Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Google Pixel 7 Pro (Probleme la semnal)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Multe ore mai tarziu si teste dupa teste, telefonul merge fara probleme si cu patch si fara patch, insa doar pe Orange si Vodafone. Pe Telekom nu vrea si pace.

#56
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Poți să încerci și cu Digi, au cartele, nu trebuie să-ți faci abonament. Eu sunt pe digi esim și orange usim și nu am probleme. Pe 7 pro. Nici până să instalez patch nu am avut probleme.

Edited by Lucian_x, 11 March 2023 - 22:44.


#57
khaan0001

khaan0001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.05.2005
Va salut! Are cineva telefonul cu cartela normala Digi? Oscilez intre Pixel 7 Pro si Xiaomi 12 Pro. Am 5 abonamente la Digi, asa ca modul de functionare in alte retele nu ma intereseaza.

#58
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Cele mai multe probleme sunt la digi , daca vorbesti mult la telefon si esti si mult in miscare nu as recomanda Pixel.

#59
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
nu stiu ce sa zic, se tot lucreaza la retea, si-n bine. Eu in oras, in Rm Valcea, tot vorbesc la telefon si-n miscare si cand stau, si nu am probleme, ca-i telefon de serviciu. Saptamana trecuta, am vorbit de la Dragasani la Valcea 43 minute, si nu am avut nici un fel de intrerupere. Am facut apel pe volte, si cand am inchis apel era tot in volte. Nu stiu daca in timpul apelului a trecut in 2G, desi nu cred, cred ca se intrerupea convorbirea - testul acesta nu l-am facut si nu stiu cum se manifesta, daca intrerupe apel cand nu are net. Eu sunt incantat de 7pro, astazi fac o luna de cand l-am cumparat. O saptamana dupa ce l-am cumparat, nu am instalat patch si nu am avut probleme, sa ma sune cineva si sa nu poata sau sa nu pot eu suna. Apoi am instalat patch... si la fel, totul functional. De cand l-am luat am activat clear calling.

#60
khaan0001

khaan0001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.05.2005
De nenea asta cu metoda lui stiati?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Foe8W7T09w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cica se rezolva problema cu pierderea semnalului

#61
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Pe digi daca dai disable 2G nu mai ai deloc semnal in timpul apelului pentru ca ei nu mai folosesc antene 3G.

#62
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022

View PostLucian_x, on 13 martie 2023 - 12:03, said:

nu stiu ce sa zic, se tot lucreaza la retea, si-n bine. Eu in oras, in Rm Valcea, tot vorbesc la telefon si-n miscare si cand stau, si nu am probleme, ca-i telefon de serviciu. Saptamana trecuta, am vorbit de la Dragasani la Valcea 43 minute, si nu am avut nici un fel de intrerupere. Am facut apel pe volte, si cand am inchis apel era tot in volte. Nu stiu daca in timpul apelului a trecut in 2G, desi nu cred, cred ca se intrerupea convorbirea - testul acesta nu l-am facut si nu stiu cum se manifesta, daca intrerupe apel cand nu are net. Eu sunt incantat de 7pro, astazi fac o luna de cand l-am cumparat. O saptamana dupa ce l-am cumparat, nu am instalat patch si nu am avut probleme, sa ma sune cineva si sa nu poata sau sa nu pot eu suna. Apoi am instalat patch... si la fel, totul functional. De cand l-am luat am activat clear calling.
dar volte/hd nu vine de la conexiunea de net. poti avea datele mobile inchise. e conectat digital la retea cat timp ai 4G, chiar daca inchizi netul etc.

am vazut ca actualizarea de zilele astea ar trebui sa rezolve o gramada de probleme, si cu conexiunile si cu pozele, printre altele.

Edited by Punter, 14 March 2023 - 17:55.


#63
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPunter, on 14 martie 2023 - 17:53, said:

am vazut ca actualizarea de zilele astea ar trebui sa rezolve o gramada de probleme, si cu conexiunile si cu pozele, printre altele.

Link?

Eu nu reusesc sa fac sa mearga telefonul pe Telekom de nici un chip.
Pe Orange, Voda, merge impecabil

#64
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
era pus pe celalalt topic: https://support.goog...arch-2023?hl=en

#65
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Postadrian110589mm, on 27 ianuarie 2023 - 10:35, said:

Am incercat si eu un milion de comabinatii pentru ca cel putin o data pe zi pierdeam apeluri. In general ma suna cineva, se muta in H+ si ramanea acolo blocat fara sa sune, fara sa mearga internetul.
Am telefonul din octombrie anul trecut si deja devenise cam enervant.
Ce am descoperit in curand si pare sa functioneze la mine: Daca vorbesc pe 2G nu se agata in tranzitie intre 2G si 4G, doar cand face tranzitia de la 3G la 4G are probleme. Asa ca m-am pus sa vad cum blochez 3G-ul. In meniul secret *#*#4636#*#* aveam la Set preferred network type (asa cum zice cineva mai sus) GSM/WCDMA/LTE PRL si am pus LTE/TDSCMA/GSM (asta fiind singura varianta fara WCDMA (3G-ul in Romania). Pe Orange pare-se ca nu ma lasa sa raman pe varianta asta si se muta automat pe NR/LTE/CDMA/EvDo/GSM/WCDMA. In aceasta varianta prioritizeaza 2G (GSM) inainte de 3G (WCDMA). Inteleg minusurile, nu mai merge netul cand vorbesc dar pentru mine e OK ca oricum nu am conversatii mai lungi de 1-2 minute si nu ma afecteaza.
Am de 2 zile aceasta varianta si telefonul merge ok, se aude ok in convorbiri, nu mai pierd apeluri.
Tin sa mentionez ca zona unde pierdeam apeluri avea semnal maxim (pe toate benzile), deci nu era de la semnal.
Am citit forumurile astea si alea internationale de mi-o iesit pe ochi pana am gasit ceva ce merge in Romania.

Ca fapt divers, celelalte setari discutate pe aici le am asa:
Preferred network in SIM: LTE
Allow 2G
Adaptive connectivity - OFF
Automatically select network - Auto
Call screening - OFF
Si is inrolat ca beta tester in Carrier services.
Nu cred ca fac vreo diferenta, pentru ca e evident problema la switching-ul intre 3G si 4G.

Am cochetat cu ideea de a face root dar am renuntat.

Sper sa ajute si pe alti useri, eu unul sunt foarte multumit de telefon dar partea asta cu apelul era chiar enervanta uneori.

Mulțumesc
Eu nu reușesc să schimb din meniul secret pe  LTE/TDSCMA/GSM se schimba automat pe NR/LTE/CDMA/EvDo/GSM/WCDMA. Trebuie salvat de undeva după modificare?
Sunt pe digi

Edited by ReKo, 16 March 2023 - 19:09.


#66
caine90

caine90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2007

View PostReKo, on 16 martie 2023 - 19:06, said:

Mulțumesc
Eu nu reușesc să schimb din meniul secret pe  LTE/TDSCMA/GSM se schimba automat pe NR/LTE/CDMA/EvDo/GSM/WCDMA. Trebuie salvat de undeva după modificare?
Sunt pe digi
E ok si asa.

#67
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Este oficial: suportul pentru 5G și VoLTE pentru telefoanele Pixel vine în mai multe țări din Europa!

Text Preluat!

Recunosc că sunt foarte entuziasmat să scriu acest articol. Așa cum poate unii ați văzut în recenzia telefonului meu, Google Pixel 7 Pro, un lucru de care m-am plâns destul de mult a fost absența unor funcții relativ esențiale în 2022/2023: 5G, VoLTE (Voice over LTE) și VoWiFi (Voice over Wi-Fi). Între timp, au apărut variante alternative prin care poți activa măcar VoLTE și VoWiFi pe dispozitivele Pixel, dar se pare că aceste funcții care nu ar mai trebui să lipsească își vor face apariția oficial pe telefoanele de la Google.
Conform unui comunicat de presă al Vodafone, gigantul american își extinde colaborarea cu provider-ul de servicii de telefonie și curând, produse precum gama de telefoane Pixel 7, ceasul inteligent Pixel Watch și căștile wireless Pixel Buds vor fi vândute direct de către Vodafone. Asta înseamnă că, în sfârșit, e posibil să putem avea toate acele funcții enumerate mai sus activate și în România. Și zic e posibil, pentru că nicăieri în comunicatul de presă nu este specificat exact că România face parte din lista țărilor unde schimbările vor intra în vigoare. But one can hope.

Pe lângă posibilitatea de a cumpăra dispozitive Google direct din magazinele Vodafone, se pare că operatorul va implementa serviciul de mesagerie RCS, care se folosește de tehnologia Google Jibe Cloud. Mai mult, Android TV va fi platforma preferată a Vodafone atunci când vine vorba despre serviciile de televiziune oferite de provider.
Asta este o veste extraordinară pentru toți cei care vor aibă parte de o experiență completă atunci când vine vorba de telefonul lor (printre care mă număr și eu). Am scris mai sus că încă nu se știe exact lista țărilor în care aceste schimbări vor fi implementate, dar ținând cont că Vodafone este unul dintre cei mai (dacă nu chiar cel mai) mari provideri din România, cred că este destul de sigur că vom vedea toate astea și la noi.

Telefoanele Pixel au probleme in Europa cu semnalul si anumite tehnologii, cum ar fi 5G si VoLTE. Am tot vazut pe forumuri si grupuri de Facebook cum utilizatorii de Pixel se plang de aceste probleme. Vodafone vine in ajutor.
Google isi extinde contractul cu Vodafone, astfel ca produsele lor vor fi disponibile prin Vodafone si automat vor avea suport pentru tehnologiile mai sus mentionate. Practic poti sa-ti cumperi la abonament telefoane Pixel sau alte produse de la Google.
Nicaieri in comunicatul de presa trimis de Vodafone nu scrie ceva despre Romania. De fapt, stim doar ca se extind in Europa dar nu stim exact in ce tari. Interesant. Probabil vor sa afle unde se vand cele mai multe telefoane Pixel si vor intra pe pietele respective, nu am idee.
Era sa uit. Va putea fi utilizat si serviciul de mesagerie RCS, care se foloseste de tehnologia Google Jibe Cloud. Dar repet, nu stim inca unde, cand si cum, dar stim ca se va intampla mai devreme sau mai tarziu.

Edited by ExclusiveSP, 27 March 2023 - 23:28.


#68
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 04.05.2007
Referitor la colaborarea Voddafone - Google  Romania nu e, tocmai am verificat Vodafone IT, DE si au Pixel Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate