Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Compensarea cantitativa e o teapa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Faceti calcule de rentabilitate pe o perioada in viitor cand nu stim ce pret va avea electricitatea si daca vom mai avea gaze la discretie si multe altele.
Viitorul arata altfel acum 2 ani si, cel mai probabil, o sa arate altfel si peste 2 ani.
Vorba lui Yogi Berra: "Nici viitorul nu mai e ce a fost" — “The future ain't what it used to be”.

#38
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,665
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcata31lin, on 08 septembrie 2022 - 12:32, said:

Ținând cont de prețul energiei electrice ce tinde spre cel puțin 3 lei/kw chiar și fără compensare de vreun fel și un consum de 500+ kw pe lună, sistemul fotovoltaic tot rentează. Dacă calculăm că o medie de 250 kw pe lună sunt acoperiți de sistem rezultă pe an o economie de 9000 lei. De aici se poate calcula în cât timp se amortizează investiția. Iar cu cât prețul energiei electrice crește cu atât mai mult se mărește suma recuperată. Bine acum, cea mai bună economie o ai atunci când nu consumi și nu cumperi sistem fotovoltaic Posted Image

Chiar daca o sa se mai scumpeasca, statul o sa compenseze cumva, nu va ajunge energia electrica la consumatori cu 3 lei/kWh.
Dar merita 2000 lei ca sa ai o sursa independenta de energie. Nu sa dai toti banii pe un sistem, ci doar cu subventie.

Cand m-am inscris pe lista unei firme de instalatii, in iarna, ei deja cereau mai multi bani de la beneficiar, 3000 lei, nu 2000, pentru 3kWh.

Edited by cumparator, 08 September 2022 - 13:10.


#39
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Statul compensează cu taxele colectate de la noi. Aș prefera să construiască noi facilități de producere energie decât doar să arunce banii în facturi. Doar pentru primele 9 luni de compensări factura este de aproximativ 1800 lei per persoană din RO. Calcula cineva că cu această sumă s-ar putea mări capacitatea energetică a României cu 40%.

#40
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005

View PostAdm, on 08 septembrie 2022 - 08:37, said:

@pin_73
Asta a fost intentia legii, de incurajare, de aceea era limitata pana in 2030.
Reteaua de distributie e a statului roman!

In realitate, situatia e pervertita in asa hal, incat mai bine nu incercau sa ajute pe nimeni si lasau situatia precedenta, pt ca pana la urma prosumator=micro/nano producator.

O sa fac o explicatie intr-un tabel intre cele 3 situatii, dar pe seara.

@kretu77

Citeste exemplul.
Ti se compenseaza 1:1 doar consumul net, surplusul se amana la plata pt 24 luni!
Reteaua de distributie apartine Eon, Enel, Cez si Electrica! Daor reteaua de transport apartine statului prin Transelectrica.

#41
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,165
  • Înscris: 22.05.2003
Reteaua de distributie apartine statului roman, iar distribuitorii mentionati de tine o au spre intretinere, in concesiune!

#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
e, păi atunci de ce statul ista nu obligă „întreținătorii” să modernizeze (împreună, nu altfel) rețeaua, astfel încât să nu mai blocheze injecția de c.e. a prosumatorilor? Posted Image

Edited by gushpi, 08 September 2022 - 13:44.


#43
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
De pe Facebook, proaspata

Quote

Prima factura de la EON, OUG spune ceva, normele ANRE altceva si in final EON vine cu varianta proprie.
Eu gandesc ca pretul energiei livrate ar fi trebuit sa fie una din valorile urmatoare:
- 0,99 pentru ca atat platesc pe ea
- 0,80 daca admit ca 0,99 include si tarife de sistem.
-0,99 plus 0,17 sau 0,80 plus 0,17 pentru ca nu ma intereseaza OUG de plafonare, eu depasind consumul de 300kw
Poate pune cineva o explicatie, alta decat “hotii, baieti destepti, statul si strainii ne fura”.

Attached File  factura_prosumator_eon.jpg   175.98K   74 downloads

A se vedea cum aplica ăștia... adică compenseaza strict 1:1 doar consumul și producția.

Teoretic, ar mai trebui sa apăra o factura, cu minus, pentru energia exportata în rețea (dacă exista).

problema este CAND dpdv financiar se vor compensa factura de consum (113.67 lei) cu cea de export!

Momentan, e cert ca utilizatorul trebuie sa plătească cei 113,67 lei.

Edited by Courage, 08 September 2022 - 14:10.


#44
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Uita-te si la pretul la care compenseaza.
Invit toate mintile stralucite ale forumului sa descifreze calculul folosit.

Attached File  5dd57f9137671ebf993c2cb3568539fc.jpg   48.66K   32 downloads

#45
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001

View Postgushpi, on 08 septembrie 2022 - 13:44, said:

e, păi atunci de ce statul ista nu obligă „întreținătorii” să modernizeze (împreună, nu altfel) rețeaua, astfel încât să nu mai blocheze injecția de c.e. a prosumatorilor? Posted Image
Pentru ca distribuitorii primesc X lei pentru fiecare kwh plimbat prin rețea, iar acest tarif e stabilit de stat.

Aparent, cheltuielile de zi cu zi și mentenanță sunt destul de mari, așa încât nu rămân bani decât pentru peticiri, nicidecum pt investiții.

Prosumatorii, marea majoritate, nu sunt decât o enervare pentru distribuitori pentru ca:
- cer sporuri de putere
- trebuie sa me aprobi actele și instalatia
- trebuie sa le montezi (pe banii distribuitorilor) minim 2 contoare
- prosumatorii, prin autoconsum, scad valoarea curentului ce se plimba prin rețea deci per total, mai putini bani pt distribuitor.
- problema cu injecția în rețea și facturarea tine de furnizori și în extremis de producători.

Pe furnizori ii doare capul de la facturare, iar producătorii teoretic... trebuie sa producă mai Putin (pt ca prosumatorul consuma de la el și surplusul în bage în rețea).

Problema este din ce parte a gardului te uiți și unde tragi linie.

Pentru rețea și tara, ar fi extraordinar dacă fiecare casa ar avea 3 kW PV pe acoperis și 10 kWh baterii.
Pentru distribuitori, furnizori și producători, ar fi un dezastru!

#46
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcumparator, on 08 septembrie 2022 - 13:07, said:

...

Cand m-am inscris pe lista unei firme de instalatii, in iarna, ei deja cereau mai multi bani de la beneficiar, 3000 lei, nu 2000, pentru 3kWh.
Si ce termen de finalizare a "lucraturii" dadeau ?

#47
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Asta cu producem vara câteva ore pe zi  și consumăm iarna e ca la Caritas...Pai dacă ar putea funcționa așa ceva ...tot romanul care are cat de cat un venit ar trebui sa dea buzna la bancă sau cu banii jos să-și pună fotovoltaice! E nevoie de stocare și nu se vede deocamdată nimic la orizont; chestia cu hidrogenul verde e poveste de adormit copiii deocamdată.

#48
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017

View PostAdm, on 08 septembrie 2022 - 13:41, said:

Reteaua de distributie apartine statului roman, iar distribuitorii mentionati de tine o au spre intretinere.
nope. Transelectrica distribuie la nivel national, la nivel local distribuirea este realizata de diversi, fiecare cu partea lui de tara. https://ro.wikipedia...ă_În_România

În perioada regimului comunist toată producția, transportul și distribuța de energie aparținea Statului Român. Prin restructurarea RENEL și privatizările din ultimii ani, piața de energie electrică arată azi astfel:
Termoelectrica, Hidroelectrica, Nuclearelectrica și CET-urile (Centrale Electro Termice) independente produc energie electrică. Toate aceste companii sunt deținute de Statul Român.
Transelectrica, deținută majoritar de stat (90%), asigură transportul național de energie electrică
Electrica se ocupă cu distribuția și furnizarea de energie electrică. Cinci filiale din cele 8 au fost privatizate deja
OPCOM, companie din portofoliul Transelectrica, supraveghează bursa energiei electrice.

Edited by bobitad, 08 September 2022 - 16:03.


#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmannick, on 08 septembrie 2022 - 08:51, said:

.... banuiesc ca este o bataie de cap destul de mare balansarea unei retele de distributie in/din care injecteaza/extrag haotic o gramada de mici "prosumatori"....

Dimpotrivă, chestia cu "debalansarea retelei" e o gazelnita ca sa faca bani si sa puna bețe-n-roate. Nu e mare lucru. Doar scade consumul de energie în zonele cu multi prosumatori și doar în timpul când e soare, atât. Energia injectata nu urcă în linia de medie, din cauza unor fenomene fizice (rezistenta conductoarelor, inclusiv a trafului), practic prosumatorii ii pot alimenta doar pe vecinii lor pana la traf.

View Postflorinellll, on 08 septembrie 2022 - 09:45, said:


Energia inmagazinata in acumulatori costa 10lei pe kw/h,la Electrica este 1,8leiPosted Image
ce socoteli oi fi făcut matale, nu stiu.... că mie mi a ieșit de vreo șase ani încoa 40 de bani pe kilowattoră.

#50
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Fiecare are calculele sale. Eu va arat o zi de vara tarzie, invertor 8 kW, 10,4 kW putere PV.

Telul meu este sa imi scad factura, iar daca e si 10 kW surplus, e excelent.
A mers pompa de caldura de la piscina si masina electrica, setata pe PV only.

Statistica si calcule:

50 kWh productie PV
40 kWh consum direct din PV
48 kwh consum total casa (si noaptea)


50-40 = 10 kW injectati in retea
48-40 = 8 kW trasi din retea

==== Sa ne jucam putin cu calculele ===

1 kWh la Hidroelectrica, brut, este 0.69 lei

Daca NU avem fotovoltaice, azi plateam 48 x 0.69 = 33 lei
In cazul de fata real, platesc 8 x 0.69 = 5.5 lei, dar

- am incarcat masina electrica de la 40% la 60%, cost 0. (capacitate baterie 80 kWh)
- am urcat apa in piscina de la 25 la 27C si am facut seara baie.

Am injectat 10 kW => 11 x 0.25 = 2,5 lei castigati in contul de client Hidroelectrica.

Pentru mine e important ca am economisit 30 lei azi ~900 lei/luna.

Astea sunt calcule la un pret incredibil de mic, al Hidroelectrica.
Sa speram ca va tine mult mai mult aceasta oferta, altfel calculele ar arata mult mai dramatic, la pretul pietei actuale.

Attached Files



#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCourage, on 08 septembrie 2022 - 19:32, said:

am economisit 30 lei azi ~900 lei/luna.
Ai omis o chestie foarte importanta: ai economisit si banii de benzina pentru masina!

16 kWh in baterie, aproximativ 80 Km, adica ai economisit vreo 6 litri de benzina, vreo 48 lei

#52
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Inca o factura incredibila E.ON!

Nu stiu pana la urma cate e totalul de plata: 275, 285 lei sau suma lor.

Cert e ca a consumat 218 kWh si a injectat mai mult de 218 kWh (1079), dar cu toate astea factura e uriasa.

275/218 = 1.2 lei minim, dupa compensarea cantitativa!

Attached Files



#53
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View PostCourage, on 09 septembrie 2022 - 07:57, said:

Inca o factura incredibila E.ON!

Nu stiu pana la urma cate e totalul de plata: 275, 285 lei sau suma lor.

Cert e ca a consumat 218 kWh si a injectat mai mult de 218 kWh (1079), dar cu toate astea factura e uriasa.

275/218 = 1.2 lei minim, dupa compensarea cantitativa!

cheia este la **
ii foloseste estimarea de anul trecut pe aceeasi perioada, deci nu se incadreaza la compensare chiar si cu 218kWh (<300) anul asta.
trebuie sa refaca estimarea sau sa ii forteze sa storneze factura si s-o refaca bazata pe indexul transmis.
am mai auzit si la enel de mizeriile astea.

#54
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View PostCourage, on 08 septembrie 2022 - 07:33, said:


Frumusetea este ca situatia actuala e MULT mai proasta decat inaintea legii care a dorit sa incurajeze prosumatorii Posted Image
Mai mult, furnizorii amana adesea la nesfarsit sa factureze injectia in retea.


da. e dezastru.
solutia este varianta offgrid cu optimizarea consumului ( e ca trecerea la o masina electrica - un pic de reorganizarea a programului/modului de folosire).
evindet, cu stocare.

ce face statul + bajetii destepti este furt la drumul mare. de incompetenta nu mai zic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate