Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sony OLED: sfaturi, evaluari, setari, calibrari

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Te tot intreb de culori, pentru ca eu am vazut A90J in magazin si mi s-au parut cam palide culorile fata de alte modele oled. Insa din poze care le-ai mai postat cu tv-u mi-aduc aminte ca erau ok, inclusiv cea pe care ai postat-o acum pe topicu general oled.

#20
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Ma bate gandul de ce vreme sa instalez  si eu pe Oleduțul SonyA90J, aplicatia KODI si din curiozitate sa vad ce poate face ?..Posted Image
Intebare ?:
1. dupa ce instalez Kodi pe Oled, instalez si elemntum tot tot pe Oled ? si apoi din aplicati Kodi a Tv-ului instalez Elementum ? sau pe PC si dupa printr-un sticker infipt in TV sal preiau ?
2. daca asa se procedeaza ? cum se acceseaza continun video (filme) dupa aceea ?
3. exista si altceva mai bun decat Elementum ? si daca da ce aduce in plus ?

Edited by memo7gy, 12 July 2023 - 12:17.


#21
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 15.03.2013
1.1:nu; 1.2:da; 1.3:nu; 2:din kodi addon instalat; 3:nu. :) .Pentru detalii acceseaza aria dedicata kodi a forumului.

Edited by calincosma, 12 July 2023 - 14:20.


#22
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 calincosma, on 12 iulie 2023 - 14:19, said:

Pentru detalii acceseaza aria dedicata kodi a forumului.

Am citit, cat am putut(vreo 100 pagini din Kodi) si deja ma doare capul..
Resum ce am inteles eu si ce nu:
1.instalez kodi pe Tv
2. instalez elementum sau realDebriid prin Kodi (am vazut tutorialele si le-am inteles in mare parte)
3. ce am inteles:   Elementum si RealDebrid sunt celel mai populare si tot citind, am vazut ca aprope fiecare user  recomada alte si alte  add-onuri (slyg, fen etc)...pentru dierite filme , subtitrari etc
4. ce  nu inteleg : Elementum si realDebrid merg impreuna instalate sau fiecare cu partea lui,  independent (ex: vreau sa caut un film-Matrix..Element nu gaseste , dar daca dezinstalez si instalez Realdebrid, acesta il gaseste...dar e posibil sa le am pe amandoua si atunci unul din ele va gasi acel film ?)
5.pot sa instalez cat mai multe add-onuri sau nu ?...sau unul e suficient ? sa daca da atunci toate vor scana ceea ce vreau ?

Edited by memo7gy, 12 July 2023 - 15:02.


#23
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 15.03.2013
Din nou: intra pe aria kodi din forum si pune intrebarile acolo.Aici e off topic.Ps: m-as mira sa nu gasesti matrix prin elementum.Incerca si anunta (pe aria kodi, of course :) ).

Edited by calincosma, 12 July 2023 - 15:11.


#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 memo7gy, on 12 iulie 2023 - 12:17, said:

dupa ce instalez Kodi pe Oled, instalez si elemntum tot tot pe Oled ?
Incorect formulat. Dupa ce instalezi Kodi pe tv si il configurezi putin, apoi instalezi Elementum in Kodi, ca addon (adica un fel de adaos) si mai trebuie sa instalezi niste addonuri pentru subtitrari (free).
Elementum (prin Kodi) face posibil streaming din orice film (nu trebuie descarcat) care il are in baza de date (care se poate alege).
Sunt tutoriale pe youtub si net dar te pot ajuta colegii de aici de pe topicu Kodi sau chiar si de pe Sony 4k.

#25
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 MMike, on 13 iulie 2023 - 12:26, said:

Incorect formulat. Dupa ce instalezi Kodi pe tv si il configurezi putin, apoi instalezi Elementum in Kodi, ca addon (adica un fel de adaos) si mai trebuie sa instalezi niste addonuri pentru subtitrari (free).
Elementum (prin Kodi) face posibil streaming din orice film (nu trebuie descarcat) care il are in baza de date (care se poate alege).
Sunt tutoriale pe youtub si net dar te pot ajuta colegii de aici de pe topicu Kodi sau chiar si de pe Sony 4k.

Da..multumesc mult

#26
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmemo7gy, on 13 iulie 2023 - 14:09, said:

multumesc mult
Cu placere. Esti dator cu un raspuns :) Ce impresie ti-a facut imaginea filmelor de pe Elementum (pe Sony oled A90J) ?

Edited by MMike, 14 July 2023 - 10:39.


#27
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 05.10.2005
Pai de unde vin filmele de pe Elementum? Din cate am inteles mai demult Elementum face streaming direct de pe site-uri de torrente, nu? Filmele se gasesc si la calitate maxima pe site-uri bune, remux-uri la discuri, adica pista video si audio de pe disc neatinsa! Ar trebuii sa se vada foarte bine! Ce se pune de pe servicii de streaming la fel sunt exact ce vine pe teava de la serviciul respectiv, exact aceeasi calitate, nu se re-encodeaza.

#28
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 11.08.2007
Si nu sacadeaza filmele prin Kodi? Ma refer la fisierele mari, de la 40gb in sus.

#29
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 05.10.2005
Daca ai conexiune buna internet nu ar trebui sa ai probleme.

#30
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 14 iulie 2023 - 12:08, said:

Pai de unde vin filmele de pe Elementum? Din cate am inteles mai demult Elementum face streaming direct de pe site-uri de torrente, nu? Filmele se gasesc si la calitate maxima pe site-uri bune, remux-uri la discuri, adica pista video si audio de pe disc neatinsa! Ar trebuii sa se vada foarte bine! Ce se pune de pe servicii de streaming la fel sunt exact ce vine pe teava de la serviciul respectiv, exact aceeasi calitate, nu se re-encodeaza.
Iti face de pe ce vrei streaming si de pe filelst....

#31
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 11.08.2007

View PostSrachi, on 14 iulie 2023 - 13:29, said:

Daca ai conexiune buna internet nu ar trebui sa ai probleme.

Am netul de 1gb de la rds. Dar pe stremio imi sacadeaza spre exemplu! Adica merge, se opreste sa mai incarce si tot asa.

#32
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Ține și de hardware nu numai de viteza la net.
Nu e OLED dar la mine Sony XF9005 sughițã la 4k mai mare de 25-30GB pe când CCGTV a mers lin la 4k de 80-90GB.

#33
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 11.08.2007
Pai am oled Sony 65A80L.

#34
Iulica18

Iulica18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.01.2024
Cele mai bune oledurile Sony!

#35
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 14.06.2013
Attached File  images.jpeg   6.26K   2 downloads

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
SE STIE!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate