Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 

Ohmii...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
128 răspunsuri în acest subiect

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Salut! Vreau sa iau două boxe și după ceva căutări, m-am blocat  la rezistență. Amplificatorul funcționează cu boxe de la 4 la 8 ohm, dar dacă pot alege orice, să iau de 4? La aceasta rezistență, amplificatorul are randamentul maxim. Sau sa iau boxele cu difuzorul cel mai marebin diametru?
Mulțumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.201
  • Înscris: 07.02.2003
Ambele, diametre bune daca vrei presiune acustica si ca putere impedante cat mai mici, daca ampul suporta doar 4Ω atunci 4Ω sa fie.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.846
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu la ce randament te-ai gandit...

La 4 ohmi scoate puterea maxima.
La 8 ohmi scoate putere mai mica dar randamentul e mai bun - ca raport putere/consum. In general cu cat impedanta e mai mare la boxe, scade puterea si creste randamentul amplificatorului. In teorie si banda redata e mai liiara si se duce mai mult in frecventa la impedanta mai mare, dar asta nu prea conteza.

Legat de diametre - cu cat difozirul de bas are un diametru/suprafata mai mare, basul e mai bine redat si la frecventa mai joasa.

Aici nu strica si un port de bass-reflex...

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Bun! Uitându-mă în fișa tehnică, la 4 ohmi, amplifictorul duce 160 wați la boxe, în 8, 120. Parcă. Nu-mi amintesc exact. La 8 ohmi, eu zic ca se aud mai tare. Dar nu doar asta vreau. Ca rar le voi da tare. Vreau și putere, dar și calitate. Din acest pdv, ce ați alege dintre două boxe identice ca și consum, dar una pe 4, alta pe 8 ohmi. Și mai ales, de ce?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.846
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr putere 4ohmi, ptr calitate 8 ohmi.
Am explicat mai sus de ce - pe 8 ohmi ai randament mai bun, liniaritate mai buna si banda mai larga - asta ptr amplificator.

Vezi ca puterea boxelor ar trebui sa fie cam cu 20-30% mai mare decat cea a amplificatorului...

Asta legat de informatiile date de tine.

Acum ar trebui sa ne zici si la ce boxe te-ai gandit. SI care e modelul de amplifiator care il ai...
Ca in functie de model/fabricant probabil vor fi boxe de 4 ohmi care suna mai bine decat alea de 8 Ohmi... Sau invers.

Eu personal am luat intotdeauna in calcul boxe e 8 ohmi, chiar dac amplifurile mele au stiut/stiu si 4 sau 6.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Este un tuner Yamaha. Vechi. Nimic pretențios. Dar l-am pus pe niște boxe mai mari și se aude foarte bine. Surprinzător chiar.
Quadral SX 1500;
Pioneer S Z 370;
Sony S S F2;
Yamaha NS G 40;
Heco Media 5005.
Toate SH.

Dacă ohmii nu aveau relevanță, le luam ca pitipoanca, pe cele cu diamentrul joaselor mai mare.
Eram mic când am dat peste un difuzor de televizor, de 2W, dar cu diametrul de 17 cm. Suna fenomenal. Difuzor cu membrană din carton.

Eu am de 6 pe cel de acasă. Altele nu am pus, dar se aude cum trebuie.

#7
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.817
  • Înscris: 03.01.2006
Deci, ai un amplituner Yamaha, scrie pe el la borne 4-8ohmi sau 4-16ohmi, si vrei sa cumperi ceva din lista de boxe SH scrisa de tine ?

Daca da, raspunsul este ca poti pune orice boxe.

Atata doar, ca daca pui niste boxe cu difuzoare de 2x17cm pe care scrie 120W 8ohm si dai foarte (chiar foarte foarte) tare amplitunerul, este sansa sa le distrugi. Poate intra in clipping
https://blog.quality...mplifier-gains/
In principiu auzi cand nu mai canta bine, incep sa distorsioneze un pic si nu dai mai tare.

Dar daca esti doar tu, nu vine vreun copil sau vreun tampit sa dea la maximum, chiar poti pune absolut orice boxe.

Din ce-ai scris acolo as lua Yamaha NS G 40

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.730
  • Înscris: 24.10.2015
Intre 160 si 120 watts nu ai nici macar 3db diferenta de presiune acustica. Daca boxa aia de 8 omi are sensibilitate mai buna ( SPL 1w/m) e posibil sa se auda la fel sau chiar mai tare. Avand in vedere si ce a spus eiffel, ca amplificatoarele in general functioneaza mai bine pe 8 omi vs 4, nu vad de ce ti-ai bate capul. Alege boxa care suna mai bine per total si mai tare, nu-ti bate capul cu omii. Altfel, poate ca boxa aia de 4 omi nu rezista la acei 160 de watts si e degeaba...

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Nu pot sa le ascult. Deci, ce iau, aia rămâne. De raft sau de podea? ;)

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.730
  • Înscris: 24.10.2015
Daca camera e mai marisoara eu as alege de podea. De fapt as alege oricand de podea, exceptie poate fi cazul in care alea de podea sunt chinezarii de doi bani si alea de raft ceva model de lux.

Editat de vinciun, 10 octombrie 2022 - 17:43.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Cam acolo băteam și eu.

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Spune ce dimensiuni are camera, din ce e facuta si pe care din laturi pui boxele. Si pe ce latura sunt ferestrele (daca sunt mari). Niste boxe de podea intr-o camera de beton sub 4x5m fac haos pe bass, ca rezoneaza camera fix la frecventa la care bubuie cel mai tare bass reflex-ul.

Editat de Cyanid3, 10 octombrie 2022 - 18:45.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Camera are peretii din rigips 560x300, fereasta de 116x116, pica pe stanga.

#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Adica rigipsul e singura componenta dura care imprejmuieste camera? Sau e beton/caramida cu rigips peste? Ca daca ar fi doar rigips, nu e capabil sa opreasca frecventa de rezonanta a camerei, deci te cam doare la bascheti ce bass au boxele, ca iese prin pereti, nu-ti ramane sa rezoneze inauntru, in camere de genul ai cel mai frumos bass sub 80Hz. Ca mai canta rigipsul ala odata cu boxele la mid-bass, e alta discutie, dar bass-ul e de vis.


Referitor la impedanta, ar trebui sa vezi raportul dintre impedanta si sensibilitate. Daca ambele sunt scazute, m-as feri de asa boxe. Adica, ceva gen 4 Ohm si 86dB nu prea ar fi de bine pentru amp. La 89+dB is ok si boxe pe 4 Ohm. Eu am 88dB - 8Ohm si stiu pe cineva cu fix acelasi amp si boxe din aceeasi gama, varianta 4Ohm - 89dB. La el se incinge amp-ul la volum mai mic decat la mine. Eu ocolesc 4 Ohm pe amp-uri mainstream, desi pot functiona ok si asa daca nu exagerezi cu volumul.

Si inca ceva, una e impedanta declarata de producator, alta e realitatea. Sunt boxe date ca 4 Ohm care coboara la 3 Ohm minim, altele cotate la 4 Ohm, dar care coboara la 2.5 Ohm in folosire. Deci cel mai bine intrebi lumea despre modele anume de boxe care te-ar atrage, nu specificatii.

Editat de Cyanid3, 10 octombrie 2022 - 20:08.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
Perete din caramida pe trei randuri sub rigips.
Pai, nu stiu...eu l-am pus pe niste boxe fara nume, s-a incins, dar  mers asa vreo 4 ore la aproape maxim. La maxim, nu se auzea bine. Nu cred ca era neaparat vina boxelor, cred ca atat putea el. AM pus boxele mai sus. Acum ma uitam la Pioneer SZ 370, Quadral SX 1500 si Yamaha NS G 40. Am mai eliminat din ele.
Ideea este ca nu prea gasesc specificatiile lor. Nu stiam ca rezistenta boxelor scade. Banuiesc ca nu am masurat niciodata in lucru. Asta nu este bine. Nu prea sa ma duc prea aproape de zero.

Ma gandeam ca cele Yamaha, fiind aceeasi marca, ar fi potrivite.

#16
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005

 eiffel, on 10 octombrie 2022 - 15:24, said:

Nu stiu la ce randament te-ai gandit...

La 4 ohmi scoate puterea maxima.
La 8 ohmi scoate putere mai mica dar randamentul e mai bun - ca raport putere/consum. In general cu cat impedanta e mai mare la boxe, scade puterea si creste randamentul amplificatorului. In teorie si banda redata e mai liiara si se duce mai mult in frecventa la impedanta mai mare, dar asta nu prea conteza.


Depinde.
Amplificatoarele care stiu si 4 ohmi si 8 ohmi, defapt au amplificatorul care lucreaza cu 2 tensiuni de alimentare. Pentru 4ohmi alimentarea are o tensiune mai scazuta decat atunci cand amplificatorul lucreaza cu impedanta de 8ohmi.

 eiffel, on 10 octombrie 2022 - 15:37, said:

Eu personal am luat intotdeauna in calcul boxe e 8 ohmi, chiar dac amplifurile mele au stiut/stiu si 4 sau 6.
ASa recomand si eu

Editat de tehnics, 10 octombrie 2022 - 20:31.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.927
  • Înscris: 01.01.2010
O sa ma uit si de ceva la 8 ohm. Revin.

#18
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Poate fi si vina boxelor, in sensul ca erau insensibile si/sau cu impedanta foarte scazuta, ceea ce necesita mai multa putere de la amp.


Cam sifoniere boxele alea pentru camera ta. Daca iei asa ceva, trebuie sa le pui macar pe latura scurta, neaparat, sa bata sunetul in lungimea camerei. Cu unele de-alea cred ca atingi rezonanta camerei chiar si de-a lungul. Depinde si cand de mult iti place bass-ul si cat de mult iti place ala bubuit, care rezoneaza. Eu in asa camera nu as pune woofere mai mari de 16cm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate