Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masina de spalat rufe perfecta (o caut, nu-i fac review)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postaltuser09, on 30 septembrie 2022 - 12:16, said:

Nu am pretentia ca este asa, dar ce mi-a spus o cunostinta anul trecut despre Miele (consider ca e valabil pentru toti producatorii):
Avea Miele, luata din Germania, inainte de anii 2000. Se saturase de ea, avea posibilitati financiare, s-a gandit la una noua. A fost la reprezentanta Miele din Piața Presei Libere, a discutat cu cei de acolo. I s-au facut recomandari dar i s-a spus voalat ca nu trebuie sa aiba aceleasi asteptari ca la vechea masina. "La timpuri noi, masini noi!" Mai aratoase, mai inteligente dar mai putin rezistente.

Am avut o masina de spalat vase de la Miele. De tampit ce sunt, am vandut-o si mi-am luat un ''bosh'' ! Imi musc degetele de tampit ce am fost ! Aveam masina aia de zece ani si niciodata nu am avut probleme. Spala impecabil, fara pretentii, fara telenovele. La fel am facut si cu un ''Electrolucs'', masina care stia ca trebuie sa spele si atat ! Am schimbat-o cu un LG, care nici nu se compara cu vechitura aia impecabila.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Ai tu grija ca la cele care au programe scurte, scade capacitatea masini de spalat.
Am o porcarie de arctic slim, iti zic din start nu iti cumpara arctic, la 5 ani de la achizitie a ruginit carcasa, nu spala nici pe aproape la fel de bine ca aia veche.
Are 5kg capacitate si daca dai pe programele rapide scade capacitatea/kg.
Desigur eu tot asa o incarc si pe programul ala de 30 de minute dar daca te iei dupa cei de la arctic, dupa manualul lor, ar trebui mai putine haine pe programul scurt.

Deci urmareste bine daca masina pe care vrei sa o cumperi, urmareste cu atentie despre ce este vorba.
La Arctic gasesti manualele pe internet.

#21
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2022 - 06:52, said:

Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Dupa cum ati vazut in titlu, sunt in cautarea unei masini de spalat rufe. De ce? De ce nu? In prezent detin Hotpoint ECOS6L 1052. Ce-mi place la ea? E alba si ingusta. Din pacate, familia s-a marit, iar actuala spala doar sase kilograme de rufe si dureaza mult spalarea.

Ce vreau de la viitoarea masina de spalat rufe:
-sa fie ingusta (maxim 50cm adancime);
-sa fie silentioasa;
-sa nu aiba programe luuuuuuungi;
-sa coste pana in 2500 de lei.

Tot citind pe forum, LG s-ar afla in criteriile mele, mai ales ca e silentioasa. Desi visul meu se indreapta catre Haier. Nu strambati din nas, Haier is the new shit in materie de electrocasnice. Dar si pretul e pe masura.

La 500 euro doar Electrolux/Aeg made in Poland. Si eu caut ptr maica-mea, tot in banii astia, probabil o sa mai pun ceva de la mine, ceva bun costa dublu, foarte bun triplu. Din  ce am inteles de la ''operatoarele'' acestor cutii magice tamburul trebuie sa fie mare, foarte mare, cat de mare posibil, mai mare decat masina daca se poate! Pentru ca un tambur mare inseamna rufe mai putin șifonate, mai usor de calcat, mai ales perdele, draperii, lenjerii de pat. Deci succes cu asta, mai ales ca vrei slim Posted Image  
De programe nu stiu, ptr mine fac acelasi lucru, probabil or exista deosebiri intre ele.

Eu am asta:
Attached File  8000.jpg   129.78K   25 downloads

Are 14 ani, daca era om anul asta ii scoteam buletin ;)  Nu am schimbat nimic la ea, cum am pus-o asa a ramas dar a inceput sa haraie, sa vibreze ca are telescoapele sparte, probabil o fi vreo legatura  cu faptul ca am spalat presurile din dube in ea...cu tot cu 15 kile de nisip de pe plaja.  Mai da eroare de usa neinchisa, probabil are vreo legatura ca am inchis-o cu piciorul dupa ce am indesat un cojoc din anii '70 in ea, posibil sa fie asta, nu stiu ;)  Dar dupa cum zicea cineva mai sus, imi e groaza cand va trebui s-o schimb, ce am vazut zilele astea prin magazine sunt jucarii de 50kg, ce spalare or face astea ca daca ma rezem in ele pleaca la plimbare. A mea are 110kg la gol si ia vreo 80l apa la spalare, curent nu mai zic ...cineva mi-a zis sa nu o dau la rabla ca o vrea el cand se strica, o repara si mai trage 10 ani de ea. Nu are pic de rugina, doar plasticul s-a ingalbenit ca la carcasele vechi de pc, in rest invarte textilele de le ia  draq.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In genera cele asamblate prin EU sunt mai bune decat celelalte.
Din pacate nu se mai face nimic in Italia - alea erau excelente pe vremuri. Whirlpool-ul luat de mine in '92 era Mad in Italy. Aproape 20 ani au tinut rulmentii.

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am un Bosch Maxx 6 de peste 14 ani.
I-am schimbat o data amortizoarele. Piesa slaba din conceptie/fabricatie.
Am pus compatibile, putin mai "tari" decat originalele.
N-are aer cat munceste saptamanal. NO PROBLEMO!
Cand o cadea, iau cea mai rentabila dpdv pret/facilitati/garantie, ca sa am posibiltati alternative.
Ori reparat pe garantie, ori RABLA si luat alta.
Asa fac acum socoteala: Cati bani dai vs. cat te tine.
Clar ca daca dai 4000 = pe o MSR si o reparatie dupa 3 ani costa 1000-2000, nu e rentabil, indiferent de firma.
Asa ca multe si in garantie. In 10 ani ai 2 Arctic/Beko in garantie si te doare la basca.
Pentru ca azi cumperi BUNURI DE LARG CONSUM. Nu mai exista bunuri de folosinta indelungata.
Parerea mea. Nu e obligatoriu si pentru colegii de forum!

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am mai scris un mesaj asemanator pe forum, ideea este una simpla, ai 2 variante.
1 - Scump, o sa te tina mult, o sa fie depasit din punct de vedere economic, consum de alte variante mult mai ieftine dar mult mai slabe calitativ.
2 - Ieftin, cumperi o petarda turceasca de la Arctic, o sa se strice cam peste 5 ani, o sa-l dai la rabla si o sa cumperi alta petarda ieftina.

Nu se mai fac lucruri ca pe vremuri, cand am cumparat masina de spalat arctic am vrut sa fie fara afisaj digital, mai putine lucruri de stricat.
A ruginit carcasa la 5 ani de la achizitie, nu imi place cum spala.

Frigiderul arctic? Am dat jos manerele, garniturile de etansare sunt crapate/lipite cu scoci, afisajul digital s-a ars, interiorul este crapat, sertarele de legume sunt sparte.
Cand o sa se strice o sa-l dau la rabla, o sa cumpar o alta petarda tot de la arctic, dar fara manere.

Cum naiba tineau garniturile la frigiderele alea vechi care aveau si congelator integrat tot in frigider si cum naiba nu tin la astea moderne.

Ai varianta sa cumperi bosch, mele sau cum se scrie, scumpe si pe termen lung or sa apara alte modele mai ieftine si mai economice.
Cand o sa ma uit la urmatoarea combina frigorifica, o sa ma uit sa consume cat mai putin curent.
Urmatoarea masina de spalat o sa fie slim dar de la LG, Samsung.

Edited by MindArchitect, 01 October 2022 - 16:37.


#25
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postloock, on 30 septembrie 2022 - 11:27, said:

Am vazut recent Miele la Altex, nu scria pe ea unde e facuta si avea balamale la hublou din zamac asa cum au stricat si la AEG si Electrolux de cativa ani.

Eu am un whirlpool din primavara lui '94 care nu are niciun service de peste 28 de ani si spala minim 3 cuve pe saptamana.
I-am schimbat doar condensatorul cu cativa lei dupa 10 ani, si cel pus in loc inca e bun, a tinut deja aproape dublu cat cel original.
N-are piatra cu toate ca nu am pus calgon niciodata, insa nu setez peste 55C.
La astea noi nu poti seta temperatura cum vrei, nu au potentiometru cu variatie continua ci au trepte fixe indiferent ca au buton rotativ sau nu.
Majoritatea sar din 40 direct in 60C, si unele mai pricopsite au si 50C.
Luati model cu setare 50C si nu puneti pe 60 ca piatra se depune abrupt exponential in relatie cu temperatura.
Whirlpool model 2020 are plajă mare de personalizare a programelor... Temperatura poate fi setată și din 10 în 10 grade...

#26
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteiffel, on 01 octombrie 2022 - 11:37, said:

Din pacate nu se mai face nimic in Italia
Ba da, dar se aduc modele putine in ro. Ma refer la msr normale (si cu uscator incorporat), nu slim. AEG si Electrolux de la seria 7 in sus. Dar costa peste 2500 lei acum. Poate la reducere.

Edited by MMike, 01 October 2022 - 20:12.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostFjell, on 30 septembrie 2022 - 17:50, said:

Am avut o masina de spalat vase de la Miele. De tampit ce sunt, am vandut-o si mi-am luat un ''bosh''
ca și când ai schimba Mercedes cu Logan.
Am avut și eu Miele, nu se compară cu nimic din zona de uz casnic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate