Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Ucraina: Noua lege a minoritatilor care limitează accesul minorităților la școală, în limba maternă

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
457 replies to this topic

#415
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postfansat, on 20 februarie 2023 - 09:32, said:


Iti dai seama ca pentru imputitii de rusi, problema actuala cu canalul Bîstroe e un punct castigat pentru ei. Javrele nu pot decat sa se bucure ca apar astfel de probleme la un moment dat. Dar sa speram ca se va rezolva pe cale amiabila si aceasta problema, pentru a nu mai da apa la moara rusnacilor.
Sa speram! Dar nu trebuie doar sa speram. Trebuie sa facem presiune pentru o rezolvare numi ca presiunea aia nu trebuie sa insemne retragerrea ajutorului nostru pentru Ucraina. Ala "mic" pe care il oferim.

#416
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
de aia nu mai pot ucrainenii de ajutorul nostru. iar de ajutat oricum ești obligat sa ii ajuți de partenerii nord Atlantici.

Adevăratul ajutor vine de la faptul ca permitem tranzitarea echipamentelor militare vestice.

#417
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postmishuletzu, on 20 februarie 2023 - 09:20, said:

Ei lasă lasă cu poveștile astea inventate cu ucrainenii care fug de război dar refuză cazare, când pe aici prin Moldova au fost adăpostiți care pe unde s-a găsit și nu au făcut mofturi.
[...]

Stiu, tot ce spun altii in contradictie cu tine e naspa si minciuna. Aia nu erau refugiatii aia speriati care nu stiau cum sa fuga ci aia bogatani care stiau din start ca vor fugi si vor primi. Sper sa intelegi nuanta.

View Postbossake, on 20 februarie 2023 - 09:32, said:

Pai ce, nu au dreptul? E dreptul lor sa își aleagă. In cultura ucraineana o locuință moderna și foarte curată este un ideal. daca au de ales intre 3 cazări e dreptul lor sa aleagă unde le place mai mult.

da, asa e, unele femei sunt ciudat de pretentioase dar nu te poti supara pe ei pt asta, e dreptul lor!!

Pe bune? Eu vreau sa te ajut, iti dau mamaliga sa nu mori de foame, tu spui ca vrei cozonac iar eu ca prostul merg sa cheltui banii cu tine?
Idiotenia e a statului, dar, ma rog. E dreptul lor sa sada in palate daca platesc ei, cind o faci pe banii altora..te multumesti cu ce e.

#418
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
Daca ai de ales din 7 oferte de ce sa nu o alegi pe cea mai convenabila. Da, am întâlnit și un tipar de femei cu aere de dive, dar asa o fi pe la ei, eu stiu ce sa zic. Nu ii place, se duce in alta parte iar la tine vor veni altii.

Unele au niște pretenții ciudate legate de utilarea bucătăriei, gen nu știu ce naiba aparate de gătit, fierbator de apă, cuptor neapărat electric etc. dar e dreptul lor, cine sunt eu sa le spun cum sa trăiască. oameni crescuti intr un mediu 100% sovietic, sa nu uitam.

tocmai de aia ar fi bine sa o ia pe drumul european si sa scape de mentalitatea sovietica, sigur asta putându-se intampla doar in zeci de ani.

#419
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,711
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 10:05, said:

Aia nu erau refugiatii aia speriati care nu stiau cum sa fuga ci aia bogatani care stiau din start ca vor fugi si vor primi. Sper sa intelegi nuanta.
Nu e nicio nuanta, torni povesti si minciuni constant, probabil ai o agenda de denigrare.
A fi refugiat nu inseamna a fi sarac, cei mai multi care au plecat sunt din clasa medie, unii sunt familiile celor care lupta pe front si desigur printre ei sunt si unii mai avuti care nu stau in ajutoare, sunt copii sau rude de oficiali, de personal de top, influenceri am vazut chiar. Sa nu uitam ca fata de salarizarea lor din tara natala, in UE viata e in general mai scumpa, de aici pentru unii ajutoarele sunt binevenite si necesare.

Edited by andreic, 20 February 2023 - 10:52.


#420
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,186
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 10:05, said:



Stiu, tot ce spun altii in contradictie cu tine e naspa si minciuna. Aia nu erau refugiatii aia speriati care nu stiau cum sa fuga ci aia bogatani care stiau din start ca vor fugi si vor primi. Sper sa intelegi nuanta.



Pe bune? Eu vreau sa te ajut, iti dau mamaliga sa nu mori de foame, tu spui ca vrei cozonac iar eu ca prostul merg sa cheltui banii cu tine?
Idiotenia e a statului, dar, ma rog. E dreptul lor sa sada in palate daca platesc ei, cind o faci pe banii altora..te multumesti cu ce e.
Duceti-va de aici cu minciunile voastre, că ucrainenii nu aveau chef să stea, vezi Doamne in casa părinților tăi. Știu că anul trecut veneau refugiații care cum puteau și se cazau pe unde se găseau locuri libere, chiar și cei cu stare materială mai bună, iar tu bagi prosteli că erau ca ciolacu și camarila care vor doar locații de 7 stele în Dubai.
Și poveștile astea merg pentru dobitoacele de pe paginile fanilor pesedezi, aiuriți și putinisti, unde se adună toți frustrații care abia știu să scrie și să citească ca să își verse nervii că alții au mai mult, culmea chiar ăia care îi fură și se folosesc de prostia lor. Aici trebuie să vă scremeți mai bine ca să inventați niște minciuni mai credibile, nu aceleași bășini exagerate comuniste

Edited by mishuletzu, 20 February 2023 - 11:03.


#421
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Refugiati sunt de mai multe feluri, printre care si refugiati adevarati de razboi sau politici. Printre acestia se pot gasi toate clasele sociale, de la pastor de
capre pana la ingineri.
Refugiatii de razboi din Ucraina nu sunt o exceptie, sunt unii care de fapt au parasit Ucraina ilegal dat fiind restrictiile impuse de starea de razboi, altii care s-au refugiat cu copii si se vor intoarce in Ucraina cand lucrurile se vor linistii, altii care au plecat si nu se mai intorc niciodata acolo si altii avuti care s-au pus pe ei si averea lor in siguranta.

Edited by WestPoint, 20 February 2023 - 11:07.


#422
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postbossake, on 20 februarie 2023 - 09:43, said:

de aia nu mai pot ucrainenii de ajutorul nostru. iar de ajutat oricum ești obligat sa ii ajuți de partenerii nord Atlantici.

Adevăratul ajutor vine de la faptul ca permitem tranzitarea echipamentelor militare vestice.
Ma doare pe mine in cur de ce cred ucrainienii.  Pentru mine conteaza interesul nostru. Noi trebuie a-i ajutam pentru a nu fi obligati mai tarziu sa ne aparam interesele in fata alora mai mari care vor sa impuna alte reguli. Ca ucrainienii sunt sau nu recunoscatori este irelevant in momentul asta si nu prea depinde de noi. Depinde de felul in care sunt ei construiti.

Si da, i-am ajutat foarte mult. Romania a livrat o cantitate imensa de petrol, pacura, motorina, lemne de foc. Le-am cumparat si apoi le-am dat energie electrica, i-am lasat sa tranziteze granele prin tara noastra desi asta ne-a adus dezavantaje, am cumparat munitie de la Bulgari si le-am livrat-o. Si asta este numai ce se stie dar am banuiala ca am si livrat o cantitate buna de munitie. Desi nimeni nu a declarat asta.

Dar problema noastra nu este ca nu sta Ucarina in genunchi in fata noastra si nu ne pupa mana pentru ajutorul acordat. Problema noastra este ca ala mare care vrea sa schimbe toate regulile vrea sa vina langa noi. Iti imaginezi in ce situatie vom fi pusi cand aia vor fi pe Dunare si vor intra zi de zi in delta? Cand vor luaa tara aia de langa noi care are 50% din populatie cu cetatenie Romana? Cand isi vor face o bza militara la 50 km de Kogaliniceanu? Cand va trebui sa militarizezi Delta si  Prutul in draci?

#423
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postmishuletzu, on 20 februarie 2023 - 11:03, said:

Duceti-va de aici cu minciunile voastre, că ucrainenii nu aveau chef să stea, vezi Doamne in casa părinților tăi. [...]

TU proferi minciuni. Din rea vointa sau din nestiinta?

Nu am spus minciuni cu casa parintilor mei. TU ai spus o minciuna, probabil sa dea mai bine?

Am spus casa de linga casa mamei. da? A altora deci. Si asta ca era in proximitate. Or mai fi refuzat ei si altele. Ii luam de mina si ii trimiteam de unde au venit.

Si da, nu vor la casa, vor la hotel, ca marii boieri versus fraierii.
Daca nu stii aprecia un ajutor si emiti pretentii, pleaca taica la tine si sustine-ti tara in razboi.
AJUTOR de refugiat inseamna sa iti dau ceva pentru subzistenta, nu sa-ti fac palat.


View Postandreic, on 20 februarie 2023 - 10:47, said:

Nu e nicio nuanta, torni povesti si minciuni constant, probabil ai o agenda de denigrare.
A fi refugiat nu inseamna a fi sarac, cei mai multi care au plecat sunt din clasa medie, unii sunt familiile celor care lupta pe front si desigur printre ei sunt si unii mai avuti care nu stau in ajutoare, sunt copii sau rude de oficiali, de personal de top, influenceri am vazut chiar. Sa nu uitam ca fata de salarizarea lor din tara natala, in UE viata e in general mai scumpa, de aici pentru unii ajutoarele sunt binevenite si necesare.

Voi, unii, sinteti aia care vedeti "uslamisti" peste tot. Vinovati de toate relele.
Da, uslamistii aia au facut o mare gafa: au uitat sa puna o conditie pentru ajutorare si cazare.  "Iti pun la dispozitie ce am, te cazez, te hranesc. Daca refuzi, pleci indarat"
Dar nu, ca de obicei astia uslamisti au lasat ucrainenii sa emita pretentii de hotel, cum sa se autogospodareasca ei, ei vor serviti la nas.
In fine, is tare curios, romanii din ucraina au dreptul sa emita asa pretentii?

Daca de fiecare data cind am ajutat sau cazat diverse natii am fi adapostit si ceva oameni ai strazii, am fi ajuns departe.

Edited by diaconuliviu, 20 February 2023 - 12:19.


#424
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postcipri1981, on 20 februarie 2023 - 09:01, said:

Trebuie ca cineva sa te detina ca sa te vanda cum ai spus tu. Nu ne-a vandut nimeni. ....

dupa cum stii, "a vinde" are mai multe sensuri

#425
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Posthamangia, on 20 februarie 2023 - 14:31, said:

dupa cum stii, "a vinde" are mai multe sensuri


Da, de a vinde, in scop comercial si de a trada. Nu s-a intamplat niciuna dintre ele.

#426
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Rog moderatorii sa inteleaga comentul meu in litera si spiritul lui, nu flame, nici offtopic.

Cei mai dihai atamani ai cazacimii dintre Nistru si pragurile Niprului:  Moldovan, Procopie, Dragan, Deselaga, Munteanu, Basarab, Ignat, Gologan, Ciorba, Apostol (asta este o adevarata legenda in mentalul ucrainian), Grigoras, Bogdan, Radu, Focsa si Bocsa (valahi si ei, Corcea/Albania dupa mama, zona Putna/Moldova dupa tata), Grigorcea, Taranu.


Dap, minoritar in tara mea.

Edited by Masutatsu-Oyama, 20 February 2023 - 14:54.


#427
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,186
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 12:13, said:



TU proferi minciuni. Din rea vointa sau din nestiinta?

Nu am spus minciuni cu casa parintilor mei. TU ai spus o minciuna, probabil sa dea mai bine?

Am spus casa de linga casa mamei. da? A altora deci. Si asta ca era in proximitate. Or mai fi refuzat ei si altele. Ii luam de mina si ii trimiteam de unde au venit.

Si da, nu vor la casa, vor la hotel, ca marii boieri versus fraierii.
Daca nu stii aprecia un ajutor si emiti pretentii, pleaca taica la tine si sustine-ti tara in razboi.
AJUTOR de refugiat inseamna sa iti dau ceva pentru subzistenta, nu sa-ti fac palat.




Voi, unii, sinteti aia care vedeti "uslamisti" peste tot. Vinovati de toate relele.
Da, uslamistii aia au facut o mare gafa: au uitat sa puna o conditie pentru ajutorare si cazare.  "Iti pun la dispozitie ce am, te cazez, te hranesc. Daca refuzi, pleci indarat"
Dar nu, ca de obicei astia uslamisti au lasat ucrainenii sa emita pretentii de hotel, cum sa se autogospodareasca ei, ei vor serviti la nas.
In fine, is tare curios, romanii din ucraina au dreptul sa emita asa pretentii?

Daca de fiecare data cind am ajutat sau cazat diverse natii am fi adapostit si ceva oameni ai strazii, am fi ajuns departe.
Mă mir că nu ai inventat că tu personal i-aui așteptat pe ucraineni la granița ca să îi bagi în casa ta, iar ei nerecunoscătorii au plecat mai departe la hotel luxos cu mașina și hainele lor scumpe, iar la volan erau bărbații care fugeau de război.
Apropo de oamenii străzii, câți dintre ăștia anti refugiați ucraineni ati cazat la voui acasă, că tot bociți ipocrit de mila lor, dar ei tot pe străzi sunt.
Tactica asta de manipulare e ca și pe timpul lui dragnea când ne amenințau tot așa ciumații roșii că vin străinii să fure și înfieze copiii orfani ca să le vândă organele, însă bieții copii tot vai de capul lor au rămas, de mult ce le păsau pesedezilor ălora de soarta lor. Bașca au mai făcut și un minister al famigliei lui firea, iar acolo se fură banii care ar trebui sa ajungă la cei nevoiași.

#428
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postmishuletzu, on 20 februarie 2023 - 14:56, said:

[...]Apropo de oamenii străzii, câți dintre ăștia anti refugiați ucraineni ati cazat la voui acasă, [...]

Nu e treaba mea sa ii iau acasa, cum nu e treaba mea sa ii iau pe ucraineni acasa.
Dar atita vreme cit te plingi ca stat ca nu ai bani pentru AI TAI dar bagi bani grei in migranti, refugiati, e o problema.
Cita avreme aia mai au si pretentii absurde, e si mai strigator la cer.

Si retine, eu nu sint anti-refugiati ucraineni.  Sint anti prefacutii refugiati.

Edited by diaconuliviu, 20 February 2023 - 16:18.


#429
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,711
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 12:13, said:

Voi, unii, sinteti aia care vedeti "uslamisti" peste tot. Vinovati de toate relele.
Si nu e adevarat sau ce... or fi vinovati extraterestrii Posted Image

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 12:13, said:

te hranesc. Daca refuzi, pleci indarat"
Zici ca scrii la Sputnik. Nu mai supraestima ce oferi tu... oricine are dreptul de a accepta sau nu, esti suparat ca n-ai primit ajutoarele de la UE date prin guvern ? :P

View PostWestPoint, on 20 februarie 2023 - 11:06, said:

altii care s-au refugiat cu copii si se vor intoarce in Ucraina cand lucrurile se vor linistii,
Acestia sunt majoritatea de la noi si polonezi.

Edited by andreic, 20 February 2023 - 18:48.


#430
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdiaconuliviu, on 20 februarie 2023 - 16:17, said:


Dar atita vreme cit te plingi ca stat ca nu ai bani pentru AI TAI dar bagi bani grei in migranti, refugiati, e o problema.
Cita avreme aia mai au si pretentii absurde, e si mai strigator la cer.

Banii astia bagati in ucraineni nu vin preponderent de la UE?

#431
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postandreic, on 20 februarie 2023 - 18:50, said:

1. Si nu e adevarat sau ce... or fi vinovati extraterestrii Posted Image
2. Zici ca scrii la Sputnik. Nu mai supraestima ce oferi tu... oricine are dreptul de a accepta sau nu, esti suparat ca n-ai primit ajutoarele de la UE date prin guvern ? Posted Image

1. Tu nu citesti tot sau o extragi sa dai bine? Da, or fi ei vinovati de multe. Si am si spus de ce. Vrei la noi? Ok, conditiile sint astea, nu..asta e.
2. Vorbesti timpenii. Unde scriu asta? Sau iti place sa te citesti?

View Postoaspetele, on 21 februarie 2023 - 06:50, said:

Banii astia bagati in ucraineni nu vin preponderent de la UE?

Or fi dar ei vin pe teritoriul RO. Si aici emit pretentii. Era o vorba: "de citi bani, atita peste".

Am zis, nu am treaba cu TOTI refugiatii. Au situatia speciala, vai steaua lor. Dar cu aia care au comportament de stapin in casa straina..

#432
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Postoaspetele, on 21 februarie 2023 - 06:50, said:


Banii astia bagati in ucraineni nu vin preponderent de la UE?
Si nu se cheltuiesc in Romania?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate