Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Viitorul Suediei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
391 replies to this topic

#343
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,597
  • Înscris: 08.01.2021

Vizualizare mesajCo5min, pe 16 aprilie 2024 - 09:26, a scris:



Dar să spui că ești mai expus morții în Ro din cauza șofatului vs atentate și cuțitarii din Nord, este exagerat.

Si totuși cifrele spun altceva. 1.06 asasinate la suta de mii în Suedia (toate la un loc, majoritatea fiind probabil în familie sau între cunoscuți, ca peste tot în lume) vs 8.2 morți la suta de mii pe șosele un Romania.

Evident asta nu înseamnă să te ascunzi sub pat nici la București nici la Stockholm.

#344
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,052
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajcumparator, pe 16 aprilie 2024 - 09:49, a scris:


Astea sunt atentatele? Eu credeam ca v-au atacat banditii la colt de strada, chiar ma miram.
Sunt chestii obisnuite, nimeni nu le tine evidenta aici, se intampla de 10 ori pe zi. Vestea buna e ca dupa aia esti mai in forma si mai vioi.
Alea sunt.
Da, a devenit o obisnuinta si face ca oamenii sa nu mai gandeasca logic. De aia e frica mare de zburat cu avionul. Bine ca la accidentele cu avionul putem sa avem incredere in statistici, dar la atentate vs accidente rutiere, nu.

#345
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,014
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt evenimente care se aduna. La numarul de morti din accidente pe care Suedia l-ar fi avut oricum, se aduna cel din rafuielile astea. Ce e bine in asta?
Ei se vaieta ca nu e bine, asa ca inclin sa-i cred.

#346
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,597
  • Înscris: 08.01.2021
Pai nici nu e, ar cam trebui să facă ceva până nu-i prea târziu. Nu trebuie sa ajungă ca în Venezuela ca să se trezească.
Însă până la a le plânge noi de mila mai e.

Edited by KiloW, 16 April 2024 - 12:03.


#347
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 16.03.2007
astia nu-s aia cu cele mai multe cazuri de viol din Europa?

#348
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Bursul, on 15 aprilie 2024 - 16:25, said:

Statistic ai sanse mai mari sa traiesti in Suedia printre bombe decat pe soselele patriei noastre.
De cand stau in DE nu am vazut nici unul cu cutitul sau cu pistolul scos langa mine, dar cat am fost in concediu in Ro, au fost cel putin 3-4 atentate la viata familiei mele de catre bombardieri.
Pana acum, mai ales după anul 2015, în Germania au fost mai multe persoane ucise sau care au suferit vătămări corporale, în urma înțepăturilor cu cuțitul decât în tara Miorizei.

#349
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
clar Suedia ramane o tara mai sigura ca Romania din orice punct de vedere.

la noi in primul rand nu cred ca se raporteaza nicaieri mai bine de trei sferturi din cate batai si atacuri se dau in mediul rural, e ceva obisnuit, apoi mai pui si bombardierii cu mentalitate de "ce te uiti, ma? ia vino incoace" daca iesi la un cocktail chiar in cluburi bune, iar arabetii sunt putini ca nu au de ce sa stea intr-o tara la fel de saraca si inapoiata sau chiar mai rau ca la ei acasa, evident ca se orienteaza spre tarile cu apa calda.

plus ca la noi mai risti sa fii sfasiat de caini vagabonzi, sa te bata politistii degeaba, sa cada tencuiala de pe o cladire, sa intri cat de cat sanatos in spital si sa pleci in sac negru si multe altele.

#350
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,764
  • Înscris: 10.08.2009

View Postbritishpub, on 16 aprilie 2024 - 17:08, said:

clar Suedia ramane o tara mai sigura ca Romania din orice punct de vedere.



Si sigura, si fericita, go Forrest go Posted Image
Am cativa prieteni care s-au stabilit acolo, nu prea s-a prins fericirea de ei.
Au bani de clasa medie, isi permit orice hering de ala in 14 mii de feluri.
Daca prind 25 de grade e cod rosu de canicula, le da apa la servici.Posted Image

Mai sigura mi se pare dpdv al sistemului medical dar asta e valabil cam pentru majoritatea tarilor UE.
Si evident din comportamentul rutier si soliditatea masinilor.
In orasele mari unde se aduna comunitatile de emigranti nu prea.
Unde am avut noi atacuri cu cutitul sau armate in orasele mari ?
Nu vorbim de niste minoritari care se taie la nunta sau botez.

#351
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
ca nu sunt prietenii tai fericiti nu are nicio legatura cu topicul. PS: de ce nu se intorc sau pleaca in alta tara?
cat despre vreme, depinde iar de fiecare in parte. mie verile in Romania mi se par de cosmar, cu temperaturi de peste 50 de grade resimtite la nivelul solului + poluare. :puke:
si avem si noi cate o bomba sub masina din cand in cand, plus atacuri cu cutite si impuscaturi prin cluburi, soferi urmariti de echipaje de Politie cu baraje etc.

#352
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,764
  • Înscris: 10.08.2009
Hai sa terminam cu vrajeala :
https://www.numbeo.c...-mid&region=150

Nu te lasi, nu ?
Tu compari ca se taie niste tszigani intre ei la nunta cu injunghiatului parintelui de mana cu copilul pe strada sau random la mall ?
stati acolo ca stati bine, nu veniti ca va loveste curieru srilankez de la glovo si muriti.Posted Image

#353
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010

View PostDANANDREI2001, on 16 aprilie 2024 - 18:14, said:

Hai sa terminam cu vrajeala :
https://www.numbeo.c...-mid&region=150

Nu te lasi, nu ?
Tu compari ca se taie niste tszigani intre ei la nunta cu injunghiatului parintelui de mana cu copilul pe strada sau random la mall ?
stati acolo ca stati bine, nu veniti ca va loveste curieru srilankez de la glovo si muriti.Posted Image

About Crime Indices At This Website
The data in this section is derived from surveys conducted by visitors to our website.

mda, foarte relevant, ce sa mai zic Posted Image

#354
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.07.2023
N-aveti deloc ambitie daca nu ajungeti la concluzia certa ca e mai bine in Romania decit in Suedia, adica sa fie clar ca strugurii nu s-au copt Posted Image

#355
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,014
  • Înscris: 11.03.2006
Inca nu e mai bine.

#356
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010

View PostZuckerwatte, on 16 aprilie 2024 - 18:24, said:

N-aveti deloc ambitie daca nu ajungeti la concluzia certa ca e mai bine in Romania decit in Suedia, adica sa fie clar ca strugurii nu s-au copt Posted Image
n-auzi ca ii sodomizeaza la locul de munca, le ofera apa gratis oamenilor care isi permit orice tip de hering :scared:

#357
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,597
  • Înscris: 08.01.2021

 DANANDREI2001, on 16 aprilie 2024 - 17:22, said:


Am cativa prieteni care s-au stabilit acolo, nu prea s-a prins fericirea de ei.


Zi-le să mai iasă de sub pat :D

Edited by KiloW, 16 April 2024 - 19:11.


#358
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,014
  • Înscris: 11.03.2006
N-au luat suficiente antidepresive?

#359
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011
Adaptarea pleaca intotdeauna de la individ. Este important cat de mult isi doreste cineva sa se integreze cu adevarat. Eu cunosc romani la Viena care nu au interactionat niciodata cu austriecii, poate doar pe la serviciile publice si dupaia se intorc in Romania si afirma ca austriecii sunt jegosi, nesimtiti, reci si asa mai departe. La fel si cu Germania. Pai cat de obiectiv iti poti da tu cu parerea cand stai non-stop cu partenerul/partenera inchis in casa, la munca mergi pe santier unde sunt numai romani, ex-iugoslavi, si stiu eu ce natii si dupaia te intoric acasa si afirmi cat de naspa sunt austriecii sau nemtii.

Problema romaniilor este adaptarea in medii mai civilizate. In Romania nu zice nimeni nimic daca dai muzica la maxim, daca faci zi de zi gratare in gradina, daca mergi cu 70kmh in loc de 50kmh in oras. In Romania gasesti magazine deschise duminica, noaptea, etc. Lucruri care multi nu le pot accepta in tariile civilizate si dupaia se umfla in pene ca ce urata e viata la nemti. Defapt asa ar fi normal sa fie peste tot in lume, dar multi nu vor sa inteleaga acest lucru.

Logic ca in Spania, Italia ne place, acolo unde situatia este ca la noi acasa.

Eu am locuit prin toata lumea asta si nu am avut niciodata probleme de integrare. Atat timp cat esti deschis la minte si stii ce te asteapta nu este o problema. Daca ma duc in Suedia stiu dinainte ca o sa fie frig, vant si asa mai departe, nu ma pot astepta la clima tropicala.

#360
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014

View Postbusiness11, on 17 aprilie 2024 - 09:01, said:

Adaptarea pleaca intotdeauna de la individ. Este important cat de mult isi doreste cineva sa se integreze cu adevarat. Eu cunosc romani la Viena care nu au interactionat niciodata cu austriecii, poate doar pe la serviciile publice si dupaia se intorc in Romania si afirma ca austriecii sunt jegosi, nesimtiti, reci si asa mai departe. La fel si cu Germania. Pai cat de obiectiv iti poti da tu cu parerea cand stai non-stop cu partenerul/partenera inchis in casa, la munca mergi pe santier unde sunt numai romani, ex-iugoslavi, si stiu eu ce natii si dupaia te intoric acasa si afirmi cat de naspa sunt austriecii sau nemtii.

Problema romaniilor este adaptarea in medii mai civilizate. In Romania nu zice nimeni nimic daca dai muzica la maxim, daca faci zi de zi gratare in gradina, daca mergi cu 70kmh in loc de 50kmh in oras. In Romania gasesti magazine deschise duminica, noaptea, etc. Lucruri care multi nu le pot accepta in tariile civilizate si dupaia se umfla in pene ca ce urata e viata la nemti. Defapt asa ar fi normal sa fie peste tot in lume, dar multi nu vor sa inteleaga acest lucru.

Logic ca in Spania, Italia ne place, acolo unde situatia este ca la noi acasa.

Eu am locuit prin toata lumea asta si nu am avut niciodata probleme de integrare. Atat timp cat esti deschis la minte si stii ce te asteapta nu este o problema. Daca ma duc in Suedia stiu dinainte ca o sa fie frig, vant si asa mai departe, nu ma pot astepta la clima tropicala.
Sa vezi ce amenda iti iei in Italia daca circuli in oras cu 70 km/h in loc de 50! Idem si in Spania si in ambele tari daca te apuci sa faci gratare si sa dai muzica tare cand ai tu chef!
Si sa stii ca numarul romanilor din U.K. (1,1 milioane) de exemplu, il depaseste la ora actuala pe cel al romanilor din Italia (900.000) ori Spania (600-700.000), iar numarul romanilor din Germania (880.000) se apropie vertiginos de cel al romanilor din cele doua tari mediteraneene. Ce spui tu acolo, ca "ne place unde situatia e ca la noi acasa", era poate valabil in anii 2000 cand s-au apucat romanii de emigrat masiv, acum s-au mai schimbat lucrurile.

Ontopic:
"Un bărbat a fost arestat în Suedia după ce a atacat cu o armă albă trei femei.

Poliţia suedeză a anunţat vineri că a neutralizat şi a arestat un bărbat care a rănit cu un obiect ascuţit trei femei, în oraşul Vasteras (centrul Suediei), transmit Reuters şi AFP, citate de Agerpres.

Cele trei femei, cu vârste între 65 şi 80 de ani, au fost transportate la spital, a indicat poliţia pe website-ul său.
”Poliţia a arestat un bărbat în apropierea locului infracţiunii. În timpul arestării, un ofiţer de poliţie a făcut uz de armă. Bărbatul a fost rănit şi transportat la spital”, adaugă comunicatul, fără a oferi alte detalii despre starea sănătăţii sale.
Potrivit tabloidului Aftonbladet, bărbatul avea un cuţit asupra sa în momentul arestării. Două dintre femeile atacate sunt în stare critică, iar a treia a suferit o rană la gambă.
Aftonbladet adaugă că autorul este un bărbat cu vârsta de aproximativ 30 de ani, cunoscut de poliţie şi cu un cazier judiciar pentru infracţiuni legate de droguri."

https://www.g4media....trei-femei.html

Edited by Costel2014, 19 April 2024 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate