Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum depistez un marlan la bloc?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca era canapea, cred ca nu rezista mai mult de o luna extinsa/stransa de 30 de ori pe zi. Usa care se harjaie e posibil sa fie, ori culisanta, care se freaca in podea direct, ori normala care se sprijina de podea si harjaie cand e inchisa/deschisa.

Scaune spune el ca nu are, probabil sa se disculpe, dar mi-e foarte greu sa cred ca nu are scaune in bucatarie, ca se aud stand pe acolo. Nu cred ca stau non-stop in picioare, mananca in picioare.

Imi e cam peste mana sa ii spun sa ma lase sa verific cu ochii mei. Daca m-ar acuza pe mine cineva de ceva de genul si nu as fi vinovat, probabil si eu as refuza sa aduc oamenii prin bucatarie sa investigheze.


Vecinul pe care il banuiesc acum are jaluzelele trase non-stop, unele prin care nu se vede lumina niciodata. Cel de deasupra are lumina si stinsa si aprinsa cand se aude. Le pot vedea ferestrele ambilor din balcon. In dormitor, insa, poti harjai si fara lumina, poti sta la un laptop care nu da lumina destula cat sa se vada pe geam, chiar si fara jaluzele.

Vecinul banuit are si la balcon niste jaluzele, din ce am vazut, niste cearsafuri ceva, pe toate partile. Avem toti balcoanele inchise si nu are nimeni balconul camuflat asa, avem perdele, in cel mai rau caz, pentru ca daca pui jaluzele la toate geamurile la balcon, iti ia 10 minute sa le tragi toate si nu ai lumina in sufragerie. De asta cred ca le si tine permanent.

Edited by Cyanid3, 29 December 2022 - 11:46.


#74
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

View PostpexCom, on 29 decembrie 2022 - 11:35, said:

Am avut cu ceva ani în urmă, un vecin cu canapea extensibilă de aia veche, masivă de lemn.

Dimineața hââârșt, buf, strângea canapeaua.
Seara, la fel, trăgea de ea sa o facă pat, de câteva ori că probabil nu se extindea bine de prima dată.

Ziua, avea prieteni care veneau pe la el, iarăși hârșîială, mă scotea din sărite.

Pentru cine nu știe, e simplu să comenteze, dar e cumva ca picătura chinezească, unii pur și simplu nu suportă tipul ăsta de zgomote pe termen lung.

Exact. E usor sa comentezi din tastatura. Eu am trecut prin asta si stiu ce inseamna. Am incercat si cu boxe cu bass puternic sa le fac viata calvar, insa degeaba, ca nu intelegeau si nu avea niciun efect. Doar ma enervam eu aiurea si in loc sa stau linistit dadeam muzica blana. Asa ca, cu injuraturi, tipete, etc aia de deasuprea s-au potolit, iar la aia de dedesubt dupa ce rugamintile, vorba buna, batut in teava, injuraturi nu a avut efect, inainte de a recurge la metoda finala si anume bataia, am apelat la proximitate la sectia de politie si s-a rezolvat. Acum dupa 2 ani au inceput sa revina cat de cat problemele, insa reclamatie e scrisa si daca mai continua putin, va fi depusa din nou.

#75
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cand pleaca fii-su la facultate (si sper ca si soacra-sa, ca pentru dadacit nepotul vine), incerc sa-mi dau seama ce masina foloseste tac-su si daca vad cand pleaca, stau sa vad daca se mai aude sau nu. Daca nu, e clar. Doar ca mai dureaza pana pleaca la facultate, la vreo saptamana dupa anul nou.

Asta e, ca vreau sa elimin 1% ala de dubiu, ca nu pot sa merg pe mod beserk pana nu sunt 100% sigur. Daca ar recunoaste sau as putea verifica prin metoda pe care am zis-o, mi-ar fi mult mai usor sa rezolv problema.

V-am zis ce am patit cu ala de deasupra, seful de scara. De 2 ori i-a curs apa de la robineti buliti. Veneau de la parter si et.1 mereu la mine la usa, ca ala le spunea ca la el e ok, a verificat. A trebuit sa sparg peretele pana sus, ca la robineti nu aveam apa, sa vad daca e vreun por ceva pe sus, chiar daca tevile de polipropilena nu fac pori. Apoi am intrat aproape cu forta peste el in baie si am pus mana, avea fleasca zona de la robinet si facea pe prostu. De 2 ori mi-a facut asa.

Iar acum vreo 3 luni mi-a gaurit toate plasele de insecte cu niste dorei care i-au pus izolatie si tineau placile de polistiren infipte in niste tije metalice. I-am zis si refuza sa recunoasca, desi aia erau pe bloc cu tepusele alea fix in acel moment, dementul nega evidenta. Noroc cu fii-su, mai sanatos la cap, care s-a oferit sa mearga cu ele sa le refaca.

Edited by Cyanid3, 29 December 2022 - 11:57.


#76
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMihaitza07, on 29 decembrie 2022 - 11:42, said:

Exact. E usor sa comentezi din tastatura. Eu am trecut prin asta si stiu ce inseamna. Am incercat si cu boxe cu bass puternic sa le fac viata calvar, insa degeaba, ca nu intelegeau si nu avea niciun efect. Doar ma enervam eu aiurea si in loc sa stau linistit dadeam muzica blana. Asa ca, cu injuraturi, tipete, etc aia de deasuprea s-au potolit, iar la aia de dedesubt dupa ce rugamintile, vorba buna, batut in teava, injuraturi nu a avut efect, inainte de a recurge la metoda finala si anume bataia, am apelat la proximitate la sectia de politie si s-a rezolvat. Acum dupa 2 ani au inceput sa revina cat de cat problemele, insa reclamatie e scrisa si daca mai continua putin, va fi depusa din nou.

Totuși, problemele lui sunt de altă natură, apare zgomot aleatoriu odată la oră, să zicem, vine poliția, constată că nu e nimic, pleacă, vine a doua oară, tot așa, până primește el amendă pentru reclamație nejustificată.

Și în plus, cu atitudinea pe care o are nici susținerea vecinilor nu o va avea.

#77
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.08.2020

View PostCyanid3, on 29 decembrie 2022 - 11:01, said:

Nu, nu incearca sa ma ajute, incearca sa ma convinga ca nu e real ce aud, ca mi se pare, ca burlane, ca halucinatii, ca tinitus etc.
Vezi că tu îți bați joc... ?!
Dacă ai să descoperi într-un târziu că zgomotele sunt produse de extorsiunea unui burlan? Ce ai să zici atunci?!

#78
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu are cum, pentru ca noi nu avem degajament al unei constructii de intr-o apa. Dar e foarte probabil sa fie unde sonore generate de frictiunea unui dispozitiv de sedere cu destinatie umana care se freaca pe suprafata interioara a constructiei de habitare a unui spatiu de locuire a persoanelor locuitoare. Daca citeste respectivul, poate ma ajuta cu o constatare, sau, daca nu isi da seama, macar sa se duca sa-l caute si pe.... ca poate stie el ce se intampla.

#79
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Prietene:
1.Ai prea mult timp liber si pe cale de consecinta 2. Esti prea odihnit de la frecat menta pe geam/scara blocului si d-aia esti singurul deranjat de zgomotele din bloc.

#80
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbenis, on 29 decembrie 2022 - 12:47, said:



Totuși, problemele lui sunt de altă natură, apare zgomot aleatoriu odată la oră, să zicem, vine poliția, constată că nu e nimic, pleacă, vine a doua oară, tot așa, până primește el amendă pentru reclamație nejustificată.

Și în plus, cu atitudinea pe care o are nici susținerea vecinilor nu o va avea.
Nu prea se baga nimeni sa ajute in certurile dintre alti vecini, indiferent ce atitudine ai avea.
Asta este un fel de blamare a victimei. In plus cand esti stresat si nedormit numai atitudine relaxata si binevoitoare nu ai.
Unii de aici se oftica doar ca nu le este apreciat ajutorul, asa ca idee si comparatie...

Edited by Cr1spy, 29 December 2022 - 14:28.


#81
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Esti sigur ca nu e Stefan Hrusca ? Daca auzi zgomotele in luna decembrie e foarte posibil sa fie el .

#82
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postunderrated, on 29 decembrie 2022 - 14:09, said:

Prietene:
1.Ai prea mult timp liber si pe cale de consecinta 2. Esti prea odihnit de la frecat menta pe geam/scara blocului si d-aia esti singurul deranjat de zgomotele din bloc.

Muncesc 12 ore pe zi, unu din job-uri e destul de stresant, iar apoi mai am alte ore de munca suplimentara.. Sunt prea obosit ca sa tolerez toti marlanii care nu au serviciu. Cred ca ne poti numara pe degetele la o mana in blocul asta care lucram...

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 28 decembrie 2022 - 22:55, said:

Cand e galagia in toi faci echipa cu inca o persoana , unul sta in casa si celalalt scoate siguranta principala la apartamentul banuit - daca se face liniste instantaneu clar ai nimerit , daca nu rapid cuplezi siguranta si toti vor spune "a , iar ceva pana de curent"
Dupa ce vei depista iti transmit pe privat metode de a obosi vecinul ca sa nu mai aibe energie de a tara una alta prin casa .
Care sunt metodele alea,detaliaza in topic
Am un marlan de ani de zile deasupra, dupa 12 noaptea se apuca sa tarasca taburetul pe gresie,da scaune pe jos, se joaca cu copilul mic noaptea de la 12 pana pe la 3 dimineata, il pune pe un calut de lemn si face zgomot.
Seara dupa 21 il apuca sa gaureasca pereti in casa

#84
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014

View PostCyanid3, on 29 decembrie 2022 - 14:41, said:

Cred ca ne poti numara pe degetele la o mana in blocul asta care lucram...

Aici e problema de fapt.
Poate o să se rezolve problema ta asta specifică la un moment dat.
Dar cu frecatori de ăștia de mentă o să ai mereu probleme. În plus, nu merge cu chestii pasiv-agresive, cum s-a mai sugerat pe aici pe topic, pentru că-s bătuți în cap.
Tot cum ai făcut tu și ai mers din ușă în ușă direct e modalitatea mai eficientă.

#85
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Succes, Cyanid3!

Și noi ne-am chinuit luni de zile să aflăm de la ce vecini vin zgomotele făcute de un copil.

Știu din experiență că unii nesimțiți nu vor recunoaște niciodată că zgomotele vin de la ei, că ei sunt cei care fac gălăgie. Cei mai mulți spun că gălăgia vine de la altcineva sau chiar nu ii interesează că vecinii sunt deranjați.


Chiar dacă afli cine e inculpatul, asta nu inseamna ca problemele tale vor lua sfârșit. Vinovatul poate nu va vrea să coopereze/să nu mai producă sunetele respective.

Personal, eu m-aș răzbuna provocând si eu zgomote la ore aleatorii. Sau aș urmări când vin/pleacă vecinii și prin excludere aș incerca sa aflu cine e responsabil.


Oare imi poate recomanda cineva un sistem audio (boxe etc) pe care le-aș putea folosi pt vecinii de deasupra care fac tot timpul gălăgie? Un sistem audio pe care doar ei sa il auda, nu și alți vecini.

#86
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.08.2020

View PostFantasyLady, on 29 decembrie 2022 - 22:36, said:

...
E bună ideea ta! Îți recomand să-ți iei un sistem audio biodinamic, pe care îl programezi să emită pe genomul vecinilor care te deranjează!

#87
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.11.2021
eu zic sa inregistrezi zgomotele iar apoi sa dai play la aparat. daca intr-adevar se aude ceva, mergi cu aparatul pe la vecini si ii intrebi daca se aude sau nu zgomotul respectiv si la ei. mergi cu aparatul la vecinii de deasupra camerei tale si laterale (camerei in care se aude zgomotul), la etajul de sub/deasupra de tine. daca ei nu aud zgomotele, se exclude posibilitatea ca sa se auda zgomotele de la un alt nivel. ceea ce inseamna ca ti-ai limitat aria de culpa doar asupra celor din proximitatea ta (de la nivele +-1). Probabil unul dintre ei minte. De aici incolo aduci pe cineva, o terta persoana care sa nu fie din vecini, ca sa isi dea cu parerea din ce parte vine sunetul mai puternic. Daca parerea lui/ei , privind sursa sunetului, se potriveste cu a ta, deja poti avea o precizie destul de mare de a "inculpa" pe careva. Odata ce stii pe cine vizezi, aplici urmatoarea strategie. In timp ce se produce zgomotul constant, tu te duci la persoana pe care o consideri a avea culpa, sa-i bati la usa, iar in timpul asta prietnul(a) ta ramane in camera in care se aude zgomotul ca sa sesizeze daca vizita la presupusul inculpat duce la intreruperea zgomotului. Daca zgomotul nu a fost intrerupt, inseamna ca cel mai probabil e un aparat in bloc care creaza zgomotul.

Cu Placere ;)

#88
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu e zgomot de aparat, nu exista aparat sa produca asa ceva.

Nu pot testa tinand vecinii de vorba, pentru ca, asa cum am zis, sunt perioade cand nu se aude timp de 2-3 sau chiar 7 ore. Probabil cand se culca persoana care face asa sau se suprapune somnul celor 2-3 care fac asa, se nimereste sa doarma toti in orele alea. Dar e asa des, incat ori fac mai multe persoane, ori o persoana care sta acasa aproape 100% din timp.

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cyanid3 vezi ca poti izola fonic peretii cu produse fonoabsorbante, sunt magazine specializate care vand asa ceva.

#90
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cand e vorba de sunete transmise in mod direct prin impact in beton, materialele alea au efect foarte slab, trebuie investitie de mii sau chiar zeci de mii de euro si renovata camera complet pentru asa ceva. Trebuie multe straturi de membrane de-alea grele. Asta daca e posibil sa pui straturi multe unul peste altul si nu se desprind din cauza greutatii. Zgomotul are si o componenta de frecventa mai joasa care nu stiu cat poate fi oprita. Sa bag gramezi de bani, sa intorc camera toata pe dos, fara sa stiu daca va functiona, mi se pare prea mult. Stiu pe cineva care si-a pus membrane dynamat pe tavan si tot auzea muzica de sus. Bass-ul se auzea ca si cum nu a pus nimic, dar se auzea si mid-bass-ul si marea parte din frecventele medii. Si s-a chinuit mult sa puna pe tavan, nu aa fost simplu. Am fost in garsoniera aia inainte si dupa si am auzit cu urechile mele. A ajuns sa o vanda, pana la urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate