Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Masina de spalat rufe perfecta (o caut, nu-i fac review)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Dupa cum ati vazut in titlu, sunt in cautarea unei masini de spalat rufe. De ce? De ce nu? In prezent detin Hotpoint ECOS6L 1052. Ce-mi place la ea? E alba si ingusta. Din pacate, familia s-a marit, iar actuala spala doar sase kilograme de rufe si dureaza mult spalarea.

Ce vreau de la viitoarea masina de spalat rufe:
-sa fie ingusta (maxim 50cm adancime);
-sa fie silentioasa;
-sa nu aiba programe luuuuuuungi;
-sa coste pana in 2500 de lei.

Tot citind pe forum, LG s-ar afla in criteriile mele, mai ales ca e silentioasa. Desi visul meu se indreapta catre Haier. Nu strambati din nas, Haier is the new shit in materie de electrocasnice. Dar si pretul e pe masura.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
HAIER
Are de toate, inclusiv adancime, da' ie mai scumpa cu 300 lei.
Io zic sa te uiti la LG-ul ASTA, care ie fix 2500 lei, dar care nu are caracteristicile HAIER.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Daca nu specificai ca masina sa fie ingusta, iti recomandam cu caldura un model cu incarcare verticala. Mi se pare cea mai reusita, spun din experienta avuta cu indesit WITL106. Are peste 15 ani,cred ca aproape 20. In afara de mici probleme rezolvate de mine (nu-s depanator masini de spalat), si-a facut treaba foarte bine. Inca merge...
Adevarul este ca marfa de acum 20 de ani era superioara calitativ fata de cea de azi in privinta rezistentei, fiabilitatii. Probabil mai putin dpdv energetic.
Nu cred ca mai e cazul sa o spun, tu cauti un model cu incarcare frontala, SLIM. Nu pot da un raspuns pertinent.
Succes!

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 07:19, said:

HAIER
Are de toate, inclusiv adancime, da' ie mai scumpa cu 300 lei.
Io zic sa te uiti la LG-ul ASTA, care ie fix 2500 lei, dar care nu are caracteristicile HAIER.
Foarte buna,se gaseste la 1999lei in alt magazin

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Un LG slim recomand si eu :)

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
La incarcare verticala ma gandeam si eu.
Au avantajul ca au cuva fixata pe rulmenti in ambele capete - exact ep ax - ceva mai robuste si permit incarcari mai mari - eu am una de 7,5Kg dar exista si mai sus.

Legat de fiabilitate insa nu m-as astepta ca vreun model actual sa tina mai mult de 5-6 ani.
Ce se facea acum 15-20 de ani s-a dus.

#7
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 29.08.2013

View Posteiffel, on 30 septembrie 2022 - 08:19, said:

Ce se facea acum 15-20 de ani s-a dus.

Gasesti si acum, daca te tine buzunarul (Miele / Siemens etc) :D

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
AEG LTX7E273E Seria7000
Ce parere aveti de asta ?
Este o intrebare retorica,desi ar fi la categoria premium se duc rulmentii/flansele in 2-3ani

Edited by florinellll, 30 September 2022 - 09:18.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Cam 5-6 ani te tin rulmentii/flansele la Whirlpool cu incarcare verticala.
La cele vechi - anii 90 te tineau cam 15-20 de ani.

Problema e ca odata schimbate nu mai tin nici un an...

View Postsftpdt, on 30 septembrie 2022 - 08:53, said:


Gasesti si acum, daca te tine buzunarul (Miele / Siemens etc) Posted Image

Nici alea nu mai sunt ce au fost.
Da, te tin dublu si platesti triplu...

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Am un BEKO HTE7616X0 de la Altex, cea mai ingusta pe care am gasit-o ca sa o pot baga prin usa de la baie, am usa din tamplarie PVC si tocurile sunt cam late. Functia de uscare e super ok iarna, folosesc uscarea cea mai usoara de 30 de minute doar cat sa mai iasa din rufe apa ramasa dupa centrifugare si parca se mai duc si cutele, apoi le usuc pe umeras fara sa le mai calc dupa aceea. Programele n-au cum sa fie lungi sau scurte, ai de toate, cele scurte spala mai sumar iar cele lungi mai bine. In privinta calitatii masinii nu stiu, o am doar din iarna trecuta.

View Posteiffel, on 30 septembrie 2022 - 09:23, said:

Cam 5-6 ani te tin rulmentii/flansele la Whirlpool cu incarcare verticala.
La cele vechi - anii 90 te tineau cam 15-20 de ani.
Problema e ca odata schimbate nu mai tin nici un an...
Am un prieten specializat in schimbat rulmenti la masinile de spalat, desface cuva si monteaza rulmenti buni, a zis ca alege rulmenti pe la 40-50 lei care sunt mai buni decat cei din fabrica si tin 10 ani lejer. La cati clienti are as zice ca face treaba buna, parca zicea ca ia vreo 400 lei, in care ridica, repara in atelier si remonteaza masina de spalat la client.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Fix din cauza asta am cumparat actuala masina. Le-au facut proiectantii in asa hal incat sa fie foarte greu sau imposibil de reparat. Inainte, cuva se desfacea in doua si aveai acces la rulment. Fosta masina avea cuva lipita de trebuia taiata cu polizorul unghiular.

Astea mai noi au motorul in dreptul cuvei, fara fulie. Sa detalieze cineva care se pricepe mai bine.

Edited by Puferiu_, 30 September 2022 - 09:45.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2022 - 09:44, said:

Astea mai noi au motorul in dreptul cuvei, fara fulie. Sa detalieze cineva care se pricepe mai bine.
Direct Drive.

View Posttomcatsk8, on 30 septembrie 2022 - 09:29, said:

Am un prieten specializat in schimbat rulmenti la masinile de spalat, desface cuva si monteaza rulmenti buni, a zis ca alege rulmenti pe la 40-50 lei care sunt mai buni decat cei din fabrica si tin 10 ani lejer. La cati clienti are as zice ca face treaba buna, parca zicea ca ia vreo 400 lei, in care ridica, repara in atelier si remonteaza masina de spalat la client.
Problema nu sunt chiar rulmentii ci etansarea lor - intra apa in ei, spala vaselina si apare rugina.
Odata desfacut nu mai poti realiza etansarea corecta. Plus ca la unele masini nu poti schimba doar rulmentul - vin capsulati cu fulie si ax.

Am incercat asta la doua masini de splata - alt "mecanic' de fiecare data, piesele originale.
Mai mult de 6 luni nu a tinut pana a aparut rugina.

Deja m-am obisnuit - cand se strcia ceva electrocasnic nu mai chem pe nimeni la reparat - cumpar unul nou si-l dau pe-asta la schimb.
N-are rost sa pierd bani degeaba.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Am vazut recent Miele la Altex, nu scria pe ea unde e facuta si avea balamale la hublou din zamac asa cum au stricat si la AEG si Electrolux de cativa ani.

Eu am un whirlpool din primavara lui '94 care nu are niciun service de peste 28 de ani si spala minim 3 cuve pe saptamana.
I-am schimbat doar condensatorul cu cativa lei dupa 10 ani, si cel pus in loc inca e bun, a tinut deja aproape dublu cat cel original.
N-are piatra cu toate ca nu am pus calgon niciodata, insa nu setez peste 55C.
La astea noi nu poti seta temperatura cum vrei, nu au potentiometru cu variatie continua ci au trepte fixe indiferent ca au buton rotativ sau nu.
Majoritatea sar din 40 direct in 60C, si unele mai pricopsite au si 50C.
Luati model cu setare 50C si nu puneti pe 60 ca piatra se depune abrupt exponential in relatie cu temperatura.

Edited by loock, 30 September 2022 - 11:36.


#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Posttomcatsk8, on 30 septembrie 2022 - 09:29, said:

Am un prieten specializat in schimbat rulmenti la masinile de spalat, desface cuva si monteaza rulmenti buni, a zis ca alege rulmenti pe la 40-50 lei care sunt mai buni decat cei din fabrica si tin 10 ani lejer. La cati clienti are as zice ca face treaba buna, parca zicea ca ia vreo 400 lei, in care ridica, repara in atelier si remonteaza masina de spalat la client.
Fac asta de 20ani ,nu exista rulmenti de 50lei/bucata,poate cumparati la suprapret de la bisnitari de pe OLX
Nu depinde numai de rulmenti,conteaza si calitatea simeringului si mai ales in ce stare este bucsa

Edited by florinellll, 30 September 2022 - 12:14.


#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am pretentia ca este asa, dar ce mi-a spus o cunostinta anul trecut despre Miele (consider ca e valabil pentru toti producatorii):
Avea Miele, luata din Germania, inainte de anii 2000. Se saturase de ea, avea posibilitati financiare, s-a gandit la una noua. A fost la reprezentanta Miele din Piața Presei Libere, a discutat cu cei de acolo. I s-au facut recomandari dar i s-a spus voalat ca nu trebuie sa aiba aceleasi asteptari ca la vechea masina. "La timpuri noi, masini noi!" Mai aratoase, mai inteligente dar mai putin rezistente.

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2022 - 09:44, said:

Fix din cauza asta am cumparat actuala masina. Le-au facut proiectantii in asa hal incat sa fie foarte greu sau imposibil de reparat. Inainte, cuva se desfacea in doua si aveai acces la rulment. Fosta masina avea cuva lipita de trebuia taiata cu polizorul unghiular.

Astea mai noi au motorul in dreptul cuvei, fara fulie. Sa detalieze cineva care se pricepe mai bine.
Direct drive,sa nu iei din aia ,daca apar probleme la motor sau  driver, caput

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.emag.ro/.../pd/D3FW72MBM/?
https://www.emag.ro/...s/pd/DYNKXKMBM/
9 scurte.

Edited by victord36, 30 September 2022 - 15:57.


#18
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.09.2011
As cumpara fara cea mai mica ezitare o masina de spalat DAEWOO-Air Power(cu bule, daca isi mai aduce aminte cineva).
Pacat ca nu se mai fabrica.Avantaje : economica, spala cu apa rece,are racord separat ptr. apa calda,foarte usoara,
silentioasa,fiabila-cel putin pentru mine care o am din 1996, se pot schimba setarile programelor si se mai pot pune rufe chiar in timpul spalarii.
Am inlocuit la ea doua furtune gasite la un magazin de piese auto, si o supapa de incarcare cu apa calda, gasita pe net
la o reprezentanta de prin Suceava. Bijuterie masinuta, sotia lacrimeaza la gandul ca va trebui, inevitabil, sa o inlocuim cu un ,,tanc”.
Va cer scuze daca am deviat un pic mai mult de la subiect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate