Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Google Pixel 7 Pro (Probleme la semnal)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am avut o problemă pe OnePlus 8t. Și era suficientă lume cu problema asta. Oricând trebuia să facă switch între 3g-4g pierdea semnalul și lua 10-15m până se schimbă. De făceam reset la telefon avea automat 4g. Când au făcut update și a început să meargă și 5g, problema era și între 4g->5g sau orice variatie când schimba banda. Nici un update nu a mers. Oamenii țineau telefonul pe 2g.

Am rezolvat trimițând telefonul pe garanție și schimbând placa de baza.

De aici era buba. După, merge impecabil. Era motiv de a schimba telefonul. Acuma sunt mulțumit.

Eu in locul tau asta as face.

#38
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
Cred ca va uitati si la canalul de 7 7Pro ca a aparut un patch care activeaza vOLTE si voWIFI ...

#39
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Ne uitam , ne uitam ... dar eu unul nu instalez app si patch-uri dinastea - parerea mea (chiar daca nu e root).
Nu vreau sa deschid o discutie pe tema asta ... fiecare face cum doreste :)

#40
SADIQ

SADIQ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.05.2021

View PostSclaud, on 08 februarie 2023 - 10:08, said:

Ne uitam , ne uitam ... dar eu unul nu instalez app si patch-uri dinastea - parerea mea (chiar daca nu e root).
Nu vreau sa deschid o discutie pe tema asta ... fiecare face cum doreste :)
Eu am deschis dar nu gasesc sustinatori. Sa instalezi de pe net cv asa moca in config carrier mi se pare cel putin riscant. De ce sa mai ai 2FA cand sms-ul tau poate veni si la tine si la cel care iti da config,repet gratis? Nimic pe net nu este gratis.

#41
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015
Eu până la urmă am rezolvat problema prin a vinde telefonul, stat 1 luna cu un iPhone SE, si facut precomandă la Galaxy S23 Ultra, nici nu vreau sa mai aud de Pixel, mi-a mancat zilele.

#42
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007

View PostSADIQ, on 08 februarie 2023 - 13:05, said:

Eu am deschis dar nu gasesc sustinatori. Sa instalezi de pe net cv asa moca in config carrier mi se pare cel putin riscant. De ce sa mai ai 2FA cand sms-ul tau poate veni si la tine si la cel care iti da config,repet gratis? Nimic pe net nu este gratis.

Mi se pare periculos , dar nu ma pricep.
Vin cu niste intrebari ...
Te referi la toate sms-urile 2FA , cele de la banci etc ajung de fiecare data la cel care are acces  ?
Daca dezinstalez aplicatiile si inchid Developer Mode ?

Pana acum vad ca nu s-a sesizat nimeni pe GitHub , daca era ceva rau nu trebuia sa scrie cineva ?
Legat de partea de gratuitate , pare ca e ceva local , cine a lansat asta a facut-o pentru reteaua LG U+ de la ei de acolo ... nu cred ca era nevoie sa ceara bani ...

#43
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012

View PostExclusiveSP, on 08 februarie 2023 - 22:57, said:

Eu până la urmă am rezolvat problema prin a vinde telefonul, stat 1 luna cu un iPhone SE, si facut precomandă la Galaxy S23 Ultra, nici nu vreau sa mai aud de Pixel, mi-a mancat zilele.
Eu o sa îl mai țin , cu o cartela yoxo in el . Tot trag speranțe că până la urmă vor venii rezolvări oficiale de la Google/operatori.
Altfel îmi place telefonul - e chiar foarte ok.
Între timp aștept și eu s23u de la eMag - că main device - am nevoie totuși de ceva reliable când mă suna cineva. Iar ăstalalt o să-l țin așa for fun și să văd ce mai fac băieții de la Google cu androidul original + partea de foto care este foarte ok

#44
caine90

caine90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2007

View Postadrian110589mm, on 27 ianuarie 2023 - 10:35, said:

Am incercat si eu un milion de comabinatii pentru ca cel putin o data pe zi pierdeam apeluri. In general ma suna cineva, se muta in H+ si ramanea acolo blocat fara sa sune, fara sa mearga internetul.
Am telefonul din octombrie anul trecut si deja devenise cam enervant.
Ce am descoperit in curand si pare sa functioneze la mine: Daca vorbesc pe 2G nu se agata in tranzitie intre 2G si 4G, doar cand face tranzitia de la 3G la 4G are probleme. Asa ca m-am pus sa vad cum blochez 3G-ul. In meniul secret *#*#4636#*#* aveam la Set preferred network type (asa cum zice cineva mai sus) GSM/WCDMA/LTE PRL si am pus LTE/TDSCMA/GSM (asta fiind singura varianta fara WCDMA (3G-ul in Romania). Pe Orange pare-se ca nu ma lasa sa raman pe varianta asta si se muta automat pe NR/LTE/CDMA/EvDo/GSM/WCDMA. In aceasta varianta prioritizeaza 2G (GSM) inainte de 3G (WCDMA). Inteleg minusurile, nu mai merge netul cand vorbesc dar pentru mine e OK ca oricum nu am conversatii mai lungi de 1-2 minute si nu ma afecteaza.
Am de 2 zile aceasta varianta si telefonul merge ok, se aude ok in convorbiri, nu mai pierd apeluri.
Tin sa mentionez ca zona unde pierdeam apeluri avea semnal maxim (pe toate benzile), deci nu era de la semnal.
Am citit forumurile astea si alea internationale de mi-o iesit pe ochi pana am gasit ceva ce merge in Romania.

Ca fapt divers, celelalte setari discutate pe aici le am asa:
Preferred network in SIM: LTE
Allow 2G
Adaptive connectivity - OFF
Automatically select network - Auto
Call screening - OFF
Si is inrolat ca beta tester in Carrier services.
Nu cred ca fac vreo diferenta, pentru ca e evident problema la switching-ul intre 3G si 4G.

Am cochetat cu ideea de a face root dar am renuntat.

Sper sa ajute si pe alti useri, eu unul sunt foarte multumit de telefon dar partea asta cu apelul era chiar enervanta uneori.

Dupa 3 zile de frustare si cautari am gasit sfaturile tale si functioneaza!!! Multumesc frumos!

Au mai trecut cateva zile de la postarea ta. Ai mai patit sa nu poti suna?

#45
adrian110589mm

adrian110589mm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2023
Mie mi-a mers asa de cand am postat aici pana pe 6 sau 7 feb pentru ca apoi am patch-uit volte si vowifi prin metoda fara root si de atunci merge impecabil pe 4g. Recomand la toti sa puna patch-ul pentru ca de atunci apelurile functioneaza perfect.

#46
floare79

floare79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2011
Salutare, eu am reusit sa activez serviciile VoLTE și VoWiFi manual pe Google Pixel 7 Pro.
Este un tutorial pe mai.incet.cu.spamul.pe.scari.

#47
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

View Postfloare79, on 27 februarie 2023 - 22:26, said:

Salutare, eu am reusit sa activez serviciile VoLTE și VoWiFi manual pe Google Pixel 7 Pro.
Este un tutorial pe mai.incet.cu.spamul.pe.scari.

stim de el ...

#48
viccentyu

viccentyu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2021
Vă salut,

Am un Pixel 7 de câteva luni. Nu am probleme cu semnalul sau mai știu eu ce...in schimb (și mă deranjează foarte tare) am probleme cu calitatea convorbirilor. Mă aud bine cu interlocutorul 5-7 minute și după, apare un sunet pe fundal ca un fel de hârâit. A mai pățit cineva asta? E e de la telefon sau poate fi de la Telekom?
Vă mulțumesc.

#49
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
salut,

eu va aud si ma minunez. si de unde o fi problema? de la telefon? eu am 7 pro, cu esim de la digi si usim de la orange. De cand il am, de o luna, nu am nici un fel de problema.
Voi care aveti probleme, pe ce sunteti? pe sim sau pe esim? pe digi orange vodafone?
Ce model aveti? poate nu o fi model european. Trebuie sa fie ceva la mijloc. Acasa am 6 pro Model GLU0G si 7 pro Model GP4BC si nici un fel de probleme.

mai e tanti de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Xg9QXnCjYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cu probleme de pierdut apeluri. La mine se aude bine pe digi esim 7 pro, dar am activat volte. Insa o saptamana l-am folosit fara patch si nu am avut probleme. La mine-i telefon de serviciu, si-l folosesc mult in timpul zilei

#50
viccentyu

viccentyu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2021

View PostLucian_x, on 08 martie 2023 - 17:02, said:

salut,

eu va aud si ma minunez. si de unde o fi problema? de la telefon? eu am 7 pro, cu esim de la digi si usim de la orange. De cand il am, de o luna, nu am nici un fel de problema.
Voi care aveti probleme, pe ce sunteti? pe sim sau pe esim? pe digi orange vodafone?
Ce model aveti? poate nu o fi model european. Trebuie sa fie ceva la mijloc. Acasa am 6 pro Model GLU0G si 7 pro Model GP4BC si nici un fel de probleme.

mai e tanti de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Xg9QXnCjYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cu probleme de pierdut apeluri. La mine se aude bine pe digi esim 7 pro, dar am activat volte. Insa o saptamana l-am folosit fara patch si nu am avut probleme. La mine-i telefon de serviciu, si-l folosesc mult in timpul zilei

Salut, eu nu am probleme cu semnalul, doar cu zgomotul de pe fundal, din timpul convorbirii. În rest, sunt foarte mulțumit de telefon.

#51
OvidiuBld

OvidiuBld

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2018
Și eu am un pixel 7 pro, și problema la mine e că durează mult până inițiază apelul. De când dau call până chiar suna durează vreo 10-15 secunde. A pățit cineva? Chiar si cand sunt apelat aparent durează mult până sa dea lumea de mine.  

Am un sim clasic pe Digi, și un esim pe Orange. In general pe Digi face mai des probleme. Dar nici pe Orange nu-i perfect.

#52
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
@ovidiu, instalează patchul pt volte.

#53
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Salut, ma regasesc si eu in situatia asta nasoala.
Eu am un telefon Pixel 4a 5G cu care nu am avut niciodata vreo problema asa ca atunci cand nevastamea a vrut sa isi schimbe telefonul la serviciu i-am recomandat un Pixel. Si lui socru-meu, ca sa fie beleaua dubla

Ambii sunt pe reteaua Telekom. Si problema este ca dupa 10-15 secunde se intrerupe apelul. Nu tot timpul, dar destul de frecvent cat sa nu vrei sa mai folosesti telefonul.

Am incercat cu cartela mea de Orange si pare sa functioneze fara probleme. Telekom nu pare sa aiba 3G cel putin in zona unde sunt eu, pentru ca vad ca schimba doar intre 4G si 2G, pe cand cu cartela Orange sta pe LTE sau H+/H.

I-am pus patch-ul de voLTE dar tot pare sa aiba problema asta, insa mai rar. Asa ca am dat disable la "Allow 2G" din setari si pare sa nu se mai deconecteze in timpul apelului.

Mno, din ce am citit si din propria experienta, telefonul nu este optimizat pentru Romania (stiam deja asta, dar nu era o problema pana la Pixel6) si in plus, daca esti pe o retea de kkt precum Telekom, problemele sunt si mai mari.

Edited by alexneo, 11 March 2023 - 10:08.


#54
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut surpriza sa constat ca in mijlocul orasului Telekom nu are decat 2G

O posibila cauza care pare sa impacteze suplimentar posesorii de pixel 6/7
https://mobile.telek.../4gimprovement/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate