Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Credex și altex fără dobândă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 28.05.2008
Sfatul primit de la @wertyck este foarte bun; as adauga si oferta cardurilor de credit de la UniCredit (24 de rate fara dobanda pt. achizitiile de la Altex/Media Galaxy).
Mare atentie la alte tipuri de oferte (in special cele ale IFN-urilor); imaginatia lor e foarte bogata (de ex.: contractual dobanda poate fi 0, dar exista un "mic" comision - un procent oarecum mic, dar care anualizat devine urias).
In rest, aveti dreptate - in conditiile hiperinflatiei de acum, achizitia in rate fixe fara dobanzi/alte costuri e foarte avantajoasa.

Edited by sdrc, 28 November 2022 - 17:27.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,419
  • Înscris: 14.08.2007

 wertyck, on 28 noiembrie 2022 - 14:49, said:

Eu folosesc de 3 ani cardul de credit CEC cu până la 24 de rate fără dobândă, și în 3 ani nu am platit nimic în plus, decât cei 4 lei lunar, comision de administrare card. Și am rulat peste 40.000 lei. Plătind doar ratele
Confirm, eu am cardul CEC chiar de ceva mai mult de 3 ani si nu am platit nimic extra ... am permanent vreo 15 produse/servicii cumparate in rate pe el (de exemplu concediile, asigurarile auto, reviziile la masina, diverse electronice/electrocasnice, toate le platesc in rate fara dobanda), pe ansamblu cred ca am ajuns la cumparaturi de 100.000 de lei cu cardul asta fara sa platesc vreo dobanda.

De ce sa cheltui banii mei cand pot sa cheltui banii bancii si sa ii dau inapoi fara dobanda? Banii mei stau investiti in titluri de stat/actiuni pe bursa si produc alti bani. Daca sunteti in stare sa fiti responsabili si sa va acoperiti datoria la timp, e o metoda foarte buna de a va folosi banii in mod optim.

Ce a descris initiatorul e o mizerie, chiar nu inteleg cum de functioneaza astfel de afaceri ...

Edited by utopium, 28 November 2022 - 19:05.


#21
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 13.08.2020
Acum doar ajusesem acasă de la servici și văzui că am primit un email de la ei. Evident eu le-am zis că nu o să semnez dar probabil este generat de sistemul lor
[ https://i.postimg.cc/DwgHJ3qv/DA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 icename, on 28 noiembrie 2022 - 14:53, said:

Aici este regulamentul complet: https://mediacdn.alt...iembrie-ATX.pdf

Eu as face reclamatie la Altex doar pentru faptul ca ai pierdut timpul cu o reclama mincinoasa. Si pentru a afla ce s-a intamplat. Cu cine a fost conversatia pe care ai prezentat-o? Cu Credex? Si cum adica atunci nu s-a aprobat, dar a doua zi s-a aprobat? Nu-i lasa, sari pe ei si tine-ne la curent.

Si aici este reclama pe care am primit-o si eu pe email: https://mailchi.mp/n...00-lei_26112022

Am sunat la Credex la numărul respectiv după ce văzusem azi dimineață mesajul iar după ce am avut conversația de la început am sunat la Altex. Baiatul mi-a dat din nou numărul acela de la Credex și mi-a spus să vorbesc cu cineva de acolo, asta după ce m-am prezentat evident, el deja știa despre ce este vorba. "Este în legătură cu televizorul acela?" la care eu "Da", "Vă dau un număr să vorbiți cineva de acolo"...nu am mai insistat pe urmă deoarece mi-a dat tot numărul de la credex:))
Cum spuneam, nu am făcut topicul ăsta să mă plâng și nici nu stau eu într-un televizor care voiam să îl fac cadou bătrânilor mei:). M-am orientat spre altceva deja. Am făcut topicul ăsta să nu cumva să picați și voi în situația mea și să arăt tuturor ce țeapă luam dacă nu eram atent. Dacă ar fii să fac reclamația aș face undeva doar pentru că m-au făcut să le trimit datele mele, gen poză cu buletinul și restul detaliilor precum unde lucrez, ce salariu am și etc...Sunt curios ce vor face cu ele în viitor, dacă aș putea aș cere chiar și ștergerea lor.

Edited by MrLion, 28 November 2022 - 23:59.


#22
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 31.07.2015
MrLion, nu te înțeleg, de ce nu finalizezi creditul?
Din câte văd e "Un pas spre mai bine".

#23
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 13.08.2020

 addryanns, on 29 noiembrie 2022 - 12:58, said:

MrLion, nu te înțeleg, de ce nu finalizezi creditul?
Din câte văd e "Un pas spre mai bine".

"Un pas spre mai bine" nu presupunea de la 24 de rate cu dobândă 0 la 24 de rate cu dobândă 60%

#24
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 31.07.2015
Pentru tine, poate. Credex are altă părere ;)

Edited by addryanns, 30 November 2022 - 09:51.


#25
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 03.12.2021
Evitati ifnurile. Cec are card de credit cu rate fara dobanda la orice comerciant

#26
GreenArrow89

GreenArrow89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2022
Nu numai cec, mai au și alte bănci rate fără dobânda oriunde

#27
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 13.08.2020

 the_blue_raven, on 03 decembrie 2022 - 14:25, said:

Evitati ifnurile. Cec are card de credit cu rate fara dobanda la orice comerciant

Am văzut și m-am gândit să aplic săptămâna ce vine

#28
sp3dia007

sp3dia007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 12.09.2009
O fi pe bune?

Attached Files



#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003
Posibil sa fie chiar pe bune... atentie la faptul ca acest https://www.credexpay.ro este o aplicatie separata, doar de plata (la fel ca RDB sau OM) deci nu este integrata in https://credex-ifn.ro/
Pare chiar ok aplicatia de plata... cont in lei/euro + alte 4 valute si are atat card virtual cat si card fizic (cu retrageri gratuite de la orice ATM) care pot fi inrolate in ApplePay sau GooglePay
https://www.credexpay.ro/card/
Au colaborare cu banca Aion din Belgia https://www.credexpay.ro/#pachete

Edited by rz, 02 November 2023 - 10:33.


#30
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 10.10.2011
Am făcut topic separat.

Edited by iRunaway, 06 November 2023 - 22:06.


#31
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 26.06.2006
"Oferta" a aparut si acum in ianuarie 2024. Am completat la ei nefacandu-mi mari sperante, ma asteptam sa fie ceva stelute dar nu existau, regulamentul parea ok, asa ca am zis sa incerc. Apoi m-am trezit cu o oferta cu dobanda peste 60% :) . Normal ca am refuzat iar increderea in Altex e 0. De acum incolo voi comanda de la altii.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 13.03.2005
Mai bine îți faci un card de credit la o bancă care iți oferă rate fără dobândă, indiferent de comerciant, oriunde in lume.

#33
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Cea mai bună soluție e cea spusa de wertyck.
Fara sa le iau apărarea celor de la Credex pot sa spun că am semnat un asemenea contract în ianuarie 2023, pe 24 luni, rețin că procedura a fost tot așa pe weekend, sâmbătă duminică t online și totul a fost in regula in contract, adică 24 rate cu dobândă zero. Normal că nici eu nu semnam daca in contract erau alte condiții fata de oferta. Nu-mi dau seama de ce in cazurile exprimate mai sus nu s-au respectat condițiile din oferta. Probabil se mizează pe neatentie. De aceea trebuie citit tot inclusiv steluțele din josul paginii scrise cu litere super mici.


#34
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Patit si eu saptamana aceasta. Credit aprobat dar dobanda 68% in loc de 0
Direct flit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate