Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Viitorul Suediei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
375 replies to this topic

#325
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 24.12.2005
Un bărbat a fost executat în plină stradă în fața copilului său.

Quote

Sweden rocked by new gangland horror as father, 39, is fatally shot in the head in front of his young son after challenging a gang of youths

A 39-year-old man was shot and killed in Skärholmen while cycling with his son.
Sweden remains embroiled in crisis as gun violence continues to soar


#326
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

View Posttfmercedez, on 05 aprilie 2024 - 21:43, said:

Scuzati ca intreb, dar sirienii si irakienii din Suedia, pe cine impusca? Pe politisti, pe bastinasii nevinovati sau se casapesc intre ei?

I-auzi ce zice in linkul postat de colegul, ca au trecut la nivelul 2, casapesc si bastinasi nevinovati care-si duc copilul la piscina.

#327
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009
"No arrests have been made in connection with the killing, which becomes the latest tragic gangland shooting amid a surge in violence in recent years as criminal gangs feud for control of lucrative drug markets.
According to police statistics, 363 shootings were reported last year with 53 fatalities, while a total of 149 bombings were recorded."

Locul 4 la cele mai fericite tari din lume la bataie mare pentru un loc pe podiumPosted Image Posted Image Posted Image

La noi daca nu luam ce trage politia dupa betivi in masini , alea cu alice si braconierii prosti sunt cateva cu gloante pe an.
La bombings suntem de cacat rau de tot, ultima si cam singura a fost acum 3 ani la arad.
Numa la apeluri false la 112 suntem capabili.
Probabil ca nu suntem asa de fericiti ca suedejii.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 15 April 2024 - 15:38.


#328
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
Noi avem bonbardierii pe sosele. Mult mai letali cu suvanele decât fătălăii aia din Suedia cu pistoale si bombe. :D

https://click.ro/act...or-2354269.html

Edited by KiloW, 15 April 2024 - 15:42.


#329
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009

View PostKiloW, on 15 aprilie 2024 - 15:41, said:

Noi avem bonbardierii pe sosele. Mult mai letali cu suvanele decât fătălăii aia din Suedia cu pistoale si bombe. Posted Image


Dap, barbatu care si-a dus copilu la sala si piscina in siguranta cu probabil volvo-ul si a murit de glont, bine c-a scapat de accident.Posted Image
Au de 4 ori mai putine accidente mortale, probabil de la camioanele alea de xc 90 si de la amenzile daramatoare daca calci pe bec.
Dar  la omucidere cu arma sau bomba ne fac de ras rau de tot.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 15 April 2024 - 15:59.


#330
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
1.08 la 100k Suedia, 1.26 România. Per total, la omucideri.

Oamenii se sperie de chestiile rare și spectaculoase nu de alea relevante. Sunt mai mulți cărora le e frica de avion decât de parizer sau de mitilic deși șansele sa te omoare mitilicul sunt mult mai mari decât sa mori într-un accident de avion.

Cam la fel ne speriem noi de împușcături deși pericolul de a fi călcat de mașina e de 7 ori mai mare.

Edited by KiloW, 15 April 2024 - 16:24.


#331
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009

Vizualizare mesajKiloW, pe 15 aprilie 2024 - 16:21, a scris:

1.08 la 100k Suedia, 1.26 România.

e media la suflat in fiola sau sau la copii pe familie ?
pune un link.

#332
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Statistic ai sanse mai mari sa traiesti in Suedia printre bombe decat pe soselele patriei noastre.
De cand stau in DE nu am vazut nici unul cu cutitul sau cu pistolul scos langa mine, dar cat am fost in concediu in Ro, au fost cel putin 3-4 atentate la viata familiei mele de catre bombardieri.

Edited by Bursul, 15 April 2024 - 16:25.


#333
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,328
  • Înscris: 08.01.2021
Cu morții pe sosele ne-am obișnuit și nu ne mai pasă, reprezinta statistici nu știri, însă chestiile astea gen împușcături atrag atentia și fac trafic chiar dacă statistic sunt irelevante.

Americanii s-au obișnuit și cu împușcăturile lor li se rupe, în medie au mai mult de una cu minim 4 victime pe zi.
La noi din fericire astea sunt rare și încă ne șochează.

Edited by KiloW, 15 April 2024 - 16:31.


#334
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009

View PostBursul, on 15 aprilie 2024 - 16:25, said:

dar cat am fost in concediu in Ro, au fost cel putin 3-4 atentate la viata familiei mele de catre bombardieri.

io fac minim 3-4 saptamani de concediu in Romania pe an si in afara de chelneri nesimtiti nu am fost atacat de nimeni.
detaliaza atentatele sa ne ferim si noiPosted Image

#335
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

 DANANDREI2001, pe 15 aprilie 2024 - 17:05, a scris:



io fac minim 3-4 saptamani de concediu in Romania pe an si in afara de chelneri nesimtiti nu am fost atacat de nimeni.
detaliaza atentatele sa ne ferim si noiPosted image
Poate ca circuli cu autobuzul si nu-i vezi.

#336
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009
Nope, cu masina , copii si bagaje.
Si merg si in orase mari si in varful muntelui.
Nesimtiti gasesti peste tot dar atentatori n-am intalnit.

#337
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

View PostKiloW, on 15 aprilie 2024 - 16:21, said:

1.08 la 100k Suedia, 1.26 România. Per total, la omucideri.

Oamenii se sperie de chestiile rare și spectaculoase nu de alea relevante. Sunt mai mulți cărora le e frica de avion decât de parizer sau de mitilic deși șansele sa te omoare mitilicul sunt mult mai mari decât sa mori într-un accident de avion.

Cam la fel ne speriem noi de împușcături deși pericolul de a fi călcat de mașina e de 7 ori mai mare.

La noi, bombardierii pe sosele au traditie.
In Suedia, aia care pun bombe de-abia isi iau avant. Sa mai asteptam putin si dupa aceea sa comparam. Poti sa stii? Poate ca se hotarasc sa se duca la scoala, sa invete o meserie, sa se scoale la 6 dimineata in fiecare zi si sa mearga la serviciu si renunta la pus bombe.

Edited by cumparator, 16 April 2024 - 09:10.


#338
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajDANANDREI2001, pe 15 aprilie 2024 - 17:22, a scris:

Nope, cu masina , copii si bagaje.
Si merg si in orase mari si in varful muntelui.
Nesimtiti gasesti peste tot dar atentatori n-am intalnit.
Inseamna ca ai avut noroc, ca nu s-a bagat nimeni in depasire in fata ta, de a trebuit sa franezi puternic sa nu intre in tine.

#339
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,293
  • Înscris: 02.12.2007
După cum ți-e norocul. Anul trecut am făcut 2k km Timișoara- Litoral și nu am avut niciun eveniment/șicană sau măcar nevoia de a claxona. In vest jud Timiș cu atât mai puțin.

Dar să spui că ești mai expus morții în Ro din cauza șofatului vs atentate și cuțitarii din Nord, este exagerat.

Edited by Co5min, 16 April 2024 - 09:27.


#340
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,677
  • Înscris: 10.08.2009

View PostBursul, on 16 aprilie 2024 - 09:20, said:

Inseamna ca ai avut noroc, ca nu s-a bagat nimeni in depasire in fata ta, de a trebuit sa franezi puternic sa nu intre in tine.

Asta pot sa fac, conduc prudent si anticipativ, s-a intamplat sa intru cu rotile pe acostament de vreo 2 ori.
Acu am trecut pe o camioneta de 2,2 tone la gol sa fie mai sigur.Posted Image

Da nu sunt Superman sa opresc gloantele trase de un drogat sau un mafiot albanez.
Nici sa amortizez cu curu bombita de sub masina, nici sa parez un cutit in supermarket.

#341
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

Vizualizare mesajBursul, pe 16 aprilie 2024 - 09:20, a scris:

Inseamna ca ai avut noroc, ca nu s-a bagat nimeni in depasire in fata ta, de a trebuit sa franezi puternic sa nu intre in tine.

Astea sunt atentatele? Eu credeam ca v-au atacat banditii la colt de strada, chiar ma miram.
Sunt chestii obisnuite, nimeni nu le tine evidenta aici, se intampla de 10 ori pe zi. Vestea buna e ca dupa aia esti mai in forma si mai vioi.

#342
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajDANANDREI2001, pe 16 aprilie 2024 - 09:27, a scris:


Asta pot sa fac, conduc prudent si anticipativ, s-a intamplat sa intru cu rotile pe acostament de vreo 2 ori.
Acu am trecut pe o camioneta de 2,2 tone la gol sa fie mai sigur.Posted image

Da nu sunt Superman sa opresc gloantele trase de un drogat sau un mafiot albanez.
Nici sa amortizez cu curu bombita de sub masina, nici sa parez un cutit in supermarket.
Vorba colegului, dupa cum ti-e norocul. Sunt accidente pe care poti sa le eviti, iar altele nu ai ce sa faci decat sa mori. Si sunt atentate in care poti sa le eviti, eventual nu esti tu luat in vizor direct si altele care nu ai ce face.

Atentatele sunt evenimente spectaculoase, la fel si accidentele de avion. Sunt mult mai mediatizate, se induce o frica mult mai mare fata de ele, desi statistic, si repet statistic, sunt mai mari sansele sa mori intr-un accident de masina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate