on 29 ianuarie 2023 - 12:49, said:

Decat sa-i dai bataie mai bine il fixezi de scaun cu scoci...
îi dai bătaie cu tunsu.nu bați copilu.tu l-ai bătut pe al tău de azi dimineață până acum ce ți-am tradus ce-am scris?

 Serafim606, on 29 ianuarie 2023 - 12:46, said:


Si te trezesti ca si-o baga in cap din joaca Posted Image. Atunci esti sigur ca ii faci o tunsoare stil parnaie Posted Image.
n-ai cum să te tunzi mai scurt decât înălțimea setată orice ai face.așa că n-ai pus niciodată mâna pe una?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate