Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 

Ohmii...

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,717
  • Înscris: 24.10.2015

View Posttehnics, on 10 octombrie 2022 - 20:23, said:


Depinde.
Amplificatoarele care stiu si 4 ohmi si 8 ohmi, defapt au amplificatorul care lucreaza cu 2 tensiuni de alimentare. Pentru 4ohmi alimentarea are o tensiune mai scazuta decat atunci cand amplificatorul lucreaza cu impedanta de 8ohmi.


Nu toate. Uite, de exemplu, la harman kardon hk980. Pentru 4 omi scoate mai multa putere, in general sunt slabe alea care au tensiuni diferite, nu-s calculate sa reziste la curenti ma mari si de aia schimba tensiunea de alimentare.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvinciun, on 10 octombrie 2022 - 21:24, said:



Nu toate. Uite, de exemplu, la harman kardon hk980. Pentru 4 omi scoate mai multa putere, in general sunt slabe alea care au tensiuni diferite, nu-s calculate sa reziste la curenti ma mari si de aia schimba tensiunea de alimentare.
Pai sa stii ca si HK (nu stiu exact modelul) folosesc sistemul asta. L-am vazut si pe la DENON si ONKYO.

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,717
  • Înscris: 24.10.2015
Nu si ala de care spun, l-am avut si stiu ce vorbesc. Mai uite si la yamaha as1100, 1200 etc, nu as701, 501..

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,874
  • Înscris: 01.11.2005
De acord ca nu toate au topologia asta cu dubla tensiune in functie de impedanta. Nu am zis-o la modul de a te contrazice.

Iar faptul ca folosesc tensiuni diferite nu inseamna ca sunt slabe, ci doar e un mod de a face etajul final sa lucreze in parametrii fara sa se ambaleze termic sau sa-l duci in situatii limita. Mi se pare mai degraba ca o metoda de siguranta din partea producatorului.

Edited by tehnics, 11 October 2022 - 06:03.


#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
OK. Deci pe latura mică. Ideea este ca nu o sa ascult la volum mare. De aceea vreau difuzor cu diametru cât mai mare, sa obțin ceva joase și la volum mic. Woofer-e nu folosesc. Nici unde duc boxele, nici acasă.
Astăzi ma uit iarăși. Când vin de la muncă. Pe power zone caut.

#24
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@initiator care e bugetul tau? Daca e cel la care sunt alegerile tale as urca putin spre Infinity Alpha 20. Arata impecabil, suspensii originale etc.
Aici un test comparativ
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sa7L3_krHp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe de alta parte cred ca te-ai grabit nitel cu alegerile acelea yamaha, o boxa are calota impinsa fiind si sh e destul de probabil ca si suspensia sa nu fie ok. Parerea mea sa mergi cum s-a zis de 8ohmi si mai da o cautare. Sunt cateva care merita atentia, nu stiu care e politica powerzone cu ele ca n-am cumparat niciodata de la ei.

Succes

Edited by Sasenoua, 11 October 2022 - 07:40.


#25
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Adevarul este in ambele idei. Amp-urile alea cu dubla tensiune fac asta si pentru eficienta, dar si pentru ca nu sunt asa capabile ca cele care nu o fac. Daca iei un A-S501, poate nu vrei sa se incinga aiurea pe niste boxe lejere. Daca iei un A-S1200, poate nu iti pasa de consum si de obicei deja ai boxe greu de condus din start si nu ai nevoie de setarea ptr 8 Ohm.

De ce vrei pe power zone? Sunt boxe moderne SH pe la lume, cu woofere de 16-17cm, sigur se aud mai bine decat majoritatea sicrielor vintage. Niste boxe de podea cu 2 woofere de 15-16cm cred ca ar fi ideale acolo la tine.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

View PostYOUR_GOD, on 10 octombrie 2022 - 20:20, said:

Nu stiam ca rezistenta boxelor scade. Banuiesc ca nu am masurat niciodata in lucru. Asta nu este bine. Nu prea sa ma duc prea aproape de zero.
Ptr ca nu e rezistenta ci impedanta.
Impedanta variaza in functie de frecventa curentului care circula prin bobina.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSasenoua, on 11 octombrie 2022 - 07:39, said:

Ia sa ma uit de ce ai recomandat! M-am uitat. Ma interesează mult aspectul și deși nu as fi dispus sa cheltuiesc foarte mult pe ele, as putea urca puțin, dar le vreau pe negru. Altceva, ce ai recomanda?
Ideea este ca nu sunt hotărât. Deci, rămân deschis sugestiilor.

View PostCyanid3, on 11 octombrie 2022 - 07:39, said:

La power zone am garanție. Nu este data dr producător, dar există. Primesc factură, cumpăr corect. Oamenii de regulă, ori cer prețuri prea mari, din atașament pentru dispozitivele lor (poate asa as face și eu). Am mai luat de la power. Totul OK. Totuși, as lua și din altă sursă. Nu-s chitit pe ceva anume.
Apoi, la oameni găsesc pe nu știu unde prin țară. La probă se accepta doar vizual. Nu pot cumpăra boxe SH după aspect numai.

#28
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Mi-a mai atras atentia canton fonum 150 dar e 750 lei boxa pe 3 cai, sensibilitate foarte buna si sunt intre raft si podea, deci cumva ai ceva intre cele doua categorii. Nemtii de la Canton sunt firma serioasa, tin minte acum vreo 15 ani tot aduceau canton la altex la testare si nu cumpara nici dracu, toata lumea sarea pe Sal-urile alea. Dar... La Infinity nu ai cum gresi parerea mea, la o adica le poti colanta cu o membrana neagra, oricum pretul e greu de batut. Mie imi place sunetul harman e companie care a luat manufactura daneza de boxe si a inovat. Nu stiu daca avem aceleasi gusturi asa ca nu pot recomanda absolut. Dar Harman are basul precis adanc fara a fi cantitativ, adica sa urce peste celelalte frecvente.

Ce am vazut in bugetul tau iarasi foarte bune ar fi Jamo Alto 120, facute in Danemarca dar vad ca au calotele impinse la difuzoarele de mid bass si bass. Poate au si alte perechi. Eu am Jamo Studio si la fel danezii au fost cumparati de Klipsch, dar dupa preluare au scos si dude, eu am avut noroc ca am luat inainte. Jamo are un sunet viu si la fel basul prezent fara a fi "mult".

#29
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
Nu cred ca o sa reusesti sa le asculti la putere maxima, sa fim seriosi, 200w intr-o camera normala e mult prea mult.
Eu am un Onkyo TX-8270 pe boxe Canton GLE496.2, sub nici o forma n-am reusit sa trec de 50% din putere, deja e cutremur in camera, sa nu mai zic ca deranjez si vecinii.
Tin minte, cand eram in liceu am citit in Tehnium un articol despre calculul puterii unui amplificator in functie de dimensiunile camerei, mobilier, covoare, etc. Dupa calcule, mi-a iesit 2 x 10w.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,717
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 11 octombrie 2022 - 07:39, said:

Adevarul este in ambele idei. Amp-urile alea cu dubla tensiune fac asta si pentru eficienta, dar si pentru ca nu sunt asa capabile ca cele care nu o fac. Daca iei un A-S501, poate nu vrei sa se incinga aiurea pe niste boxe lejere.

Asta nu are nicio legatura cu limitarea tensiunii de alimentare.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View PostYOUR_GOD, on 10 octombrie 2022 - 15:30, said:

Vreau și putere, dar și calitate. Din acest pdv, ce ați alege dintre două boxe identice ca și consum, dar una pe 4, alta pe 8 ohmi. Și mai ales, de ce?
Putere nu e chiar tot una cu nivel acustic/intensitate sonora. Puterea se refera strict la wati ,intensitatea sonora implica mai multi factori.
E posibil ca niste boxe pe 8 ohmi( impedanta , nu rezistenta) sa sune mai tare decat niste boxe de 4 ohmi. De ex daca boxele cu 8 ohmi au o sensibilitate mare ,cum ar fi niste Klipsch , de ex.
Impedanta boxelor variaza drastic in timpul functionarii . Sunt boxe ce au specificatti 8 ohmi nominali dar care ajung si pe la 2 ohmi in timpul functionarii. Un ex. ar fi B&W seria CM

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSasenoua, on 11 octombrie 2022 - 08:34, said:

Am doua Sony de raft pentru acel amplificator. Daca iau de raft, vreau ceva mai mare. Acasa, ascult pe Dali Zensor 3. Sunt exact ce sau cum imi place mie. De aceea trag cu Yamaha, ca se aud dupa placul meu. M-am uitat la mai multe boxe. Cam fug de cele cu conul lovit. Sau cum ii spune. Am facut traznaia asta o data, cand eram mic si niciodata nu a mai sunt cum trebuie acel difuzor. Era unul oval de 8 W, ca boxa pentru magnetofon. Eu lovisem exact difuzorul pe centru, cand pregatindu-le sa le duc undeva, am aruncat ceva peste ele. Daca se sifoneaza cupola aceea, nu cred ca este problema, daca nu este pretentios, conul insa, e jale. Am facut bobinari. Daca nu-l centrezi, se arde. Le desfaceam si vedeam. Puneam mereu folie de radiografie sau dupa cum aveam loc intre ele si tot furau la incalzire. Atunci am concluzinat eu, ca amator, ca difuzoarele nu se repara.
Bun...sunt in ceata. Azi nu stiu cand mai am timp sa ma uit, poate dupa 22. Sunt decis sa comand saptamana viitoare, sa le am in sambata urmatoare.
Vad ca-mi spuneti de 8 ohm. Asa sa fie, daca ramaneti la opinia aceasta. Sotia mi-a zis sa nu iau de podea...dar eu as vre aniste incinte mai mari. Pioneer cum e? Era o Meka pentru noi cand eram mici. Dar dupa ce piata s-a deschis, nu mai stiu. As vrea, stiu cum suna, o membrana cat mai amre. DOua sau trei cai, nu cred ca conteaza. Nu stiu daca amplificatorul asta trimite exact ce trebuie unde trebuie, dar pentru palcerea mea, da, trei cai ar arata mai bine. Si... sa nu fie lovite. De regula am grija de lucruri. Se mai intampla accidente, dar nu as lua ceva lovit. SI in cazul boxelor, difuzoarele nu trebuie sa fie atinse. SI asa c anu stiu in ce stare sunt prin spate, daca si membrana este lovita...
Legat de pret, nu as trece peste 400. Daca gasiti sau stiti ceva ce merita un efort financiar mai mare, spuneti-mi si...vedem.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Pioneer nu mai e nimic la boxe. Si nici nu prea a fost cu putine exceptii. La fel ca si Technics sau Sony.
In general nu firmele generaliste fac boxe de calitate ,ci firmele cunoscute de boxe.

#34
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Jamo de mai sus e de evitat, apoi am vazut poza de la spate e pe 4 ohm. Plus conurile.
Ceva mai bun ca Infinity eu nu vad in marja asta de pret. Mai sus cred ca nimic nu bate Cantonurile.
Pioneer nu as lua fix din considerentele spuse de edigee. Daca ma uit mai bine sunt alea de le vindea altex. Ditamai mobila, cu bassul ala falfait, de unitre. Erau la sectorul ala cu boxe all in one intr-un timp.
Personal eu nu am avut experiente super bune cu yamaha plus yamaha. Nu straluceste yamaha la boxe pasive.

#35
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Gasesti deal-uri mai bune decat la powerzone ala, pe olx

De exemplu, vezi Mission M73 la 690 Ron in Bucuresti. De fapt sunt M73i dupa eticheta din spate, deci mai noi.

Sau Mordaunt Short 906i la 750 Ron

Sau Tannoy Mx3 la 600 Ron care ar fi de la un magazin de sh-uri

Sau Q Acoustics 3050 la 800 Ron.

Eu zic ca merita efortul financiar.

Sau, daca te ambitionezi cu powerzone, ar fi MB Quart 610S la 650 Ron. Astia au fost brand misto iar modelul asta e pe 3 cai, cu bass de 20cm pe compresie :D

Am si eu niste Mb quart, insa pe un amplif mult mai puternic, tot Yamaha. Si suna foarte bine.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTzur, on 11 octombrie 2022 - 11:59, said:

Nu prea am încredere pe OLX fără probă.
Nu v-am spus, dar le-aș vrea negre. Și as trece de pragul acela puțin, dacă merită.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate