Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#415
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022

View PostmihaiC1, on 06 februarie 2023 - 12:41, said:

Corect! constiinta multor romani e 0 !!
Ce am observat prin: UE in PL se consuma mult mai mult alcool / cap decat la noi si au limita de 0,02% .dar au mult mai putine accidente . Si suedejii au limita 0,02 % si sunt cu cele mai putine accidente si beau vikingii de rup,,Nu stiu cu ce dezinfecteza astia masinile ?!
Aia isi respecta limitele, de orice natura ar fi ele. In Romania, fentarea oricaror reguli scrise sau de bun simt e sport national.

#416
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Cam asa e ! Vezi ca e o lege in dezbatere cu inchisoare la noi.
Am zis "posibil", nu am vazut ATESTAT de la metrologie pt. etiloteste, astia de la IML au.. Nu tin partea nimanui, dar diferenta de la 0.002 la 0,006% e cam mare.

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 13:39.


#417
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022
A treia zecimala la alcoolemie inseamna miime de miime, adica milionime. Ar trebui sa se masoare in ppm. Pare cam absurd.

#418
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Cu cine ai facut ARITMETICA ?!

#419
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,349
  • Înscris: 19.03.2007
Pai nu poti vedea daca etilotestul e certificat (ca politistul nu e obligat sa-ti faca vreo dovada in acest sens) , plus ca etilotestul nu necesita verificare metrologica. Si asta spuneam, 2 persoane beau o bere, unul poate avea 0,02 si celalalt 0,06, functie de metabolism ,de timpul scurs, in cat timp a baut berea respectiva, daca a mancat sau nu,etc.

#420
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004
@danvlas, mihaic1 a folosit %, dar in mod normal valorile sunt exprimate folosind ‰, cred ca de aici confuzia.
0,02% inseamna 0,2 ‰

Edited by aladdin2k, 06 February 2023 - 13:57.


#421
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Corect! Posted Image  Si eroarea etilotestului poate fi +/- 20 ‰ Posted Image

View Posttitoo, on 06 februarie 2023 - 13:56, said:

Pai nu poti vedea daca etilotestul e certificat (ca politistul nu e obligat sa-ti faca vreo dovada in acest sens) , plus ca etilotestul nu necesita verificare metrologica. Si asta spuneam, 2 persoane beau o bere, unul poate avea 0,02 si celalalt 0,06, functie de metabolism ,de timpul scurs, in cat timp a baut berea respectiva, daca a mancat sau nu,etc.

La mie sau la suta ?! Scuze!

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 14:17.


#422
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004
Cred ca cel mai bine ar fi sa ne limitam la UM consacrata care e mg/litru, mai exact 'la mie'; altfel ne pierdem in zero-uri :D

#423
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,349
  • Înscris: 19.03.2007
Vad ca nu se intelege esentialul, etilotestul este un aparat de detectie care depisteaza prezenta alcoolului in aerul expirat, de aceea in cazul unor rezultate fals pozitive (care nu apar neaparat datorita erorilor aparatului), e necesara recoltarea de probe biologice, pentru ca rezultatul obtinut cu etilotestul nu are valoare juridica.
Etilometrul in schimb este un aparat care masoara concentratia de alcool din organism, acesta trebuie verificat metrologic si rezultatele obtinute cu ajutorul lui constituie proba judiciara, mai exact daca esti testat cu etilometrul nu mai e necesara recoltarea de probe biologice.De asta tot spun ca solutia nu e schimbarea legislatiei astfel incat sa se admita o anumita abatere a rezultatelor ci folosirea exclusiv a etilometrelor.

#424
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022
Eu n-am auzit de etilometru pana acum, asa ca am cautat pe dexonline, unde scrie ca dispozitivul masoara etanolul din aerul expirat, ceea ce face si etilotestul folosit de politie. Cata vreme ecranul aparatului indica o valoare continua, diferita de "Da" sau "Nu", inseamna ca arata practic acelasi lucru.
Treaba e ca valoarea indicata nu reflecta intotdeauna realitatea din organism, putand fi cauzata de diverse produse alimentare sau de igiena bucala folosite recent. Cazurile sunt destul de rare, dar posibile. Cine stie ca nu a consumat nimic alcoolic in ultimele 12-24 de ore, dar a folosit apa de gura cu 10 minute inainte de testare poate sa ceara recoltarea de probe biologice - cu interdictia de a conduce timp de 24 de ore - daca vrea sa-si pastreze permisul. Cine stie ca a consumat alcool cu 12-24 de ore inainte nu are rost sa ceara probele, caci nu va face decat sa-si amane sanctiunea.
Trebuie sa spun ca eu nu cred varianta initiatorului, cu halena de 0.06 la mie rezultata din dezinfectarea mainilor. Din experienta mea cu testele de alcool, se sufla destul de tare intr-un mustiuc abia desigilat timp de cca 10 secunde sau mai mult. Probabil ca aparatul integreaza alcoolul masurat in tot acest timp, iar 0.06 la mie e foarte mult in cazul asta.
Daca intr-adevar i-a iesit 0.00 in sange, asta s-a intamplat datorita faptului ca eliminarea alcoolului din organism era pe final, iar timpul scurs de la etilotest/etilometru pana la recoltarea probei sanguine a fost suficient pentru a ajunge la 0.
Daca asta e cazul, initiatorul poate considera ca a avut noroc.
Totusi, mi-ar placea sa vad buletinul de analiza cu rezultatul 0.00 la mie.

View Postaladdin2k, on 06 februarie 2023 - 13:56, said:

@danvlas, mihaic1 a folosit %, dar in mod normal valorile sunt exprimate folosind ‰, cred ca de aici confuzia.
0,02% inseamna 0,2 ‰
Multumesc de precizari, nu erau absolut necesare. Confuzia, daca era vreuna, se putea clarifica fara insolente inutile.

#425
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Desigur initiatorul nu a zis la cate ore sa dus la probe biologige, aste se fac cam in 2h dupa constatarea faptei.. sau dupa 24h ca sunt confuz...

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 15:59.


#426
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,349
  • Înscris: 19.03.2007
Nu in dex trebuie sa cauti ci in legislatie si normative.

https://avocat-burui...umul-de-alcool/

https://www.clujust....mului-probator/

https://legislatie.j...iDocument/64579

View PostmihaiC1, on 06 februarie 2023 - 15:56, said:

Desigur initiatorul nu a zis la cate ore sa dus la probe biologige, aste se fac cam in 2h dupa constatarea faptei.. sau dupa 24h ca sunt confuz...
Nu s-a dus el dupa cateva ore , ci l-a dus politistul .

Edited by titoo, 06 February 2023 - 16:01.


#427
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postdannvlas, on 06 februarie 2023 - 15:36, said:

Eu n-am auzit de etilometru pana acum, asa ca am cautat pe dexonline, unde scrie ca dispozitivul masoara etanolul din aerul expirat, ceea ce face si etilotestul folosit de politie. Cata vreme ecranul aparatului indica o valoare continua, diferita de "Da" sau "Nu", inseamna ca arata practic acelasi lucru.
Treaba e ca valoarea indicata nu reflecta intotdeauna realitatea din organism, putand fi cauzata de diverse produse alimentare sau de igiena bucala folosite recent. Cazurile sunt destul de rare, dar posibile. Cine stie ca nu a consumat nimic alcoolic in ultimele 12-24 de ore, dar a folosit apa de gura cu 10 minute inainte de testare poate sa ceara recoltarea de probe biologice - cu interdictia de a conduce timp de 24 de ore - daca vrea sa-si pastreze permisul. Cine stie ca a consumat alcool cu 12-24 de ore inainte nu are rost sa ceara probele, caci nu va face decat sa-si amane sanctiunea.
Trebuie sa spun ca eu nu cred varianta initiatorului, cu halena de 0.06 la mie rezultata din dezinfectarea mainilor. Din experienta mea cu testele de alcool, se sufla destul de tare intr-un mustiuc abia desigilat timp de cca 10 secunde sau mai mult. Probabil ca aparatul integreaza alcoolul masurat in tot acest timp, iar 0.06 la mie e foarte mult in cazul asta.
Daca intr-adevar i-a iesit 0.00 in sange, asta s-a intamplat datorita faptului ca eliminarea alcoolului din organism era pe final, iar timpul scurs de la etilotest/etilometru pana la recoltarea probei sanguine a fost suficient pentru a ajunge la 0.
Daca asta e cazul, initiatorul poate considera ca a avut noroc.
Totusi, mi-ar placea sa vad buletinul de analiza cu rezultatul 0.00 la mie.


Multumesc de precizari, nu erau absolut necesare. Confuzia, daca era vreuna, se putea clarifica fara insolente inutile.
Militienii au niste gadgeturi omologate. Ca-i zice alcooltest, alcoolmetru, alcoolgraf sau alcoolscop, tot un drac. Au ceferticat, patalama si garantie la ele. Sunt imbatabile la cremenal.
Nu te necaji cu obraznicii. Pune-i la insectar si scapi de ei. O sa se plictiseasca de tine :P

#428
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,849
  • Înscris: 13.03.2005

View PostmihaiC1, on 06 februarie 2023 - 12:21, said:

Etilotestele astea mai noi au eroare +/- 2 % deci posibil sa arate eronat 0,002 % alcoolemie! Pana la 0,006% e cale lunga, testele la IML au cam aceiasi eroare.. deci minim ar fi 0,oo8 % in sange la un 0,004 % in etilotest.. cu toate erorile scazute!
2% din 0 e tot 0.
Acea abatere se manifestă atunci când valoarea măsurată e diferită de 0 și aceea poate fi plus minus 2%.
Adică la 0.1% poate să îți arate 0.102% sau 0.098% ...


#429
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Pesemne esti cu pluta in metrologie...Posted ImageAi un buton de calibrare mai nou Posted Image !

View Posttitoo, on 06 februarie 2023 - 16:04, said:

Nu s-a dus el dupa cateva ore , ci l-a dus politistul .
Nop! sa dus singur sa conteste.. dupa cate ore nu stim..

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 20:42.


#430
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,349
  • Înscris: 19.03.2007
@mihaiC
Nu stiu de unde scoti ideile astea nastrusnice ? Legea prevede reguli clare in astfel de cazuri. In primul rand daca soliciti recoltarea de probe biologice politistul iti suspenda permisul pentru 24 de ore, dupa care primesti dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile. Daca nu soliciti sa fii dus la IML, ti se suspenda permisul pe 3 luni fara drept de circulatie. Politistul are obligatia sa te duca la IML la scurt timp dupa ce soliciti recoltarea de probe biologice si rezultatul il primeste politistul, nu tu personal. Daca ar fi asa cum iti imaginezi tu ar scapa majoritatea betivilor prinsi bauti la volan pana la ora pranzului, ca s-ar duce la ora 23.55 sa le fie recoltate probele biologice. Spuneai ca ai o ruda care lucreaza la IML, de ce nu il intrebi care sunt procedurile inainte sa faci afirmatii pe aici ?

Edited by titoo, 06 February 2023 - 20:55.


#431
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,808
  • Înscris: 12.08.2008
Pesemne esti f. naiv sa crezi doar ca se aplica legea/ normele ..

#432
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,349
  • Înscris: 19.03.2007

View PostmihaiC1, on 07 februarie 2023 - 09:34, said:

Pesemne esti f. naiv sa crezi doar ca se aplica legea/ normele ..

Asta e o alta impresie ce nu are legatura cu realitatea. Pai atunci cum i-a dat politistul dovada cu drept de circulatie ? Si-o fi dat initiatorul cuvantul ca va merge la IML si politistul l-a crezut. Pe bune, acum te-as intreba cati ani ai ?

@Costel2223
Eu am fost impartial, ba as spune ca ti-am dat crezare, dar daca nu postezi rezultatul de la IML imi rezerv dreptul sa cred ca minti si ca toata tevatura asta ai facut-o doar pentru a-ti exprima nemultumirea ca in Romania nu e permis consumul de alcool la volan. Ca mai bea omul o bere, sau e ramas sub influenta de seara trecuta.
Astfel le demonstrai si celor care ti-au contestat afirmatiile ca tu esti cel care are dreptate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate