Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Reținere permis pt alcoolemie

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#433
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Costel2223, on 05 februarie 2023 - 14:43, said:

A venit rezultatul și este 0 alcoolemie în sânge.

Cât despre lege îmi păstrez opinia că este greșită și că limita ar trebui crescută, asta indiferent de părerea majorității de aici.

Atât am mai avut de zis aici.

Vă salut, și vă mulțumesc celor care ați oferit sfaturi utile și adăugat comentarii cu informații de ajutor.
Pe bune, cred si eu ca ar fi bine sa postezi rezultatul aici. Ca sa inchizi gura haterilor si sa-mi dai si mie ocazia sa le zic sâc-sâc
Daca nu poti edita trimite-mi mie poza si o editez eu.

#434
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007

 viotl, on 08 februarie 2023 - 12:21, said:

Pe bune, cred si eu ca ar fi bine sa postezi rezultatul aici. Ca sa inchizi gura haterilor si sa-mi dai si mie ocazia sa le zic sâc-sâc
Daca nu poti edita trimite-mi mie poza si o editez eu.

Ai mai facut trimitere punand link in care unul se lauda ca a castigat in instanta si te-ai exaltat inutil...

#435
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Of ma titule. Dupa cum spuneam mai devreme, indiferent de finalul povestii, unii vor comenta negativ pentru ca asa sunt ei, gica-contra.
Deci, inteleg ca singura ta multumire ar fi ca initiatorii, si aici si acolo, sa aceepte ca au calcat legea cu buna stiinta, da?
In fine, e parerea ta, o respect, asta e.
Eu am alta parere, atata tot. Parerea mea e ca, atata vreme cat vinovatia nu e clar demonstrata, fara dubii, pedeapsa nu trebuie aplicata.

#436
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Costel2223, on 05 februarie 2023 - 14:43, said:

A venit rezultatul și este 0 alcoolemie în sânge.

Cât despre lege îmi păstrez opinia că este greșită și că limita ar trebui crescută, asta indiferent de părerea majorității de aici.
nu sunt de acord, ptr ca romanii exagereaza: le dai un deget si iti ia toata mana
sau daca alcoolemia e 0.02 cat ptr o jumatate de bere, ei o sa bage 2-3 beri ca merge

#437
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
sa-ti spun o poveste.
In 1981 aveam 15 ani. Am iesit dreapta de pe un drum secundar pe soseaua satului, cu bicicleta. M-a lovit o masina. Era aproape total pe stanga. Urmele de franare, in rampa, erau12-14 metri. Persoana importanta din sat, educata, a declarat in scris ca a vazut soferul cum a baut alcool la restaurant.
Soferul era procuror- seful comisiei de ilicit pe judet.
Dupa ceva vreme, s-a primit hartie acasa ca: "Considerand ca nu a actionat cu vinovatie, procurorul x nu este pus sub urmarire penala".
Dupa 4 ani, datorita presiunii, stresului etc, tatal meu a murit in urma unei hepatite/ciroze. A fost la un pas sa fie inchis pentru trafic de influenta (pe care sigur nu l-a facut), a scapat doar pentru ca avea prieteni puternici in "partid". Trafic de influenta "aranjat", oamenii au recunoscut mai tarziu.
  Crezi ce vrei.

#438
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Tu pari cu capsa pusă pe "sistem". Poate sunt întemeiate motivele tale, ai avut experiențe negative, nu neg. Aici e mai simplu, a băut au ba? Până nu pune rezultatul IML e doar o poveste împachetată frumos.

#439
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sunt cu capsa pusa pe nedreptate si abuz.
Si pe idiotul satului care are drept de vot, si pe intelectualii care nu voteaza, si pe salvatorii galactici care voteaza din tastatura pe facebook.

 titoo, on 08 februarie 2023 - 12:26, said:

si te-ai exaltat inutil...
Daca zici tu.... Posted Image

#440
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007

 viotl, on 08 februarie 2023 - 14:13, said:

Of ma titule. Dupa cum spuneam mai devreme, indiferent de finalul povestii, unii vor comenta negativ pentru ca asa sunt ei, gica-contra.
Deci, inteleg ca singura ta multumire ar fi ca initiatorii, si aici si acolo, sa aceepte ca au calcat legea cu buna stiinta, da?
In fine, e parerea ta, o respect, asta e.
Eu am alta parere, atata tot. Parerea mea e ca, atata vreme cat vinovatia nu e clar demonstrata, fara dubii, pedeapsa nu trebuie aplicata.
In cazul de fata daca lui Costel2223 nu i-a iesit alcool in sange, asa cum pretinde, nu consider ca a incalcat legea, daca nu posteaza dovada ma gandesc ca a mintit si da, in acest caz a incalcat si el legea.
In privinta celuilalt, da a incalcat legea si daca aduce dovada ca e asa cum spune, a castigat pe o eroare de procedura si in opinia mea nu mi se pare corect sa se intample asta. Dupa care a incalcat iar legea, dar ghinion, a doua oara a provocat un accident, pentru ca personajul respectiv ori nu cunoaste regulile de circulatie, ori e un bizon (ca multi altii din pacate) ce are impresia ca si-a cumparat si soseaua odata cu masina.
In privinta vinovatiei, specimenul din cele 2 topicuri e dovedit ca a incalcat legea, pentru ca legea prevede exact cum ar fi trebuit sa circule, daca tu vrei ca vinovatia e musai sa fie dovedita in instanta, eu zic sa te mai gandesti.

 viotl, on 08 februarie 2023 - 14:45, said:

Sunt cu capsa pusa pe nedreptate si abuz.
Si pe idiotul satului care are drept de vot, si pe intelectualii care nu voteaza, si pe salvatorii galactici care voteaza din tastatura pe facebook.


Daca zici tu.... Posted Image
Iar ma intorc la cazul aluia din celelalte 2 topicuri deschise de el . Pai unde e nedreptatea si abuzul care pretinzi ca le-a suferit ? Ca daca acolo avea indicator cu interzis virajul la stanga si el a virat la stanga in acel loc, a incalcat ori ba legea ? Si daca politistul l-a sanctionat conform paragrafului din OUG, unde e abuzul ?
Pai da, eu asa zic, cat timp niciunul nu pune dovada, cred ca satisfactia ta nu e justificata.

#441
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Cat e perioada de suspendare la 0,07 mg/l in aerul suspendat ? Am citit un PV si scrie 10 zile. Permisul i-a fost retinut pe loc. Are dovada fara drept de conducere + PV.

#442
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
E suspendat cat scrie in procesul verbal.

#443
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postcsi1, on 05 martie 2023 - 11:37, said:

Cat e perioada de suspendare la 0,07 mg/l in aerul suspendat ? Am citit un PV si scrie 10 zile. Permisul i-a fost retinut pe loc. Are dovada fara drept de conducere + PV.
Aerul "suspendat"? :D
90 de zile. Daca nu se prezinta sau nu promoveaza testarea 13 din 15, suspendarea se majoreaza la 120 zile. Perioada de suspendare de 90 de zile nu poate fi redusa.

#444
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am incurcat respirat cu suspendat Posted Image
acum am citit OUG195/2002 republicata in 2022. are 90 zile + 30 daca nu da examenul.
am pus poza cu PV-ul pe topicul cu suspendare permis , cifra 10 s-a imprimat din greseala acolo.

Edited by csi1, 08 March 2023 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate