Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Google Pixel 7 Pro (Probleme la semnal)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Detin si eu un Pixel 7 Pro cumparat la liber din Google Store UK, toate bune si frumoase pana ajung acasa cu el si constat ca are niste probleme grave de semnal in tara, eu sunt la Vodafone, dar am incercat cartele de la Telekom, Orange si aceasi problema, practic de cele mai multe ori nu reusesc sa sun, cateodata ramane in calling si abia dupa 5-6 secunde pleaca apelul sau si mai grav sta in calling chiar si 16 sec si nu se initiaza apelul. De multe ori se duce in 3G sau chiar 2G in timpul initierii apelului. Un dezastru, imi vine sa dau cu el de pamant.

Am facut deja, resetare generala, resetare la network, schimbare cartela SIM, trecere la eSIM, absolut nicun rezultat. Am facut si update-ul de Decembrie, fara rezultat.

Singura rezolvare provizorie este sa frem modul avion on/off, ca sa pot suna.

Mai este cineva cu aceasta problema?

#2
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Pai tu nu ai citit topicul asta? Nu se poate folosi in Romania sau hai ca merge dar iti bati joc de tine, eu stiam de laa inceput dar l-am luat pentru camere ca telefon de backup, daily am alt telefon.

Edited by QAZ, 16 December 2022 - 21:50.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 30.11.2021
Un hard reset ai incercat?

#4
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
@MindArchitect Pai am scris "Resetare Generala" nu ai citit?

 QAZ, on 16 decembrie 2022 - 21:49, said:

Pai tu nu ai citit topicul asta? Nu se poate folosi in Romania sau hai ca merge dar iti bati joc de tine, eu stiam de laa inceput dar l-am luat pentru camere ca telefon de backup, daily am alt telefon.

Nu stiu la ce te referi, cum adica nu se poate folosi in Romania, cand este comercializat de eMag si altii

Edited by ExclusiveSP, 16 December 2022 - 23:34.


#5
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

 ExclusiveSP, on 16 decembrie 2022 - 23:35, said:

@MindArchitect Pai am scris "Resetare Generala" nu ai citit?



Nu stiu la ce te referi, cum adica nu se poate folosi in Romania, cand este comercializat de eMag si altii

Telefoane pixel in Romania sunt vandute la "negru", nu exista suport oficial pentru ele, chiar daca totusi le poti cumpara.

Edited by alexsama, 17 December 2022 - 00:18.


#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009
"One does not simply buy a Pixel 7 and expect to use it normally in Romania."

Tocmai ai aflat ca pentru Google, Romania e o tara de mana a 3-a, astfel ca Pixel-urile sunt importate neoficial si nu se asigura suport tehnic din partea Google. N-ai VoLTE, VoWiFi si alte chestiuni "inutile", printre altele.

Pixelurile sunt niste telefoane foarte bune, dar nu pt utilizare in Romania.

Cum se zice... Pixelurile sunt iPhone-urile Androidului, dar din pacate, sunt chiar mai rau de atat.

Sfatul meu - vinde-l si ia un telefon de la o firma care nu-si bate joc de clientii din Romania.

Edited by lex2010, 17 December 2022 - 00:27.


#7
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Din ce am observat pe YouTube daca scrii: pixel 7 pro signal issues, o sa gasesti probleme la greu, nu doar in Europa ci si in Asia si US, exact problema mea, deci nu cred ca este vorba de balcani sau Romania.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 30.11.2021
Urmaresc de ceva timp subiectul "semnal la Pixel 7 pro" si chiar si pe forumul nostru, subiectul dedicat, este putin ciudat, adica unele persoanele se plang de Pixel 7 pro si altele lauda ca sunt la semnal peste p30 pro sau citeam mai inainte o comparatie cu Samsung 10E.

Stii ca la noi in tara avem o ciudatenie, sa laudam ce folosim, recunosc ca in tinerete m-am facut is eu vinovat de comportamentul asta. Cumparam diferite produse si laudam.

Cam asa si cu Pixel 7 pro. Ce sa iti zicem? Ca ai tu o unitate defecta? Ca este o problema generala?
In UK l-ai folosit? Acolo mergea bine?

Teoretic google se spala pe manute, oficial nu este suportat in Romania.
Neoficial... se gaseste pe emag market store: https://www.emag.ro/...rch/pixel 7 pro

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Dar care este, EXACT, problema?
De ce face figuri?
Aici zice ca are cam toate benzile / frecventele - versiunea Globala, 12/128, similara cu emag.
Mai sint pe site versiuni Japonia si North America, deci teoretic asta e la fel ca ala din UK.
https://www.kimovil....ec-connectivity
Versiunile mai vechi (5, 6) fac si alea figuri in Romania?

#10
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,122
  • Înscris: 04.08.2007

 MindArchitect, on 17 decembrie 2022 - 10:17, said:

Urmaresc de ceva timp subiectul "semnal la Pixel 7 pro" si chiar si pe forumul nostru, subiectul dedicat, este putin ciudat, adica unele persoanele se plang de Pixel 7 pro si altele lauda ca sunt la semnal peste p30 pro sau citeam mai inainte o comparatie cu Samsung 10E.

Stii ca la noi in tara avem o ciudatenie, sa laudam ce folosim, recunosc ca in tinerete m-am facut is eu vinovat de comportamentul asta. Cumparam diferite produse si laudam.

Cam asa si cu Pixel 7 pro. Ce sa iti zicem? Ca ai tu o unitate defecta? Ca este o problema generala?
In UK l-ai folosit? Acolo mergea bine?

Teoretic google se spala pe manute, oficial nu este suportat in Romania.
Neoficial... se gaseste pe emag market store: https://www.emag.ro/...rch/pixel 7 pro
Problemele au fost mai multe la p6 decât la p7. Pur și simplu unele telefoane sunt cu probleme. Cum la p6 nu s-au rezolvat nici la p7 nu cred. Daca ai 7n model cu probleme de semnal, sfatul meu este - retur. Cele care nu au chiar sunt de lăudat. Sunt plecat în weekend,mâine când ajung acasă o sa pun screenshot-urile cu testele de semnal făcute cu aplicație dedicata network cell info. Bine, o sa zică unii că nu sunt făcute în aceleași condiții.
Am mai postat asta. Am testat semnalul la cineva la tara unde știam că pt a putea vorbi trebuia să ies la fereastra iar 4g era exclus. Cu p7 puteam vorbi fără să ies la fereastra, ba chiar aveam o liniuță de 4g inauntru. Insuficient pt YouTube însă suficient pt wapp.

 nixrohnson, on 17 decembrie 2022 - 10:27, said:

Dar care este, EXACT, problema?
De ce face figuri?
Aici zice ca are cam toate benzile / frecventele - versiunea Globala, 12/128, similara cu emag.
Mai sint pe site versiuni Japonia si North America, deci teoretic asta e la fel ca ala din UK.
https://www.kimovil....ec-connectivity
Versiunile mai vechi (5, 6) fac si alea figuri in Romania?
Da. Niciun pixel 4,5,6 etc nu are 5g, volte și vowifi in Romania.

Edited by remvirg, 17 December 2022 - 11:08.


#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu ma intereseaza volte sau vowifi, am stat si stau foarte bine fara ele.
Zici ca, pur si simplu, au probleme cu semnalul?
Pai.... asta e problema de telefon, nu de retea sau de Romania, nu?!

#12
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,122
  • Înscris: 04.08.2007
Da, e problema de telefon, modemul cel mai probabil.
La p6 erau mute telefoane cu probleme, nici la P7 nu vad sa fi rezolvat problema deși plângerile sunt mai puține.
După experienta p6 (nu a mea, ci din ce am citit) dacă ai un exemplar cu probleme, nu mai astepti rezolvarea pt ca cel mai probabil nu o sa vina, îl faci retur.

Edited by remvirg, 17 December 2022 - 12:08.


#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Deci, problema e la telefon, nu la retea sau la semnal sau la Romania?

#14
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,122
  • Înscris: 04.08.2007
Sunt chestii diferite. Nu știu la care te referi.
1. Niciun pixel nu are 5g, volte și vowifi în România.
2. Unele pixeluri au probleme cu semnalul. Aceste probleme se manifesta oriunde, în orice tara. Deci dacă nu are probleme în Germania nu va avea nici în România. Dacă are în UK degeaba pleci cu el în alta parte ca problema va persista. E o problema hardware, probabil modemul.

Edited by remvirg, 17 December 2022 - 14:19.


#15
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 remvirg, on 17 decembrie 2022 - 14:18, said:

1. Niciun pixel nu are 5g, volte și vowifi în România.

De ce nu au 5G, desi au benzile necesare, dupa cum gasesc pe acel site si, probabil, pe altele?

#16
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,122
  • Înscris: 04.08.2007

 nixrohnson, on 17 decembrie 2022 - 15:49, said:



De ce nu au 5G, desi au benzile necesare, dupa cum gasesc pe acel site si, probabil, pe altele?
Nimeni nu știe exact. Operatorii de telefonie dau vina pe google, google spune ca operatorii nu vor sa deblocheze funcțiunea.
Poți sa activezi singur cu root, 5g, volte și vowifi însă nu mai prea mai functioneaza aplicațiile bancare.

Edited by remvirg, 17 December 2022 - 17:04.


#17
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe partea de semnal, îmi venea să-l arunc(Am luat versiunea 7Pro 257 Gb) dar am făcut următoarele setări:
1. în primul rând adu-l la zi cu Update-urile: din setări la Sistem/Actualizarea de sistem şi tot din setări la Securitate/Actualizarea de sistem Google Play + Actualizarea de securitate;
2. în Setări şi caută Aplicaţia Prestabilită pentru ID-ul apelantului... şi pune bifă pe Telefon;
3. în Setări la Aplicaţii/Carrier Services/Spaţiul de stocare şi memoria cache/Ştergere datele stocare;
4. în Setări/Reţea şi internet/Carduri SIM lasă Conexiune 2G activată;
5. în Setări/Reţea şi internet lasă Conectivitatea adaptabilă activată;
6. Restart.

#18
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 04.05.2007

View PostLaurentiuTL, on 19 decembrie 2022 - 15:58, said:

Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe partea de semnal, îmi venea să-l arunc(Am luat versiunea 7Pro 257 Gb) dar am făcut următoarele setări:
1. în primul rând adu-l la zi cu Update-urile: din setări la Sistem/Actualizarea de sistem şi tot din setări la Securitate/Actualizarea de sistem Google Play + Actualizarea de securitate;
2. în Setări şi caută Aplicaţia Prestabilită pentru ID-ul apelantului... şi pune bifă pe Telefon;
3. în Setări la Aplicaţii/Carrier Services/Spaţiul de stocare şi memoria cache/Ştergere datele stocare;
4. în Setări/Reţea şi internet/Carduri SIM lasă Conexiune 2G activată;
5. în Setări/Reţea şi internet lasă Conectivitatea adaptabilă activată;
6. Restart.

Si si-a revenit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate