Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce fel de SIM renteaza cel mai mult pentru o poarta automatizata?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Poti afla si tu daca afli si modelul de echipament si ii cauti un manual.
Si ai o solutie mai sus, setarea unui numar de centru sms gresit.
S-a intamplat sa nu se inchida/deschida complet poarta?
Eventual scrie si tu aici cate sms-uri ai primit de la cartela de la poarta in ultimele 3-6luni si se pot face calcule.

Edited by vestale, 07 November 2022 - 13:37.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, dar uitam sa o re-inchidem cand pleaca musafirii si trebuie sa ne uitam de pe alee daca e inchisa.

Modulul ala uneori (mai ales pentru ca penele de curent sunt prea rare) se bloca in sensul ca nu mai raspundea, suna in gol si nu deschidea, atunci trebuia resetat prin dat afara siguranta lui care e in cutie, langa cea a pompei de canalizare.

Cand e curentul luat intra un mesaj de genul abonatul are telefonul inchis.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Abonament pentru poarta si cica sunt vremuri grele Posted Image

#22
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Si v-ar mai trebui macar 2 telecomenzi (1/famile) care sa ramâna acasa

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Prin internet e simplu cu o antena omnidirectionala. Duce cateva sute de metri bune.

Parca vad ca faci un abonament pe 2 ani si in 16 luni sau mai putin scot 2G-ul de tot si ramai cu abonamentul... (bine, la yoxo macar il poti inchide).

Daca pui internet la poarta, poti face chair mai multe chestii smart pe viitor (camere, senzori, etc).

Edited by Lex404, 07 November 2022 - 14:25.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Casa mea este ecranata de o alta casa, a fratelui e la capatul curtii, in spate. Nema net in afara de 4 G acolo. Doar daca ar fi la bloc vreun Wi-Fi neparolat, dar nu este.

Sa tragem UTP sau FTP pe toata distanta aia nu e OK. Net doar cu SIM 4 G.

Daca se scoate 2 G-ul, trebuie schimbat modulul cu unul 4 G.

#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostTruculMagic, on 07 noiembrie 2022 - 13:55, said:

Abonament pentru poarta si cica sunt vremuri grele Posted Image
Daca era problema de bani nu se mai discuta despre poartă automatizata. Practic in loc sa sune la poartă, fratele l-ar fi sunat pe ceașcă sa fugă repede să deschidă.

Edited by NikoroB, 07 November 2022 - 15:23.


#26
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu e mai simplu sa mai cumparati 2-3 telecomenzi si ati rezolvat problema.
Niste telecomenzi cu functie de invatare,mai simplute (ca oricum nu e nevoie de altceva) costa pana in 20 lei bucata.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Telecomanda nu deschide decat de aproape. De la vreo 10, maxim 20 metri. Poarta e la 50 metri de casa mea si 80-100 m de a fratelui. Fratele are multi musafiri. Fiecare are masina lui si programul lui, nu depindem unii de altii. Adica sunt 2 masini, 2 telecomenzi.

Ori suntem la serviciu si cutare electrician/instalator/zugrav/termopanist vrea sa intre. Ne suna si noi sunam poarta.

Maica-mea e mereu acasa la mine, la fratele sunt copiii dupa 12-13.

#28
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Simplu, o pui la cap si merge.
Gen cum facea Clarkson acum 20j de ani: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jACSPipPSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Number share de la Orange. Foloseste resursele abonamentului deci niciun cost suplimentar, doar cei 2e lunar

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Orange e pe PJ. Deci nema Yoxo.

2 euro lunar e si Digi. Posted Image

View PostNikoroB, on 07 noiembrie 2022 - 15:59, said:

Simplu, o pui la cap si merge.
Gen cum facea Clarkson acum 20j de ani: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jACSPipPSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am testat si eu asa, ridicand la inaltimea maxima. Uneori merge din locul meu de parcare, alteori nu. Trebuie sa ma apropii.

De poarta.

********
Anyway, astept raspuns de la omul cu portile. Mi-a dat pe Whatsapp specificatiile modulului, suporta GSM pe 900 Mhz. Dar de ani buni in Romania se mai emite 2 G numai pe 900 Mhz, deci inainte cu Orange prepay tot pe 900 Mhz a functionat.

Numai ca nefiind obisnuit cu Digi, tehnicianul de automatizari porti vrea sa mai studieze problema, cica RDS are o magazie langa firma lui, vrea sa vorbeasca si cu ei.

Digi nu a avut 2 G pana acum 2 ani de zile, de asta nu este obisnuit, ci doar cu Vodafone sau Orange pe automatizarile de porti.

@catalinman spune ca trebuie sa mearga si ca doar pe 900 exista 2 G in Romania. De pe 1800 s-a scos pentru 4 G. Digi a inlocuit 3 G de pe 900 cu 2 G. Astfel si 4 G-ul de pe 900 functioneaza mai bine.

#31
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
folosesc si digi, sms, tot spre digi. cam 25% din sms-uri ajung cu intarziere. am avut si 15 min...

#32
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011

View PostNikoroB, on 07 noiembrie 2022 - 15:22, said:


Daca era problema de bani nu se mai discuta despre poartă automatizata. Practic in loc sa sune la poartă, fratele l-ar fi sunat pe ceașcă sa fugă repede să deschidă.

Daca nu era vorba de bani nu se mai deschidea topicul, se alegea un operator la intamplare si gata, cu plata prin direct debit . Dar romanul are vila , masini, porti automate si se zgarceste la 30 lei sau 50 sau cat o fi un abonament

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpastel3005, on 07 noiembrie 2022 - 17:32, said:

folosesc si digi, sms, tot spre digi. cam 25% din sms-uri ajung cu intarziere. am avut si 15 min...
Noi o tineam mai mult in gratie, adica nu era ceva anormal sa nu mai avem deloc acele SMS-uri, alea erau dupa o reincarcare Orange prepay, o perioada.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Ofertele pe PJ difera puțin de cele pe PF din câte vad.

Anyway, am zis o prostie ieri ca poarta da sms către toate cele 5 telefoane înregistrate în sistem, nu, da doar către 2, adminul fratele și cel care suna, deci 8 sms uri. Dacă suna adminul sunt 4.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai dificil pion acum este tehnicianul care a montat sistemul la porti. Nu da unda verde pentru SIM de Digi pana nu se convinge el 100% desi i-am zis ca si simul vechi a functionat tot in 2 G 900.

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Si nu ai tu 11 lei sa cumperi o cartela Digi? Nu ai cheie si acces la cutie sa inlocuiesti SIM-ul, dupa ce ai dat jos siguranta circuitului ce alimenteaza?
Sau mai simplu sa iti pui SIM-ul tau din telefon in locul celui de la Orange expirat.

Edited by vestale, 08 November 2022 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate