Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum depistez un marlan la bloc?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși, pentru curiozitatea noastră, de ce refuzi să faci înregistrări și în paralel măsurători de intensitate cu un decibelmetru? Pentru ambele chestii există aplicații pe telefon. Împuști 2 iepuri dintr-o lovitură, colegii te pot ajuta mai bine cu sfaturi, poți estima cu precizie mare ce efect ar avea o izolare fonică, etc.

Și btw, sursa sunetului se poate afla și cu aparate de înregistrat, există unele care sunt cât un breloc, cumper 5-6 din alea, le montezi pe scară și poți afla mai ușor de unde vine.

Nu trebuie să angajezi prieteni în schimb de ture pentru asta.

Edited by benis, 30 December 2022 - 12:22.


#92
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu stiu daca dpdv legal ai voie sa le montezi pe scara.

#93
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca tu nu stii sigur, eu stiu sigur ca nu. Oricum, sfaturile lui benis nu prea ma tenteaza sa le pun in practica in general, credeam ca a inteles deja, nu stiu de ce insista.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost la cineva acasa care are izolat planseul pe sub parchet,toti peretii,usa de lemn de la camera. Omul face auditii,are scule audio puternice.
Are materiale scumpe bagate care seamana cu carton de oua si bureti fono absorbanti.
Intr-adevar din camera alaturata sau de pe hol nu se auzea muzica data tare. Zicea ca vecinii nu i-a zis nimeni nimic dupa ce si-a izolat.
Omul e pasionat asculta muzica data la maxim in camera respectiva.
Cand merge in living sau la bucatarie,asculta la niste casti scumpe https://www.ro.audio...qAaAp8uEALw_wcB

#95
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postbimmer90f30, on 30 decembrie 2022 - 16:30, said:

Am fost la cineva acasa care are izolat planseul pe sub parchet,toti peretii,usa de lemn de la camera.

Si tavanul?

Nici la mine nu se aude foarte tare din camerele laterale daca da cineva muzica tare. Iar ce se aude sub/deasupra nu poti evalua din reactia vecinilor, unii injura in gand si inghit. Sau mai sunt locuri unde dau majoritatea din cand in cand si din cauza asta se tolereaza unii pe altii.

Buretii sunt aproape zero, opresc partial frecventele inalte doar, alea care oricum nu trec prin pereti. Iar material cofrat care sa opreasca sunetul spre vecini nu stiu care ar fi...

Poti sa il intrebi sa iti spuna concret ce materiale are puse?

PS: Iar alea nu sunt casti nici pentru iubitorii de muzica, nici profesionale, sunt niste casti lifestyle, un fel de Beats mai scumpe, B&O e considerat un brand bun pentru sisteme multimedia, sisteme pentru masini, casti de luat pe avion, nu sunt pentru cei care apreciaza cu adevarat muzica. Sunt un fel de Bose mai de lux.

Edited by Cyanid3, 30 December 2022 - 17:23.


#96
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Un detectiv ( platit desigur ) face minuni.

#97
decomarius

decomarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2012
Stai sa pierzi timpul facand pe detectivul. Incepe sa faci si tu zgomote pana infurii toti vecinii si poate il deranjezi si pe cel care face si se calmeaza. Daca nu, faceti o sedinta cu vecinii pe bloc si spuneti problema si afirmati ( nu amenintati) ca sa faceti si dvs zgomote noaptea cand va treziti daca psihopatul ala nu are ce face.
Off topic; eu stau la ultimul etaj(2) si din fericire nu am pe nimeni sa faca galagie si rareori muzica.Am o boxa jbl boombox 2(un mic.monstrulet) si chiar asa vrea sa o folosesc dar din respect nu ma lasa inima nici macar in intervalul orelor legale. Prefer sa pun castile.

#98
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cel mai misto' era sa-i pui pe toti sa faca zgomot pe rand. Ziceai ca vrei sa inregistrezi un clip, ceva ptr copii, bagai o vrajeala ceva si asa reuseai sa identici faptasul mai usor...
Dar acum este tardiv...

Edited by Cr1spy, 01 January 2023 - 11:45.


#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa scriu si eu pe aici
ieri ies cu masina la cumparaturi,vine un marlan prost imbracat de pe scara si ma intreaba scoti masina? pleci?
nu l-am bagat in seama
cand sa revin de la cumparaturi bineinteles locul meu platit la primarie era ocupat. Azi am gasit locul eliberat si am pus masina inapoi pe locul meu.
Am mai patit asa cu vecinii nesimtiti, basinosii nu au locuri cumparate de la dezvoltator cand si-au cumparat apartamentul  sau nu platesc la primarie ptr locul de parcare sa il rezerve ptr ei.
Ma gandeam sa iau pe niste vecini la bataie sa le las urme pe fata nas rupt si dinti sparti. Sa mai vedem pe urma daca mai vin repede sa imi ocupe locul meu de parcare(se suna intre ei la telefon sunt baietasi de cartier). Tot asa au aranjat cu lucratori din magazinul Profi langa bloc cum fac aia reduceri la produse cheama marlani de la mine de pe scara si vin sa cumpere sacose pline ,la preturi ieftine produse scumpe. Adica numai ei sa ia ce e bun pe relatii ca pe vremea lui Ceausescu.

Ptr @Cyanid3 cand ma mai intalnesc cu omul il intreb ce materiale a folosit si revin aici in topic

#100
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

View PostMike1alike, on 29 decembrie 2022 - 22:59, said:

E bună ideea ta! Îți recomand să-ți iei un sistem audio biodinamic, pe care îl programezi să emită pe genomul vecinilor care te deranjează!

Mersi de sfat. Oare ai putea sa imi dai mai multe detalii despre un astfel de sistem, te rog? Cum arata/specificatii etc. Aici sau in privat. Mersi!

View Postdecomarius, on 01 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Stai sa pierzi timpul facand pe detectivul. Incepe sa faci si tu zgomote pana infurii toti vecinii si poate il deranjezi si pe cel care face si se calmeaza. Daca nu, faceti o sedinta cu vecinii pe bloc si spuneti problema si afirmati ( nu amenintati) ca sa faceti si dvs zgomote noaptea cand va treziti daca psihopatul ala nu are ce face.
Off topic; eu stau la ultimul etaj(2) si din fericire nu am pe nimeni sa faca galagie si rareori muzica.Am o boxa jbl boombox 2(un mic.monstrulet) si chiar asa vrea sa o folosesc dar din respect nu ma lasa inima nici macar in intervalul orelor legale. Prefer sa pun castile.


Din experienta, astfel de psihopati nu se potolesc cu una cu doua. Poti sa faci si tu galagie, ca si ei vor face galagie - poate si mai mare. Si eu am astfel de vecini care fac galagie si mai mare de cand li s-a spus sa nu mai faca galagie....

#101
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Locuitul la oras este dragut cand este facut cat mai distant.
Nu stai la discutie cu vecini.
Face galagie? Sesizare, politia.

#102
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Politia pentru zgomote de-astea de harjaiala si troncaneala nu merge, mai ales cand nu recunoaste nimeni, ca nu poti dovedi, se transmite prin pereti in toate directiile.


Cine-mi da si mie o melodie cu beat continuu de bass, fara voce, fara multe instrumente, dar sa fie beat de bass monoton. Pe YT am dat de toate tampeniile. Am putina muzica electronica in PC, iar toate melodiile au pauze lungi intre pasajele cu beat.

#103
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Încearcă cu lătrat de câine sau răgete de lei și tigri [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M_7JmwWEiI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#104
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Oooo, sarumana, boierule. Nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva. Si ma credeam diabolic... Asa se mira si ei oare cine are caine, nu doar eu cine harjaie si troncane.

Nu e ce trebuie in link, dar gasesc eu pe YT. Latratul de caine mare nu are nici sub-bass mult, se concentreaza pe bass si medii, unde nu forteaza wooferele si amp-ul nici la volum de-ti intoarce urechile pe dos.

Si m-am lasat si de detectiveala, de acum ma fac marlan de bloc si eu, ascult muzica de-mi tremura tablourile pe pereti, nu imi mai pasa. Scap pe jos tot ce pot.
Iar cand se va face sedinta pe scara pe tema zgomotelor, le zic, da, buna idee, sa fie liniste, hai sa facem. Da facem toti, ca daca nu...

Edited by Cyanid3, 07 January 2023 - 18:54.


#105
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
În linck e chiar ce am vrut eu să fie. Privește-l, că merită. Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by exqusit_drunk, 07 January 2023 - 19:06.


#106
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Da, cunosc sceneta. Eu credeam ca ma ajuti cu sunete de latrat. Apropo, la 2:33 se aude la fel cum face asta, doar ca la mine e sunetul mai gros si uneori mai lung, iar uneori la final se mai aude si o hodorogeala, ca si cum si loveste ceva la final.

#107
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Cu lătratul trebuie să te descurci singur. Eu doar am promovat puțin umorul vechi.

#108
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Credeam ca e vreo sugestie ceva, ca peretii sunt toti de rezistenta, iar sus si intr-o parte am cate un nene cu fiul lui fiecare, n-am ajuns chiar asa de open-minded.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate