Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce fel de SIM renteaza cel mai mult pentru o poarta automatizata?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

din 2020 detinem o poarta automatizata pentru acces in drumul de servitute (2 case, aceeasi familie practic, eu o casa, fratele alta) operata cu 2 telecomenzi.

Dar cand vin musafiri sau cand din nu stiu ce motive ambele noastre masini sunt plecate cu treaba si deci telecomenzile ciotus, comandam poarta din telefoane, sunam, poarta da reject la apel si se deschide, sunam inca o data, da reject si se inchide.

E un modul 2 G in sistemul portii. Dar acum 2 G au toti operatorii. Foloseste apelul si trimite SMS-uri cu "relay operated by" atat la inchidere si deschidere catre toti cei 6 membri ai familiei, din care 1 are Digi.Mobil (eu) si restul de 5 au Orange.

Pana acum am folosit un SIM de Orange prepay. Din pacate in 4 noiembrie SIM-ul a fost inchis ca urmare a lipsei reincarcarii, depasire perioada de gratie.

Si Digi Mobil si Orange (telefoanele mobile) sunt "pe firma".

Optiunile ar fi:

- abonament Orange Yoxo 19 lei lunar
- abonament Digi Optim 2 la 10 lei lunar
- SIM prepay, Orange ori Digi

Depinde ce va decide fratele meu, dar eu as trece la Digi pentru ca sunt fan Digi. Si la abonament pentru a scapa de grija reincarcarii.

Yoxo ar avea si auto-plata de pe card. 19 lei cam mult pentru un rahat de poarta.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Digi Optim, restul ii pui la shaorma.Posted Image

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
La Digi e nasol cu SMS-urile care costa 1 cent, dintr-o deschidere si reinchidere de poarta operata telefonic, pleaca 10 SMS-uri catre Orange, 10 centi cost suplimentar.

Daca e rentabil sau nu Digi depinde de numarul de musafiri, de meseriasii care vin, de sarbatori si petreceri facute in casa fratelui.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,612
  • Înscris: 13.03.2005
O fi, dar lunar pentru Digi Mobil Optim 2 platesti doar 2 EUR/pe lună. Cate sute de SMS-uri ai pe luna? 100 SMS= 1 euro suplimentar... daca nu sunt SMS-uri in reteaua DIGI....

Edited by wertyck, 07 November 2022 - 12:32.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Pai aia e, avem 1 telefon Digi si 5 Orange. SMS-urile le primesc toti cei inscrisi sa poata deschide poarta. Inscrisi in modul.

Meseriasul care a instalat poarta a zis in 2020 nu Digi, pentru ca pe atunci nu aveau 2 G, acuma au. Fiind prin call rejection, clar nu foloseste Gprs. Digi ar avea Gprs in 2 G. Mai nou.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Digi nu are 2G din cate stiu...

Pe langa asta, la 2G si 3G se renunta in viitorul apropiat.

Va recomand in schimb un lock smart prin internet, asa nu depinzi de niciun operator pentru servicii de telefonie/ sms.

Edited by Lex404, 07 November 2022 - 12:55.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Are de 2 ani.

Pe 900 MHz au scos 3 G și au băgat duplex 2 și 4 G.

 Lex404, on 07 noiembrie 2022 - 12:53, said:

Digi nu are 2G din cate stiu...

Pe langa asta, la 2G si 3G se renunta in viitorul apropiat.

Va recomand in schimb un lock smart prin internet, asa nu depinzi de niciun operator pentru servicii de telefonie/ sms.
Nu avem internet la poarta. Doar prin SIM 4 G ar putea fi.

La poarta avem doar curent. Din care sunt alimentate automatizarea portilor si o pompa de ape uzate cu tocator. Posted Image

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Telekom xs. Oricum, e irelevant ca "salvezi" 10-20lei, tot nu scapi de fotovoltaice cand o veni factura de curent 1000-1500lei si 2000 la gaze...

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Îți faci Yoxo și aia e
Sau treci pe PrePay Orange și îți faci o aplicație (gen Pago) să-ți reîncarce automat.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008

 NikoroB, on 07 noiembrie 2022 - 13:00, said:

Telekom xs. Oricum, e irelevant ca "salvezi" 10-20lei, tot nu scapi de fotovoltaice cand o veni factura de curent 1000-1500lei si 2000 la gaze...
Nu discut de cost reductionism acum la utilitati. Ci mai degraba eu fiind fan Digi, as vrea cu ocazia asta, in care fratele a uitat sa reincarce la timp Orange prepay, sa trec poarta la Digi. :drac:

 KyKyKyKy, on 07 noiembrie 2022 - 13:01, said:

Îți faci Yoxo și aia e
Sau treci pe PrePay Orange și îți faci o aplicație (gen Pago) să-ți reîncarce automat.
Orange prepay a avut. Ca sa nu mai uitam de prepay, ar fi bine abonament. Iar la abonament avem de ales intre Orange Yoxo si Digi Optim 2.

Edited by Neaceasca85, 07 November 2022 - 13:03.


#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Digi n-are sens daca va fataiti mult pe usa aia. Fratele poate sa-si faca vreun plan family in care sa puna toate abonamentele.

Optiunile sunt alea de mai sus, cu plusuri si minusuri. Cel mai ieftin: telekom XS (dar relativ greu de procurat), cel mai usor (si fara batai de cap): abonament la Orange, un compromis: yoxo, optiunea aiurea-n-tramvai: digi.

Edited by NikoroB, 07 November 2022 - 13:08.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Noi ne fataim cu telecomenzile. Musafirii si meseriasii gen instalator, elechicken si constructor deschid telefonic, la cerere.

Adica ne suna si zic va rog sa-mi deschideti poarta.

Datorita distantei mari la care se situeaza poarta fata de case, nu sunt posibile optiunile prin internet sau video-cioto-interfon.

**********
Imi plac automatizarile de genul. Curentul e neluat de 123 zile, dar in situatia ipotetica a unei pene de curent, masinile sunt cele care raman blocate in curte sau in afara curtii, pietonii intra si ies cu cheie pe poarta mica. Pentru cele mari, cu niste chei speciale se dezamorseaza bratele electrice si se deschid manual portile.

Primul meu interfon avut la bloc intre 1996 si 2000 nu avea UPS. Posted Image Ceream cheie de la chiosc. Posted Image

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca dezactivezi confirmarea prin SMS atunci cartela Digi optiunea Diva, 3 luni de valabilitate cu 2euro, e cea mai ieftina.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
La prepay uitam sa reincarcam. Aia e problema. Ca e Oringi, ca e Gigi, prepay-ul ramane in aer. Si poarta nu citeste SMS-urile legate de perioada de gratie.

Nu le citeste, nu le forwardeaza. Posted Image Posted Image

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
sms-urile alea ce sunt? o instiintare catre toti utilizatorii ca poarta a fost deschisa / inchisa? aveti nevoie de ele? ca daca nu poti seta aiurea numarul pt serviciul ce trimite sms-urile si scapi de ele si de suprataxare.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Apropo de investitii si cost reductionism, portile automatizate le-am montat atunci cand cele manuale vechi din 2000 nu mai puteau fi folosite. Posted Image Posted Image

 Fane, on 07 noiembrie 2022 - 13:28, said:

sms-urile alea ce sunt? o instiintare catre toti utilizatorii ca poarta a fost deschisa / inchisa? aveti nevoie de ele? ca daca nu poti seta aiurea numarul pt serviciul ce trimite sms-urile si scapi de ele si de suprataxare.
SMS-urile spun "relay on operated by+numar telefon" si "relay off operated by+numar telefon". De 2 ori la deschidere, de 2 ori la inchidere, daca le faci sunand poarta cu telefonul.

Ele vin si la admin (fratele) si la userii (numerele de telefon) adaugati pentru a putea deschide cu telefonul, inclusiv nepotii mei (copiii fratelui) care isi mai uita uneori cheile acasa cand merg la scoala.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ii pui credit de 8 euro si ai un an de zile. Si iti pui memento in calendar peste un an: "neCeasca mai baga 8euro credit in cartela aia de la poarta", faci operatiunea de reincarcarea si mai ai un an si pui memento peste inca un an.
Sau pui 24de euro si ai 3 ani de zile, cat ai da la alti operatori pentru jumatate de an.

Edited by vestale, 07 November 2022 - 13:30.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu daca se pot dezactiva, cei ce au montat sistemul portii stiu asta.

Tocmai asta e ca acele SMS-uri nu spun exact daca poarta a fost inchisa sau nu, pentru asta ar trebui o camera cu bataie lunga gen Tapo C320 sa fie montata in curte inspre aleea portii.

Momentan nu avem montat pentru camera stalpul. Camere Tapo am si acasa si la tara. La tara am din start o poarta automatizabila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate