Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Achizitie ardei iuti

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

 Hazideon, on 11 decembrie 2022 - 11:56, said:

Pe viitor, pentru cine are loc de 2-3 ghivece, recomand sa cresteti voi ardeii.
Aveam in urma cu 5-6 ani vreo 30 ghivece intr-un balcon. Semintele cumparate de pe ebay, la preturi foarte mici.
Am incercat si eu varianta asta. Doar ca, ce iesea, nu se pupa cu ce trebuia sa iasa.

#74
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Puferiu_, on 11 decembrie 2022 - 12:29, said:

Am incercat si eu varianta asta. Doar ca, ce iesea, nu se pupa cu ce trebuia sa iasa.


    Ai identificat cauza?

#75
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Da, comandam seminte de Carolina Reaper si primeam seminte de alte soiuri.

#76
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Eu am o mica gradina si cultiv ardei iuti si ff iuti, jalapeno, habanero normal si pitic -din piata cumparati -, Paper lantern si alte cateva soiuri a caror nume nu le mai retin. Sunt fan ardei iute.
Recomand sa cumparati din piata seminte sau de la seminteplante.ro

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Ce e interesant, de cate ori se deschide un topic despre ardei iuti se ajunge la Capsaicina pura si sfaturi de cultivare :D
A mai fost un topic acum vreo luna si tot acolo s-a ajuns - https://forum.softpe...age__hl__ ardei

#78
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

 Puferiu_, on 11 decembrie 2022 - 07:45, said:

Pune si tu poze, nu ne lasa cu ochii-n soare.

Scuze de intaziere!

Attached File  WhatsApp Image 2022-12-13 at 07.31.16.jpeg   86.67K   25 downloads Attached File  WhatsApp Image 2022-12-13 at 07.31.15 (1).jpeg   150.54K   28 downloads Attached File  WhatsApp Image 2022-12-13 at 07.31.15.jpeg   161.22K   26 downloads

#79
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 SineNomine, on 13 decembrie 2022 - 07:37, said:


  In sticlute este pulbere sau sos?

#80
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Pare destul de vizibil ca in sticlute este sosul iar in pungi este pulberea. In plus, scrie si pe sticlute "sauce" Posted Image

Edited by icrobert, 13 December 2022 - 08:22.


#81
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Da, comandam seminte de Carolina Reaper si primeam seminte de alte soiuri.
Am patit si eu, am luat de pe ebay uk si au iesit niste ardei care nu au fost absolut deloc iuti :))
In piata la Obor (in hala noua la parter) e un nene care are multe soiuri de ardei, am vazut o data si Carolina Reaper. Eu am luat de la el de vreo 2-3 ori niste ardei mici si subtiri , suficient de iuti.

#82
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Puferiu_, on 11 decembrie 2022 - 07:45, said:

Si? Cum ti s-a parut?


   Am desfacut sosul mai devreme. Am mancat o portie de chilli con carne cu orez si am consumat cam doua degete din sticluta. Sincer ma asteptam sa fie mai iute. Nu ca as cauta eu sos mai iute. Asta e bunicel pot sa zic dar ma asteptam sa fie mai iute. Nu imi pare rau de achizitie, adica nu pot spune ca mi-am luat teapa cu el, dar cred ca o sa-l termin mai repede decat ma asteptam. Cam atat despre sos.

#83
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Ti-am zis, daca voiai pe cel mai iute, mai era cel din sticla patratoasa cu 40% extras de ardei la 100 ml de produs. Asta in sticla lunguiata are "doar" 10%.
Am desfacut si eu cel mai vechi borcan de dulceata pe care-l aveam (*cough* expirase deja *cough*) si e cu Carolina Reaper. Am pus pe cartofi prajiti. Foarte buna. Am transpirat tot de la o lingurita de sos dar tot e buna. Cred ca pe viitor voi renunta la sosuri si o sa iau doar dulceata, mi se pare mult mai aromata.

#84
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 TehCube, on 15 decembrie 2022 - 20:18, said:

Ti-am zis, daca voiai pe cel mai iute, mai era cel din sticla patratoasa cu 40% extras de ardei la 100 ml de produs. Asta in sticla lunguiata are "doar" 10%.
Am desfacut si eu cel mai vechi borcan de dulceata pe care-l aveam (*cough* expirase deja *cough*) si e cu Carolina Reaper. Am pus pe cartofi prajiti. Foarte buna. Am transpirat tot de la o lingurita de sos dar tot e buna. Cred ca pe viitor voi renunta la sosuri si o sa iau doar dulceata, mi se pare mult mai aromata.

    Gasisem sticla cu 40% mai iute pe site, dar nu am vazut-o cand am fost sa cumpar. Nu stiu daca o aveau expusa. Oricum, am zis sa vad cum e asta normala intai si apoi iau ceva mai puternic daca e. Chiar daca mi se pare putin cam scump 40 lei pentru 100ml.

#85
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 TehCube, on 15 decembrie 2022 - 20:18, said:

Ti-am zis, daca voiai pe cel mai iute, mai era cel din sticla patratoasa cu 40% extras de ardei la 100 ml de produs. Asta in sticla lunguiata are "doar" 10%.
Am desfacut si eu cel mai vechi borcan de dulceata pe care-l aveam (*cough* expirase deja *cough*) si e cu Carolina Reaper. Am pus pe cartofi prajiti. Foarte buna. Am transpirat tot de la o lingurita de sos dar tot e buna. Cred ca pe viitor voi renunta la sosuri si o sa iau doar dulceata, mi se pare mult mai aromata.

    Dulceata cum este ca nu-mi aduc aminte sa fi mancat vreodata. Are si note dulci cumva?

#86
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Da, doar ca e mai mult iute (spre foarte iute, mai ales alea cu carolina reaper) decat dulce, dar e foarte fain echilibrata. As zice mai putin concentrata decat sosul de ardei corespunzator.
Merge foarte bine ca sos la cartofi/cartofi dulci sau pe carne direct (friptura, chiftele, etc.), cu alte chestii n-am prea incercat. In general chestii prajite sau coapte.
Eu ti-am zis ca trebuia sa gusti din ele, cine stie ce descopereai. :D

#87
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Am trecut si eu ieri pe la Palatul Universul si am gustat vreo 3 sosuri de la Fructele Pamantului.
Despre iuteala nu pot sa spun decat ca cel mai iute, ala cu 40% C. Reaper, era destul de bland.
Ce nu mi-a placut este ca nu prea se simteau aromele. Am avut asteptari mari de la cel cu dovleac (mi se pare o combinatie plina de potential), dar era in aceasi zona fada a gustului.
Mi-a placut ca nu am simtit sa aiba adaos de extract de capsaicina.

#88
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 SineNomine, on 18 decembrie 2022 - 12:38, said:

Am trecut si eu ieri pe la Palatul Universul si am gustat vreo 3 sosuri de la Fructele Pamantului.
Despre iuteala nu pot sa spun decat ca cel mai iute, ala cu 40% C. Reaper, era destul de bland.
Ce nu mi-a placut este ca nu prea se simteau aromele. Am avut asteptari mari de la cel cu dovleac (mi se pare o combinatie plina de potential), dar era in aceasi zona fada a gustului.
Mi-a placut ca nu am simtit sa aiba adaos de extract de capsaicina.

  N-ai cumparat nici un sos? Si eu as fi vrut sa-l incerc pe cel cu 40% mai iute dar cred ca raman la cel normal cu 10%. Stiti cumva daca cei de la Fructele Pamantului pot fi gasiti pe undeva si in timpul saptamanii?

#89
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Nu am cumparat pentru ca imi plac mult mai mult sosurile fermentate.
Am vorbit putin cu proprietarul afacerii. Are planuri foarte mari pentru anul viitor.
Mi-a zis doar ca se pot gasi ardei proaspeti in Metro. Dar am vazut ca poti gasi sa cumperi online.

#90
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

 SineNomine, on 18 decembrie 2022 - 12:38, said:

Am trecut si eu ieri pe la Palatul Universul si am gustat vreo 3 sosuri de la Fructele Pamantului.
Despre iuteala nu pot sa spun decat ca cel mai iute, ala cu 40% C. Reaper, era destul de bland.
Asta pentru ca contine foarte putina Carolina Reaper. Cel mai bun si iute sos e cel pe care-l facem noi (adica tu si cu mine). Astia fac sosuri ca sa fie pe gustul tuturor, nu sa fie ceva deosebit, foarte iute, sa iasa in evidenta.
Inca astept vesti despre ardeiul de Buzau.

 mrsme21, on 18 decembrie 2022 - 16:29, said:

Stiti cumva daca cei de la Fructele Pamantului pot fi gasiti pe undeva si in timpul saptamanii?
Poti comanda de pe net sau te poti duce la ei, la firma.
https://chillitaste.com/contact/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate