Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

Recomandare Centrala Termica + Boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Eu nu vad lucrurile asa.
Nu e ori la bal ori la spital. Incerc sa am o abordare echilibrata.

De ce dau 6500lei pe Viessmann in loc de 4500lei?
Pai ma astept sa fie cu 50% mai fiabila adica ma astept sa o tin cu 50% mai mult timp sau ma astept sa am 50% mai putine sanse sa ma lase-n mijlocul iernii. Sunt dispus sa dau mai multi bani pentru ca e o chestie complexa, cu multe piese in miscare, electronica etc.

De ce sa dau 7000-8000 lei pe un boiler? Imi aduce 2x -3x -4x beneficiul unui boiler de 2500lei?
Apa calda la discretie in 2bai + 1 bucatarie ma astept sa imi aduca si ala de 7500 si ala de 2500.
Apoi, inteleg eu ca un boiler are serpentina mai lunga si altul mai mica, ca sunt pierderi, randamente, etc, dar si ala si ala sunt doua cazane, fara parti in miscare, fara electronica fara failure points.

Apreciez informatiile pe care le impartasesti si incerc sa mi le insusesc si sa iau deciziile in functie de ele. La feroli am gasit ca are puterea serpentinelor 29 si 18 kw. Serpentinele au suprafata de 0.9mp si 0.6mp. La Vitocel dai cu tunul si nu gasesti informatiile astea.
De ce sa aleg vitocel in defavoarea astuia? Ca nu-s in stare sa puna o informatie clara:
Ba!, are lungimea X, grosimea Y, poate sa transfere atatia kw pe colo si atatia pe dincolo.

Partea cu panourile solare e un bonus. Nu ma intereseaza sa fie cost 0. Sa am panourile si bateria termica perfect echilibrate, sa consum fix toata apa pe care-au facut-o panourile.
Apreciez eficienta, dar n-am timp sa ma preocupe toate astea. Nu acum.
Acum sunt interesat sa termin odata toata povestea, sa le cumpar, sa le pun in functiune sa ma mut si sa nu mai fiu sofer 3h/zi. Sa am timp sa dorm si sa nu-mi mai omor tot timpul meu liber cu CM9, CT127, diferentiale de 10ma sau de 30ma, boilere Feroli sau Vitodens.
Da, incerc sa-mi las loc de extinderi viitoare.
Da, imi place sa ma joc cu draciile astea si o sa pun cate automatizari pot pe ele.
Da' nu acum!

#38
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlyanna, on 19 septembrie 2022 - 21:58, said:

De ce dau 6500lei pe Viessmann in loc de 4500lei?
Pai ma astept sa fie cu 50% mai fiabila adica ma astept sa o tin cu 50% mai mult timp sau ma astept sa am 50% mai putine sanse sa ma lase-n mijlocul iernii.
ar fi bine sa fie asa, dar nu e.
Toate au probleme -si nu neaparat din cauza lor. Centralele sunt integrate in niste instalatii.. nu functioneaza independent (ca frigiderul). Apoi.. depind de diverse Input-uri, parametrii externi: gaze, apa curent.
De-aici si probabilitatea destul de mare de-a necesita service-uri. Interventii care rareori au legatura cu garantia.

Boilere: ce pot sa-ti zic este ca am schimbat Boilere Bosch Buderus si Vaillant dupa 5-7 ani cu boilere Viessmann. Chiar sunt de calitate, mai ales gama mare (in general sunt produse la fabrica Viessmann din ..Franta).
Uite, sa-ti dau un link de la un producator profesionist, care insa e la fel de ieftin ca ceilalti bulgari si turci (zic turci, pentru ca Ferroli le aduce din Turcia -insa in Italia livreaza alte tipuri de boilere..):
https://tesy.com/pro...ted-water-tanks

Gasesti acolo diverse tipuri de boilere, care fac cam acelasi lucru. Dar unele au clasa energetica A, altele au B sau C. Iar serpentina la unele are o forma, la altele alta forma -si alta putere.
Alo ? Cine suna ? We're from UK. Ok, you get a class A DHW Tank, 300 liters, 2 coils. Dovizhdane

View Postlyanna, on 19 septembrie 2022 - 21:58, said:

De ce sa dau 7000-8000 lei pe un boiler?
senzorul boilerului il livreaza de fapt producatorul centralei termice, ca se leaga la automatizarea centralei.
Te-ai gandit ca poate un senzor de la o centrala nu intra in teaca vreunui boiler ? Sau poate intra doar la unele boilere ?
Intamplator senzorul livrat cu centrala Viessmann se potriveste la majoriatea boilerelor -am vrut sa dau doar un exemplu de ce te mai poti lovi la concret.

Parerea mea e sa-ti alegi intai o Firma profesionista de Instalatii, una care a mai facut montaje de echipamente asemantoare si sa te consilieze ei. Eu asa as face.
Nu trebuie sa ma asculti pe mine sau pe altii, ci pe cei care isi vor asuma acesta consiliere -in fond, daca ceva nu merge bine, pe ei o sa-i suni.

Edited by doinastela, 19 September 2022 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate