Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Exista firme DDD dezinsectie Bucuresti care folosesc insecticide eco?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007
Nu stiu daca am incadrat bine acest topic.  Daca nu rog un  moderator sa-l mute.

Am si eu o intrebare la voi, daca cunoasteti firme de DDD dezinsectie  ptr. plosnite de pat care folosesc substante eco insecticide eco ptr. Bucuresti.
Ma intereseaza si as vrea sa fac interventia cat mai  rugent.

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,738
  • Înscris: 30.07.2006
Pai mai toti se lauda ca au totul eco.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Important este daca tu mai vrei plosnite, sau nu.
Firma respectiva trebuie sa folosesca produse aprobate in UE, pentru acest scop.

Edited by pasilla, 18 August 2022 - 22:02.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Poate gresesc, dar stiam ca de plosnite se scapa ori cu Verde de Paris(interzis, foarte toxic) sau cu FOC.
Daca tu crezi ca plosnitele pleaca daca le rogi frumos si le dai ceai de urzica si decoct de galbenele, te inseli amarnic!
Parerea mea.

#5
knight28

knight28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 13.11.2007

 pasilla, on 18 august 2022 - 22:02, said:

Important este daca tu mai vrei plosnite, sau nu.
Firma respectiva trebuie sa folosesca produse aprobate in UE, pentru acest scop.

la mine e o situatie imai complciata nu vreau detaliez aici. Stiu ca am vazut pe nu stiu ce siteuri cca sunt insecticide care pot fi folosite in alimentatie si ca sunt foaret eficiente dar scumpe  pe masura, foarte scumpe si non toxice deloc. Ideea e ca nu vreau eu sa dau cu  ele, ci sa chem o echipa. De aceea intrebam daca exista. De aceea am si specificat eco, nu locuiesc singur in prezent si nici nu pot sa ma duc la hotel undeva. Daca eram singur plecam la hotel in 2 timpi si trei miscari.

 viceroy56, on 18 august 2022 - 22:11, said:

Poate gresesc, dar stiam ca de plosnite se scapa ori cu Verde de Paris(interzis, foarte toxic) sau cu FOC.
Daca tu crezi ca plosnitele pleaca daca le rogi frumos si le dai ceai de urzica si decoct de galbenele, te inseli amarnic!
Parerea mea.

Asa pe piata am vauzt ca sunt milairde de firme de DDD care efecuteaza dezinsectii, deratizari, dezinfectii

Edited by knight28, 18 August 2022 - 23:15.


#6
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 knight28, on 18 august 2022 - 23:15, said:

Stiu ca am vazut pe nu stiu ce siteuri cca sunt insecticide care pot fi folosite in alimentatie si ca sunt foaret eficiente dar scumpe  pe masura, foarte scumpe si non toxice deloc.

Dacă sunt nontoxice nu văd cum ar folosi. Ce e toxic pentru insecte este cam la fel de toxic și pentru om. Dacă vrei eficiență și rapiditate în efecte dai cu ce e nevoie. Dacă nu, poți avea surpriza ca după un astfel de ”tratament” să ai mai mulți musafiri ca înainte. Eu unul chiar nu îmi dau seama ce poate fi eco la un insecticid. Până la urmă să-i spunem pe nume e vorba de o otravă nu de altceva.

Edited by arsmundis, 19 August 2022 - 09:44.


#7
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 knight28, on 18 august 2022 - 21:29, said:

Am si eu o intrebare la voi, daca cunoasteti firme de DDD dezinsectie  ptr. plosnite de pat care folosesc substante eco insecticide eco ptr. Bucuresti.
Ma intereseaza si as vrea sa fac interventia cat mai  rugent.
nu exista asa ceva eco pt plosnite
Si de plosnite nu scapi in 2 zile o sa ai ceva de tras cu ele in functie de cat de multe ai

Poti rezolva si singur
1-faci curatenie aduni toate rufele hainele, sau pe unde au ajuns plosnitele
2-faci o solutie concentrata din
https://www.botanist...plic-20-gr.html
sau
https://www.botanist...te-wp-20-g.html
dai peste tot unde sun plosnitele si astepti sa se evapore apa

Astepti 7 zile
Repeti cu stropitul.

astepti iar cateva zile daca apar la fel de multe iar stropesti cu solutie si bagi un fumigator
https://www.botanist...igator-20g.html
https://www.botanist...mini-3-5-g.html

Daca ai numai intr-o camera noaptea sa dormi tot in camera aia sa nu schimbi camera ca vin dupa tine

Vezi ca substantele alea lasa urme albe sa nu le stergi aia e otrava.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

 knight28, on 18 august 2022 - 21:29, said:

plosnite de pat care folosesc substante eco insecticide eco ptr. Bucuresti.
Cauti Diatom Pest plosnite , este natural si din cate am citit pe emag eficient DACA se respecta aplicarea si repetarea .
Plosnitele sunt creaturi pacatoase, rezista 1 an fara mancare ...
Firmele aplica produse eficiente dar chimice , aplicarea o executa cu atomizoare , nu stau ei sa pigaleasca crepaturi de parchet si mobila , dau de pica si gonococul de sub tencuiala .

Edited by ldpe, 19 August 2022 - 11:38.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca cea mai eco solutie e sa schimbi salteaua la patul ala.

Firme gasesti. Daca vrei eco iti pun eticheta de eco.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,822
  • Înscris: 15.06.2007

 arsmundis, on 19 august 2022 - 09:44, said:


Dacă sunt nontoxice nu văd cum ar folosi. Ce e toxic pentru insecte este cam la fel de toxic și pentru om. Dacă vrei eficiență și rapiditate în efecte dai cu ce e nevoie. Dacă nu, poți avea surpriza ca după un astfel de ”tratament” să ai mai mulți musafiri ca înainte. Eu unul chiar nu îmi dau seama ce poate fi eco la un insecticid. Până la urmă să-i spunem pe nume e vorba de o otravă nu de altceva.
am vazut mai demult o practica, prin SUA. Intreaga casa era imbracata intr-o prelata ca un balon umflat, si se marea temperatura cu aburi parca.  Asta daca furnicile sau plosnitele puteau fi omorate doar prin marirea temperaturii.

Sa vedeti ce fain e cand se inmultesc puricii! Prin 2014, conditiile favorabile au dus la o invazie de purici (temperatura-umiditate).
La farmacia veterinara era coada, golise toate stocurile de chimicale anti paraziti.  
A fost oribil o perioada pana cand s-au dus cumva. Sareau purecii pe picior pe strada, chiar si in masina am gasit.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 20 august 2022 - 10:30, said:

am vazut mai demult o practica, prin SUA. Intreaga casa era imbracata intr-o prelata ca un balon umflat, si se marea temperatura cu aburi parca.  Asta daca furnicile sau plosnitele puteau fi omorate doar prin marirea temperaturii.

De fapt bagau gaz otravitor in balonu' ala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate