Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Turul Frantei in Bucuresti mergeti?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postonisifor12, on 29 august 2022 - 13:03, said:

Despre ce categorii spui?

De varsta.

#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Cu punctul 6 sunt de acord. Experienta conteaza. Habar nu am cat a fost taxa de participare insa nu cred ca a fost o avere. Personal nu ador mersul pe bicicleta insa nici nu am ceva impotriva celor care sunt indragostiti de sportul asta. Daca le place.... sa pedaleze. Pe mine nu ma deranjeaza.  Iar cand aflu de vreun anunt cu strazi si trafic blocat, ma rezum la mersul pe jos si cu asta basta . Ce atata scandal pentru nimic ?
Ca si oamenii care fac jogging in parc. Mi se pare o tampenie pentru ca iti distrugi genunchii si articulatiile pe termen lung. Insa nu ma deranjeaza . Sa alerge daca vor. E sanatatea lor, e treaba lor.

#57
cristinub2

cristinub2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2009

View Postrexx, on 29 august 2022 - 12:32, said:

cand vrei sa dai drumul la o dezbatere sau pur si simplu la o cearta scrii un mesaj si la sfarsit adaugi "Oare e normal asa?"

sincer e cat se poate de normal: voi v-ati inscris in mod voluntar acolo, stiati clar de la inceput cat costa si ce clasamente se fac, adica ca se iau in considerare doar cei sositi primii, nu conteaza ca sunt profesionisti sau amatori.
daca nu iti convine sa concurezi cu profesionistii fie te retragi, fie nu mai faci galagie si gata !!!

Mda, probabil nu ai vazut atasamentul din primul post. Competitie dedicata amatorilor, asa a fost promovata. Si asa este promovata in celelalte tari. Asta e problema.

#58
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
A fost promovat ca eveniment pentru amatori. Profesionistii si membrii cluburilor trebuiau sa aiba categorie separata. A fost o tura relativ facila si pentru ciclistii decenti, evident ca profesionistii au zburat pe acolo.

Vine cineva la Mon Amour, la Seciu? Acolo e de munca pentru profesionisti.

#59
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019
Taica-meu (77 ani) a pierdut - suplimentar - o ora ca sa traverseze in Logan capitala spre A2. Si plecase special duminica dimineata sa prinda liber. Promovare minimala (zero?) la TV a fantasticului eveniment. Nici eu n-am vazut topicul asta pe SP, desi ma uit la Subiecte noi minim din ora-n ora. :(

#60
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrexx, on 29 august 2022 - 13:16, said:

adica i-a placut ca a concurat alaturi de ciclistii din tour de france,

Care-s ciclistii aia?

#61
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005

View Postcristinub2, on 29 august 2022 - 13:45, said:


Mda, probabil nu ai vazut atasamentul din primul post. Competitie dedicata amatorilor, asa a fost promovata. Si asa este promovata in celelalte tari. Asta e problema.
atunci reclama-i la ANPC sau da-i in judecata pe organizatori ptr reclama mincinoasa
sau daca nici una din astea nu vrei sa faci, atunci du-te pe facebook pe grupurile de ciclisti si plange-te acolo ca sigur se gasesc vreo cativa care sa te ia in brate sa te mangaie

#62
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Au fost tot felul de biciclisti: de la profesionisti grei, pana la oameni de 70+ (si chiar cineva cu un vehicul pentru persoane cu dizabilitati, ministrul sportului pe bicla, etc), nu a venit nimeni din Turul Frantei, dar nu cred ca asta a contat.
Cel mai important e sa intre in cap populatiei ca se poate si altfel decat cu masina.
Oricum, preturile la parcare si la combustibil vor fi cele mai convingatoare argumente in scurt timp.

#63
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,417
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAnn0nyym0us, on 29 august 2022 - 12:43, said:

Da, Edi am gandit.

Oricum, legat de Edi si restul de profesionisti, a fost urat faptul ca nu au avut categorie separata. Era vorba ca L´Etape e competitie de amatori.

Oricum, pentru Grosu, Tvetcov, Raileanu, Bidilici & co. cred ca a fost o buna ocazie sa se antreneze pentru Turul Romaniei care va incepe in curand (6 septembrie) si care in mod traditional se incheie la Bucuresti pe 11 septembrie, cu mai multe ture de circuit (96 km) pe traseul: Rond Kiseleff Bd. Regele Mihai I (Șos. Pavel D. Kiseleff) – Arcul de Triumf – Piața Presei Libere – Arcul de Triumf – Bd. Mareșal Constantin Prezan – Piața Charles de Gaulle – Bd. Aviatorilor – Piața Victoriei – Bd. Regele Mihai I (Șos. Pavel D. Kiseleff). Asa ca cine are de gand sa injure, sa se antreneze pentru 11 septembrie, dar eu cred ca mai bine se calmeaza, ca doar n-o fi foc ca o data pe an sa nu treaca pe acest traseu.

#64
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Concursul a fost de amatori, la 42 km a iesit pe locul 2 pe grupa lui de varsta si 6 la general un amic din orasul meu si pot sa spun ca omul merge cu adevarat tare de tot, se antreneaza perseverent, are un regim alimentar corespunzator, insa omul e subofiter la pompieri, nici gand sa fie ciclist de profesie, doar un amator foarte pasionat.

Edited by tomcatsk8, 29 August 2022 - 14:51.


#65
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Eu n-am vazut pana acum concursuri de MTB in RO unde elitele sa aiba la general podium separat. Da, exista podium la general unde sunt toti si apoi pe categorii de varsta - aici de obicei sunt numai amatorii. Asta se putea face si aici, unde Grosu a castigat si la categorie si la general.

Organizare a fost ok, insa race village cam nasol organbizat, nu era maturata zona aia si era cu cioburi (la un concurs de biciclete). Pastele reci. Se putea mai bine, avand in vedere anvergura evenimentului.
Dar voluntarii foarte ok, multi, a fost o logistica complicata si multe autoritati implicate.
Nu regret deloc participarea, ar fi misto la anul sa fie si pe o sosea spre munte - inchisa bine-inteles...

#66
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

View PostAnn0nyym0us, on 29 august 2022 - 13:37, said:

De varsta.
Da, am văzut și eu pe site ulterior că sunt categorii de vârstă. Din ce citisem anterior, înțelesesem că e totul la grămadă. Măcar e pe vârste/sexe.
Aș fi de acord cu ce spui legat de premiile în bani, dar la ce nivel este la noi, măcar să fie amatorii la nivel de câteva secunde în urma profesioniștilor. Gândește-te ce nivel este în Țările de Jos/Danemarca/Slovenia etc. la amatori, câți anonimi sunt care rup norma șl nu câștigă nimic din asta sau o fac strict ca hobby.

#67
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
(Am scris și e celălalt topic)
Aș fi de acord cu ce spui legat de premiile în bani, dar la ce nivel este la noi, măcar să fie amatorii la nivel de câteva secunde în urma profesioniștilor și să nu ia bani, asta să fie problema. Gândește-te ce nivel este în Țările de Jos/Danemarca/Slovenia etc. la amatori, câți anonimi sunt care rup norma șl nu câștigă nimic din asta sau o fac strict ca hobby.

Oricum, lăsând asta la o parte, ce este esențial important este că au scris clar pe site că este concurs pentru amatori. Adică au mințit/înșelat.

#68
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005

View Postonisifor12, on 29 august 2022 - 15:02, said:

(Am scris și e celălalt topic)
Aș fi de acord cu ce spui legat de premiile în bani, dar la ce nivel este la noi, măcar să fie amatorii la nivel de câteva secunde în urma profesioniștilor și să nu ia bani, asta să fie problema. Gândește-te ce nivel este în Țările de Jos/Danemarca/Slovenia etc. la amatori, câți anonimi sunt care rup norma șl nu câștigă nimic din asta sau o fac strict ca hobby.
ptr ca aia merg pe bicicleta de cand incep sa faca caca la olita :D
nu poti sa te compari tu biciclist de ocazie cu ala care merge zeci de km in fiecare zi, chiar daca se duce doar la munca si la magazin

#69
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View PostSwatKat, on 29 august 2022 - 14:51, said:

Eu n-am vazut pana acum concursuri de MTB in RO unde elitele sa aiba la general podium separat. Da, exista podium la general unde sunt toti si apoi pe categorii de varsta - aici de obicei sunt numai amatorii. Asta se putea face si aici, unde Grosu a castigat si la categorie si la general.

Organizare a fost ok, insa race village cam nasol organbizat, nu era maturata zona aia si era cu cioburi (la un concurs de biciclete). Pastele reci. Se putea mai bine, avand in vedere anvergura evenimentului.
Dar voluntarii foarte ok, multi, a fost o logistica complicata si multe autoritati implicate.
Nu regret deloc participarea, ar fi misto la anul sa fie si pe o sosea spre munte - inchisa bine-inteles...

1. Erau spre 40 de grade C, daca mai erau si fierbinti, mureau calaretii de tot. Posted Image
2. Pastele erau ceva raw din cate am inteles, deci asa dadeau bine la public sa fie.
3. La canicula de ieri, au fost pastrate in frigidere, cum sa fi incalzit 1500 de portii? Puneau ceaune ca la nunta lui Simion?
4. Am baut un suc rece si apoi am taiat-o acasa sa bag o friptura calda. Posted Image  (desi asa am facut, asta e o gluma, nu toti aveau cum, dar mai important mi s-a parut ca au adus carbohidrati acolo).

Inca o data, in afara de niste cioburi (care pareau proaspete) si niste balti de la aspersoare, nu prea sunt chestii de reprosat la organizare, a fost bine facut.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbobitad, on 29 august 2022 - 12:05, said:

si cum crezi ca pot diferentia cei de acolo intre amatori si profesionisti?
vina e a profesionistilor care au participat la un concurs de amatori. puteau sa faca separat, dar nici nu stiu cati profesionisti se strangeau. a fost cam 200 de ron parca?
După anduranță, poziție pe bicleta, timp scos etc.

Pentru cei care cunosc fenomenul, măcar cât de cât, știu faptul că sunt diferențe enorme între un amator și un profesionist.

Un amator nici nu are bicicletă capabilă, ușoară și nici nu are o poziție optimă pe aceasta.

Alt basm, participanți la Turul Franței, în turul Bucureștiului...lol. Ăia sunt deja elita, nu doar profesioniști. Turul Franței e probabil cea mai stresantä și epuizantă probă sportivă, la ora actuală. Gândiți-va că oamenii ăia merg 21 zile, aproape încontinuu, cu pauze extrem de mici. Să păstrezi o viteză medie de 30-40 la oră, e crunt, un chin. Trec și de 100, uneori, ca să vă faceți o imagine cam cât de periculos e.

Turul României e infinit mai complicat decât ture prin București.

Urmăriți profesioniștii și elita pe Strava, cam ce distanțe parcurg, ce timpi și viteze scot...

Edited by Vlad_22, 29 August 2022 - 16:42.


#71
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

View Postrexx, on 29 august 2022 - 15:09, said:

ptr ca aia merg pe bicicleta de cand incep sa faca caca la olita Posted Image
nu poti sa te compari tu biciclist de ocazie cu ala care merge zeci de km in fiecare zi, chiar daca se duce doar la munca si la magazin
Dar de unde știi că eu nu merg în fiecare zi zeci de kilometri?
Nu lucrez „la glovo” și pedalez totuși zeci de kilometri zilnic în medie.

Edited by onisifor12, 29 August 2022 - 17:18.


#72
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ăia de la Glovo, Tazz, Takeaway și în general de la firme livrări mâncare, sunt din ăia care merg haotic prin oraș și nu poartă cască și nu au lumini pe biciclete și traversată trecerile de pietoni în viteză, nu pe lângă biciclete? Ăia nu sunt bicicliști, cu toată părerea de rău. Un biciclist respectă regulile, de toate și de toate. Nu trebuie să ai nu știu ce anduranță și să parcurgi, zilnic, nu știu câți km pentru a fi biciclist, ci trebuie să ai o conduită preventivă și pe șosea, corectă. Ăștia sunt doar smecherași care fac asta pt bani, câteva luni și aleg bicicleta fiindcă faci mai multe comenzi, decât cu mașina și e mai facil să o lași undeva, decât să îmbătrânești în trafic, ia și caută loc de parcare etc.

Edited by Vlad_22, 29 August 2022 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate