Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#397
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 29.01.2008
Ca să demonstreze că de la un dezinfectant pe bază de alcool dat pe mâini în mașină i-a apărut alcool în sânge cam e nevoie de studii serioase. Dacă nu, afirmația lui că i-a apărut alcool în sânge e de genul "mergeam liniștit pe stradă și dintr-o dată mi-a sărit un stâlp în față".

#398
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007
Daca alcoolul ar intra in organism prin piele, toti cei care lucreaza in industria alcoolului si iau contact cu alcoolul ar trebui sa iasa de la serviciu beti crita. Idem personalul medical, tinand cont de faptul ca medicul chirurg se dezinfecteaza inaintea operatiei cu astfel de produse ar reiesi ca dupa cateva interventii chirurgicale sa ajunga in stare de ebrietate. Si daca am merge mai departe cum ca prin piele pot trece toate substantele pe care le atingem, ar insemna ca daca punem mana pe otrava de soareci/sobolani sa murim intr-un timp relativ scurt.

#399
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Aia-i pentru epiderma super-permeabila. Omu' zice ca a facut si inhalatii cu spirt inainte sa sufle-n basica si bronhiile lui s-au comportat ca branhii, astfel ca i s-au transferat molecule de C₂H₆O in vene. Admitand ca e asa, tot trebuie calculata cantitatea de Ballantines pulverizata in plamani ca sa intoxice sangele in proportia care i-a aparut pe buletinul de analiza care cica inca n-a iesit.
Ce laboranti neseriosi...

#400
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 12.08.2008
Se mai intampla cand etilotestul da eroare +/- 0.2 % .. apoi astia de la IML nu baga in seama orice "basina" cu 0,006 % acoolemiePosted Image..

Edited by mihaiC1, 31 January 2023 - 14:45.


#401
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.07.2022
N-au de unde sa stie ce alcoolemie iese, inainte de analiza. In plus de asta, pentru ei nu are nici o importanta daca iese 0 sau 2. Treaba lor e sa se uite la microscop si sa dea un buletin de analiza.

Edited by dannvlas, 31 January 2023 - 15:12.


#402
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007

View Postviotl, on 30 ianuarie 2023 - 23:32, said:

Ai bre rabdare sa puna rezultatul.... pana atunci e gradinita.

https://forum.softpe...6#entry29084311

Ia uite ce "meserias" e ala pe care il dai drept exemplu. A comis-o iar, ca regulile de circulatie sunt pentru fraieri.

https://forum.softpe...easta-situatie/

#403
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019
...si ? au venit analizele ?
Topic-ul asta a devenit o telenovela mai buna decat clasicele seriale spaniole. Stau cu sufletul la gura sa vad rezultatul, ma mai tii mult in suspans ?

#404
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 12.08.2008
Stai ca a facut contestatie in instanta si termenul e lung si "moarte" sigura Posted Image.. desigur analiza e peste 0,008 % !

#405
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
A venit rezultatul și este 0 alcoolemie în sânge.

Cât despre lege îmi păstrez opinia că este greșită și că limita ar trebui crescută, asta indiferent de părerea majorității de aici.

Atât am mai avut de zis aici.

Vă salut, și vă mulțumesc celor care ați oferit sfaturi utile și adăugat comentarii cu informații de ajutor.

#406
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007
Corect ar fi sa-ti stergi datele personale si sa pui o poza cu dovada...pentru credibilitate, altfel afirmatia ta va fi egala cu zero. Iar in privinta schimbarii legii am tot scris, daca etilotestul va da eroare se vor naste aceleasi discutii, indiferent de ce concentratie de alcool va fi acceptata de lege.

#407
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004

View Posttitoo, on 05 februarie 2023 - 16:52, said:

daca etilotestul va da eroare se vor naste aceleasi discutii, indiferent de ce concentratie de alcool va fi acceptata de lege.
Nu chiar, de exemplu s-ar putea merge ca la viteza, limita de 50 dar pana la 59 km/h nu esti sanctionat (exceptand cazul in care esti implicat intr-un accident).
La etilotest ar putea fi la fel, legal 0 dar sanctiunea sa fie aplicata pe loc de la 0,05 la mie (am luat un numar arbitrar) . In caz ca se ajunge la probe biologice (de ex. rezultatul e peste 0,05 si soferul le cere), atunci nu mai avem nicio toleranta si se ridica permisul pentru orice valoare, chiar 0,01.
Asa cred ca s-ar elimina si mare parte din posibilele erori si nici nu lasi pe unul baut sa circule. Posibil sa scape unul care a luat o lingura de bere, dar pe ala nu-l vad mai periculos in trafic decat cel care tocmai si-a clatit gura cu Listerine.

PS: Cred ca @titoo are dreptate. Desi nu ai de dat socoteala nimanui aici, o poza anonimizata cu rezultatul IML ar darama unele mituri.

Edited by aladdin2k, 06 February 2023 - 08:15.


#408
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007
Nu e un exemplu bun cu viteza, pentru ca in cazul consumului de alcool metabolismul e diferit la fiecare persoana. Nu e un standard ca daca 10 persoane beau o bere toate vor avea 0,05 alcoolemia. Si tinand cont de asta se vor naste aceleasi discutii, pentru ca daca va fi admisa o alcoolemie de 0,04 si multi vor fi testati si va apare o alcoolemie de 0,05 , 0,06 se vor naste aceleasi discutii referitoare la eroarea etilotestului. Solutia e dotarea politiei cu etilometre. De obicei valoarea din sange va fi dubla ca cea din aerul expirat.

Edited by titoo, 06 February 2023 - 11:02.


#409
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004
Cred ca nu ai inteles ideea mea.
Alcoolemia de 0,04 nu ar fi admisa, dar pana in aceasta valoare iesita la etilotest nu se ia nicio masura, se considera ca poate chiar nu ai baut (eroare aparat) sau oricum valoarea e mult prea mica pentru a-ti afecta capacitatea de a conduce. Vorbim totusi de valori lejer sub 0.1. Discutii nu au de ce sa apara, peste acea valoare se dau probe biologice ca pana acum si sigur va iesi alcoolul si in sange.
Mai exact, nu poti reclama ca ti-a iesit 0,05 si ca tu poate ai 0,03 si pana la 0,04 e permis. Nu, nu e permis deloc, daca iti iese 0,03 in sange atunci ai baut si gata.
PS: orice ficat ai avea, eu zic ca berea aia tot da acul peste cap.

#410
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Varianta arhaica cu fiola era mai obiectiva. Daca se inverzea, era clar ca ai mintea aburita, mai mult sau mai putin. In functie de balbaiala si (dez)echilibru, militianul te poftea sau nu la recoltare de sange, la spital. Daca te tineai bine pe picioare si nu boscorodeai in loc sa vorbesti, era contraventie si doar iti salta carnetul. Daca te sprijineai de epoletii lui era cam nasol. Limita pentru infractiune era de 1 la mie in sange.
Daca fiola ramanea nemodificata, nu interesa pe nimeni cat sange ai in alcool.
Cum am mai zis, etilotestul nu verifica daca esti baut, ci doar daca ai alcool in respiratie. Iar legea sanctioneaza existenta alcoolului in sange, nu starea de fapt a subiectului. Ca e sau nu e corect, aia nu mai e treaba mea. Sfatul meu e: Don't drink.

#411
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 12.08.2008
Etilotestele astea mai noi au eroare +/- 2 % deci posibil sa arate eronat 0,002 % alcoolemie! Pana la 0,006% e cale lunga, testele la IML au cam aceiasi eroare.. deci minim ar fi 0,oo8 % in sange la un 0,004 % in etilotest.. cu toate erorile scazute!

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 12:30.


#412
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007
Erorile de etilotest sunt mult mai rare decat in cazul in care s-ar admite o eroare de 0,04. Ca daca se va face aceasta modificare, romanul isi va spune, beau si eu o bere, ca nu iese peste 0,04 si vor fi mult mai multe cazuri cand vor fi depistati multi cu 0,05 sau 0,06 si astfel IML-ul nu va mai face fata cu recoltarea si eliberarea rezultatelor. Plus alte costuri, combustibil, politisti vor avea de facut multe drumuri cu soferii la laboratoarele IML, etc.

#413
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 12.08.2008
Corect! constiinta multor romani e 0 !!
Ce am observat prin: UE in PL se consuma mult mai mult alcool / cap decat la noi si au limita de 0,02% .dar au mult mai putine accidente . Si suedejii au limita 0,02 % si sunt cu cele mai putine accidente si beau vikingii de rup,,Nu stiu cu ce dezinfecteza astia masinile ?!

Edited by mihaiC1, 06 February 2023 - 12:45.


#414
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007

View PostmihaiC1, on 06 februarie 2023 - 12:21, said:

Etilotestele astea mai noi au eroare +/- 2 % deci posibil sa arate eronat 0,002 % alcoolemie! Pana la 0,006% e cale lunga, testele la IML au cam aceiasi eroare.. deci minim ar fi 0,oo8 % in sange la un 0,004 % in etilotest.. cu toate erorile scazute!
Daca afirmatia ta ar fi reala, ar insemna ca toti soferii ar ajunge la IML pentru recoltarea probelor biologice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate