Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Google Pixel 7 Pro (Probleme la semnal)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Da, acum pot suna și nu mai pierd apelurile sau să întrerupă convorbirea. Când formez trece în 3G sau H+ și se inițializează apelul iar după terminarea lui trece în LTE. Uitasem să pui la rețea LTE nu 5G.

#20
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

View PostLaurentiuTL, on 19 decembrie 2022 - 22:03, said:

Da, acum pot suna și nu mai pierd apelurile sau să întrerupă convorbirea. Când formez trece în 3G sau H+ și se inițializează apelul iar după terminarea lui trece în LTE. Uitasem să pui la rețea LTE nu 5G.

L-am setat din prima pe LTE :D  eu am 7 simplu si nu am probleme deloc cu semnalul...

#21
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

View PostLaurentiuTL, on 19 decembrie 2022 - 15:58, said:

Aceeaşi problemă am avut-o şi eu pe partea de semnal, îmi venea să-l arunc(Am luat versiunea 7Pro 257 Gb) dar am făcut următoarele setări:
1. în primul rând adu-l la zi cu Update-urile: din setări la Sistem/Actualizarea de sistem şi tot din setări la Securitate/Actualizarea de sistem Google Play + Actualizarea de securitate;
2. în Setări şi caută Aplicaţia Prestabilită pentru ID-ul apelantului... şi pune bifă pe Telefon;
3. în Setări la Aplicaţii/Carrier Services/Spaţiul de stocare şi memoria cache/Ştergere datele stocare;
4. în Setări/Reţea şi internet/Carduri SIM lasă Conexiune 2G activată;
5. în Setări/Reţea şi internet lasă Conectivitatea adaptabilă activată;
6. Restart.


Eu il am in engleza, nu folosesc nimic in limba romana, nu prea inteleg la 2. ce vrei sa spui

Oricum tot ce spui tu aici sunt deja asa by default, am ultimul update din Decembrie, plus factory reset dupa, si tot am probleme.

E bifat 2G, Adaptive connectivity, 4G LTE, activat in loc de 5G, ii dau restart de cel putin 6 ori pe zi

Edited by ExclusiveSP, 20 December 2022 - 00:51.


#22
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
@exclusiveSP, nu-l mai poți face retur?

#23
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Verifică la aplicaţii Carrier Services şi şterge datele stocate(eu sunt tester beta pentru aplicaţie, caută pe net şi vezi cum devii, dacă vrei).
Iar în Settings efectiv caută(ai căsuţă de căutare), cred că în engleză apare "Preset application for caller ID ..."  şi pune bifă pe Telefon(sau Phone).

#24
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
O sa ne afecteze?

Quote


Conducerea Grupului DIGI | RCS & RDS a anunțat, luni, că va renunța la întreaga rețea 3G până la jumătatea lui 2023, numărul abonaților care foloseau acest spectru fiind foarte mic, de câteva mii, raportat la cele 8,7 de milioane de abonați ai serviciilor de telefonie mobilă, la nivel de grup.


#25
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Daca nu mă înșel fara 3g nu mai merge să vorbești deoarece nu ai volte(Voice over LTE) dar ar trebui sa mai rămână 2g.

Edited by QAZ, 20 December 2022 - 14:20.


#26
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

View Postremvirg, on 20 decembrie 2022 - 08:25, said:

@exclusiveSP, nu-l mai poți face retur?

Din pacate, nu

View PostLaurentiuTL, on 20 decembrie 2022 - 08:55, said:

Verifică la aplicaţii Carrier Services şi şterge datele stocate(eu sunt tester beta pentru aplicaţie, caută pe net şi vezi cum devii, dacă vrei).
Iar în Settings efectiv caută(ai căsuţă de căutare), cred că în engleză apare "Preset application for caller ID ..."  şi pune bifă pe Telefon(sau Phone).

Am incercat, degeaba.

#27
LaurentiuTL

LaurentiuTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.12.2013
Eu știu că majoritatea au probleme la modemul Samsung dar de unde l-ai cumpărat nu ai garanție? Dacă da, beneficiază de ea.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Majoritatea sunt cumparate de pe olx sau amazon. De unde garantie.

#29
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
L-am luat de pe ebay UK, sigilat.

Edited by ExclusiveSP, 22 December 2022 - 17:55.


#30
AllenT

AllenT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 18.04.2005

View PostExclusiveSP, on 20 decembrie 2022 - 00:46, said:

Eu il am in engleza, nu folosesc nimic in limba romana, nu prea inteleg la 2. ce vrei sa spui

Oricum tot ce spui tu aici sunt deja asa by default, am ultimul update din Decembrie, plus factory reset dupa, si tot am probleme.

E bifat 2G, Adaptive connectivity, 4G LTE, activat in loc de 5G, ii dau restart de cel putin 6 ori pe zi

Am avut si eu probleme de initiere/primire apel pe Orange cu Pixel 7 model GVU6C cu toate ca aveam semnal suficient.
In cazul meu s-a rezolvat dupa ce am dezactivat "Adaptive connectivity"...

Uite mai jos setarile pe care le am acum:
Preferred network type: LTE
Automatically select network: OFF
Choose network: Orange
Adaptive connectivoty: OFF
Allow 2G: ON

Automatically select network nu cred ca este necesar sa fie pe OFF, dar cat timp functioneaza ok am lasat pe manual..
Sper sa te ajute..

#31
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
*#*#4636#*#*


Mai jucati-va in meniul asta la tipul de retea preferata.

Attached File  Screenshot_20221229-074617~2.png   240.82K   117 downloads


La mine asa a fost default.

Edited by dr_junior1980, 29 December 2022 - 07:50.


#32
viorelsm

viorelsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2008
Eu am Pixel 2 din 2018 si inca il folosesc 2g3gLTE si nu are nici o problema la convorbiri, am pixel 4 pe telefonul de firma si nici acela nu are problema, iar sotia are pixel 6 si , si acela este functional 100%.
Google are suport pentru telefoanele pixel si in România,problema este cu operatori ai cu implementarea protocolului asociat brandului pentru VOLTE, aceeasi problema o are si One+,
Sunt marci care nu sunt asa populare la noi in Romania si operatori nu se chinuie sa actualizeze lista protocoalelor, iar aceste marvi nu le vei gasi vandute de operatorii de telefonie, nu sunt inca de interes , nu stie Tanca Uragan de Google Pixel, el stie de Iphone si Samsung si acest este clientul pentru care trebuie sa se update-ze operatorul de telefonie. Rabdare sa aveti ca va merge si Pixel 7 cum trebuie dar pe la mijlocul anului acesta 😃😁

#33
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

 viorelsm, on 14 ianuarie 2023 - 11:53, said:

Eu am Pixel 2 din 2018 si inca il folosesc 2g3gLTE si nu are nici o problema la convorbiri, am pixel 4 pe telefonul de firma si nici acela nu are problema, iar sotia are pixel 6 si , si acela este functional 100%.
Google are suport pentru telefoanele pixel si in România,problema este cu operatori ai cu implementarea protocolului asociat brandului pentru VOLTE, aceeasi problema o are si One+,
Sunt marci care nu sunt asa populare la noi in Romania si operatori nu se chinuie sa actualizeze lista protocoalelor, iar aceste marvi nu le vei gasi vandute de operatorii de telefonie, nu sunt inca de interes , nu stie Tanca Uragan de Google Pixel, el stie de Iphone si Samsung si acest este clientul pentru care trebuie sa se update-ze operatorul de telefonie. Rabdare sa aveti ca va merge si Pixel 7 cum trebuie dar pe la mijlocul anului acesta ����

Rabdare avem ca nu putem face nimic, din ce observ doar Pixel 7 Pro vad ca are probleme de semnal nu am vazut nici o plangere legat de 7 simplu care il am si eu si chiar nu a fost odata sa pice semnalul

#34
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
OnePlus nu mai are demult probleme la noi, compatibil 100%.

#35
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

 QAZ, on 15 ianuarie 2023 - 08:57, said:

OnePlus nu mai are demult probleme la noi, compatibil 100%.

Dupa cat timp?

#36
adrian110589mm

adrian110589mm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2023
Am incercat si eu un milion de comabinatii pentru ca cel putin o data pe zi pierdeam apeluri. In general ma suna cineva, se muta in H+ si ramanea acolo blocat fara sa sune, fara sa mearga internetul.
Am telefonul din octombrie anul trecut si deja devenise cam enervant.
Ce am descoperit in curand si pare sa functioneze la mine: Daca vorbesc pe 2G nu se agata in tranzitie intre 2G si 4G, doar cand face tranzitia de la 3G la 4G are probleme. Asa ca m-am pus sa vad cum blochez 3G-ul. In meniul secret *#*#4636#*#* aveam la Set preferred network type (asa cum zice cineva mai sus) GSM/WCDMA/LTE PRL si am pus LTE/TDSCMA/GSM (asta fiind singura varianta fara WCDMA (3G-ul in Romania). Pe Orange pare-se ca nu ma lasa sa raman pe varianta asta si se muta automat pe NR/LTE/CDMA/EvDo/GSM/WCDMA. In aceasta varianta prioritizeaza 2G (GSM) inainte de 3G (WCDMA). Inteleg minusurile, nu mai merge netul cand vorbesc dar pentru mine e OK ca oricum nu am conversatii mai lungi de 1-2 minute si nu ma afecteaza.
Am de 2 zile aceasta varianta si telefonul merge ok, se aude ok in convorbiri, nu mai pierd apeluri.
Tin sa mentionez ca zona unde pierdeam apeluri avea semnal maxim (pe toate benzile), deci nu era de la semnal.
Am citit forumurile astea si alea internationale de mi-o iesit pe ochi pana am gasit ceva ce merge in Romania.

Ca fapt divers, celelalte setari discutate pe aici le am asa:
Preferred network in SIM: LTE
Allow 2G
Adaptive connectivity - OFF
Automatically select network - Auto
Call screening - OFF
Si is inrolat ca beta tester in Carrier services.
Nu cred ca fac vreo diferenta, pentru ca e evident problema la switching-ul intre 3G si 4G.

Am cochetat cu ideea de a face root dar am renuntat.

Sper sa ajute si pe alti useri, eu unul sunt foarte multumit de telefon dar partea asta cu apelul era chiar enervanta uneori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate