Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Credex și altex fără dobândă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Salutare
Azi vreau să vă explic cum ERA să o mușc de la credex:)

Ieri și alaltăieri, mai exact în data de 26 și 27 noiembrie s-a derulat la altex campania 24 de rate fără dobândă, dar asta doar dacă o faci online prin intermediul Credex. Condițiile să iei un produs de minim 2000 de lei. Toate bune și frumoase, am zis să încerc deoarece până la urmă nu aveam nimic de pierdut și îmi venea o rată de maxim 140-150 de lei sau ceva de genu după cum mi-a calculat pe site. Am comandat ieri în data de 27 când campania mai era valabilă și atenție, spun valabilă deoarece după ce am pus comanda și am completat datele pentru credex am primit un email de genul ăsta:
[ https://i.postimg.cc/zvSgXrtT/fara-dobanda.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
doar că în poză acolo la cronometru îmi mai arăta peste 7 ore până expiră.
Azi de dimineață primesc un email în care îmi spune "Te anunțăm că cererea ta de credit aferentă comenzii xxxxxx a fost aprobată." și mai jos un link care mă ajută să generez contractul și să îl semnez, doar că surpriză:)) Contractul nu a mai venit cu 0% dobânđă ci ba din contră, vă las pe voi să rămâneți uimiți din screenshot-ul de mai jos:)
[ https://i.postimg.cc/6Q844S54/credex.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Evident, am crezut că este o neînțelegere așa că am sunat la ei. Conversația a decurs ceva de genul:

Quote

Eu: -Bună ziua. Am pus ieri o comanda prin altex si am ales finanțarea prin credex 24 rate fără dobândă doar că am primit acum pe email să semnez un contract total diferit cu dobândă,
Ea: -Nu v-ați incadrat în perioada campaniei.
Eu: -Doamnă, comanda am plasato ieri când campania mai era valabilă și în data de 27, cum nu m-am încadrat?
Ea: -Atunci nu vi s-a aprobat creditul.
Eu: -Aaa, îmi pare rău atunci dar nu o să semnez.
Ea: -Atunci lăsați-l așa că se anulează

Nici acum nu înțeleg cum nu mi s-a aprobat din moment ce am primt email să semenz contractul...poate trebuia să spună "S-a aprobat dar cu alte condiții".
Când am auzit mi-am dat seama că ăștia sunt de evitat iar campaniile ce apar pe altex cu rate fără dobândă sunt minciuni. Nu știu de alții care au mai încercat dar mie așa mi s-a întâmplat acum.

Atenție, nu fac topicul ăsta ca să mă plâng, îl fac mai mult de informare în caz că aveți de gând să faceți un credit prin credex și credeți că nu este nici o schemă:))

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016

 MrLion, on 28 noiembrie 2022 - 11:02, said:

Ieri și alaltăieri, mai exact în data de 26 și 27 noiembrie s-a derulat la altex campania 24 de rate fără dobândă, dar asta doar dacă o faci online prin intermediul Credex. Condițiile să iei un produs de minim 2000 de lei. Toate bune și frumoase, am zis să încerc
Sa incerci... ce? Iei credite doar de dragul de a lua, nu bazat pe necesitati?

#3
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
VOrba zboara scrisul ramane, in orice limba vrei sa o spui:
Inainte sa semnezi, citeste. simplu.
Astia vor sa iti dea teapa la orice pas

P.S. eu era sa o musc cu Telekom - m-a sunat ca beneficiez de un chromecast, moka. Ok, cand a venit curierul, imi da sa semnez ca am primit, cand citesc era in acel contract si un mic 'abonament' de 7.5euro cu acees la diverse ... deci cititi, cititi, cititi, cine stie!

#4
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 Manasu, on 28 noiembrie 2022 - 11:11, said:


Sa incerci... ce? Iei credite doar de dragul de a lua, nu bazat pe necesitati?
Era vorba de un smart tv care am vrut să îl fac cadou părinților mei..nu e ca și când aș încerca doar de pomană și nu era o avere 140 de lei pe lună, zic bine? .oricum m-am orientat spre alteceva;)

 marius2k, on 28 noiembrie 2022 - 11:11, said:

VOrba zboara scrisul ramane, in orice limba vrei sa o spui:
Inainte sa semnezi, citeste. simplu.
Astia vor sa iti dea teapa la orice pas

P.S. eu era sa o musc cu Telekom - m-a sunat ca beneficiez de un chromecast, moka. Ok, cand a venit curierul, imi da sa semnez ca am primit, cand citesc era in acel contract si un mic 'abonament' de 7.5euro cu acees la diverse ... deci cititi, cititi, cititi, cine stie!

Păi tocmai asta e..bine că nu am semnat:))) când am văzut că au băgat dobândă nici măcar nu am dat să generez contractul ca pe urmă să îl semnez.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Oare nu scria in termenii lor, pe care nu i-ai citit, ca promotia e valabila pentru contractele incheiate in perioada promotiei (aka, semnate, aprobate?)

#6
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 Lex404, on 28 noiembrie 2022 - 11:18, said:

Oare nu scria in termenii lor, pe care nu i-ai citit, ca promotia e valabila pentru contractele incheiate in perioada promotiei (aka, semnate, aprobate?)
Nu am găsit nicăieri ceva de genu ăsta..chiar m-am uitat să scrie. Chestia e că 26 si 27 a fost ieri si alaltăieri, mai exact sambata si duminica. După ce ai completat toate datele si le-ai trimis..trebuia sa vina doar contractul ca să îl semnezi.  Ei au trimis contractul azi dimineață;))

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru astfel de cumpărături, îți recomand cardul de credit CEC sau BRD, cu rate fără dobândă indiferent de comerciant.... Cost doar 4 lei/luna.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

 Manasu, on 28 noiembrie 2022 - 11:11, said:

Sa incerci... ce?
dacă-i fără dobândă de ce să plătești tot produsul pe loc?

#9
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022

 MrLion, on 28 noiembrie 2022 - 11:02, said:

.
Azi de dimineață primesc un email în care îmi spune "Te anunțăm că cererea ta de credit aferentă comenzii xxxxxx a fost aprobată." și mai jos un link care mă ajută să generez contractul și să îl semnez, doar că surprizăPosted Image) Contractul nu a mai venit cu 0% dobânđă ci ba din contră, vă las pe voi să rămâneți uimiți din screenshot-ul de mai jos:)
[ https://i.postimg.cc/6Q844S54/credex.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta da teapa, sa aplici la un credit cu dobanda 0, si sa iti trimita contract cu dobanda 115%, adica de vreo 10 ori dobanda clasica la orice credit.
Credex astia nu erau chiar divizie de IFN detinuta de Altex?

 Manasu, on 28 noiembrie 2022 - 11:11, said:

Sa incerci... ce? Iei credite doar de dragul de a lua, nu bazat pe necesitati?
De ce crezi ca e idee proasta sa cumperi ceva platind in rate fara dobanda?
Ba chiar e o idee foarte buna, mai ales in contextul in care exista o inflatie record.

 Lex404, on 28 noiembrie 2022 - 11:18, said:

Oare nu scria in termenii lor, pe care nu i-ai citit, ca promotia e valabila pentru contractele incheiate in perioada promotiei (aka, semnate, aprobate?)
Si tot ar fi fost teapa. Ar fi insemnat sa faci o campanie cu un factor ce nu poate fi controlat de client, deci o campanie falsa, mai ales in conditiile in care e campanie facuta in weekend cand aia nici nu lucreaza, deci n-au cum sa aprobe vreun credit in conditiile afisate.
E ca la ofertele alea de Blackfriday, ar fi chiar impotriva legii sa pui undeva o steluta prin care sa spui ca preturile sunt valabile doar pentru comenzile ce ajung sa fie livrate in ziua de Blackfriday.
Au avut si bancile oferte la credite, unii au fost apelati dupa o saptamana de la incheierea Blackfriday.

 EMPP, on 28 noiembrie 2022 - 11:43, said:

dacă-i fără dobândă de ce să plătești tot produsul pe loc?
Sa arati ca nu stii cum functioneaza sistemul economic si financiar.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Aia a fost campanie de marketing, s-au ales cu datele clientilor si au vazut cati ar fi dispusi sa apeleze la serviciile lor. In mod convenabil, au ales doua zile nelucratoare ca sa poata spune ca nu au putut aproba nici un contract.

Bineinteles, au fost si fraieri ce au semnat fara sa citeasca, surpriza urmand dupa aceea.  Cine are impresia ca o firma privata te imprumuta doi ani cu peste 2000 lei in mod gratuit in conditiile inflatiei actuale se inseala amarnic.

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019

 marius2k, on 28 noiembrie 2022 - 11:11, said:

P.S. eu era sa o musc cu Telekom - m-a sunat ca beneficiez de un chromecast, moka. Ok, cand a venit curierul, imi da sa semnez ca am primit, cand citesc era in acel contract si un mic 'abonament' de 7.5euro cu acees la diverse ... deci cititi, cititi, cititi, cine stie!
Curierul era de la Telekom? Pentru ca aia adevarati nu m-au pus sa semnez nimic niciodata (si au venit destui). Da' i-ati pus pe drumuri crezand cu adevarat c-ati primit un Chromecast gratis sau va plictiseați?

#12
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

 __Dan__, on 28 noiembrie 2022 - 13:02, said:

Curierul era de la Telekom? Pentru ca aia adevarati nu m-au pus sa semnez nimic niciodata (si au venit destui). Da' i-ati pus pe drumuri crezand cu adevarat c-ati primit un Chromecast gratis sau va plictiseați?
Da, curierul de la Telekom ... cum a prezentat la telefon consultantul, parea ca este gratuit in baza abonamentului actual (3 abonamente)

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@initiator - in primul rand, ai scapat de o cheltuiala, zi mersi.

In al doilea rand, io nu pricep cum de marshatzi la schemele astea cu "rate". Si cati ca tine!...

Aduna domnule 2 mii de lei, tine-i deoparte si cumpara ceva. Si prin asta vei pune capat la o gramada de "oferte de creditare" de soiul asta descris de tine mai sus.

Edited by cattavencu, 28 November 2022 - 14:48.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
Eu folosesc de 3 ani cardul de credit CEC cu până la 24 de rate fără dobândă, și în 3 ani nu am platit nimic în plus, decât cei 4 lei lunar, comision de administrare card. Și am rulat peste 40.000 lei. Plătind doar ratele

Edited by wertyck, 28 November 2022 - 14:50.


#15
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Aici este regulamentul complet: https://mediacdn.alt...iembrie-ATX.pdf

Eu as face reclamatie la Altex doar pentru faptul ca ai pierdut timpul cu o reclama mincinoasa. Si pentru a afla ce s-a intamplat. Cu cine a fost conversatia pe care ai prezentat-o? Cu Credex? Si cum adica atunci nu s-a aprobat, dar a doua zi s-a aprobat? Nu-i lasa, sari pe ei si tine-ne la curent.

Si aici este reclama pe care am primit-o si eu pe email: https://mailchi.mp/n...00-lei_26112022

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
E adevărat că nu e cardul de credit să scoți bani la bancomat că atunci te curentează și pe asta și mizează banca că nu au clienți disciplinați care să reducă costurile la minim. Și atunci câștigă de pe ăia care plătesc rata cu suma minimă, nu rata suma maximă de plată, adică toate ratele care scad în luna respectivă.

#17
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Credex nu procesează cereri în weekend, iar oferta era valabilă doar în weekend pentru cereri procesate de Credex în weekeend-ul ăla? Pff, la asa schema nu m-as fi gândit, bravo Altex, sper sa aibă ceva plângeri la protecția consumatorului.

 cattavencu, on 28 noiembrie 2022 - 14:40, said:

... io nu pricep cum de marshatzi la schemele astea cu "rate". Si cati ca tine!...
Aduna domnule 2 mii de lei, tine-i deoparte si cumpara ceva. Si prin asta vei pune capat la o gramada de "oferte de creditare" de soiul asta descris de tine mai sus.
Nu e vorba ca nu am 2000 de lei, e vorba ca atunci când plătesc ceva, prefer sa plătesc 100 de lei pe luna în 20 de luni decât 2000 de lei la început. Pentru ca suma plătită la final este aceeași, dar plătind doar 100 de lei în prima luna, pot investi restul de 1900 de lei, câștigând în felul asta alți bani care vor face cheltuiala inițială de 2000 de lei sa fie mai mica în realitate.
Dar înțeleg ca o astfel de abordare nu are lipici la romani, având în vedere ca un număr enorm de mare de romani își iau chiar casa cu banii jos.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 radonys, on 28 noiembrie 2022 - 15:19, said:

Dar înțeleg ca o astfel de abordare nu are lipici la romani, având în vedere ca un număr enorm de mare de romani își iau chiar casa cu banii jos.
Daca-ti permiti de ce nu ai face asta ?
Eu in afara de casa care o am in rate, restul am platit cu banul jos. Chiar daca as gasi rate avantajoase, fara dobanda, dau banul, iau produsul si uit de rate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate