Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Turul Frantei in Bucuresti mergeti?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
voi realizati ca va transformati in niste Karen care se duce la scoala sa se planga ca fiul ei nu a luat premiu, chiar daca ala a iesit la coada clasamentului?!
adica ati fi vrut sa primiti premiu si daca ati iesit pe locul 200?

cat priveste taxa de participare si cica din ea s-au sponsorizat premiile castigatorilor, cam asa se face pe la toate competitiile sportive.
ca sa nu spun de sponsorizari si de bani din reclame. sau si pe aia vreti sa ii imparta cu voi?
daca nu va place sa platiti taxa, puteti sa va plimbati in orice alta zi pe traseul ala, e gratis.

va pup dulce si ma duc sa dau o tura cu bicla prin padure. aici ma intrec doar cu ursul si cu niste caini.
daca eu sunt mai rapid decat ei castig ca scap cu pantalonii intregi, iar daca sunt mai lent decat ei deja nu mai conteaza ca am pierdut sau nu, ca aia e ultima mea grija Posted Image

Attached Files


Edited by rexx, 29 August 2022 - 18:00.


#74
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostVlad_22, on 29 august 2022 - 17:30, said:

Ăia de la
Știu ce zici, doar am explicat preventiv respectivului că văd că e campion la speculații.
E diferență mare între elite și profesionit și și mai mare între profesionist și amator. Vreau doar să precizez că jumătate din cei ce postează pe aici constant fac mii dacă nu zeci de mii de kilometri anual;
deci, problema la noi nu e că nu se pedalează de mici sau că nu există condiție fizică, ci că nu există condiții ce țin de infrastructură, velodromuri, piste și implicit concursuri diverse.

View Postrexx, on 29 august 2022 - 17:59, said:

chiar daca ala a iesit la coada clasamentului?!
Man. nu o mai ține langa pe asta cu coada clasamentului și cu biciclist de ocazie că nu toată lumea e palidă și sedentară ca tine.

Edited by onisifor12, 29 August 2022 - 18:10.


#75
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Concursul a fost pentru amatori, exista si amatori care trag tare si au conditie fizica. Un amic de-al meu a iesit pe locul 2 la categoria sa de varsta si pe 6 la general la 42 km, iar omul e subofiter la pompieri, se antreneaza la greu, are o dieta asa cum trebuie si are biciclete foarte performante. Si pentru el a fost o surpriza, fiind primul sau consurs la care a participat vreodata. Prin grupul de ciclisti din orasul meu sunt unii foarte buni, cativa participa la concursuri la elite si uneori iau si podiumul. Conteaza foarte mult munca, antrenamentul si pasiunea. Am trecut prin asta, acum 10 ani si eu eram cu coada pe sus pentru ca mergeam cot la cot cu cei mai buni insa la mine s-a cam dus pasiunea pentru biciclit, inca merg si eu bine dar e o diferenta enorma intre cat de buni sunt ei acum si cat de bun am fost eu vreodata, n-am avut perseverenta sau pasiunea lor. Ciclismul e un sport individual in care cu perseverenta si inteligenta poti atinge niste performante excelente si ca amator.

Edited by tomcatsk8, 29 August 2022 - 21:41.


#76
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Elita e dintre cei care participă la Tururile astea mari, cum ar Tour de France, Giro, Vuelta și altele... Spune-le profesioniști, fiindcă prietenii tăi sigur nu fac parte din elita ciclismului. Dezinformări, nu alta.

Edited by Vlad_22, 29 August 2022 - 23:04.


#77
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Cred că înțeleg ce spui cu „sport individual”, dar nu sunt de acord. Ca să ai rezultate îți trebuie echipă, adică coechipieri muncitori să țină trena, componente cele mai hi-tech, altfel doar faci condiție fizică. Vezi ce condiții au echipele de world tour, sunt prea multe „anexe” înainte până la talent și perseverență. Pe ce saltele dorm să se odihnească/refacă maxim pentru a doua zi, de biciclete nu mai zic, maseori, preparatori fizici etc.
Cu alte cuvinte, cine a câștigat Tour de France anul ăsta? Echipa Jumbo Visma. Sigur, sunt fan Vingegaard, dar el individual nu a fost mai bun decât Pogacar, ci Pogacar nu a avut un coechipier măcar de talia lui Van Aert, așa că a fost forțat să fie combativ mai mult decât câștigătorii ce au făcut morișca la greu și l-au ferit pe Jonas. Și el a fost combativ, nu zic, e foarte bun, dar diferența în ultimă instanță a făcut-o echipa, coechipierii. O spun experții în primul rând. UAE au fost vizibili mai slabi decât Jumbo Visma, au rămas de multe ori în urmă când Tadej avea nevoie de ei prin munți. Plus că Wout a fost în formă de zile mari pe cățărări, deși e sprinter și masiv.

Edited by onisifor12, 29 August 2022 - 23:17.


#78
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostVlad_22, on 29 august 2022 - 23:03, said:

Elita e dintre cei care participă la Tururile astea mari, cum ar Tour de France, Giro, Vuelta și altele... Spune-le profesioniști, fiindcă prietenii tăi sigur nu fac parte din elita ciclismului. Dezinformări, nu alta.
La amatori exista categorii, elite, I, II si III. In functie de rezultate poti solicita trecerea la una din categorii. In cazul in care mergi foarte bine soliciti trecerea la elite ca la start sa pleci cu plutonul fruntas si sa nu fii nevoit sa depasesti toti incepatorii care ar nimeri in fata ta la start. Asta te avantajeaza pe tine ca si concurent bun dar si pe organizatori pentru ca se evita depasiri si acrosari inuile.

#79
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttomcatsk8, on 30 august 2022 - 07:38, said:

pentru ca se evita depasiri si acrosari inuile.

Sau zelosi care-si apara pozitia aruncand efectiv bicicleta in fata ta.

#80
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Da, a fost destul de prost organizat sau mai bine zis neanuntat in media. Am stat dupa un curier o ora, fiindca era blocat pe nu stiu unde. Nu stiu daca aplicatiile moovit, wazze au anuntat sau nu.

#81
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postonisifor12, on 29 august 2022 - 23:13, said:

Cred că înțeleg ce spui cu „sport individual”, dar nu sunt de acord. Ca să ai rezultate îți trebuie echipă, adică coechipieri muncitori să țină trena, componente cele mai hi-tech, altfel doar faci condiție fizică. Vezi ce condiții au echipele de world tour, sunt prea multe „anexe” înainte până la talent și perseverență. Pe ce saltele dorm să se odihnească/refacă maxim pentru a doua zi, de biciclete nu mai zic, maseori, preparatori fizici etc.

Daca il practici la nivel de amatori e sport individual. Daca esti foarte bun cu greu poti gasi parteneri de antrenament pentru mers in pluton, de obicei te urci pe bicicleta si-i dai de nebun. In rest iti mai trebuie alimentatie corecta si o cada cu apa pentru refacere in loc de cabina de dus. Plus evident, bicicleta competitiva.

Ciclismul profesionist e un sport de echipa, cu tactica de echipa, medici, nutritionisti, preparatori fizici. Dar profesionist inseamna ca e o meserie, din asta castigi. La fel ca si in fotbal, unde in prima liga esti platit consistent sa joci dar la liga a patra te duci duminica sa joci for fun si "sponsorizarea" inseamna o friptura si o bere dupa meci.

#82
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

View Postonisifor12, on 29 august 2022 - 23:13, said:

Cu alte cuvinte, cine a câștigat Tour de France anul ăsta? Echipa Jumbo Visma. Sigur, sunt fan Vingegaard, dar el individual nu a fost mai bun decât Pogacar, ci Pogacar nu a avut un coechipier măcar de talia lui Van Aert, așa că a fost forțat să fie combativ mai mult decât câștigătorii ce au făcut morișca la greu și l-au ferit pe Jonas. Și el a fost combativ, nu zic, e foarte bun, dar diferența în ultimă instanță a făcut-o echipa, coechipierii. O spun experții în primul rând. UAE au fost vizibili mai slabi decât Jumbo Visma, au rămas de multe ori în urmă când Tadej avea nevoie de ei prin munți. Plus că Wout a fost în formă de zile mari pe cățărări, deși e sprinter și masiv.

Pogacar a venit un pic cu nasul pe sus in TDF. A crezut ca n are rival.
Cu atat mai mult, stiind ca n are cine stie ce echipa, el a a dat niste focuri de artificii in primele etape total inutile. A ales o tactica gresita. Sa nu uitam ca a luat bataie si la contratimp de la Vingegaard.
Wout van Aert a fost imperial! Eram fan Van der Poel dar dupa editia de anul acesta a TDF am schimbat macazul.
Wout este ciclist de clasice. Chiar daca a castigat si etape la sprint, nu este un sprinter pur.

#83
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Da, așa e, a venit un pic relaxat, nepregătit și totodată nesusținut în aceeași măsură ca Jonas și asta și-a spus cuvântul. Totuși, cu tot cu artificiile din primele etape, dacă avea echipă mai puternică, nu ar fi contat așa mult.
Van Aert e cum am spus, destul de polivalent, cel puțin asta a arătat și în etapele montane. A câștigat și sprinturi și a dus și trenă prin munți; e ceva. Și mie îmi place mult, deși e și el disputat aici.

Edited by onisifor12, 31 August 2022 - 19:36.


#84
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Am găsit clipul ăsta dacă interesează cum a fost
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jugdsyFN8wY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
inca un concurs ciclist in Bucuresti, iar niste lamentari ale participantilor
https://www.hotnews....r-intre-noi.htm

#86
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008
Unii, precum autorul acelui articol n-au înțeles că un concurs NU e totuna cu plimbarea de duminică.
Auzi, .. a făcut 42km in 1h 45min, ăla e timp de amator pe MTB !!
Și se miră că-i strigau unii să facă loc :)

Edited by sirgoofy, 05 September 2023 - 21:07.


#87
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Vai fundul lui de autor de articol. E cursă, nu e tură de socializare. Faci socializare inainte si după.

24kmh nu e ritm de cursa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate