Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Un roman a renuntat la masina electrica dupa 2 ani

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#55
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Un roman a renuntat la ... si ce ?

Daca 1 renunta la produsul x inseamna ca sigur x nu e bun ?
Ce titlu..

Evident electrica are sens pt multa lume nu pt toata lumea.

Edited by sirgoofy, 01 September 2022 - 11:43.


#56
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si-n America a fost un studiu foarte popularizat prin presa care a constatat ca 20% dintre posesorii de EV au revenit la fosile.
Asta inseamna ca 80% nu s-au intors. :)

#57
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postkolfleading, on 01 septembrie 2022 - 11:12, said:

Problema se pune din perspectiva unuia care n-are masina si trebuie sa-si cumpere. Si pentru ca nu se pricepe deloc la masini, ar cam trebui sa-si ia una noua, cu garantie, pentru ca un SH nu este o optiune viabila pentru el.
Deci pe langa cei 1000 lei pe an, mai pune vreo 25.000 EUR, adica 125000 lei.
Si apoi te mai gandesti daca pentru a economisi 100000 lei, nu cumva poti face un efort si sa te gadesti cu o zi mai devreme daca vrei sa mergi la bulgari la plaja.
Sa dai 25.000 Euro pe o cutie de tabla care zace prin parcare si aduna praf si rahat de porumbel pe ea? Posted Image
Sunt foarte fericit cu masinuta mea de 2.500 Euro si nu sunt nevoit sa ma gandesc cu o zi inainte ce am chef sa fac a doua zi Posted Image .

#58
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posttomcatsk8, on 01 septembrie 2022 - 11:53, said:

Sa dai 25.000 Euro pe o cutie de tabla
Sunt foarte fericit cu masinuta mea de 2.500 Euro
Stii care este diferenta dintre ele? Nu, nu ma refer la bani

#59
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004

View Postkolfleading, on 01 septembrie 2022 - 11:12, said:

....
Si acest citat este TOTAL gresit.
daca ai fi adus niste argumente erai mai credibil. pp ca cititul in stele pe timpul zilei nu se pune...

cauta statistici 2010-2020 sa vezi proportia de sh vs new - ca e 3:1 chiar si in US, producatorii deja sufereau pierderi la greu si  o gramada aveau probleme, toate combinatiile, unificarile si colaborarile din domeniu aratau asta. investiiile lor inelectrice sunt sustinute si la nivel de guverne, tot din banii tai, pt ca e interesul lor comun, da e greu sa percepi atat de departe la cata manipulare e...

legat de poluare - cauta ce inseamna life cycle-ul unei masini electrice - de la extragerea materiilor prime necesare pana la reciclare la ce se mai poate. o sa vezi ca nu e asa roz cum prezinta media. da cauta date concrete, statistici si studii, nu reportaje de cnn.

#60
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,095
  • Înscris: 30.07.2006
O decizie buna.

Economia de bani e infima, iar dezavantajele multe.

Edited by marius.bunu, 01 September 2022 - 12:07.


#61
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postcata, on 01 septembrie 2022 - 11:58, said:

Stii care este diferenta dintre ele? Nu, nu ma refer la bani
Nu stiu care e diferenta intre ele dar ma poti lumina daca doresti :D .

#62
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posttomcatsk8, on 01 septembrie 2022 - 12:08, said:

Nu stiu care e diferenta intre ele dar ma poti lumina daca doresti Posted Image .
Nivelul sistemelor de siguranta, mai ales cand spui ca ai posibilitati materiale dar altele sunt criteriile in a alege un autoturism. Tu sa fii fericit, asta-i important
Uite un ex

Edited by cata, 01 September 2022 - 12:14.


#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMindArchitect, on 01 septembrie 2022 - 10:22, said:

...si trebuie inteles ca este vorba despre avut grija nitel de planeta.


deci fă tu comparația: europa vs restu' lumii
(adicătelea cele 2 locuri cu pdv-uri total opuse față de așteptările tale... :( )

#64
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 02.09.2009

View Postaeon, on 01 septembrie 2022 - 09:26, said:

Nu exista nici un avantaj real la masinile electrice actuale. Absolut toate "avantajele" sunt ori povestioare din categoria fake-eco ori figuri de vedeta.
Nu au nici un viitor in forma actuala, repede cum au aparut tot asa se vor evapora sau nu vor depasi o cota minuscula din piata.
Ori vor ramane simple trotinete de mers la intruniri eco. Ca nu se cade sa vii acolo cu suv-ul tdi, nu apare bine in poza verde
LIKE

#65
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postsmoke, on 01 septembrie 2022 - 12:00, said:

legat de poluare - cauta ce inseamna life cycle-ul unei masini electrice - de la extragerea materiilor prime necesare pana la reciclare la ce se mai poate. o sa vezi ca nu e asa roz cum prezinta media. da cauta date concrete, statistici si studii, nu reportaje de cnn.
de curiozitate, tu de unde iti iei informatiile, daca cnn nu e destul de bun pt pretentiile tale? cumva de pe fb sau iutub?

#66
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Dacă telefonul mobil se încărca în 10 ore și bateria ținea 3, nu era o unealta utilă.
Cat timp, mai repede se descarca decât se încarcă, mașina electrică nu poate fi folosită decât ca a doua mașină și numai pentru joacă. Plătim o grămadă de bani sa știm că mașina proprietate personală pleacă atunci când avem nevoie. Eu nu vorbesc în numele tuturor. Dacă nu se încarcă in sub o oră, este o jucărie ca drona celui mic. Spectaculoasă, dar tot jucărie.
Însă, cu suficienți bani, se vor face progrese. Viitorul va fi electric.

#67
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
in general din surse diverse pt a elimina pe cat posibil opiniile partinitoare si macar 1-2 studii si cercetari stiintifice oficiale cu data si statistici.  foarte probabil ca nu elimina in totalitate si datele false dar aici imi folosesc si logica si experienta pentru a incerca sa ajung la o concluzie cat mai corecta.

#68
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View Postaeon, on 01 septembrie 2022 - 09:26, said:

Nu exista nici un avantaj real la masinile electrice actuale. Absolut toate "avantajele" sunt ori povestioare din categoria fake-eco ori figuri de vedeta.
Nu au nici un viitor in forma actuala, repede cum au aparut tot asa se vor evapora sau nu vor depasi o cota minuscula din piata.
Se va prabusi si prostia asta cu electricele precum NFT si crypto imediat ce se va umfla bula si nu vor mai avea de unde sa mai fure bani. Si acestea din urma au beneficiat de aceeasi propaganda agresiva din partea acelorasi grupuri de hoti.
Pentru ca e o prostie care nu aduce nimic util omenirii, ci din contra.
E inca tinuta in viata prostia cu electricele pentru ca inca se pot fura multi bani cu schema asta.
Doar despre bani e vorba.

#69
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsmoke, on 01 septembrie 2022 - 12:00, said:

daca ai fi adus niste argumente erai mai credibil. pp ca cititul in stele pe timpul zilei nu se pune...
Am adus.
Trecerea la electrice se face IN CIUDA a ceea ce ar vrea producatorii traditionali, pentru ca asta inseamna cheltuieli ENORME si STRANDED ASSETS.
Producatorii traditionali de masini ar vrea sa NU intre in vigoare niciodata normele de poluare Euro 7 si sa poata sa mai vanda masini cu pistoane cu tehnologia actuala inca vreo 30 de ani de acum inainte.

View Postsmoke, on 01 septembrie 2022 - 12:00, said:

legat de poluare - cauta ce inseamna life cycle-ul unei masini electrice - de la extragerea materiilor prime necesare pana la reciclare la ce se mai poate. o sa vezi ca nu e asa roz cum prezinta media. da cauta date concrete, statistici si studii, nu reportaje de cnn.
Am cautat si am postat pe aceasta arie in repetate randuri. Statistici si studii.
Poluarea de la extragerea materiilor prime pentru masini electrice este mica in comparatie cu poluarea de la extragerea, rafinarea, transportul si distributia combustibililor fosili.
https://en.wikipedia...rizon_oil_spill

#70
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postcata, on 01 septembrie 2022 - 12:11, said:

Nivelul sistemelor de siguranta, mai ales cand spui ca ai posibilitati materiale dar altele sunt criteriile in a alege un autoturism. Tu sa fii fericit, asta-i important
Frica este una din motivatiile cele mai importante care ii impinge pe oameni sa cumpere intr-una. Dupa paranoia pe care ar dori sa o propage producatorii auto sunt sigur ca ar trebui cu totii sa circulam doar cu SUV-uri de trei tone cumparate in leasing cu varianta de buy-back la 3 ani.

#71
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu sunt fan, doar ca nu vreau sa o dau in conspiratii, doar ca am impresia ca unii de la conducere cred ca avem prea mult confort si vor sa mai taie, cu scumpiri, cu masini electrice sau renuntare la masina personala.

Nu cred ca sunt offtopic daca insir ce am citit in materie de comentarii malitioase la adresa EV. Baterii de laptop puse cap la cap, masturbare tehnologica, masinute teleghidate.

Adevarata dorinta din spatele EV ar fi masinile autonome. Nu poti face autonomie cu ICE, nu? Mai greu.

Pana in 2020 cand toti se uitau pe cer dupa satelitii lui (era si lockdown in pandemie) eu nici nu auzisem de Elon Musk (Elon Must, elanul muscat). Dar ma bucur ca acum recunoaste si el ca daca am taia brusc combustibilii fosili, civilizatia s-ar prabusi (would crumble). El a mai fost prins ca dorea sa exploateze niste gaze naturale de nu stiu unde si nu a fost lasat. Ipocrizie.

Pentru oras, poate ca si hibridele sunt un mare avantaj. Ai demarajele pe electric, fix problema urbana, demarajele dese care duc la risipa de carburant. Viitorul e mai degraba hibrid decat electric.

#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 30.08.2017

View PostYOUR_GOD, on 01 septembrie 2022 - 12:22, said:


Însă, cu suficienți bani, se vor face progrese. Viitorul va fi electric.

Asta e cat se poate de clar. Nu e vorba de daca, ci de cand. Nu prea le am cu previziunile, deci e posibil sa ma insel, dar eu zic ca prin 2030 majoritatea masinilor noi vandute vor fi electrice.

Iar statele vor incepe treptat descurajarea folosirii masinilor ce folosesc combustibil fosil.

Eu unul ma bucur ca mergem in aceasta directie...evenimentele care se intampla acum ne arata cat de nasola e dependenta de gaz si petrol. Sa le lasam doar pentru domeniile in care sunt strict necesare iar acolo unde avem varianta electricului, sa mergem pe electric.

Ca idee, mai mult de 50% din productia de energie electrica a Romaniei este din surse nepoluante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate