Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum depistez un marlan la bloc?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am vazut multe threaduri deschise pe tema asta, dar nu ma gandeam ca voi ajunge in situatia asta. Ba chiar imi laudam vecinii.

De aproape un an de zile, cineva produce un zgomot urat, se aude ca si cum ai tari scaune sau dulapuri grele pe gresie sau parchet, uneori parca chiar apasand pe ele cu putere.

Zgomotele se aud la toate orele, la intensitati diferite, cu durata intre o secunda si 2-3 secunde, uneori de cateva ori repetat in 10-15 minute. Se intampla la toate orele, inclusiv la 2 sau 4 noaptea.

Blocul este din placi de beton, deci zgomotul se transmite prin pereti in toate directiile si te poate pacali foarte usor.

Am atasat schema. (vedere laterala, nu de sus)

Initial, eram convins ca se aude de la 1, pentru ca punand urechea pe locul mov, sunetul se auzea parca mai puternic decat pe zona rosie, dar e greu de zis, ca nu poti asculta acelasi zgomot simultan de pe ambii pereti, deci ma pot insela. M-am dus la vecinul de la 1 sa il intreb, a spus ca el nici nu sta in bucatarie si ca nici nu are scaune in bucatarie (asta mi s-a parut chiar ciudat) si insista si aproape ca se jura ca nu el. A zis ca e posibil de deasupra lui, de la 3. L-am intrebat daca el aude, si cica parca s-ar auzi ceva. Pai daca era de la 3 si la mine se auzea asa, la el trebuia sa fie prapad. Plus ca e cam greu sa se transmita in diagonala asa puternic. Am fost la vecina de sub 1, care a spus ca nu a bagat de seama, ca are bucataria si nu prea sta. (asta il poate disculpa pe 1)

Apoi, avem 2-ul, unde sta un nene la vreo 70 de ani cu fii-su. Ambii cam ciudatei. Taica-su a inundat de 2 ori si a mintit ca nu de la el este, m-a facut sa sparg peretele la instalatie, ca nu gaseam de unde curge, pana m-am dus la el si mai ca am intrat cu forta, sa pun mana sa vad ca de la el picura si se vedea clar, dar s-a facut ca si cum atunci a descoperit, desi in bloc era circ de 2-3 zile cu picuratul la vecini. Asta este si sef de scara. L-am intrebat si a zis ca nu e de la el, ca probabil de deasupra lui, de la un balcon in care bate vantul.. (wtf, tre sa bubui petarde la distanta aia ca sa se auda la mine).

Rezolv rapid daca aflu cine face. Problema ca toti ori se fac ca ploua, ori arunca de pe unu pe altul.

Am batut cu ceva in perete de cateva ori si se aud zgomotele ori imediat dupa iar, ori dupa 15-20 minute, ca si cum cine face zgomotul nici nu aude ca bat sau nu realizeaza ca bat pentru el.


La 1 sta un om caruia i-a murit sotia. Sta cu fiul lui. Zgomotele au cam inceput de cand i-a murit sotia, si asta e o suspiciune. Sunt ambii acasa, pleaca in mod neregulat si cred ca nu ambii deodata. Si cineva mi-a spus ca ar sta si soacra uneori. La 2 la fel, tatal cu fiul, ambii fara serviciu din ce stiu, pleaca rar, separat si la intervale neregulate.

As putea sa stau vreo 2 zile doar pe geam, sa vad cand pleaca toti din unul din cele 2 apartamente si sa vad daca se mai aude in orele acelea. Dar om sunt si eu, as innebuni facand asta. Plus ca sa plece toti simultan dintr-unul din apartamente poate dureaza chiar si o saptamana pana se intampla.

Cum as putea proceda, aveti vreo idee? Ori sa aflu cine, ori sa il determin sa se opreasca fara sa aflu neaparat.

Attached Files


Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 21:40.


#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Vad ca ai talent la scris, poate-ti iese un roman, numai sa  nu fie cu criminali ca se lasa cu puscarie.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Si daca aflati - cu certitudine - ce faceti? Pe mine a inceput sa ma deranjeze sforaitul intermitent al sotiei. Am recurs deocamdata la solutie soft - vata in urechi. Am si ear buds, si antifonice, si sufrageria la dispozitie. Cand ne-o lasa auzul vom fi oare multumiti?
Ontopic: La mine copilul vecinilor de sus lasa sa cada bile pe parchet. Cate zece minute, pe la 22. Alt vecin baga manele tare dimineata pe la 9. Celui de dedesubt i s-a blocat usa de la intrare - si-a spart-o - la 23. E nasol cu zgomotul la bloc, dar mai comod (pentru puturosi) si mai ieftin.
Sa nu uit: in locul vecinilor greci care vorbeau tare/cantau la telefon s-au mutat acum colorati din Republica Centrafricana. Imi polizez franceza.

Edited by __Dan__, 28 December 2022 - 21:54.


#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ba, da ce forum sunteti voi, manca-v-as? Aia de pe 4chan si reddit descopera criminali dintr-o poza, doar cu cerul, in functie de ce forma aveau norii in ziua aia, iar voi nu puteti cu atatea detalii?!

Daca mai continua 1 an, cred ca ajung sa las gazu deschis si sa plec de acasa, asa il pedepsesc si pe ala care face. (e gluma, SRI, stati in banca voastra!)

Merci, Dan, faptul ca nu sunt surd sa inteleg ca ar trebui sa fie destula consolare si sa nu bag in seama. Daca aflu cine si-i dau un cap in gura, oare se multumeste cu faptul ca are senzatii nervoase functionale pe muschii fetei si nu ma da in judecata? Ca sunt si de-aia care nu simt durerea si cica e problema medicala posibil letala, scade mult speranta de viata.

Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 21:49.


#5
ionutb79

ionutb79

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.12.2022
E un scaun greu si vechi, pe care cineva il taraie, de obicei cineva in varsta.
Niste talpice de pasla te scapa de problema.

#6
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Poate imbatranesti man si incep sa te deranjeze toate fleacurile :)

#7
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Le-am zis ambilor cu care am vorbit de faza cu scaunele si mesele, ca daca au, sa puna pasla la picioare. Am zis ca poate rezolva fara sa se mai dea de gol, dar se pare ca eu am zis, eu am auzit. Pot fi si ceva sertare lipite de perete, ceva in care tin farfuriile sau painea si se scoala si noaptea sa manance, dracu stie. Sau vreo usa culisanta care se harjaie direct pe podea.

 stteven, on 28 decembrie 2022 - 21:55, said:

Poate imbatranesti man si incep sa te deranjeze toate fleacurile Posted Image

Zici asa pana iti harjaie cineva in cap la 2 noaptea si iti schimbi parerea. Se aude prin muzica data tare la casti, ca sa iti faci o idee. Dar la toti cu idei ca ale tale, sa va dea d-zeu fix ce aud eu si sa nu aflati cine face.

Apropo, eu am fost mereu domn cu ei. In bucatarie am un covor special ca sa nu deranjez vecinii, sa tin scaunele pe el, sa nu se auda daca scap cate o furculita, o lingura. Am sistem audio pe care l-am folosit doar de proba, ascult mereu la casti, boxele astept sa le duc la casa, cand o termin, acum doar la tara la parinti le mai duc (in casa, nu in curte, ca marlanii rurali, evident).

Dar cred ca daca nu rezolv, macar ma fac si eu marlan, incep sa dau muzica sa le sara ciorba din lingura la toti.

Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 22:01.


#8
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Cyanid3, on 28 decembrie 2022 - 21:29, said:

La 1 sta un om caruia i-a murit sotia. Sta cu fiul lui. Zgomotele au cam inceput de cand i-a murit sotia, si asta e o suspiciune. Sunt ambii acasa, pleaca in mod neregulat si cred ca nu ambii deodata.

Daca sotia decedata face zgomotele alea cand pleaca sotu si fiul de acasa si tu le auzi ?

E si asta o idee care poate trebuie luata in consideratie
Solutia e sa dai cu tamaie si apa sfintita la tine in casa si la usa la vecinu de la 1 daca nu te lasa sa dai in casa la el

Alta solutie e sa te duci la vecini de la 1 sa vorbesti frumos cu ei sa isi puna chestii de protectie la scaune, mese, sertare sa mai reduca zgomotul
Poate daca le spui ca le cumperi pe banii tai vor accepta propunerea ta !




 Cyanid3, on 28 decembrie 2022 - 22:00, said:

Dar cred ca daca nu rezolv, macar ma fac si eu marlan, incep sa dau muzica sa le sara ciorba din lingura la toti.

Asta cred ca e singura solutie legala pentru a il determina pe vecin(a) sa inceteze cu zgomotele alea
Da ai boxe de calitate sa faci asa ? Daca nu, cumpara-ti

Edited by pateu_98, 28 December 2022 - 22:07.


#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai tu nu auzi ca a spus ca el nici nu are scaune in bucatarie? Asta m-a lasat masca. Daca era singur singur, as fi crezut, dar e cu fii-su si vine si soacra-sa. Mai ca am simtit ca face misto de mine cu replica asta, desi parea foarte vehement in a se disculpa si spunea cat de rau ii pare ca se intampla asa ceva.
Nu e chestie de bani, is cativa lei, au bani.

Apropo, fii-su celui de la 1 e alergic la praf. Deci covor aproape sigur nu au in bucatarie. Iar ca nu au scaune mi-e greu sa cred. Dar nici sigur nu pot fi, asta e problema.

Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 22:07.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Cyanid3, on 28 decembrie 2022 - 22:00, said:

incep sa dau muzica sa le sara ciorba din lingura la toti.
Te vor depista ei pe tine rapid Posted Image

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Parerea mea, ca vaduvul aduce fetite. Alea au genul asta de manifestari.

Acum cred ca si mananca in dormitor, nu mai foloseste bucataria. :notangel:

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 neagu_laurentiu, on 28 decembrie 2022 - 22:06, said:

Te vor depista ei pe tine rapid Posted Image

Fac si eu fix ca ei. Ce?! Dimmu Borghir? Probabil doamna Jeni de la 3. Are 80 de ani, poate da mai tare ca aude greu. Eu nu am boxe si am si boala aia care nu intelegi muzica, e o afectiune rara, eu aud muzica la fel ca pe niste zgomote random, deci de ce as asculta?

#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 Cyanid3, on 28 decembrie 2022 - 22:05, said:

Pai tu nu auzi ca a spus ca el ...

Eu asa le faceam ! Cum auzeam zgomotele alea puneam boxele in dreptu la perete si dadeam drumu la vibratii de alea joase sa le tremure peretii, nu muzica sa deranjez fonic

#14
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Cu Dimmu Borghir ii termini.

Iti garantez eu, mai mare razbunare nu exista....

#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai portul de la bass reflex este la 37Hz, fix rezonanta camerei, daca dau la maximum, tremura usi, tablouri, tot. O singura data am facut, acum vreun an si jumate, sa testez boxele.

Dar va scapa ceva din vedere. 1 are acolo bucataria. Apoi sufragerie, apoi dormitorul. Deci o sa il doara in parul pubian. O sa ii terorizez pe aia de sub/deasupra, cu dormitoarele.

Asta a fost o cretinitate mare, sa puna bucatariile unora lipite de dormitoarele altora.

Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 22:14.


#16
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Cea mai mare cretinatate, cade tacamurile pe gresie si se aude in dormitoarele la unii ce se odihneste....

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic sa tot insisti pe la vecini pana mai gasesti 1-2 care aud si ei. Astfel poti sa afli de unde vine prin triangulare. Posted Image
Mi se pare foarte suspect ca tu zici ca se aude prin casti cu muzica tare, dar ceilalti vecini nu prea stiu despre ce vorbesti.
Din ce-ai povestit, suspectul principal e ala care a mintit cu inundatia.
O adevarata telenovela. Abia astept sa gasesti vinovatul si sa ii dai un cap in gura. Nu vad absolut nicio problema cu acest plan.

P.S.: la modul serios, aveam un vecin care imi tot ridica stergatoarele, dar nu lasa mesaj sau ceva (si nu erau locuri de la primarie, ca acu), si eram foarte curios cine are o problema cu masina ca sa-l confrunt. Am pus un gopro pe balcon sa faca poze la masina din 5 in 5 secunde si in juma de zi am aflat cine era. Poate te ajuta la partea cu statu' pe geam sa vezi cine pleaca si cine nu. BabaLaVizor ver 2.0

Edited by TehCube, 28 December 2022 - 22:20.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi pe la fiecare etaj si asculta la usa, noaptea daca spui ca se aude si va fi mai clar poate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate